Hayatımda İlk Defa Sistematik Olarak Yapılan Bir Saygısızlığa Maruz Kalıyorum. Çok Üzgünüm. Yardımcı Olur Musunuz?

Bu yaptığınız yanlış yalnız niye kosturmaktan öldünüz amaç ne Servisi siz mi kurtaracaksınız? Kendi işinizi yapın geçin ekstra iş yüklemeye calisirlarsa da benim sorumluluğum değil diyin. Başkasının çalışmaması sizi değil sorumluyu ilgilendirir daha çok olgunlasmaniz lazım bence.
Biz de net bir iş ayrımı yok işte o sıkıntı. Yani hastaya bir şey oldu diyelim. Ben onun bakmadığı on hastaya baktım onu da unuttum. İkimiz sorumlu oluyoruz.

Sakin olmalisin
Is hayatinda boyle seyler olur, hakkini helal etme Modena girme. Kendini doldurma
Bu yasadigin ne tek olacak ne son
Yok saymayi, deli olmayi ogrenmek zorundasin kamuda her alanda bu var.
Kafamı dağıtacak yeni arkadaşları nasıl bulabilirim peki? Mesela spor salonuna yazıldım. Oradan birileri çıkabilir mi karşıma?

Akisa birakarak
Bazen salaga yatarak bazen gormezden gelerek
Yeni yerimde dışlanacak mıyım peki? Yani hep aslında sorunlu olan haksız olan gönderilir ya çok önceden servis değişikliği için kadınla anlaşmaya çalıştığım onun bana "Az daha dayan, çekeceğim seni diğer servislerden birine." falan dediği bilinmiyor muhtemelen. Şimdi o dağ ayısı da "Gitsin dedim nasıl gitti." falan diye dalga geçiyordur benimle dışlanan kişi ben oldum yani

Arkadaşlar merhaba. Daha önce buraya İş Yerinde Birlikte Çalıştığım Terbiye Yoksununu Nereye Kime Şikayet Edebilirim? böyle bir konu açmıştım. Haklı görenler oldu haksız görenler oldu. Ben yeniden konu açıyorum çünkü yine tavsiyelerinize ihtiyacım var. Çok üzgünüm şu an.

Ben bu kişiyi sorumluma şikayet ettim. Hatta yanına gittiğimde direkt "Mümkünse bana onunla nöbet yazmasanız olur mu?" dedim. Bana hemen "Yine mi o? Sana ne yaptı?" diye sordu. Hatta olayı anlatırken "Ben harıl harıl çalışıyordum o esnada." diye bir cümle kurdum. Kadın da "O da o öğrencilerin içinde bacaklarını ayırmış yatıyordu." diye tamamladı. Yani aslında tembelliğinin, saygısızlığının, kabalığının dışarıdan bakan bir göz olarak o da farkındaymış. Zaten bu kişi aynı sorumlunun baktığı yan servisin elemanıydı. Orada ki kemikleşmiş kadro onun bu hal ve tavırlarından kaynaklı onu istemedi. Bu servise alınmış sonra. O ara ben yoktum. Serviste kendine kankalar buldu. Zaten yaşı büyük birkaç kadın hemşire var. Onların da bir erkek hemşire sempatisi var. Böyle böyle kaynadı. Kendini iyi pazarlamak deriz ya onu da yapmayı başarınca kaldı öyle.

Sorumluma "Süregelen bir kaba tavrı zaten vardı. Bu en son olayla pik yaptı. Artarak devam edeceğini de düşünüyorum. Bir tutanakla yazıya dökmek istiyorum." dedim. O da bana "Sen yaz ben de imzamı atarım ve evrak kayıttan geçiririm. Sonra da kendim başhemşireye çıkarım." dedi. Yani bana hak verdi. Zaten tutanağı başhemşirenin yanına götürünce kadın direkt "Biz bunu düzeldi zannediyorduk. Bu hâla düzelmemiş mi?" diye bir tepki vermiş.

