Emzirme sıkıntım

Spizella

Realist
Pro Üye
27 Ağustos 2017
15.852
35.805
herkese günaydın
bebeğim özellikle sağ göğsmün ucunu çıkarıp doğru şekile kavrayamıyor. Solu ise çoğunlukla sorun yaşamadan emebiliyor (gündüzleri)
İlk günler yara olunca hemşire silikon uç önerdi, yara ve hasaasiyet kalmadı şu an.

Çok rahat emiyor silikonla ama ne zararı olur?? silikonu bıraktırmalı mıyım bilemiyorum.

Gündüzleri uğraşıp genelde tutturuyorum da geceleri zaten bebek de ben de uykulu oluyoruz, ucu yakalayamayınca yorulup emmeyi yarım bırakıyor ben de silikon ucu takıyorum valla işime geliyor :)

Sorularım:
1- silikon ucun zararı ne olur bana ve bebeğe?
2- Bebeği tutuş pozisyonum doğru. Göğsü de 4 parmak alttan 1 parmak üstten destekliyorum ve ucunu parmağımla biraz uzatıp veriyorum ama kaçırıyor ağzını kocaman açıp almadığından, çok da sabırsız elim ayağıma karışıyor hanımefendi süt süt diye çırpınınca. Nasıl göğüs ucunu doğru verebilirim?

Elini o şekilde tutarken Sercan parmağınla çenesini birazcik daha açtırmayı deneyebilirsin. Zamanla tutmayı öğrenecek. Tutamıyor diye az verme o göğsünü yeterli. Silikon uçla sorunlu göğsünü ala ala ucu çıkacaktır.

Bebeğiniz ne kadarlık bilmiyorum ama ben size kardeşim ve yeğenimden örnek vereyim

Bizde malesef göğüs ucu diye bir şey yok
Kafamız kadar memelerimiz var ama ucu yok dümdüz

Yeğenim doğdu ve memeyi tutamadı
Kardeşim de çok uğraştı
Sizin gibi silikon başlık da kullandı ama ondan da tam memnun kalamadı
Yaklaşık bir ay kadar kardeşim sağdı biz biberonla verdik ama her fırsatta kardeşim memeyi tutturmaya da çalıştı
Bir ayın sonunda bebek de artık memeyi tanıdı ve çok güzel emmeye başladı
Pes etmeyin mutlaka bebeğiniz memeye alışacak ve doğru emmeyi öğrenecektir
Bebeğiniz memeyi tutamadikca illa ki ağlayıp sinirlenecek
Siz sakin kalın ve o sırada odaniza kimseyi almayın, panik de yapmayın
Kardeşim her seferinde en az 45 dk uğraşırdı
Farklı beslenme şekilleri deneseniz de memeyi asla unutturmayin bebeğinize

Sağlıkla büyüsün kuzucuk :KK200:

Öncelikle bebeğin hayırlı olsun

Benim göğüs uçlarım küçük olduğu için bebeğim tam kavrayamıyordu, o uçlar hayatımı kurtardı taktığım gibi bebek doymaya başladı 2 ay boyunca slikon uçla emzirdim. Yalnız hijyeni sağlamak büyük sıkıntı oluyor. Her kullanımdan sonra süt artığı kalmasın diye yukıyordum, günde 2 defada kaynatıyordum. Üstüne sürekli küçük tüyler yapışıyordu. Birde insanların soruları var. Neden bunla emzrıyorsun? Bence bıraktırır bunu ?? Gibi sabrını sınayan sorulara cevap vermek zorunda kalabilirsin. Birgün hastanede hemşire odasında emzırıyordum, bir hemşire “bunu bıraktır bebeğin memeyi emerse daha tatmin olur” diyince bıraktırmaya karar verdim. 2 aylıkken önce ayakta zıplayarak memeyi tutturmaya çalıştım. 2 ileri bir geri derken birkaç gün sonra alıştı. Direk zararı varmıdır bilmiyorum ama bebek ve senin için çıplak memeyi emmesi daha iyi olur. Diğer türlü hep uğraş verıceksin. Daha çok yenisiniz emzirme sıkıntısı herkes de mutlaka oluyor. Zamanla oturacak tüm taşlar yerine

Elini o şekilde tutarken Sercan parmağınla çenesini birazcik daha açtırmayı deneyebilirsin. Zamanla tutmayı öğrenecek. Tutamıyor diye az verme o göğsünü yeterli. Silikon uçla sorunlu göğsünü ala ala ucu çıkacaktır.

Bunu deneyeyim
Yok illaki veriyorum o tarafı da
Göğüs ucuyla veriyorum ama olsun

İkinci sorunuza cevap vereyim; kahverengi kısmın hepsini ağzına sokmaya çalışın yalnızca ucunu değil.

