Davranış Bozuklukları Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
entropii entropii yaptırdığınız o wisch testine ben de inanmıyorum açıkçası o yaşta ki çocuk için çok zor cidden hele de bizim çocuklarımız için . 1 dakika dikkatini toplayamayan bir çocuğu bu teste tabi tutmak çok saçma değil mi ? Ya anne baba olarak anlıyorsun aslında çocuğun öğrenme yetisini . Ben araştırdım bu testi daha sonra götürmedim açıkçası hatta bir kaç sorunun ekran resmini alıp diğer oğluma gösterdim ( hasta olmayan oğlum ) anne emin misin bu testle teşhis konulduğuna , ben de sınıfta kalırım dedi 😂😂 Zaten bizim doktorumuz siz isterseniz yapalım demişti . Disleksi gibi bir durum yok . Bizim doktor ve öğretmen birbirleri ile kontak halindeler . Yani ilk gittiğimiz zaman doktorumuz direk öğretmeni ile konuştu öğrenme güçlüğü yaşıyor mu diye . Biz de o durum yok . Çok kolay öğreniyor ama dikkat 0 resmen . Ben 30 saniye bile dikkatini topladığını bilirim . Siz de bu teste çok kulak asmayın bence gerçeği yansıttığını düşünmüyorum açıkçası . Tabi akademik başarılı anne ve baba olarak beklentileri bir tık daha yüksek tutabiliyorsunuz haliyle . Ama işte durum farklı bu boyutta . çünkü karşınızda normal bir çocuk yok bu durum onun da dışında . Bilerek isteyerek mi yapıyor kesinlikle hayır . İşin güzel tarafı bilinçli anne baba olarak peşini bırakmayıp en iyi hale getirebilmektir . Bu durumu yaşayan ailelere sevgilerimle
çok sağolun içimi rahatlattınız, özel eğitim uzmanımız da öyle dedi...bu teste göre çocuğunuzun zekası düşük aylardır oğlunuzla çalışıyoruz benzekası ile ilgili bir sorun olduğunu kesinlikle düşünmüyorum dedi, bazen gerçekten çok zeki gibi bazen de öyle şeyler soruyor ki hayret ediyorum bebek gibi geliyor...yarın bir de çocuk nöroloji uzmanına götüreceğiz, yine de o da bir görsün başka birşey de yok mu en azından içimiz rahat etsin istiyoruz.

Biz Antalya dayız.İlactan çok fayda görmemize rağmen yan etkilerinden dolayı farklı ilaç gurubu denemeye başladık tatildeyken çünkü oğlum dikkatini derslere veriyordu,arkadaş ilişkileri düzelmişti ama çok durgun ve suratı asık bir çocuğa dönüşüyor bu ilacı alınca ama ilaç kullanmadan oglumun ders dinlemesi imkansız neredeyse ilk dersten başlıyordu okulda sıkılmaya.Şuan ki ilacımız uyarıcı grubundan değil o yüzden çok etkili değil eğer doktorumuz doz yükselirse ve faydalanirsak bundan devam edecek ama faydalanamazsak mecbur eski ilaca devam edecek.Cok zor bir durum tavsiyem çocuğunuzu kimseyle kıyaslamayın,onun bir takım farklılıkları olduğunu hep göz önünde tutun ve beklentinizi çok yüksek tutmayın,kendinize bol bol zaman ayırın modunuz düşerse verimli olamazsınız.
çocuğunuz kaç yaşında? bizimki 2. sınıfa geçti 1. sınıf resmen kabustu, hem öğrenme güçlüğü hem dehb olunca bildiğiniz hem çocuk hem biz çok yıprandık...bir de sınıfımız aşırı başarılı bir sınıf idi, 30 kişiden 20 kişi okuma yazma bilerek başlamış, bu sefer fark daha da gözle görülür oldu gerçekten hem çocuk hem aile için yıpratıcı oluyor ama elimizden sınırlı şey geliyor.

çocuğunuz kaç yaşında? bizimki 2. sınıfa geçti 1. sınıf resmen kabustu, hem öğrenme güçlüğü hem dehb olunca bildiğiniz hem çocuk hem biz çok yıprandık...bir de sınıfımız aşırı başarılı bir sınıf idi, 30 kişiden 20 kişi okuma yazma bilerek başlamış, bu sefer fark daha da gözle görülür oldu gerçekten hem çocuk hem aile için yıpratıcı oluyor ama elimizden sınırlı şey geliyor.
8.5 yaşında biz de 3. Sınıfa geçtik. Bu sene derslerde çok sıkıntı yasamasakta özel ders aldırmak istiyorum çünkü işlenen konuları evde tekrar edemiyoruz tüm vaktimiz ödevlere ikna etmekle geçiyor .Gerçekten çocuk için de aile için de zor bir durum uzun bir süreç okulların açılma tarihi yaklaşıyor ben resmen panik atak halindeyim bu sene bizi neler bekliyor bakalım ,her yönden desteklemek bu süreci kolaylaştıracaktır hepimiz için.

