Görmezden gelemiyorum

Gerçekten çok zor. Çünkü sistem öğretmenin tüm yetkisini elinden aldı. Suratımıza suratımıza küfretseler hiçbir şey yapma yetkimiz yok. Ceza vermek yok. Uzaklaştırma vermek yok. Ne yapılırsa yapılsın sonuçsuz kalıyor. Disiplinsizlik bu hale getirdi.
Şimdi söyleyeceklerim çok klasik olacak ama gerçek bu, biz gerçekten öğretmene saygı duyardık okulun bir ağırlığı vardı. Bu saydıklarınızı yapan öğrenciler yok muydu vardı ama ayrık otu gibi bir elin parmağını geçmezdi. Son yıllarda öğretmene sıfır saygılı bir nesil yetişti, hoş sadece öğretmene değil herkese karşı böyleler.
Öğrenciler kral oldu öğretmenler köle. Ben gerçekten çok üzülüyorum

Merhaba herkese. Ben öğretmenim. Burda birçok öğretmenin olduğunu da biliyorum sıkıntımı paylaşmak istiyorum.
Öğrencilerin, ve dahi öğretmenlerin bile parasını ve bilimum başka eşyalarını çalmakla bilinen defalarca kez yakalanan öğrenciye hiçbir yaptırımın olmadığı bir köy okulunda görev yapıyorum. Öğrenciler birbirini öldürse yarın yine okula gelecekler yapılan her kötülük yanlarına kalıyor. Köy okulundayım, ilk/ortaokul birlikte. Zaten derse ilgi hak getire. Kuş kadar yazdığım şeyi bile yazmak istemeyen öğrenciler, gözümüze baka baka küfür edenler, sınıfta uçak uçuranlar ayağını sıraya koyanlar cips yiyenler lolipop yalayanlar derken sinirlerim o kadar geriliyor ki bazen çatlayacak gibi oluyorum. Ama kendime zarar veriyorum bunun da farkındayım. Hamileyim bu dönemden sonra izne ayrılacağım kısmetse bir yıl okul yüzü görmeyeceğim ALLAHA ÇOOK ŞÜKÜR. Çocuklar beni kötü hatırlamasın az zamanımız kaldı birlikte diyorum sakin olayım diyorum gerçekten dayanamıyorum bazen.. illa bir laf edeceğim bir şey görürsem. İlçe merkeze gitsem durum çok daha beter. Burda sınıflarda 15-20 kişi var merkezde 40-50. Ve Suriyeli sayısı burdakinden çok çok fazla, bazı okullar tamamen Suriyeli. Ne yapayım ne edeyim bilmiyorum. Gamsız dertsiz sakin güler yüzlü takmayan bir öğretmen/insan nasıl olunur merak ediyorum. Yalnızca öğretmenlere değil forumdaki herkese soruyorum tabii ki. Görmezden gel kendine yazık demenizi ve güç almayı istiyorum sanırım.
Sistem bu hale bilerek getirildi malesef fakat her okul kurallarıni kendi belirler ben orta okuldaydim geçen sene formasız gelmek yasak saç boyatmak makyaj yapmak telefon getirmek yasak ilk 3 ay sıkıntı oldu ortaokulda takma tirnakla gelen öğrenci ben artık gelemeyeceğim diye isyan etti ağladı ailesi feryat etti okul idaresi ve öğretmenler dirayetli durunca o çocuk şimdi tekrar çocuk oldu tırnaklar çıktı saçı kendi rengine boyandı küfürü bıraktı 3 ay çabayla oldu ama oldu
Veli idare öğretmen iş birliği ve disiplin çok önemli
Öğle molası ve teneffüsler dışında yemek yemek yasak her sınıfın süpürgesi var cuma günleri okulun en temiz sınıfı seçilir ve 1 gün serbest kıyafetle gelmelerine izin verilir tüm okul yarışıyor şuan 😂

Böyle adli bir olay yokken, hiçbir şey yapılamaz. Okuldan atılma, uzaklaştırma gibi şeyler ilkokulda çok çok nadir durumlar.
Çocuk sürekli hırsızlık yapıyor. Bir öğretmenin kredi kartını ve 50 eurosunu çaldı. Başka bir öğrenci taşla bir öğrencinin kafasını yardı. Bir başkası bi öğrenciye saldırdı elini kolunu ısırdı bayağı hasar verdi. Ve yapılan şey SIFIR. Adli olay için illa silahla mı basması lazım öğrencilerin okulu? Okula bıçak getireni, sigara getireni bile var. Biz öğrenciyken neden yoktu böyle şeyler? Disiplin vardı.

Biz öyleydik ya…

Yani elbette ergenlik bunalımlarım olmuştur da çiçek gibi değil miydik genel anlamda?