Öyle yapmaya çalışıyorum da kaçırıyor ağzından
Sol tarafta başarılı oluyoruz ben sağ elimi kullandığımdan bana da kolay geliyor
Sağ göğüs ise zaten tersime geliyor o da ağzını kuş kadar açıyor iyice ittiriyorum kahverengi kısmı ağzına ama 10 kerede 2 kere tutabiliyodur öyle diyeyim

Bebeğiniz ne kadarlık bilmiyorum ama ben size kardeşim ve yeğenimden örnek vereyim

Bizde malesef göğüs ucu diye bir şey yok
Kafamız kadar memelerimiz var ama ucu yok dümdüz

Yeğenim doğdu ve memeyi tutamadı
Kardeşim de çok uğraştı
Sizin gibi silikon başlık da kullandı ama ondan da tam memnun kalamadı
Yaklaşık bir ay kadar kardeşim sağdı biz biberonla verdik ama her fırsatta kardeşim memeyi tutturmaya da çalıştı
Bir ayın sonunda bebek de artık memeyi tanıdı ve çok güzel emmeye başladı
Pes etmeyin mutlaka bebeğiniz memeye alışacak ve doğru emmeyi öğrenecektir
Bebeğiniz memeyi tutamadikca illa ki ağlayıp sinirlenecek
Siz sakin kalın ve o sırada odaniza kimseyi almayın, panik de yapmayın
Kardeşim her seferinde en az 45 dk uğraşırdı
Farklı beslenme şekilleri deneseniz de memeyi asla unutturmayin bebeğinize

Sağlıkla büyüsün kuzucuk :KK200:

Bebek 14 günlük :)
Evde zaten kimse yok kafama göre yapıyorum bişeyler, sakince tekrar deniyorum ama bizimki bırakıyor 4-5 sefer uğraşıp tutamazsa
Ben de silikon göğüs ucunu dayıyorum ağzına
Deneye deneye bulacğız o zaman.
Tam silikonla emerken ucu iyice büyüyünce silikonu çıkarıp direkt ağzına tekrar vermeyi de denedim ama o zaman da emmesi bölünüyor diye bırakıveriyor

Hayırlı olsun bebeğin

Çoook teşekkür ederim

Birsey daha ekliyim benim kızda aynı seninki gibi sadece sol tarafı emmek istıyordu. Solu cuk cuk emerken sağda kafasını geri atıyodu. Süt kesilmesin diye sağ memeyi emzirirkende solu emziriyormus gibi tuttum çoğu zaman. Şuan kızım 1 yaşında sağ taraftaki göğsüm kocaman ve sütlü sol taraf hala küçük ve daha az süt var. İkisinide emıyor artık ama iş işten geçti

Bunu deneyeyim
Yok illaki veriyorum o tarafı da
Göğüs ucuyla veriyorum ama olsun

Öyle yapmaya çalışıyorum da kaçırıyor ağzından
Sol tarafta başarılı oluyoruz ben sağ elimi kullandığımdan bana da kolay geliyor
Sağ göğüs ise zaten tersime geliyor o da ağzını kuş kadar açıyor iyice ittiriyorum kahverengi kısmı ağzına ama 10 kerede 2 kere tutabiliyodur öyle diyeyim

Bebek 14 günlük :)
Evde zaten kimse yok kafama göre yapıyorum bişeyler, sakince tekrar deniyorum ama bizimki bırakıyor 4-5 sefer uğraşıp tutamazsa
Ben de silikon göğüs ucunu dayıyorum ağzına
Deneye deneye bulacğız o zaman.
Tam silikonla emerken ucu iyice büyüyünce silikonu çıkarıp direkt ağzına tekrar vermeyi de denedim ama o zaman da emmesi bölünüyor diye bırakıveriyor

Çoook teşekkür ederim

Oyy çok küçükmüş minik tavşan :KK200:
Siz denemelere devam edin illa ki alisacaktir
Yeğenim doğduğunda bir ay kaldım
İnanın alışmasa o zilli kızım alışmazdı
Aç kalmasın, anne de yorulmasın diye geceleri biberon veriyorduk
Gündüz de meme tutma çalışmaları devam ediyordu
Bilirsiniz biberon alan bebek memeyi almaz derler ama hiç de öyle olmadı

Sağ memede sorun oluyor demissiniz ya
O memeyi arada bir sağın gerginligi gitsin
O zaman bebek daha rahat tutabilir

Oyy çok küçükmüş minik tavşan :KK200:
Siz denemelere devam edin illa ki alisacaktir
Yeğenim doğduğunda bir ay kaldım
İnanın alışmasa o zilli kızım alışmazdı
Aç kalmasın, anne de yorulmasın diye geceleri biberon veriyorduk
Gündüz de meme tutma çalışmaları devam ediyordu
Bilirsiniz biberon alan bebek memeyi almaz derler ama hiç de öyle olmadı

Sağ memede sorun oluyor demissiniz ya
O memeyi arada bir sağın gerginligi gitsin
O zaman bebek daha rahat tutabilir

Onu da deniyim
:)
Biraz daha gergin o göğüs haklısınız

Silikon uçta da her plastikte olduğu gibi meme reddi riski var
Bıraktırın bence en kısa sürede
zaten ucunu değil kahverengi kısmı alması gerek

