Epilepsi, gebelik,antiepileptik ilaçlar, yanetkiler ve vitaminler

Antiepileptik kullanarak hamile kalabildinizmi

• Hayır hamile kalamadım

OY: 0 0,0%
  • Hayır cesaret edemedim

• Doğal yolla hamile kaldım

• Tüp bebek yada aşılama ile hamile kaldım

• Ankete Katılan
    0

Forumakatil

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Mart 2016
87
71
46
Epileptikler hamile kalabilir. Sağlıklı insanda sağlıklı bebek oranı %96, maksimum dozda antiepileptik kullananlarda %92 dir. Son dönemde Bu konudabebeğin sağlığı için önerilen 3 adet antiepileptik tavsiye ediliyor. Bu konuda doktorunuza mutlaka danışın hamilelik öncesi ilaçlarınız değiştirilebilir.
ABD de yapılan araştırmalara göre antiepileptik kullanımı doğurganlığı düşüren faktörlerden. Evli epilepsi hastalarının doğum oranı %65 miş. % 35 istediği halde çocuk sahibi olamıyor. Epilepsi ilacı ( hamileliğe uygun 3 antiepileptik dahil) kullanan hanımların 34 yaşından itibaren AMH yumurta rezerv sayısına ve fsh hormon düzeyine baktırmasını önemle tavsiye ediyorum. Fsh hormon seviyesine reglin3. günü bakılır. 11 ve yukarısı ise hemen aşılama için doktora gidin. AMH 0-1,6 arası değerler verir. 1 in altı over (yumurta) sayınız düşüyor demek. 0,4 over sayınız sınırda demek yani tüp bebek için bile son şansınız anlamına geliyor.

Yine ABD deki forum ve makalelerden edindiğim bilgilere göre, hamileliğe hazırlık evresinde antiepileptiklerin vücudumuzdan emdiği folik asit (b10), b3, b6, ve omega3 ( krill yağı yada kuzey denizi somon yağı) desteği almanızı tavsiye ediyorum. Sizin beyin fonksiyonlarınıza da iyi gelecekler. Hatta bu vitaminlerin eksikliği çok ise ilaçların tesirini azalttığı söyleniyor. Bebeğinizin beyin gelişimi için de çok faydalılar. Kullanmamanız gereken bazı ilaçlar var. Grip ilaçları ve bazı burun spreyleri. Bu ilaçlar epileptik nöbetleri kadın erkek farketmeksizin tetikliyor. Efedrin ve Pseudophedrine İçeren hiç bir ilacı içmeyin.

Son bir yılda gradmal miyoklonik epileptik nöbetim 8 ay kadar dirençliydi. En yüksek dozda tek antiepileptikle maksimum doz kullanmamıza rağmen sonuç alamadık. İki farklı antiepileptik ilaç bebek için zararlı olabilirmiş. Özellikle ikisinde maksimum dozdayken. Ancak çare kalmamıştı. İkinci ilaca da başladık. Birden nöbetler kesildi. Yan etkiler çok arttı. Nörolog yavaş yavaş ilk antiepileptik ilacımı azalttı. Şu anda nöbetsiz bir şekilde hayatımı sürdürüyorum. Yan etkilere katlandım tabi ki. Unutkanlık, odaklanma güçlüğü, gece görülen kabuslar uyuku problemi, küçük döküntüler. Vitamin takviyeleri yan etkileri %70 oranında azalttı. İş hayatımda epileptik olduğumu bilmiyorlar ve etkin biçimde işimi yapmaya devam edebiliyorum. 39 yaşımdayım ve tüp bebek ile hamile kalmayı deniyorum. Sonucum 20 aralıkta belli olcak. Umarım verdiğim bilgiler sizler için faydalı olur...

Son düzenleme:
X