Ev alanlar nasıl alabiliyor, nerde yanlış yapıyorum?

Pandemi zamanında ülkede ev sahibi olmayan kalmadı sanıyordum ben 🥲
Espri bir yana üzme kendini konu sahibi mülksüzleştirme politikası gelecek zaten olsa olsa en fazla bir evin olacak sadece
Ayak sesleri duyuluyor zaten geçenlerde Merkez Bankası Başkanı dahi açıkladı.”bir insanın neden on evi var. On insanın bir evi olması gerekli” dedi.
Mayıs sonunda geçecek İklim Kanunuyla birçok şeyin değişiminin fragmanını yaşayacağız.
Dert etme hayatını yaşa derim

Kısa süreden kastınız nedir? 2018de mezun olup çalışmaya başlamışsınız. Yani birkaç yıllık birikimle ev almak zaten hiçbir zaman kolay olmadı ki. Kredisiz, borçsuz veya bir yatırım aracıyla değerlendirmeden eskiden de imkansız gibiydi. Karı-koca 10+ yıllık memuruz (düz memur değil) 2 ay önce krediyle ve düğün altınlarımız banka birikimlerimizin tamamıyla ilk evimizi aldık, elde avuçta 5 kuruş kalmadı 4.3 milyon borcumuz var 😅 faizlerin düşük olduğu dönemde almak daha kolaydı elbette ama geçti o devir. Hala evi olmayan milyonlar var, herkes ev sahibi değil maalesef.

Biz 2018'de aldık evimizi. Benim 105 bin TL degerinde altınlarım vardi babamda karşılıksız 160 bin TL destek çıktı sağolsun. 265 TL ye aldığımiz ev 2.5 milyon TL oldu bugünün piyasasına göre. Günümüz şartlarıyla ev almak çok zor hatta imkansız. Geçen sene eşimle 1 dönümlük tarla almıştık baya kar ettik amacım onu satip üstüne bir miktar ekleyip 1+1 ev satın almak. Hem pasif gelirimiz olur hemde ilerde çocuklarımızın ihtiyaclari için bir köşede durur. Biz 11 sene önce evlendik dusunuyorumda o zamanlar ne kolaymış ev ve araba satın almak. Şimdi hayalden öteye gitmiyor güzel bir ev sifir bir araba almak.

Faturalar vs 2 3 bin desen 7 binle gecinmek.Allah kolaylik versin ama tam buyume caginda bir cocukla bu kadar yukun altina girmek.Her ihtiyacina cevap verebilmek ..Cok zor cookk
Ben cidden merak ettiğim için sordum. Bizde çocuk yok. Her şeyi kıssak, dışarı çıkmasak, kıyafet almasak, ekstra hiç bir harcama olmasa ancak faturalarla ev giderlerine ucu ucuna yeter 20 bin ki o bile zor. Aylık kağıt, deterjan, şampuan vs alışverişi yaptım dün ki internetten toplu ve uygun fiyatlı olanları alıyorum genelde 4500 tuttu. Bir ay sonra hemen hemen hiç biri yok, tekrar alınacak.

Kalan 20 binle nasıl geçiniyorsunuz?
kira işi bitiyor bu ay, mayıs sonunda evimize taşınıyoruz, 10 bin kira giderimiz gelire dönüşecek.
allah yardım etti eşim 2 maaş kadar prim aldı, onu nakliye ve boya badana gibi işler için kullanacağız. bide biraz nakit bırakmıştık, yetmediği yerde takviye yapıyorum. bilmem zorlanmadık henüz. evi almadan önce kızımın bütün yazlık ihtiyaçlarını almıştım. kurban parasını da ödemiştik evi almadan önce, hazirandan sonra kasap ihtiyacımızı da öyle halletmiş olacağız. ve kenarda biraz daha altınlarım var, küçük küçük başka yatırımlarımız da var, elimizdekinin tamamını eve yatırmadık yani, belki daha zorlasak 2 milyonluk değil 2,5 milyonluk bi ev alabilirdik ama yarınımızı düşündük.
sene sonunda yeni yılın zammını da aldığımızda elimiz daha da rahatlar. biraz dişini sıkmadan mal sahibi olunmuyormuş onu anladım.
evi almasaydık 20 bin kira ödeyecektik, 14 bin fazla ödeyip ev sahibi olmak mantıklı geldi.
Faturalar vs 2 3 bin desen 7 binle gecinmek.Allah kolaylik versin ama tam buyume caginda bir cocukla bu kadar yukun altina girmek.Her ihtiyacina cevap verebilmek ..Cok zor cookk

kira işi bitiyor bu ay, mayıs sonunda evimize taşınıyoruz, 10 bin kira giderimiz gelire dönüşecek.
allah yardım etti eşim 2 maaş kadar prim aldı, onu nakliye ve boya badana gibi işler için kullanacağız. bide biraz nakit bırakmıştık, yetmediği yerde takviye yapıyorum. bilmem zorlanmadık henüz. evi almadan önce kızımın bütün yazlık ihtiyaçlarını almıştım. kurban parasını da ödemiştik evi almadan önce, hazirandan sonra kasap ihtiyacımızı da öyle halletmiş olacağız. ve kenarda biraz daha altınlarım var, küçük küçük başka yatırımlarımız da var, elimizdekinin tamamını eve yatırmadık yani, belki daha zorlasak 2 milyonluk değil 2,5 milyonluk bi ev alabilirdik ama yarınımızı düşündük.
sene sonunda yeni yılın zammını da aldığımızda elimiz daha da rahatlar. biraz dişini sıkmadan mal sahibi olunmuyormuş onu anladım.
evi almasaydık 20 bin kira ödeyecektik, 14 bin fazla ödeyip ev sahibi olmak mantıklı geldi.