Canım allah bebeğine sağlıklı sıhhatli huzurlu ömürler nasip etsin. Analı babalı büyütsün inşallah..:KK200:

Allah bağışlarsa 2 tane kızım var biri 5 buçuk biri 1 buçuk yaşında. İlk kızımı 2 yaşına kadar emzirdim. Minnak olan emmeye devam ediyor. Fakat doğduğundan beri sol göğüse karşı bir tripli:KK70: İlk doğduğunda da sağ tarafı cort cort çekerken sol tarafı az emiyordu. He şimdi ikisini de emiyor ama artık çok geç :p
Sağ taraf süt dolu kocaman sol taraf garibim 1-0 yenik durumda.
Ama ben çözümü sağ göğüsü emzirdiğim taraftan sol göğüsü vererek buldum. Bebekler bazen anne karnında ki yatış pozisyonlarından kaynaklı böyle yapabiliyormuş. Bide öyle dene canım. Tam ucunu değil bütün kahverengi kısmı ağzına almasına yardım et. Ucu yara olursa kremlerin yanın da kendi sütünü göğüs ucuna sürebilirsin iyı geliyor.
Zamanla oda sende birbirinize alışcaksınız. Yalnız olman da kafana göre takılma ve burnunu sokan olmama durumunu meydana getirir ki bu iyi bir şey:KK70:
Kısa bir süre sonra her şey yoluna girecek. Bebek emdikçe süt daha da artıcak. Sonuç sen mutlu minnak mutlu.

Huzurla büyüt canım bebeğini :KK36:

merhaba, size konularımdan aşinayım. sorunuz hakkında bir bilgim yok, sadece sağlıkla büyütün demeğe geldim. : )

Ya sen doğummu yaptın :)
Hayırlı olsun kuzum
Öncelikle sadece ucunu tutarsa verimli çekemez süt gelmez
Kahverengi bölgeyi tamamen ağzına vermeye çalış
Hem bebek daha kolay emer hem yara olmaz
Silikonu yara geçince kullanma
Suba çekirdeğinin üzerini kapatacak kadar su ekle
Jel haline gelince göğsüne sür
Uğraşamam dersen lansinoh krem al
Tutuş pozisyonun anlattığın kadarıyla doğru
Bebekler sol göğsü daha rahat alır zamanla sağada alışır merak etme
En son sol göğsünü verdiysen bir sonrakinde yine solu verip sonrakinde sağ göğsünü vermelisin süt üretimi böyle daha fazla oluyor

Sağĺikla büyütün.
Silikon uç kullanmadım bilgim yok ama doğru emiyor olması için sadece meme ucunu almamalı,kahverengi kısmı da almalı,yanlış tuttuğunda yavaşça ağzınj açıp memeyi tekrar verin derim,doğru emmeyi öğrenecektir zamanla. Kızımı 22 ay emzirdim,ilk ay yanlış emzirmeden dolayı çok az kilo almıştı sonradan bende öğrendim tabi böyle olmasi gerektiğini, toparladık. Şimdi oğlum var 3.5 aylık sabırsız çıktı maalesef hem meme hem devam sütü alıyor. Öğretemedim ben ona doğru emmeyi,siz pes etmeyin demeye geldim. Önce doğru emdigi memeyi verin karnı hafiften doysun,o zaman diger memeye daha sabırli ve sakin geçer.

Oy spizella:anne:
Bebeğin geldi emzirme telaşına mı düştün sen:KK200:
Sağmayı denesen makinayla, ben dışarıya çıkmam gerektiği için sağıyordum bebeğim bir haftalıkken ve acayip meme ucunu çıkartıyordu.
*emerken arada silikon olmaması daha makbul tabi, senin tenine direkt temas etmesi lazım.

Eklentiler

• CB37EA53-D513-4895-BC9F-ADE465EA3E3A.jpeg
    CB37EA53-D513-4895-BC9F-ADE465EA3E3A.jpeg
    73,1 KB · Görüntüleme: 69
Bebegini saglicakla buyut.. ben emzirme tekniginden ziyade baska birsey soylicem. Yeterince tavsiye vermis arkadaslar zaten.

Bebegin boynu vs tutulmus olabilir. Bu normal dogum esnasindada olusabiliyo.. anne karninda yatma seklinden vs de kaynakli olabiliyo. Bi bebek fizyoterapistine goturmenizi tavsiye ederim

Bir süre sonra alışır o cadı

Azıcık sabır annesi

Şu an silikonla çekiyorsa öyle var

Memeler de terbiye oluyor bir süre sonra hormonlar oturunca başlarda taş gibi

Karnı tok iken ağlamadığı zaman ver çektirsin az az alışır açken anında istiyorlar zira

Biraz büyüyünce de hepsini almayı da öğreniyor damağa ucunu yapıştırmayı

Sakin oldukça ikiniz de rahatlayacaksınız

Güzel güzel büyüsün cici kız

X