Davranış Bozuklukları Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite tedavisi görenler

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Hiperaktivite yoktu ama dürtüsellik vardı. Bizi en çok endişelendiren dürtüsellikti. Ergenlik başlayınca dürtüsellik su yüzüne çıktı. Geçen sene bu sebepten zor bir dönem geçirdik ama aile terapisi,bireysel terapi çok işe yaradı. Aile terapisinde bizde kendi yanlışlarımızı gördük. Bu açıdan da çok işimize yaradı terapi. Yaşadığımız ülkedeki popüler bir psikiyatristte gidiyoruz. İlk başlarda itiraz ediyordu ama sınıf arkadaşını terapiden çıkarken görünce sorunun sadece onda olmadığını ,arkadaşınında benzer sorunlarla mücadele ettiğini görünce rahatladı. Şimdi herşey kontrol altında çok şükür. Darısı başınıza inşallah.
inşallah demekki erken tedaviye başlalamımız iyi olur kızımda da dürtüsellik var çünkü tabii yaşı itibarıyle cinsel dürtüsellik yok.

inşallah demekki erken tedaviye başlalamımız iyi olur kızımda da dürtüsellik var çünkü tabii yaşı itibarıyle cinsel dürtüsellik yok.
Bizde de cinsel dürtüsellik yoktu. Sadece öfke patlamaları yaşıyordu ve ağlama krizleri. Kardeşiyle çok didişiyordu. Elinin ayarı da yoktu. Dürtüsellik dediğim itmek istiyorsa canının acıyacağını düşünmeden kardeşini itiyordu vs. Neyseki geçti o günler. Size tavsiyem önleminizi ergenlikten önce mutlaka alın. Bizim her şey ergenlikle başladı. Öncesinde çok belli olmuyordu dikkat eksikliği. Ergenlikte öfke,dürtüsellik ve dikkat eksikliği tavan yaptı. Şimdi her şey yolunda çok şükür

Selam arkadaşlar 1 yıldır dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğundan takip ettiğimiz kızımıza testler sonunda dikkat eksikliği tanısı konuldu.İlaca başlandı.Sakın ilaç kullanmayın demeyin çünkü öncesinde 5 ay psikoterapi de aldı fakat tekrar başa döndük. Bu konuda tecrübeli anneler ve uzmanlardan deneyimlerinizi paylaşmanızı bekliyorum.İlaç olumlu etki yaptı mı?Ne kadar süre kullandınız?
Merhaba. Konu biraz eski ama ben yine de yazmak istedim. Kızımın aşırı hareketliliği ve yapma denileni ısrarla yapması üzerine bir psikiyatriste gittik. Kızım 5 yaşını bitirecek. İlk randevu sonrasında dehb tanısı tahmini üzerine test randevusu verildi. Stafford Zeka testi sonucu üstün zekalı ve dehb tanısı konuldu. Ama biraz değişik olan genel üstün zekalı çocuklara oranla çok daha sosyal ve arkadaş çevresi çok geniş. Sosyal anlamda hiç bir sıkıntımız yok. İlk randevumuz öyle zor geçmişti ki doktor büyük ihtimalle ilaç vereceğim demişti ama ikinci randevu bir o kadar iyi geçti ilaç tedavisini bir süre daha rafa kaldırdı. Ben doktorumuzu çok çok araştırdım çok ciddi tavsiyeler sonucu gittim ve camia da ilaç vermeyi en sevmeyen doktorlardan biri olarak biliniyor. Eğer ankaradaysanız size kendisini tavsiye edebilirim içiniz rahat eder.