Ailece sizi cidden tutumlu buldum ama soylemeden gecemeyecegim.Bu devirde 1 milyon peşinat verip ve hala da kenarda nakit ve altınlar bulundurabilmek her kari koca memurun yapacagi is degil ciddi disiplin ve tasarruf isteyen bir sey.Biz memur kari koca bunu beceremiyoruz 😀 Tebrik ederim.

Ailece sizi cidden tutumlu buldum ama soylemeden gecemeyecegim.Bu devirde 1 milyon peşinat verip ve hala da kenarda nakit ve altınlar bulundurabilmek her kari koca memurun yapacagi is degil ciddi disiplin ve tasarruf isteyen bir sey.Biz memur kari koca bunu beceremiyoruz 😀 Tebrik ederim.
biz memur değiliz arkadaşım 😅
düğünümüzde takılan altınlarımızı zamanında bozduk, borsada değerlendirdik, sonra coine geçtik bi kısmıyla -coin konusunda sabırlı davrandık, zarar ettik diye çıkmadık bekledik ve işe yaradı-. elimize geçen toplu paraları hiç harcamadık, ikramiye prim promosyon vs gibi... hepsini yine borsada altında vs değerlendirdik, böyle böyle büyüdü para..
tutumlu davranmadık zaten lüks alışkanlıkları olan bi çift değildik, her sene 2 kez tatil yaptık, sık sık şehirdışı yaptık, mutfağımızdan dışarı yemelerimizden kısmadık ama ne bileyim paramız bereketli miydi neydi asdklmfgvlxv

biz memur değiliz arkadaşım 😅
düğünümüzde takılan altınlarımızı zamanında bozduk, borsada değerlendirdik, sonra coine geçtik bi kısmıyla -coin konusunda sabırlı davrandık, zarar ettik diye çıkmadık bekledik ve işe yaradı-. elimize geçen toplu paraları hiç harcamadık, ikramiye prim promosyon vs gibi... hepsini yine borsada altında vs değerlendirdik, böyle böyle büyüdü para..
tutumlu davranmadık zaten lüks alışkanlıkları olan bi çift değildik, her sene 2 kez tatil yaptık, sık sık şehirdışı yaptık, mutfağımızdan dışarı yemelerimizden kısmadık ama ne bileyim paramız bereketli miydi neydi asdklmfgvlxv
Memur olan konu sahibiydi dimi ya karistirdim.🤣
Heh borsada degerlendi cok mantikli.Simdi oturdu kafamda yoksa cidden cok zor.
Olsun ama yine de benim gibi cok mustif degilsiniz.Secim parasini cektim mesela.Suraya yatoricam diye sozler vermistim kendime.Bankadan ciktik 10 dk icinde nasil oldugunu anlamadan parayi sifirladim😀

Olsun ama yine de benim gibi cok mustif degilsiniz.Secim parasini cektim mesela.Suraya yatoricam diye sozler vermistim kendime.Bankadan ciktik 10 dk icinde nasil oldugunu anlamadan parayi sifirladim😀
ben hep hesaplıyımdır, hiç bi zaman kredi kartıyla falan da başım belaya girmemiştir, borcum falan da hiç olmadı, eşim de böyle. düğünümüzü bile sıfır borçla yaptık zamanında, ev eşyalarımızı falan hep peşin aldık, ikimiz de bekarlıkta para biriktirmişiz, ki ben yüksek lisansımı falan özel okulda yaptım aileden desteksiz..

2018den beri kazandığın paraya hiç dokunmasan bile bugünkü fiyatlarla ev alabilecek birikimi yapabilmek imkansız
3-4 milyonun altında ev yok yani
asgari ücret 1 sene öncesinde anca 11 bin civarıydı zaten, sen onun bi tık üstü alıyorum demişsin
muhtemelen maaşının anca son 2 senede 5 basamaklı olabildiği bi ekonomide imkansız
bu saatten sonra ev alabilmek için bişey satıp üstüne birikim ve onun da üstüne kredi çekmek falan lazım
aksi mümkün değil

ben hep hesaplıyımdır, hiç bi zaman kredi kartıyla falan da başım belaya girmemiştir, borcum falan da hiç olmadı, eşim de böyle. düğünümüzü bile sıfır borçla yaptık zamanında, ev eşyalarımızı falan hep peşin aldık, ikimiz de bekarlıkta para biriktirmişiz, ki ben yüksek lisansımı falan özel okulda yaptım aileden desteksiz..
Işin özü bu hesaplı olmak.Ben yarinlar yokmuscasina harcama yapabiliyorum kafama estikce.Kart borcumu kredi cekip kapatmisligim bile oldu.Tebrik ederim gercekten.