öfke bizde de başlamıştı, gerçekten çok zor...güzel ve detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim. yarın ben bir de çocuk nörolojisine götüreceğim, hiç nörolog görmedi o da bir görsün istiyorum. dürtüsellikle bizim de başımız dertte bir anda olduğu yerde ellerini çırpıp zıplamaya çalışıyor, eşim çok müdahaleci yapma diyor sürekli ama dediğiniz gibi çocukta isteyerek yapmıyor ki içinden öyle geliyor, bir yere girdikmi mağaza dükkan her yere dokunacak, her gördüğü düğmeye basacak, kendini engelleyemiyor ve yapma demenin hiçbir anlamı yok. biz de öğrenme güçlüğu de olduğu için işimiz daha da zor, bir şeyi defalarca anlayoruz, şarkı vb kesinlikle ezberleyemiyor görsel hafıza süper ama 3 kelime deyip tekrar et dediniz de onda bile zorlanıyoruz.

sizde baba tarafında genetik demişsiniz, ergenlik döneminde fark edilir boyutta azalıyor demişsiniz çevrenizde hiç böyle bir somut örnek var mı ? ve örnek varsa ilerleyen dönemlerde akademik başarıları ve sosyal iletişimleri düzeliyor mu ? sürekli kafamda deli sorular 🤦‍♀️
Evet bu durum ergenlik döneminde oldukça azalıyor. Aile de benim şahit olduğum 3 çocuk var bu durumda olan . Ergenlik dönemlerinde o dürtüsellik neredeyse hiç yok diyebilirim . O azgın söz dinlemez yaramaz çocuk tamamen başka bir boyuta geçiyor . Ama akademik alanda aynı şeyi söyleyemeyeceğim . Dersler halen çok kötü 😞 yani dikkat eksikliği devam ediyor ve ben bu durumun hiç geçmeyeceğini düşünüyorum açıkçası . Sosyal iletişim konusuna gelince bu durum da hiç iç açıcı değil açıkçası . Öfkeli agresif hırçın bir çocuk var karşınızda . Arkadaşları arasında sevilmeyen dışlanan bir yapı . Ama bu duruma o ergeblik dediğimiz döneminde etkisi var biraz . Ve maalesef ki bu durum çocukluk döneminde ne kadar göze batıyorsa büyüdüğü zaman iki katına çıkıyor . Küçükken çocuk işte diyip geçebiliyoruz ama o dönemler de terbiyesiz damgası yemek kaçınılmaz . Bakın bir şey tesbit ettim ben bu konuda tabi ne kadar doğru bilmiyorum ama nedense böyle düşünüyorum. Şimdi bu çocuklar olumsuz şeylere yönelmeye çok açıklar . Çok çok dikkat edilmesi lazım . Eğitim tamda bu noktada başlıyor . Aile olarak davranış düşünce yaşam şeklini çocuğumuz da olmasını istediğimiz gibi yaşamamız lazım. Mesela ben iki büyük oğlumun yanında atıyorum işte eşşekoğlu eşşek diyebiliyorum. Ama bunu küçük oğlumun yanında asla ve asla kullanmıyorum çünkü hemen alıp oda kullanmaya başlıyor .Ya da bir şeye kızacağım zaman sesimi çok fazla yükseltmiyorum. Evde argo konuşmak kesinlikle yasak .Film izlerken içeriğini muhakkak bildiğim şeyleri izliyorum . Ve daha bir çok şey . Evet bu davranışlar tüm çocuk için yapılmadı gereken şeyler . Ama bu durumda ki çocuklar çok daha çabuk etkileniyorlar . Yani demek istediğim şey ne kadar dikkat edersek bu tür şeylere ilerde ki dönemlerde o kadar rahat ederiz . Ben hep uyarıyordum görümcelerimi bu konu da ( dediğim çocuklar hala çocukları ) bak bu çocuk zaten sıkıntılı yanında bu tarz hareketlerden kaçının diye ama dinleyen kim ….

İnanın çoğu zaman öğrenmiş öğrenmemiş gibi şeyleri çokta takmıyorum ama ahlaki boyutu benim için daha önemli . Okumuş iyi eğitim almiş ama ahlaki değeri sıfır olmadından ziyade , okumamış iyi ahlaklı bir birey yetiştirmek bana daha mantıklı geliyor . Umarım bunu başarabilirim .

