Dış Gebelik

29 du iğne vuruldum 1 hafta sonra test verdim 10 a düşmüş iyi mi kötü mü bilemedim:KK43:
yükselmediği sürece bir sorun yok . Benim de ameliyattan 10 gün sonra gitmiştim 47 çıktı . Bdahakine bu ayın 22sinde kontrole gideceğim . Doktor zamanla düşer diyor korkulacak bişey yok

Ben beta HCG 75 ile öğrendim 15 Mayıs'ta sağlık ocağında yaptırdım
17 Mayıs 280 konak Hastanesi'nde
20 Mayıs 1103 konak Hastanesi'nde
22 Mayıs 1500 olmus sağlık ocağında

Farklı yerlerde olduğunu ozellikle belirtmek istedim . 1500 sonucu az önce öğrendim bir gün geç çıkıyor ya sağlık ocağında . 2 kat artis bile olmamış çok korkuyorum dış gebelikten . Benzer şekilde artışı düşük olup sağlıklı gebelik yaşayan var mı acaba . Desteğe ihtiyacım var. Doktor randevum cumartesi günü . Ben yine de öğle tatilinde konak hastanesi ne gidip tekrar tahlil yaptırsam diyorum. Kanama vs yok . Ara ara karın bel ağrılarım oluyor sadece

Dış gebelik demek için erken bence. İki katına çıkmamış ama yine de bir artış olmuş. Bazen ilk zamanlarda yavaş gelişebiliyor bebek. Şu an moralini bozup da kendini de bebişi de üzme bence, bir sonraki doktor randevuna kadar sakin kalmaya çalış. Umarım her şey güzel gider senin için.🙏🏼