Merhaba. Konu biraz eski ama ben yine de yazmak istedim. Kızımın aşırı hareketliliği ve yapma denileni ısrarla yapması üzerine bir psikiyatriste gittik. Kızım 5 yaşını bitirecek. İlk randevu sonrasında dehb tanısı tahmini üzerine test randevusu verildi. Stafford Zeka testi sonucu üstün zekalı ve dehb tanısı konuldu. Ama biraz değişik olan genel üstün zekalı çocuklara oranla çok daha sosyal ve arkadaş çevresi çok geniş. Sosyal anlamda hiç bir sıkıntımız yok. İlk randevumuz öyle zor geçmişti ki doktor büyük ihtimalle ilaç vereceğim demişti ama ikinci randevu bir o kadar iyi geçti ilaç tedavisini bir süre daha rafa kaldırdı. Ben doktorumuzu çok çok araştırdım çok ciddi tavsiyeler sonucu gittim ve camia da ilaç vermeyi en sevmeyen doktorlardan biri olarak biliniyor. Eğer ankaradaysanız size kendisini tavsiye edebilirim içiniz rahat eder.
Ankara da değilim ama dr un ismini alabilirim gidebilirim.Benim kızım da 1.sınıfa başlayana kadar çok sosyaldi fakat okula başlayınca dikkat eksikliğinin tipik özelliği olarak yaşıtlarıyla grup oyunları oynayamadı onlar gibi el becerisi gereken şeyleri yapamadı ve malesef dışlandı.Kızınız adına çok sevindim inşallah daha da iyi olur.

Kizlar dehb sizce annenin genlerindenmi yoksa babanin genlerindenmi geliyor sizde kim tarafinda var ben oglumdan supheleniyorum ama daha iki bucuk yasinda tani koyulacak yasta degil.

Ankara da değilim ama dr un ismini alabilirim gidebilirim.Benim kızım da 1.sınıfa başlayana kadar çok sosyaldi fakat okula başlayınca dikkat eksikliğinin tipik özelliği olarak yaşıtlarıyla grup oyunları oynayamadı onlar gibi el becerisi gereken şeyleri yapamadı ve malesef dışlandı.Kızınız adına çok sevindim inşallah daha da iyi olur.
İşte 1. Sınıfa başladığında mutlaka gözünüz üzerinde olacak sürekli takipte olacaksınız dedi doktor. İlk randevuda ilaç demesine rağmen ikinci randevuda bi süre gelmenize gerek yok dediğim şeyleri yapın gözlemlemeye devam edin dedi. Doktorun adı prof.efser Kerimoğlu. İnternette CV sine bakabilirsin gerçekten mesleğinin duayeni derler ya öyle bi kadın. Artık ciddi bi yıpranmaya ve kızımızı yıpratmaya girdiğimiz bir dönemde bizi bir silkeledi. 1 haftadır hem çocuğumuzda geç bizde ciddi değişimler var. Bu dehb bir anda geçecek bir hastalık değil elbette ama bize başarabileceğimiz konusunda umut oldu.

Kizlar dehb sizce annenin genlerindenmi yoksa babanin genlerindenmi geliyor sizde kim tarafinda var ben oglumdan supheleniyorum ama daha iki bucuk yasinda tani koyulacak yasta degil.
Genetik mi oluyor bilmiyorum ben. Kızıma yeni konuldu dehb teşhisi doktor böyle bir genetik özelliği olduğundan bahsetmedi. Hoş psikolojik olan her durum temelde genlere bağlanıyır ama özellikle genetik aktarımı var mı bilemiyorum. Benim kızımla 2 Şeans görüştü (5.5 yaşında) tipik bir dehb tanımı görüyorum karşımda dedi. Test istedi ve testin sonucu da bu yönde geldi

İşte 1. Sınıfa başladığında mutlaka gözünüz üzerinde olacak sürekli takipte olacaksınız dedi doktor. İlk randevuda ilaç demesine rağmen ikinci randevuda bi süre gelmenize gerek yok dediğim şeyleri yapın gözlemlemeye devam edin dedi. Doktorun adı prof.efser Kerimoğlu. İnternette CV sine bakabilirsin gerçekten mesleğinin duayeni derler ya öyle bi kadın. Artık ciddi bi yıpranmaya ve kızımızı yıpratmaya girdiğimiz bir dönemde bizi bir silkeledi. 1 haftadır hem çocuğumuzda geç bizde ciddi değişimler var. Bu dehb bir anda geçecek bir hastalık değil elbette ama bize başarabileceğimiz konusunda umut oldu.
Teşekkürler peki muayene ücreti ne kadar?Test kaç gün sonra yapıldı ?Gerçekten çok yıpratıcı bir rahatsızlık.Bol sabır gerekiyor