Neyse aradan zaman geçti yani bayram tatili falan araya girince zaman geçmek zorunda kaldı. İki gün önce başhemşire konuşmak için yanına çağırmış. Bu tutanak ve şikayet olayı da bu şekilde patladı. Sanırım çalışmadığını da ima etmiş. Şöyle ki ben sorumlum ile konuşurken "İş yükü olarak da kendisinden memnun değilim. Ama bu konuda çok tepki görürüm. Bu yüzden sadece şikayetimi saygısızlığı üzerinden yapmak istiyorum." demiştim. Bildiğim kadarıyla o da o şekilde iletti. Çalışmasından memnun olmadığı noktasında kendi yorumunu katmış mıdır bilmiyorum. Ama zaten üç beş ay önce yan servis bu anlamda şikayet ettiği için bunun konusu da olmuş yani.

Neyse, o gün baya gürültü olmuş. Tabi ki bana cephe alınmış. O şahıs baya övülmüş servis içinde bu olay öğrenilince. Hatta beni sorumlunun önüne atmak için erkek meraklısı emekli olmasına ramak kalmış bir aptal hemşire teyzemiz "Tutanak tutarak seni ezdi geçti, seni yok saydı. Görüyor musun X Hanım?" falan demiş sorumluya. O da "Benim tabi ki haberim vardı en başından beri süreç benimle ilerledi." falan demiş. Hatta "Ben onu diğer servisime çekeceğim burada bırakmayacağım." demiş. Diğerleri de "Bu bir çözüm mü?" demişler. "Çözüm değil ben ona öyle söz vermiştim sözümü tutacağım." demiş. Yani bana biraz daha dayan seni çekeceğim demişti daha önceden. Hatta sormuş kızın çalışmasında bir aksaklık gördünüz mü şimdiye kadar diye. O şahıs bile çok iyi çok fazla çalışıyor demiş. Ki gerçekten o servise çok emek verdim çok çalıştım çok uğraştım kendimi çok hırpaladım. Sonuç olarak ben eşek gibi çalışırken kendini ayırıp yatan Kro Can daha kıymetli oldu. Neyse bunu bana sorumlu arayıp söyledi. Öğrenildi ve bunlar oldu diye. "Onlar kendi aralarında hep birlik olmak için anlaşmışlar. Özelikle A hemşirenin bu tavrına çok şaşırdım. Sen genç bir kadınsın. Hemcinsine bu tavrı nasıl hoş bulabiliyorsun? Aslında herkes birçok şeyin farkında. Sadece sen çekinmeden böyle bir tavır alabildiğin için günah keçisi ilan etmeye çalışıyorlar. Canını sıkma lütfen. " falan dedi. Yani olay baya büyümüş. Bana tavır alınmasını evet bekliyordum ama bu kadar vatanı savunur gibi o beş para etmezi savunmalarını evet beklemiyordum.