Son 1 ayımı ele geçirmiş olan dış gebelik öykümü artık sizlere anlatma zamanım geldi sanırım. Yaşadığım bu süreçte Dış Gebelik adına açılmış tüm başlıkları incelemiş biri olarak ben de yaşadığım deneyimlerimle birilerine yol gösterebilmeyi çok isterim.
Benim hikayem 1 ay önce 31 Mart akşamı başladı. Dayanılmaz kemik, bacak, sırt, bel ağrılarım, karın kasılmalarım, mide bulantılarım ve halsizlik sonucunda evde gebelik testi yaptım ve pozitif çıktı. Doktora gittiğimde 4 haftalık hamile olduğum ve Beta değerimin 100 olduğunu öğrendim. Ultrasonla bakıldığında kese gözükmüyordu fakat rahmin kalınlaşmaya başladığını söyledi doktorum. 3 Nisan günü tekrar Beta bakıldı ve değer 342'ye yükselmişti. Kesenin gözükebilmesi için birkaç gün daha bekleyip 8 Nisan günü tekrar beta baktırdım değerim 431'e yükselmişti. Doktor değerimin güzel yükselmediğini ve kesenin oluşmadığını söyleyerek Kimyasal Gebelik (erken düşük) yapıyor olabileceğimi söyledi. Ağrılarım ve hafif kanamam başlamıştı ama maalesef ki 10 Nisan bayramdı ve araya bayram girdiği için doktor bulamadım 1 hafta evde çok şiddetli dayanılmaz ağrılar kıramplar yaşadım. Kanamam da çok ciddi bir boyuta ulaşmıştı.
14 Nisan gecesi ağrılarıma dayanamadığım için kadın doğum acili bulunan bir devlet hastanesine gittim. Beta 503'tü ve vajinal ultrasonda düşük belirtisi olmadığı söylendi. Aynı gün farklı bir özel hastaneye gittim, doktor dış gebelik odağı gördüğünü kürtajla parça alacağını ve ardından tekrar kürtaj yapacağını söyleyince 2 kürtajı kaldıramayacağım için ciddiye almadım. 15 Nisan günü farklı bir özel hastaneye gittim Beta 486 çıktı ve aynı gün büyük bir acıyla 10 cm'e yakın beyaz küçük noktalar olan bir kan parçası düşürdüm. Doktor hemen vajinal ultrasonla baktı ve rahmin kalınlığımı attığımı ve rahmimin incelmeye başladığını söyledi. Acılarım hafiflemişti fakat kısa süre sonra tekrar başladı. 17 Nisanda Beta 474 çıktı ve doktor vakumlu kürtaj yapılmasını önerdi. Acısız ve düşük için en garanti yöntemdi. 19 Nisanda vakumlu kürtaj ameliyatı oldum ve çok şükür ki kanamalarım durmuştu. Fakat 20 Nisanda ciddi düşüşe geçmesi gereken Beta 463'tü. Son bir ihtimal kalmıştı o da Dış Gebelik...
Dış gebelik için kanser hastalarında kullanılan bir Mtx iğnesini 100 mg olarak tek kalçadan büyük bir acıyla 20 Nisan günü vurdurmuş oldum. Doktor şanslısın mi bebek büyümüyor, büyümediği için de ciddi bir risk oluşturmuyor dedi. Ultrasonlarda da hiçbir şekilde gözükmüyordu zaten. İğnenin ilk günü hiçbir şeyim yoktu. İkinci günden itibaren kahve içtiğimde ve salçalı besinler tükettiğimde dayanılmaz bir mide yanması yaşıyordum. Alt karnımda çok ciddi şekilde gaz sancısı başlamıştı. Çok ciddi diyorum çünkü acıdan bayılmaya ramak kalıyor maalesef. Hareket etmediğimde iyiydim hareket ettiğimde dayanılmaz ağrıyı yaşıyordum. Günlerce hareketsiz yattım. Bitkin düşmüştüm iyice. İğnenin 4. Günü 23 Nisanda Beta 483 çıktı. 4.gün genelde yüksek çıkıyormuş korkmamam gerektiğini ve 7.günü beklememi söyledi doktorum. 7.gün 26 Nisanda Beta 305'e düşmüştü ve hafif kanamam başlamıştı. İğnenin etkileri ağız yarası olarak devam ediyor fakat başka bir yerimde ağrım kalmamıştı. 27 Nisan günü kanamam arttı ve sol tüpümde ağrı başladı. 28 Nisan günü ağrı karnıma yayıldı ve bir yerim kesilmişçesine sulu, yoğun ve durmayan bir kanamam başladı. 29 Nisan günü Betam 220 çıktı, Beta güzel düşüyordu fakat ağrılar ve kanama beni korkutuyor. Doktor vajinal ultrasonda sağ tüpten rahme inmiş ve düşmekte olan dış gebeliği sonunda gözlemleyebildi. Ağrımın solda olduğunu söylediğimde Dış gebelik sağda oluşmuş ama sol tarafa kanama yaptığı için solunda ağrı hissediyorsun dedi. Kan değerlerimde ciddi bir kansızlık olmadığı için kanamamın sorun yaratmayacağını, normal olduğunu ve dinlenmem gerektiğini söyledi. Aynı günün akşamındayım karnımda ağrı azaldı gibi ama kanama aynı şekilde devam ediyor. Sanırım dış gebelik bende bu şekilde sonlanacak.
Her kadın farklı belirtiler yaşıyor ve ne kadar kendinize benzeyen bir tecrübe görürseniz o kadar rahatlıyorsunuz. Bir umutla yazımı okuyan güçlü ve güzel kadın, umarım bir an önce sağlığına kavuşursun. Bu sürecin ne kadar çok yorduğunu biliyorum, inan bu yazıyı yazarken yorgunluktan gözlerim kapanıyor. Fakat biz kadınlar öyle güçlüyüz ki en kısa zamanda toplarlanıp giyinip süslenip tekrar hayata döneceğiz!
1 hafta sonra tekrar kontrole gideceğim ekleme yaparım.
Geçmiş olsun. Ben geçen sene yaşadım bu olayı. Aşılama yapıldı tutmadı adet günü hastalandım 2 ay sonra adetim gecikti. Ama o sıra yoğun çalışıyordum ve aklıma bile gelmedi test yapmak. Bir de hamile olamıyordum üzerine düşmedim. Bir akşam sancıyla acile gittim ama o kadar acı verdi ki dayanamıyordum ki ben bir yerim agridigim da ciddiye almam dayanikligim var. Acilde kan istediler 1100 çıktı değerim. Sancı yapanda embriyo tüpte büyümüş sıkışıklık yapmış. Sevindim hamileyim diye doktoruma gönderdim 3 gün sonra tekrar kan ver dedi ama değerinin yukselmesi durmuştu kese de yoktu. 2 iyneyle hamilelik sonlandırıldı tupume zarar gelmedi çok şükür. Ve sonraki süreçte zor beta düşene kadar 2 günde bir kan verdim. İşe de düzenli gidemedim işten de çıkardılar sağolsun anlayışlı müdürüm vardı 😔. Şimdi gecikmem olunca test yapıyorum yine aynı seyleri yasamamak için. Adetiniz gecikirse ihmal etmeyin derim.