Hayır değildin. Öyle ütopik dersi derste dinleyen, sorunsuz sınıf söz konusu değil. Bugün lise öğretmenini, eski okul öğretmenini bul, o da benzer şikayetlerinden bahsederdi. Ben stajımı istanbul'da fen lisesinde ve çok yüksek puanlı bir anadolu lisesinde birer dönem yaptım, pırlanta gibi öğrencilerdi hepsi, ama dersi kaynatırlar, kavga ederler. Her nesil, kendisinden sonraki nesili kötü sanıyor ama öyle bir şey yok. Bunlar sadece basit genellemeler.

şu ana kadar hiç veli görüşmesi / toplantısı yapmadınız mı?
Yapmadım, çünkü hiç sınıfım olmadı.
Dersleri veya başka alanda başarılı öğrenci gelişinden başlayıp, potansiyelini yapabileceklerini övüp sonrasında bunları bazı olumsuz davranışlarından vs yapamadığını destek olmak istediğinizi ama tek başına yeterli gelemediğinizi evden de destek istediğinize dair görüşün.
Bir öğrencim beni aşırı bunaltmıştı onun velisi ile görüşmeyi düşünmüştüm ben de bu şekilde konuşurum diye aklımda plan yapmıştım. Görüşmedik ama öylece kaldı

Hayır değildin. Öyle ütopik dersi derste dinleyen, sorunsuz sınıf söz konusu değil. Bugün lise öğretmenini, eski okul öğretmenini bul, o da benzer şikayetlerinden bahsederdi. Ben stajımı istanbul'da fen lisesinde ve çok yüksek puanlı bir anadolu lisesinde birer dönem yaptım, pırlanta gibi öğrencilerdi hepsi, ama dersi kaynatırlar, kavga ederler. Her nesil, kendisinden sonraki nesili kötü sanıyor ama öyle bir şey yok. Bunlar sadece basit genellemeler.
Dersi kaynatmak ile saygısızlık arasında uçurum var. Çocuklar rahat rahat yanımızda küfrediyor, el hareketleri çekiyorlar. Dediklerinizle bunların alakası yok.
Ayrıca gayet de nesil farkı var. Ben ilkokuldayken asssla ama asla böyle değildik.

Sistem bu hale bilerek getirildi malesef fakat her okul kurallarıni kendi belirler ben orta okuldaydim geçen sene formasız gelmek yasak saç boyatmak makyaj yapmak telefon getirmek yasak ilk 3 ay sıkıntı oldu ortaokulda takma tirnakla gelen öğrenci ben artık gelemeyeceğim diye isyan etti ağladı ailesi feryat etti okul idaresi ve öğretmenler dirayetli durunca o çocuk şimdi tekrar çocuk oldu tırnaklar çıktı saçı kendi rengine boyandı küfürü bıraktı 3 ay çabayla oldu ama oldu
Veli idare öğretmen iş birliği ve disiplin çok önemli
Öğle molası ve teneffüsler dışında yemek yemek yasak her sınıfın süpürgesi var cuma günleri okulun en temiz sınıfı seçilir ve 1 gün serbest kıyafetle gelmelerine izin verilir tüm okul yarışıyor şuan 😂
Maalesef idarede iş yok. "İlçe bir şey yapılmasına izin vermiyor" diyorlar. Kural falan konmuyor. Sadece iki höd zöd bu kadar.

Öğretmen olmak sadece idealistlerin mesleğidir diye düşünürdüm. Sonra da öğretmenlerin anılarını dinleyince sadece idealist olanların bu meslekte çok yıprandığını gördüm. Her mesleğin içinden geçmişler. Sebep olanların allah belasını versin. Hiçbir öneri aklıma gelmiyor maalesef
İlkin çok mutluydum atandığımda. Hayallerim vardı. Ücretli öğretmenlik tecrübesi olan bir öğretmen arkadaş bana "biraz zaman geçsin bu hallerin kalmayacak" demişti. Maalesef ki haklı çıktı. Çünkü gerçekten kendimi hasta ettiğimle kaldım

Yapmadım, çünkü hiç sınıfım olmadı.

Bir öğrencim beni aşırı bunaltmıştı onun velisi ile görüşmeyi düşünmüştüm ben de bu şekilde konuşurum diye aklımda plan yapmıştım. Görüşmedik ama öylece kaldı
Sınıfınız olmasa da dersine giriyorsunuz, hiç talep gelmemesi de ilginç geldi. Önce bunaltan yerine dediğim gibi iyilerden başlayın kendinizi rahat hissedin

Çocuk sürekli hırsızlık yapıyor. Bir öğretmenin kredi kartını ve 50 eurosunu çaldı. Başka bir öğrenci taşla bir öğrencinin kafasını yardı. Bir başkası bi öğrenciye saldırdı elini kolunu ısırdı bayağı hasar verdi. Ve yapılan şey SIFIR. Adli olay için illa silahla mı basması lazım öğrencilerin okulu? Okula bıçak getireni, sigara getireni bile var. Biz öğrenciyken neden yoktu böyle şeyler? Disiplin vardı.