Teşekkürler peki muayene ücreti ne kadar?Test kaç gün sonra yapıldı ?Gerçekten çok yıpratıcı bir rahatsızlık.Bol sabır gerekiyor
Muayene 500 lira test 300 lira. Söyle oldu biz ilk muayeneye Cuma günü gittik. Kızım genelde ilk gittiği yerlerde dikkat çekmek için galiba normalinde ekstrası hareketler sergiler. Zaten ilk çobukla tek görüştü sonra eşimle beni ayrı aldı. İlk Seans sonunda tipik bir hiperaktivite bozukluğu dedi. Kitapta tanıma baksanız direk bunu görürsünüz ama ben bi test sonucu almak istiyorum tanı koyabilmek içim dedi. Hemen ertesi gün teste girdi Pazartesi De ikinci seansı aldı. Eşim başta muayene ücreti Yüksel olduğu için biraz tepkili gitmişti bizi artık en az 6 seans çağırır falan diye ama 2. Seansın sonunda sizin şimdilik gelmenize gerek yok ilerde konuştuklarımızın dışında bi sıkıntı okursa gelirsiniz dedi. Yani öyle hasta kaygısı yok.
Hatta ablamın 6. Sınıf bi öğrencisi disleksi tedavisi görüyormuş ama iyileşmiyormuş. Bu doktaysa götürmüşler kadın muayeneden sonra demiş ki ne disleksisi bu çocuk okumayı öğrenememiş. Sonra işte bi çizelge hazırlamış. Meğer çocuk gerçekten okuma bilmiyormuş düzgün. Şimdi hiç bi sorunu kalmamış

Kesinlikle başkalarını yada ilacın yan etkilerini düşünmüyorum çünkü 6 aylık bir tedavi gecikmesi öyle sorunlar yarattıki.Zaten bu çocuklar tedavi olmaz ise psikolojik sorunlar görülmeye başlıyor.Ben sadece ilaçtan sonra yaşanan olumlu gelişmeleri duymak istiyorum
Allah siiznde yardımcınız olsun oğlunuz tedavi görmedi mi?

Selam arkadaşlar 1 yıldır dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğundan takip ettiğimiz kızımıza testler sonunda dikkat eksikliği tanısı konuldu.İlaca başlandı.Sakın ilaç kullanmayın demeyin çünkü öncesinde 5 ay psikoterapi de aldı fakat tekrar başa döndük. Bu konuda tecrübeli anneler ve uzmanlardan deneyimlerinizi paylaşmanızı bekliyorum.İlaç olumlu etki yaptı mı?Ne kadar süre kullandınız?
Biz de 3 yildir kullaniyoruz maalesef bende vermek istemiyorum ama okulda sorun oluyor. Dedignz gb terapilr hic bir ise yaramiyor. Bir sure sonra ilac da yaramiyr az cok tahmin edebiliyorum hangi ilaclari aldiginizi. Doktorumuz 14 yasina kdr kullanmali dedi. Kuzenim 15 hala kullaniyor. Ayrica yan etkileri gozlemledigim bir kac cocukda asiri endise korku mesela arabadan korkmak carpcak diyr cocuklar resmen mala bagliyor net okulda ogretmen sorun etmese baslamam tatilde vermiyorum. Duygular cok bastiriyor. Cok asiri duygusalher seye agliyorlar. Smdi tiklerimiz basladi norolojiyr gttm sikinti yok her cocuk da olur dedi ilactan kaynaklandigini dusunuyorum. Cok rahatsiz ediyor beni cocuklarin bu kdr sikistirilmasi cok uzgunum imkanik olsa evde okuturum ama olmuyor toplum cok acimasiz. Vermedigim her gun benim icin ve oglum icin kardir. Bagirmalarini aglamalarini rahat birakin istedigi kdr bagirsin aglasin hc mudahale etmeyin icindekini atsin
Normalde gamsiz bir cocuktur istedgn kdr azarla hic umrnda olmaz he der gecer ama ilaci alinca butun gun cocuk bi degisik allah kolaylik versin ck zor