Benim eşimde de var bizde de genetik.Ogluma moxo testi yaptırıp tedaviye başlayınca eşime de yaptırdık aynı testi onda da çıktı yüksek oranda ve ilaç alıyor çalışırken,doktor sen bu zamanlara iyi gelmişsin demiş mesleği var bilgisayar sektöründe ve yaptığı işi yapabilen Türkiyede sayılı o yüzden başka firmalardan da teklif alıyor.Berbat bir çocukluk geçirmiş tabi dersleri kötü okul hayatı kötü. Bizim çocuklarımızın bir şansı da aileler bilinçli destekleyici,tedavi görüyoruz, okuyoruz,araştırıyoruz ben bu saatte oturdum dehb yaşayan cocuklarda ofke sorunları için neler yapılabilir onu okuyorum.Baska bir konu da dediğiniz gibi bu çocuklar kavga,argo ,şiddet,olumsuz her türlü içeriği sünger gibi emer hemen hayatlarına geçirir bu yüzden biz de sadece netflix izlenir onda da önce içeriği önce biz izleriz sonra birlikte izleriz.Okulda da kendisi gibi hiperaktif bir arkadaşı varsa çok yakın olmaları sakıncalı bizim okulda öyle bir arkadaşı öyle küfürler öğrenmişti ki o çocuktan uzak tutmak için çok çabaladım ama çocuk bunlar yapma dersin anlatırsın daha çok yapar ben de ailesi ile görüşüp çocuğun izlediği içerikleri,oynadığı arkadaşlarını kontrol etmelerini söyledim öylece çözüldü sorun.Özellikle youtube gibi sitelerden kesinlikle uzak tutulmalı çocuklar ve şiddet içerikli oyunlardan. Hepimize bol sabır,güç çocuklara da şifa diliyorum bu zorlu süreçte.

çok sağolun içimi rahatlattınız, özel eğitim uzmanımız da öyle dedi...bu teste göre çocuğunuzun zekası düşük aylardır oğlunuzla çalışıyoruz benzekası ile ilgili bir sorun olduğunu kesinlikle düşünmüyorum dedi, bazen gerçekten çok zeki gibi bazen de öyle şeyler soruyor ki hayret ediyorum bebek gibi geliyor...yarın bir de çocuk nöroloji uzmanına götüreceğiz, yine de o da bir görsün başka birşey de yok mu en azından içimiz rahat etsin istiyoruz
İyi geceler sevgili entropii entropii ne yaptınız diye merak ettim nörolog bir problem yok umarım 🙏

8.5 yaşında biz de 3. Sınıfa geçtik. Bu sene derslerde çok sıkıntı yasamasakta özel ders aldırmak istiyorum çünkü işlenen konuları evde tekrar edemiyoruz tüm vaktimiz ödevlere ikna etmekle geçiyor .Gerçekten çocuk için de aile için de zor bir durum uzun bir süreç okulların açılma tarihi yaklaşıyor ben resmen panik atak halindeyim bu sene bizi neler bekliyor bakalım ,her yönden desteklemek bu süreci kolaylaştıracaktır hepimiz için.
aynı durumdayız, bizim de ödevleri ancak zar zor yetiştiriyor ya da yetiştiremiyoruz...bizimki özel eğitim de aldığından orada da bir nebze pratik yapıyor ama ne yaparsak yapalım yeterli gelmiyor maalesef. artık olduğu kadar demeye çalışıyorum yoksa ben de çok panik oluyorum açıkçası

Evet bu durum ergenlik döneminde oldukça azalıyor. Aile de benim şahit olduğum 3 çocuk var bu durumda olan . Ergenlik dönemlerinde o dürtüsellik neredeyse hiç yok diyebilirim . O azgın söz dinlemez yaramaz çocuk tamamen başka bir boyuta geçiyor . Ama akademik alanda aynı şeyi söyleyemeyeceğim . Dersler halen çok kötü 😞 yani dikkat eksikliği devam ediyor ve ben bu durumun hiç geçmeyeceğini düşünüyorum açıkçası . Sosyal iletişim konusuna gelince bu durum da hiç iç açıcı değil açıkçası . Öfkeli agresif hırçın bir çocuk var karşınızda . Arkadaşları arasında sevilmeyen dışlanan bir yapı . Ama bu duruma o ergeblik dediğimiz döneminde etkisi var biraz . Ve maalesef ki bu durum çocukluk döneminde ne kadar göze batıyorsa büyüdüğü zaman iki katına çıkıyor . Küçükken çocuk işte diyip geçebiliyoruz ama o dönemler de terbiyesiz damgası yemek kaçınılmaz . Bakın bir şey tesbit ettim ben bu konuda tabi ne kadar doğru bilmiyorum ama nedense böyle düşünüyorum. Şimdi bu çocuklar olumsuz şeylere yönelmeye çok açıklar . Çok çok dikkat edilmesi lazım . Eğitim tamda bu noktada başlıyor . Aile olarak davranış düşünce yaşam şeklini çocuğumuz da olmasını istediğimiz gibi yaşamamız lazım. Mesela ben iki büyük oğlumun yanında atıyorum işte eşşekoğlu eşşek diyebiliyorum. Ama bunu küçük oğlumun yanında asla ve asla kullanmıyorum çünkü hemen alıp oda kullanmaya başlıyor .Ya da bir şeye kızacağım zaman sesimi çok fazla yükseltmiyorum. Evde argo konuşmak kesinlikle yasak .Film izlerken içeriğini muhakkak bildiğim şeyleri izliyorum . Ve daha bir çok şey . Evet bu davranışlar tüm çocuk için yapılmadı gereken şeyler . Ama bu durumda ki çocuklar çok daha çabuk etkileniyorlar . Yani demek istediğim şey ne kadar dikkat edersek bu tür şeylere ilerde ki dönemlerde o kadar rahat ederiz . Ben hep uyarıyordum görümcelerimi bu konu da ( dediğim çocuklar hala çocukları ) bak bu çocuk zaten sıkıntılı yanında bu tarz hareketlerden kaçının diye ama dinleyen kim ….