Ben 27 yaşındayım, seninle yaşıdım, bu anlattıklarının çok daha fazlasını (birbirlerini şakasına ekmek bıçağıyla bıçaklayan öğrenciler, okul çıkışlarında toplu kavgalar vs.) okuduğum lisede gördüm. Yaşadığım şehirde farklı liselerde bambaşka tablo yoktu, çöpünden hamilelik testi çıkanlar, uyuşturucu madde çıkanlar vardı.Sen öğrenciyken senin okulunda senin denk gelmemen tüm okulları kapsamıyor, senin olduğun yıl olmamıştır sonrakinde olmuştur. Ben ilkokuldaykende yine böyle çiçek gibi sınıflar söz konusu değildi.

Dersi kaynatmak ile saygısızlık arasında uçurum var. Çocuklar rahat rahat yanımızda küfrediyor, el hareketleri çekiyorlar. Dediklerinizle bunların alakası yok.
Ayrıca gayet de nesil farkı var. Ben ilkokuldayken asssla ama asla böyle değildik.

Tamam işte bunun çözümünü siz toplu olarak çözebilirsiniz. Gerekirse rehberlik servisinde bunu işlesin öğretmenler. Belliki tüm okul bu durumdan rahatsız, oturup topluca çocuklara nasıl yaklaşalım diye fikir yürüteceksiniz. Bunlarla ilgili sınıflara koridora pano yapabilirsiniz. Sınıf içersinde puanlama sistemine gidebilirsiniz ödül/ceza tarzı.

Velilerle de görüşün, telefon açın, konuşun, bu davranışları evde de var mı diye. Hoş değil bunlar ileride zorlanır vs diye bahsedin.

İlçe merkez burdan da kötü. İyi bir okula denk gelme ihtimalim olursa tayin isteyeceğim kesinlikle.
Yani baska bir ile gitme sansini varsa tasinin bence bu sekilde yapamayacaksiniz herhalde ya da baska bir meselege gecin...insan kaynaklari ve ozel kurs

Ben ilkokuldaykende yine böyle çiçek gibi sınıflar söz konusu değildi.
Ben küçük bir ilçedeydim, en azından öğretmene saygı vardı.
Yoksa bahsettiğiniz hamilelik testleri falan yine bunlar saygı ile alakalı şeyler değiller. Benim lisemde de sıkıntılı öğrenciler yok değildi elbette. Ama az çok bi yaptırım uygulanırdı. Artık hiçbir yaptırım yok maalesef.
Velilerle de görüşün, telefon açın, konuşun, bu davranışları evde de var mı diye. Hoş değil bunlar ileride zorlanır vs diye bahsedin.
Suriyeli öğrencilerin velileri Türkçe bilmiyor. Zaten bir toplama kampı kapandı, bütün öğrenciler bizim okula verildi okul iyice zıvanadan çıktı. Bir de öğrencilerin geneli aynı durumlarda olunca bilmiyorum ki hangisininkiyle konuşayım. Genel bir kötülük söz konusu. Veli toplantılarında sınıf öğretmenleri buna değiniyorlardır muhakkak ama etkisi falan da olmuyor. Sınıf öğretmeni olsam tek tek görüşürdüm sanırım ama çok fazla sınıfa giriyorum hepsine yetebilme imkanım yok maalesef ki.

Yani baska bir ile gitme sansini varsa tasinin bence bu sekilde yapamayacaksiniz herhalde ya da baska bir meselege gecin...insan kaynaklari ve ozel kurs
Öğretmen gruplarında konuşuyorum, her ilden her yerden şikayet var, keşke gidilebilecek yer olsa😔 tek şansım puanımın ilçede nispeten iyi bir okula yetebilmesi. Branşım özel ders vermeye çok müsait. Çok istedim vereyim ama çevre bulamadım ki. Köy okulundayım kimseyi tanımıyoruz merkezde.

Benim ilk atandığım ilçedeki okul da böyleydi. Hatta lise olduğu için daha beter. Sonra darbe girişimi oldu 2016’da. Norm fazlası öğretmenler görevden ihraç edilenlerin yerine gelecek dendi. Ben de tercih yaptım. Şehrin sınavla girilen, en yüksek puanlı anadolu lisesine atandım. Semt de en nezih yerlerden biri. Bu okula gelince anladım ki öncesinde öğretmenlik değil çobanlık yapmışım ya da gardiyanlık skdkkdk. Demem o ki hayat sürprizlerle dolu. Gün doğmadan neler doğar.
İlçe merkezde bir iki iyi okul var, nasip olursa oralardan birine gidersem kendime gelirim inşallah ben de..

Bence de öğretmenlik bana hiç ama hiç uygun bir meslek değil. Ama bıraksam ne iş yapabilirim hiçbir fikrim de yok.

Oyle.dusunmeyin.Cidden zor sartlari olan bir yerde gorev yapiyorsunuz.Boyle yerlerde gorev yaparken idealistlikten,ögretimden ote okul saatleri icinde sinifta olusabilecek riskleri engellemek,guvenle evlerine gondermek cunku olmayinca olmuyor.Puaninizi toplayip daha iyi bir yere tayin istemek tek cikar yol.Sabirlar diliyorum.Hepimiz bir sekilde meslegin baslarinda calistik boyle okullarda.

X