Neyse dün nöbete gittim. Herkes tabi ki tavırlı. Akşam o şahıs da benimle konuşmak için geldi hastaneye. "Konuşabilir miyiz?" falan yok. "Gel buraya beş dakika konuşacağız." falan diyor. "Sen beni nasıl hangi akla hizmet şikeyet edersin? Sen bana zarar verebileceğini mi düşündün? Bana hiçbir şey olmaz." diye direkt bir giriş yaptı. Neyse karşılıklı tartıştık. O ara iki erkek arkadaşı da serviste vardı. Yok böyle bir tutanak kişiye zarar vermezmiş de servisin adını karalarmış da servisin içinde olan serviste kalmalıymış da şöyle de böyle de." Ben bayanlara nasıl davranacağımı biliyorum karşımdakine göre tavrım şekilleniyor. Sen öyle hak ediyorsun." diye terbiyesiz terbiyesiz konuştu. Bana arkadaşı bir de diyor ki "Biz seni mesela böyle kabul ettik." Dedim "Neyimi böyle kabul ettiniz? Herkese karşı fazlasıyla kibar ve nazik olmadım mı? Saygılı davranmadım mı? Haddinden fazla çalışmadım mı? On saat kayboluyordunuz idare etmedim mi? Eksikliklerin üzerini kapatmadım mı? Söyle hangi kötü özelliğim varmış da siz tolere etmişsiniz? " falan diye sordum." Yok tamam kötü özelliğin de yok. Biz seni tüm bu iyi özelliklerin ile kabul ettik. Ama onun da sesi yüksek çıkıyor sen de onu böyle kabul etmek zorundasın. " falan diye saçma sapan bir sürü diyalog oldu. Hatta bana o şahıs diyor ki" Seni şimdiye kadar dışlamamıştım bundan sonra dışlayacağım. " Yani aslında dışlatacağım demek istiyor. Böyle ergen ergen seviyesiz seviyesiz konuşmalar yani. Her neyse asıl üzüldüğüm nokta o şahsiyetsiz bana "Sen kaba tavırlarımı çekemiyorsan git o zaman. Sen servisin düzenini birliğini bozuyorsun. Dün herkes burada toplanıp beni savunmak idareye gidecekti sorumlu izin vermedi. Ben zaten başhemşireye de söyledim alın o kızı oradan diye." dedi. Yani böylesine karaktersiz birine, kaba saba seviyesiz terbiyesiz bir hanzoya bunları söyleyebilecek özgüvenin tanınması, bu desteğin verilmesi, bu zeminin hazırlanması üstelik" Alın o kızı oradan. " dediğinde " Kes sesini sen kimsin be terbiyesiz! " diye başhemşirenin bir karşılık verememesi beni üzen en büyük şey oldu. Velhasıl dünden beri çok üzgünüm. Bu adaletsizliği ve terbiyesizliği gerçekten sindiremiyorum.
Ahh canım benim yaşadıklarımın aynısını yaşıyorsun maalesef idare hiç bir çözüm üretmiyor çünkü sen teksin ve yalakalık yapmıyorsn diğer türlü dönek olsan senden iyisi olmaz ben o yüzden şuan davalığım idareyi de şikayet ettim

Ahh canım benim yaşadıklarımın aynısını yaşıyorsun maalesef idare hiç bir çözüm üretmiyor çünkü sen teksin ve yalakalık yapmıyorsn diğer türlü dönek olsan senden iyisi olmaz ben o yüzden şuan davalığım idareyi de şikayet ettim
O terbiyesize "Ah canım ne güzel bağırıyorsun. Biraz daha hakaret et bana." mı demem gerekiyordu yaranmak için?

Yeni yerimde dışlanacak mıyım peki? Yani hep aslında sorunlu olan haksız olan gönderilir ya çok önceden servis değişikliği için kadınla anlaşmaya çalıştığım onun bana "Az daha dayan, çekeceğim seni diğer servislerden birine." falan dediği bilinmiyor muhtemelen. Şimdi o dağ ayısı da "Gitsin dedim nasıl gitti." falan diye dalga geçiyordur benimle dışlanan kişi ben oldum yani

Bak hala ofkelisin burada bize yazarken bile dag ayisi fln demeyi birak
Bu ofkeden arinmadigin surece evet dislanacaksin. Kamuda bu istenmez, personel birbiri ile ugrasmamali. Cok gencsin bu sekilde is hayatin bitmez eziyet olur hastalik sahibi olursun

öncelikle hakaret etmeyi bırak. orası iş yeri. özel hayatına yansıtma dışarda düşünmemeye çalış.

yer değiştirenler sorunlu olmaz bulundukları yerden memnun olmayanlarda yer değiştirmeyi talep edebilir. bu konuda yanlış düşünüyorsunuz

öncelikle hakaret etmeyi bırak. orası iş yeri. özel hayatına yansıtma dışarda düşünmemeye çalış.