Dış gebelik demek için erken bence. İki katına çıkmamış ama yine de bir artış olmuş. Bazen ilk zamanlarda yavaş gelişebiliyor bebek. Şu an moralini bozup da kendini de bebişi de üzme bence, bir sonraki doktor randevuna kadar sakin kalmaya çalış. Umarım her şey güzel gider senin için.🙏🏼
Umarım öyle olur . Umarım hepimiz için öyle olur . Kadınlık çok zor. Geçen sene çok sıkıntılar yaşadığım için ve yaş 36 amh düşük . Son Umut gözüyle bakıyorum. Panikledim çok . İŞ yerime yakın hastane şimdi tekrar gidip kan verdim bakalım ne olucak.

Umarım öyle olur . Umarım hepimiz için öyle olur . Kadınlık çok zor. Geçen sene çok sıkıntılar yaşadığım için ve yaş 36 amh düşük . Son Umut gözüyle bakıyorum. Panikledim çok . İŞ yerime yakın hastane şimdi tekrar gidip kan verdim bakalım ne olucak.
Farklı labaratuvarlardan dolayi da sonuç değişkenlik gösterebilir, çıktı mi sonucunuz

Farklı labaratuvarlardan dolayi da sonuç değişkenlik gösterebilir, çıktı mi sonucunuz
2000 çıktı sonucum . Ama 1500 olan dün sağlık ocağında yaptırmıştım sonuçları bugün almıştım. 2000 i bugun yaptırdım . Çok farklı bir durum olmadı sanırım :KK43:

2000 çıktı sonucum . Ama 1500 olan dün sağlık ocağında yaptırmıştım sonuçları bugün almıştım. 2000 i bugun yaptırdım . Çok farklı bir durum olmadı sanırım :KK43:
Dış gebelik değilde sağlıksız olabilir aslında 1500 geçmiş alttan kese gözükür bir baktırsanız mı acaba kese gözükürse betanın önemi kalmaz

Ben 6 haftalık gebeydim aslında keseyi gördüm ama sağlık ocağı gebelik takibi için kan istedi verdim orta betam 10 bin çıkmış ben diyorum bunun bu kadar düşük olmaması gerekiyor öyle korktum ki koşa koşa özel hastaneye gittim doktora söyledim sen keseyi görmüşsün beta bundan sonra önemsiz senin için dedi ama ben sonradan öğrendim ki sağlık ocağının laboratuvarı en fazla 10 bin ölçüyormuş ondan bu sonuç çıkmış

Cumartesi randevu almıştım. İlk 3 artış çok iyiydi aslında hiç bir daha kan vermeyip direk randevu aldım . İşte gitmeden bir daha baktirsam diye son anda karar verdim . Keşke vermeseydim. Bakalım cumartesi doktor ne diyecek :KK43:

X