Işin özü bu hesaplı olmak.Ben yarinlar yokmuscasina harcama yapabiliyorum kafama estikce.Kart borcumu kredi cekip kapatmisligim bile oldu.Tebrik ederim gercekten.
hiçbişey için geç değil.
şöyle bi yöntem herkesin işine yarayabilir.
maaşımı aldığımda günlük vadeli hesaba koyarım -evin kredisi başlayana kadar eşim de maaşını bana gönderiyordu iki maaşı da vadeliye koyuyordum, şimdi o kendisi vadelide tutuyor kredi günü gelene kadar-, günü geldikçe kart ekstrelerimizi öderim, günü gelene kadar o paradan para kazanırım, hep vadelide tutarım parayı. ay sonunda nakit harcamaları da -yardımcı ablanın ödemesi vs- yaptıktan sonra geri kalan parayla duruma göre ya altın alırım ya da hisse senedi alırım.

Yok memur değilim, özel sektörde çalışıyorum ama üniversite yıllarında düşük maaşlarla yaptığım iş başlangıcını da sayarsak 7-8 yıldır çalışıyorum. Ev alan tanıdıklarımda yeni iş hayatına atılan özel sektör çalışanları. O yüzden şaşırdım aslında.

Yok memur değilim, özel sektörde çalışıyorum ama üniversite yıllarında düşük maaşlarla yaptığım iş başlangıcını da sayarsak 7-8 yıldır çalışıyorum. Ev alan tanıdıklarımda yeni iş hayatına atılan özel sektör çalışanları. O yüzden şaşırdım aslında.
Aileden destekleri vardır, bunda şaşıracak ne var?

Bugün bu şartlarda çift maaş olsa da öyle 2-3 yıl birikim yapayım da güzel bir semtten ev alayım olayı mümkün değil. Hele ki düğünü kendi başına yapan insanlar için hayal. Biz kari koca memur 7 yılın birikimi 800 binlik bir araba. Başka bir şey yok.
Her şeyi kendimiz yaptık. Bir oğlum var. Şu anda kreşe gidiyor 12 bin, kiramiz 10 bin. Kenara pek bir şey atamıyorum çok umrumda değil. Gönlümüzce tatil de yapıyoruz senede 5 gün Mersin'de. Çok istedim bir evimiz olsun . Huzur yoksa manası yok ama. İsteyen herkese hayırlı şekilde nasip etsin Rabbim.
Küçük de olsa birikim yapmak gerekiyor bunu geç anladım. Eşime destek olacağım diye sürekli ona para gönderdim.
Bence siz de her ay küçük büyük demeden yatırım yapın araştırıp, altın veya borsa. Bu düzen hep böyle gitmez bence.
Zamanı geldiğinde bir köşede şu kadar olsaydı dememek için bunu ihmal etmemek lazım.
Son 3yılda ev alan tüm tanıdıklarıma da aileleri yardim etti. Ablamlar 2015 te almıştı ki onlara da yardım etti eşinin ailesi. Görümcesine mesela eniştem ve kardeşleri karşılıksız şekilde ev alırken destek oldular. Herkes verebildiğini verdi ve kadın ev hanımı olmasına rağmen bir evi oldu şu anda ablamla ayni sitede.
Bir de ev almak istediğiniz şehir ve semte göre de fiyatlar değişiyor maalesef.

konudan bağımsız 12 bin kreş özel mi

istanbul mu

Ben cidden merak ettiğim için sordum. Bizde çocuk yok. Her şeyi kıssak, dışarı çıkmasak, kıyafet almasak, ekstra hiç bir harcama olmasa ancak faturalarla ev giderlerine ucu ucuna yeter 20 bin ki o bile zor. Aylık kağıt, deterjan, şampuan vs alışverişi yaptım dün ki internetten toplu ve uygun fiyatlı olanları alıyorum genelde 4500 tuttu. Bir ay sonra hemen hemen hiç biri yok, tekrar alınacak.

aynen biz 2 kişiyiz , evde sadece akşam yemeği (ki ben ya az yerim şu an da diyetteyim bazen hiç yemiyorum) bir de haftasonu kahvaltı-akşam yemeği yiyoruz

dışarda hiç yemiyoruz nerdeyse

her şeyde indirim kovalıyoruz

vs vs

sadece mutfak masrafı 20 bin dedi eşim

mutfak masrafı onda çünkü genelde

ben şok

aynen biz 2 kişiyiz , evde sadece akşam yemeği (ki ben ya az yerim şu an da diyetteyim bazen hiç yemiyorum) bir de haftasonu kahvaltı-akşam yemeği yiyoruz

dışarda hiç yemiyoruz nerdeyse

her şeyde indirim kovalıyoruz

vs vs

sadece mutfak masrafı 20 bin dedi eşim

mutfak masrafı onda çünkü genelde

ben şok
Her şey çok pahalı çünkü. Bir de iyisinden alayım derseniz daha da pahalı.

X