K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz Faranjit nedir?

bende ilk defa duydum bulaşıcı olduğunu ama sizin söz ettiğiniz grip olabilir

faranjitin bulaşıcı olduğunu sanmıyorum bende de var, bademciklerimi aldırdıktan sonra olmuştu. aslında çok fazla konuşunca veya ağlayınca ortaya çıkıyor onun dışında çok masum bi rahatsızlık.

burun spreylerinin 5-6 günden fazla kullanılmaması gerektiğini herhangi bir eczacıdan bile öğrenebilirsiniz. ama tabi çocuklara verilenler farklıdır. geçmiş olsun.

Bıktım bu faranjitten
Ne güzel artık olmuyor diyordum, geçen kıştan beri olmamıştı gene buldu beni
Rüzgarlı havada bir yandan yürüyüp bir yandan telefonla konuşurken hissettm boğazımın yavaş yavaş kurumaya başladığını
Eve gelince de içtim buz gibi kolayı ve kendi sonumu hazırladım
Doktora gitsem antibiyotik veriyo
Ama onu içmezsem de geçmiyo

10 gün önce faranjit oldum.ilk gün geçer diye düşündüğüm için doktora gitmedim.ama aynı günün gecesi ateşim çıktı.ellerim ve ayaklarım yanıyodu.sabah kalkınca direk doktora gittim.akut fanjit dedi.2 çeşit antibiyotik verdi.ikisinide kullanıyorum.hala bitmedi.şikayelerim geçti ama öksürük hafif kaldı.o zaten uzun zamanda geçiyormuş

slm arkadaşlar yeni katıldım aranıza.bende 10 gündür faranjiti çekiyorum.ama boğaz kültürüm temiz çıktı.doktor müzminleşmiş dedi.ve bademciklerimden biri diğerine göre daha büyük.artık napacağımı şaşırdım.ya ben hastalık hastasıyım yada bu doktorlar bişey anlamıyo

merhaba arkadaşlar.bende de lise yıllarımdan beri faranjit var,ama 2hafta önceye kadar hiç bu kadar şiddetlisini yaşamadım.ilk 2 gün geçer dedim her zmnki gibi,ama yok ateşim çıktı.sonra doktor faranjit dedi,8 iğne verdi,antibiyotik+ağrı kesici.fakat iğneler bitti,ben hala aynı haldeyim.boğazım ağrıo,burnum tıkalı,toz yutuyomuşum gibi gelio...2haftadır uyku kalmadı.geceleri azıyor iyce...bugün başka bi doktora gideceğim bakalım ne diyecek...

Faranjit azrailim oldu:KK43: uzun zamndır çekiyorum bu illeti 15 günde bir faranjitim azıyo antibiyotik manyağı oldum kesinlikle bulunduğunuz ortamın önemi büyük işyerimde klima kullanıyoruz ve oda havalandırılmıyor bide inatla ortamda sigara içen anlayışsız insanlar olunca azmaması mümkün değil:KK4:
papatya çayı ve adaçayı boğazı yumuşatıyo rahatlatıcı etkisi var mutlaka ama geçmiyo işte bu illet öle hemen:KK5::

Geçenlerde bir formül duydum hemen uyguladım.Üç beş adet karanfili bir fincana koyup üzerine kaynar suyu döküp biraz beklettikten sonra yavaş yavaş içince o gece rahatlıyor boğazınız..Bana fayda etti.Umarım size de faydası olur...