yer değiştirenler sorunlu olmaz bulundukları yerden memnun olmayanlarda yer değiştirmeyi talep edebilir. bu konuda yanlış düşünüyorsunuz
Şöyle söyleyeyim cuma işe giderken makyaj yapmıştım, cumartesi nöbetten çıktım o yüzümdeki makyajı anca pazar akşamı banyo yaparken çıkartmış oldum o kadar kötü etkilendim. Yataktan çıkacak halim bile yok. Bu kadar etkilenmeyi hiç beklemiyordum. Her yer değiştiren sorunlu değil elbette ama tam bu olayın üzerine olması böyle gibi oldu.
Üfff daha yazdığımı bile anlamıyorsunn bence sen hak etmişsin bu olanları
Yanlış anladınız. Evet beklentilerinin yalakalık olduğunu düşünüyorum ben de demek istedim. Böyle bir durumda da böyle bir tepki mi vermem lazım onların sevdiği biri olmak için yani anca böyle bir tepki hoşlarına gidebilecekmiş gibi görünüyor gözüme.

Daha bugün hemşire teyze diyor ki "Bu kadar büyütecek ne vardı. Bize söylesen servis içinde hallederdik illa yazıya dökmek mi lazımdı?" Yani büyüttüğümü ve büyük haksızlık yaptığımı düşünüyor herkes.
Ya sen hemsire, hemsire teyze , hemsire muduru falan gec bunlari .Sorunu cozmuyorlarsa hastanedeki en yetkili kisi kimse onla gorus .

Şöyle söyleyeyim cuma işe giderken makyaj yapmıştım, cumartesi nöbetten çıktım o yüzümdeki makyajı anca pazar akşamı banyo yaparken çıkartmış oldum o kadar kötü etkilendim. Yataktan çıkacak halim bile yok. Bu kadar etkilenmeyi hiç beklemiyordum. Her yer değiştiren sorunlu değil elbette ama tam bu olayın üzerine olması böyle gibi oldu.
abartmayın yaşınız kaç acaba. yada ilk defa mı işyerinde sorun yaşıyorsunuz daha neler ya.

silkelenin lütfen boyle iş hayatı bitmez çabuk çökersiniz

abartmayın yaşınız kaç acaba. yada ilk defa mı işyerinde sorun yaşıyorsunuz daha neler ya.

silkelenin lütfen boyle iş hayatı bitmez çabuk çökersiniz
Yaşım 25. Ya maruz kaldığım muamele çok kötü değil mi sizce bana mı berbat geliyor? O kadar süre o şahsın kabalıklarını çektim. Koltukta bile doğru düzgün oturmuyor kendini ayırıp yatıyor. Sonra bana bu şekilde hadsiz hadsiz şeyler söyledi. Üstüne ben şikayet etme hakkımı kullanınca herkes birlik olup bana cephe aldı. Onlar ona öyle büyük bir güven aşılamış ki "Sen bizim servisin huzurunu bozuyorsun. Sen bizim servise uyum sağlayamadın. Kabalıklarımı çekemiyorsan git o zaman. Çık bu servisten. Alın o kızı oradan..." gibi ali kıran baş kesen gibi şeyler söylüyor bana. İnsanlar arkamdan birlik olup idareye onu savunmaya gitmeye kalkışıyor. Ne için, o kaba saba şahıs için. Diyebilirler ki" Tamam bu kız bizim samimi dostumuz değil. Ama bu servis için o da eşek gibi çalıştı. Arkadaşımızı da tanıyoruz nasıl biri. Madem uğradığı kaba bir muameleye karşı böyle bir yol izlemek istemiş bize göre abartı, yanlış, şöyle, böyle ama o öyle yapmış ona göre doğru o olmuş ikisi arasında halletsinler. " Böyle yapabilirdi en azından aklı selim üç dört kişi. Niye onu vatanı savunur gibi savunuyorlar öz vatanlarını savunmazlar böyle. Bana küsüyorlar falan. Gerçekten bu kadarına inanamıyorum ama ben.

Bak hala ofkelisin burada bize yazarken bile dag ayisi fln demeyi birak
Bu ofkeden arinmadigin surece evet dislanacaksin. Kamuda bu istenmez, personel birbiri ile ugrasmamali. Cok gencsin bu sekilde is hayatin bitmez eziyet olur hastalik sahibi olursun
Gerçekten tecrübelerinze istinaden soruyorum. Gideceğim servisi az çok anlattım. Bana tavır alacaklar mı?