2 yıllık kreş anaokulu döneminde hiç şikayet almadığım oğlum 1.sınıfa başlayınca şikayetler basladi.ilaclarin uyusturdugunu çoğu kişiden duymuştum ilaçsız tedavi yöntemleri aramaya başladım dikkat geliştirme merkezine göturdum 30 seans terapi aldı ilk dönem bitmek üzereydi en son öğretmeniyle konuştum da cocugu ders sırasında sınıftan çıkarmak zorunda kalacağım diğer çocuklarında dikkatini dağıtıyor dedi okulun bahçesinde nasıl ağladığımı anlatamam o gün psikiyatriye gitmeye karar verdim şimdi ilaç kullanıyoruz evet çok sakinleştiriyor ama şu anda dersleri ortalamanın üzerinde davranışları düzeldi bu ilaç bir taraftan yaparken bir taraftan yıkıyor olabilir bilemiyordu ama çocuğum mutlu ben mutluyum arkadaslaslariyla iyi geçiniyor dislanmiyor biz çok mutluyuzz

2 yıllık kreş anaokulu döneminde hiç şikayet almadığım oğlum 1.sınıfa başlayınca şikayetler basladi.ilaclarin uyusturdugunu çoğu kişiden duymuştum ilaçsız tedavi yöntemleri aramaya başladım dikkat geliştirme merkezine göturdum 30 seans terapi aldı ilk dönem bitmek üzereydi en son öğretmeniyle konuştum da cocugu ders sırasında sınıftan çıkarmak zorunda kalacağım diğer çocuklarında dikkatini dağıtıyor dedi okulun bahçesinde nasıl ağladığımı anlatamam o gün psikiyatriye gitmeye karar verdim şimdi ilaç kullanıyoruz evet çok sakinleştiriyor ama şu anda dersleri ortalamanın üzerinde davranışları düzeldi bu ilaç bir taraftan yaparken bir taraftan yıkıyor olabilir bilemiyordu ama çocuğum mutlu ben mutluyum arkadaslaslariyla iyi geçiniyor dislanmiyor biz çok mutluyuzz
Ne güzel size tam bizi anlatmışsınız kreş döneminde o kadar iyiydi ki ama 6 yasindan sonra sorunlar başlıyor.Gercekten küçüklük halini özlüyorum o zaman daha uyumlu daha söz dinlerdi.Gercekten çok yoruyor söz dinlememesi herşeye hayır demesi.Dediginiz gibi iki tarafın mutluluğu için ilaç şart yoksa bazen sabredemiyorum bağırıyorum sonra çok üzülüyorum.Cocugunuz kaç yaşında kaç yıldır kullanıyor

Yorumlara bakmadım ama oğlum 3 senedir dikkat ilacı içiyor çocuğa sihirli değnek deymiş gibi oluyor derslerini çok güzel dinliyor performansı arttı 3 saat de bitmeyen ödev 30 dk sonra bitti diyor o mutlu ben mutlu ön yargılı olmayın ilaca karşı kulaktan dolma bilgilerle davranmayın ihtiyacı varsa çocuğun ihmal etmeyin