Faranjitten 24 senedir çekiyorum... Doğdum doğalı belam işte... :KK31:
Kurtuluşu da yok sanırım, dikkat edeceksin.
Kış boyu tam balıkçı kazaklar, atkılar sarınacaksın... :KK31:
Grip, soğuk algınlığına yakalandıysan tamam bittin, seni yatağa kadar götürür... :95:
Ben de bugün buradan arşivden öğrendiğime göre 1 bardak ılık suya 1 poşet adaçayı kattım, 3-4 dakika beklettim gün içinde 2 şer saat arayla gargara yaptım.
Gerçekten faydalı iyi geldi baya...
Asıl yöntemi 1 bardak kaynar suya 1 adet poşet adaçayını salıp 10 dakika beklemek sonrasında suyu ılıttıktan sonra gargara yapmakmış.
Deneyeceğim...
:KK1:

arkadaşlar ben de kronik farenjit hastasıyım antibiyotik içmekten dişlerim bile döküldü.doktora her gidişimde antb veriyordu.ben ilacı 2 kutu bile kullansam iltahap geçmiyordu.sonra başka bir problemim için soğan kürüne başladım veeeeeeeeeeee derdimin dermanına kavuştum .şu an Allah a şükür geçti iltahap sökülüyor olsam da eskisi gibi acı verip halsiz bırakmıyor.İbrahim Saraçoğlunun polikistik overe kistlere karşı uyguladığı kür nette araştırıp bulabilirsiniz .uygulayın bana dua edeceksiniz:87:

Bu faranjit illeti yine buldu beni..bgn carsamba ve bnm ctesi gunu acilisim var..:KK43: iyilesmem hep uzun zmn aliyor ama busefer cabuk toparlanmam lazim.. Herzmnki gibi yine ses tellerime vurdu ve sesim gitti..24saattir konusmuyorum.. Sbh saglik ocagina gittim ama doktor sadece ust solunum yolu antibiorigi verdi o da hic biseye yaramadi.. Amoklavin die bi ilac vardi faranjit icin..kullanan varmi aranizda? Yrn sbhtan doktora gidicem tekrar.. Buarada burun spreyi ihlsmur cayi,kekik suyu gargarasi ve burdan duyfugum elma sirkesi gargarasini uapiorum..

ya nedir benim bu çektiğim geçen farenjit oldum doktora gittim ilaç verdi içtim geçti 1hafta sonra yine tekrarladı boğazlarım neden bu kadar çok tahriş oluyo soğuk bişey bişe içmemki:KK50:

hamileyken ne zormuş bu rahatsızlık bulantı yapmaya başladı genizlerim dolu boşalmıyor bir türlü boğazımda yanma kuruluk birşey varmış gibi batma off of :KK59:

uyy bende kronik farenjit var o zaman... o boğazda cisim takılması hissi çok oluyor bende. hatta bazen bir şey yiyorum. taneciği boğazıma takılıyor. ne yapsam gitmiyor. ancak büyüüükkkçe bir yudum suyu cup diye yutuyorum, boğazdaki gerilme sayesinde gidiyor. burnum da bayaa sorunlu zaten , küçükken düşmüşüm. şimdi sağ tarafım kemiğin s yapmasından dolayı tıkalı. spreylerle yaşıyorum. ne ki yaavv... ne zaman tamamen sağlam olacuum. :KK37::KK37::KK37: (gerçi beterin beteri vr, şükredip oturmak lazım :KK52: )

Arkadaşlar bende boğazda gıcık, dilde yara, dil kökünde nodüller, boğazda kızarıklık ve yara, kulakta ağrı var.
Faranjit olabilirmi acaba?

bende yıllardır her sene faranjit olurum bu benimde kronik faranjit olduğum anlamına mı geliyor acaba? hatta geçen sene ses tellerim çok kötü iltihaplandı sesim bi erkek sesi kadar kalınlaştı ve konuşurken aşırı tahriş oluyoduki (ben çağrı merkezinde çalışıyorum sürekli konuşuyorum) dr bu sefer larenjit olmuşun hiç konuşmuycan dedi:KK43:
10 gün öncede gene boğazım tahriş olmaya başladı hasta oluyorum diye düşünüyodum ki yumurtalık kistim için içtiğim soğan suyu kürü hasta olmamı engelledi gerçekten iltihap söktürücü demekki darısı kistlerimin başına :KK37:

X