Gerçekten tecrübelerinze istinaden soruyorum. Gideceğim servisi az çok anlattım. Bana tavır alacaklar mı?

Deneyeceklerdir ama halledebilirsin ama o yan oturdu bu ters bakti ile olmaz. Hadi hadi tansiyonun cikti Galiba git oteye deseydin Arkani donup gitseydin keske
Bak ben 30 yillik memur ile ugrastim ne yaptim biliyor musun ciddiye almadim yalandan is uretip sormadim cay soylemedim odasina gitmedim. Ozluk dosyamdan evrak calip beni attiracakti. Bu plani acikladiktan 40 gun sonra kendi atildi
Gelen mufettise ne var ne yok otmus adamda onu yanina yaklastirmadi. Benimle calismak istedigini soyledi o kadinin dosyasini bana fotokopi cektirdi
Sure gelen dava vardi 40 gun sonra nasil olduysa dava sonuclandi memuriyetten atildi
Daha bir suru sey yasadim ve yok sayma konusunda artik uzmanim
5 sene hic kimse anlamadan eski sevgilim ile Calistim benim icin hic bir anlami yok ama ayni gemide dostluk gerekiyordu hatta kiyamadim karisi hamile iken erken dogumdan kurtardim kendi ameliyat oldu ilac buldum
Daha sayayim mi? Deveyi gutmek oyle kolay degil
Bundan 5 sene once ilk defa uyumadan ise gelmistik gulmustuk bu 5 sene gecerse pis mikroplara donusuruz diye.
Kimseyle tartismam ama tepki verdiysem ortalik sallanir birini gorevinden ettim biri geldi ertesi gun ozur diledi baska biri kendi gelemedi muduru ile geldi. Sadece o topu ayağına bekleyeceksin zamani bekleyeceksin ama uzerinde tasimayacaksin.

Deneyeceklerdir ama halledebilirsin ama o yan oturdu bu ters bakti ile olmaz. Hadi hadi tansiyonun cikti Galiba git oteye deseydin Arkani donup gitseydin keske
Bak ben 30 yillik memur ile ugrastim ne yaptim biliyor musun ciddiye almadim yalandan is uretip sormadim cay soylemedim odasina gitmedim. Ozluk dosyamdan evrak calip beni attiracakti. Bu plani acikladiktan 40 gun sonra kendi atildi
Gelen mufettise ne var ne yok otmus adamda onu yanina yaklastirmadi. Benimle calismak istedigini soyledi o kadinin dosyasini bana fotokopi cektirdi
Sure gelen dava vardi 40 gun sonra nasil olduysa dava sonuclandi memuriyetten atildi
Daha bir suru sey yasadim ve yok sayma konusunda artik uzmanim
5 sene hic kimse anlamadan eski sevgilim ile Calistim benim icin hic bir anlami yok ama ayni gemide dostluk gerekiyordu hatta kiyamadim karisi hamile iken erken dogumdan kurtardim kendi ameliyat oldu ilac buldum
Daha sayayim mi? Deveyi gutmek oyle kolay degil
Bundan 5 sene once ilk defa uyumadan ise gelmistik gulmustuk bu 5 sene gecerse pis mikroplara donusuruz diye.
Kimseyle tartismam ama tepki verdiysem ortalik sallanir birini gorevinden ettim biri geldi ertesi gun ozur diledi baska biri kendi gelemedi muduru ile geldi. Sadece o topu ayağına bekleyeceksin zamani bekleyeceksin ama uzerinde tasimayacaksin.
Arkamı dönüp gitseydim "Aa bak bu seferde bana bir tepki vermeye cesaret edemedi." deyip iyice üzerime gelme iyice ağalık taslama ihtimali yok muydu bana mı öyle geliyor?
Anlattıklarınızda hep bir ilahi adalet durumu mu var yani?
Peki deneyecekler dediniz ya yani bu servis gibi tavır yaparlar mı böyle uzak durmaya çalışırlar mı acaba? Ya da gidip idare ile konuşup önceki servisinde böyle dışlanmış sorunlu birini biz de istemiyoruz derler mi? Ayy ne bileyim sanki intikam yeminini onlar devir alacaklarmış gibi hissediyorum maalesef.