Biz de 3 yildir kullaniyoruz maalesef bende vermek istemiyorum ama okulda sorun oluyor. Dedignz gb terapilr hic bir ise yaramiyor. Bir sure sonra ilac da yaramiyr az cok tahmin edebiliyorum hangi ilaclari aldiginizi. Doktorumuz 14 yasina kdr kullanmali dedi. Kuzenim 15 hala kullaniyor. Ayrica yan etkileri gozlemledigim bir kac cocukda asiri endise korku mesela arabadan korkmak carpcak diyr cocuklar resmen mala bagliyor net okulda ogretmen sorun etmese baslamam tatilde vermiyorum. Duygular cok bastiriyor. Cok asiri duygusalher seye agliyorlar. Smdi tiklerimiz basladi norolojiyr gttm sikinti yok her cocuk da olur dedi ilactan kaynaklandigini dusunuyorum. Cok rahatsiz ediyor beni cocuklarin bu kdr sikistirilmasi cok uzgunum imkanik olsa evde okuturum ama olmuyor toplum cok acimasiz. Vermedigim her gun benim icin ve oglum icin kardir. Bagirmalarini aglamalarini rahat birakin istedigi kdr bagirsin aglasin hc mudahale etmeyin icindekini atsin
Normalde gamsiz bir cocuktur istedgn kdr azarla hic umrnda olmaz he der gecer ama ilaci alinca butun gun cocuk bi degisik allah kolaylik versin ck zor
Ya okuyunca tuhaf oldum biz de ilac kullaniyoruz ve herseyde gözü doluyor üzülüyoruz ve elimizden birşey gelmiyor gerçi bizimkinin ilaçtan once de öyle göz dolması vardir ama arttı ne yapacağız biz böyle ☹️

Benim esimde var 25 yaşından sonra tedavisi yokmus ama ilaç kullanınca etkileri azalıyor iyi oldum diye ilaci birakti yine aynı sorunlar yaşanıyor sinirli ve takıntılı oluyo ayrica unutkan ama eşim 33 yaşında ilaç kullanmaya başladı günlük yaşamını etkilemiyor

Konuyu açtığım da ilaca başlamıştık fakat kızımdaki takıntılar ve öfke nöbetleri artinca dr ilacı kesti yerine takıntı ve öfke nöbetleri için başka ilaç yazdı şimdi bur an önce tedavisi bitsin tekrar dikkat eksikliği ilacına başlayalım istiyorum.Surekli dur bekle yapma diyorum dinlemiyor beni sizde de boylemiydi?Birde ilaca başladığımızda akşamları aşırı hiperaktif oluyordu sizde yaşadınız mi?

Ya okuyunca tuhaf oldum biz de ilac kullaniyoruz ve herseyde gözü doluyor üzülüyoruz ve elimizden birşey gelmiyor gerçi bizimkinin ilaçtan once de öyle göz dolması vardir ama arttı ne yapacağız biz böyle ☹
Beni rahatsiz eden de zaten kipr kipir hayat dolu olan cocuklarin resmen duygularini bastirip robot gibi salmamiz yok akademik kariyeri yok sinifa uyumu bla bla. Benim cocugum hayat dolu espirili sohbetci konuskan asiri hareket max seviyede . Normal de ama tabi hrr zmn boyle kural blmedgi ve hareketini durduramadgi icin kullanmk zorunda kaliyoruz boylr.bir cocuk resmen robota donusuyor ne kadar aci cok uzuluyorum ben ilaca on yargi degil birebir yasadigim yan etkiler bn uslu olmasndan rahatsz oluyorm cnku oyle bir cock degl su anlk yapacak birsy henuz bulamadim arastiriyorum

Konuyu açtığım da ilaca başlamıştık fakat kızımdaki takıntılar ve öfke nöbetleri artinca dr ilacı kesti yerine takıntı ve öfke nöbetleri için başka ilaç yazdı şimdi bur an önce tedavisi bitsin tekrar dikkat eksikliği ilacına başlayalım istiyorum.Surekli dur bekle yapma diyorum dinlemiyor beni sizde de boylemiydi?Birde ilaca başladığımızda akşamları aşırı hiperaktif oluyordu sizde yaşadınız mi?
Zaten uyumaz erkenden cnku tum gun bastrdgi icin aksam cikiyor acisi doktorun dedigi buydu bzde ofke.kontrolu icin kullaniyrz

X