Arkamı dönüp gitseydim "Aa bak bu seferde bana bir tepki vermeye cesaret edemedi." deyip iyice üzerime gelme iyice ağalık taslama ihtimali yok muydu bana mı öyle geliyor?
Anlattıklarınızda hep bir ilahi adalet durumu mu var yani?
Peki deneyecekler dediniz ya yani bu servis gibi tavır yaparlar mı böyle uzak durmaya çalışırlar mı acaba? Ya da gidip idare ile konuşup önceki servisinde böyle dışlanmış sorunlu birini biz de istemiyoruz derler mi? Ayy ne bileyim sanki intikam yeminini onlar devir alacaklarmış gibi hissediyorum maalesef.

Yo hayir yoktu bana gore, ciddiye alinmadigi zaman sonecekti. Simdi ne elde ettiniz? Bu sizin elinizde bir duvar olacak ya kalinlasacak ya yikilacak
Kimse intikam yemini etmez cok takilmaz ama notr ve salak olmaniz lazim ilk firsatta ztn sorunlu idi denebilir
Kimseyi duzeltemezsiniz ondan vazgecin once. Bos sohbet etmekten kacinmayin
Benim ilk olayim sadece bana bagli degildi kopeklerin kedilerin bile sevmedigi bir insan sadece zamanlama denk geldi
10 senedir hala burada olsa ben degismezdim ve 10 senedir 1 tane iyi konusan duymadim
Digerleri de oyle gerekiyordu oyle oldu ayni gemide zarar gormememiz gerekiyordu ona gore davrandik vay ben onla calismam diye parlasaydik yardim etmeseydik gun sonunda yine biz zararli cikardik

Yo hayir yoktu bana gore, ciddiye alinmadigi zaman sonecekti. Simdi ne elde ettiniz? Bu sizin elinizde bir duvar olacak ya kalinlasacak ya yikilacak
Kimse intikam yemini etmez cok takilmaz ama notr ve salak olmaniz lazim ilk firsatta ztn sorunlu idi denebilir
Kimseyi duzeltemezsiniz ondan vazgecin once. Bos sohbet etmekten kacinmayin
Benim ilk olayim sadece bana bagli degildi kopeklerin kedilerin bile sevmedigi bir insan sadece zamanlama denk geldi
10 senedir hala burada olsa ben degismezdim ve 10 senedir 1 tane iyi konusan duymadim
Digerleri de oyle gerekiyordu oyle oldu ayni gemide zarar gormememiz gerekiyordu ona gore davrandik vay ben onla calismam diye parlasaydik yardim etmeseydik gun sonunda yine biz zararli cikardik
Nasıl nötr ve salak olacağım? Bana karşı önyargılı olmasınlar diye çaba gösterirken ya o şahıs gibi bir yalakaya dönüşürsem hiçbir ağırlığım hiçbir ciddiyetim kalmazsa?
Kimseyi düzeltmek gibi bir derdim yok dediğim gibi sadece benden uzak olsunlar istiyorum o kadar. Boş sohbetten kastınız ne?

Nasıl nötr ve salak olacağım? Bana karşı önyargılı olmasınlar diye çaba gösterirken ya o şahıs gibi bir yalakaya dönüşürsem hiçbir ağırlığım hiçbir ciddiyetim kalmazsa?
Kimseyi düzeltmek gibi bir derdim yok dediğim gibi sadece benden uzak olsunlar istiyorum o kadar. Boş sohbetten kastınız ne?

Bunlari kendin kesfetmelisin ama sorduguna gore yine birseylere takilip problem yasayacaksin gibi.
Ztn onyargi isi gecti o olduysa oldu

X