İnanın çoğu zaman öğrenmiş öğrenmemiş gibi şeyleri çokta takmıyorum ama ahlaki boyutu benim için daha önemli . Okumuş iyi eğitim almiş ama ahlaki değeri sıfır olmadından ziyade , okumamış iyi ahlaklı bir birey yetiştirmek bana daha mantıklı geliyor . Umarım bunu başarabilirim .
haklısınız, benim için de aslında akademik başarıyı geçtim sosyal çevresinde kabul görsün, dışlanmasın ve mutlu bir çocuk olsun, sağlıklı olsun...güzel bir ailesi olsun, bunlar önemli...sosyalleşememesi de benim en takıldığım noktalardan biri, aslında bizimkinde öfke sinir yok, sadece yaşıtlarından 1-2 yaş geriden geliyor gibi, konuşma hala geriden, motor becerileri geriden, top becerisi nerdeyse 0, öyle olunca yaşıtları arasında eziliyor gibi oluyor, 1-2 yaş küçüklerle sosyalleşebiliyor gibi.ama hep böyle mi olacak bu çocuk hep 1-2 yaş küçükleri ile mi oynayacak, sınıfında öyle olamıyor ki 1 yaş geç gönderdik okula, ona rağmen zorlanıyoruz. kurs vb.ne gönderdiğimizde de yaşıt grup yapıyorlar artık 1 yaş küçük gruba da koyabilirsiniz demeye başladım.

Oglum gün içinde çok hareketli ,bir oyuncakla uzun süre oynamaz hemen sıkılır, sabirsizdir, inatçıdır,ödev yaptıramazsıniz ödev diyince ofke patlamaları oluyordu,sınıfta oturmakta zorlanıyordu, oyunlarda kaybetmeye tahammülü yok gibi durumlar.Tedaviye başlayınca hayatımıza değişti şuan testlerde 1yanlisi çıkıyor sadece ve defteri yıldız hep .Bu belirtiler varsa sakın ihmal etmeyin derim.
Benim oğluma dehb denildi ben acaba atipikmi diye dusunuyorum kaç doktora götürdüm hepsi dehb dedi okula daha başlamadı kreş ogretmeni çok memnundu ama benimleyken istemediği bise olunca ağlama huyu var şimdi anasinifina baslayacak ben en çok birinci sınıftan korkuyorum çok konuşuyor çünkü nasil 40 dakika konuşmadan oturacak çok merak ediyorum

Beni en çok yoran şey 8.5 yaşında olmasına rağmen 2 yaş sendromunda gibi herseye mızmızlanmasi sizde de var mi bu durumlar acaba.Ahlaki açıdan kaygılarınızi anlıyorum ama şu da var dürtüsellik fazlaysa ilaç kullanmadan yol almak zor çünkü bu çocuklar zaten doğruyu yanlışı sor senden benden iyi anlatır ama iş uygulamaya gelince uygulanamaz çünkü dürtülerine göre hareket edeceklerdir bu da ancak ilaçla kontrol altına alınabiliyor ve bunun yanında davranış terapisi de çok faydalı olabilir.
Benim oğlum 27 ekimde 6 yasinda olacak aynen dediğiniz gibi herseye agliyor bu durum gecmiyormu geçen kuzenime gittik 2 yasinda bebek arabasını aldi benim dedi benim kocaman oğlum bagirarak agladi benim dedi diye böyle çok panik gibi

Yaşadıklarımızın ne kadarı dehble bağlantılı bilmiyorum, kesin tanı da yok zaten daha.
Kaygıdan dolayı ilaç kullanıyor.
Kaygının sonucu selektif mutizmi var, bazı ortamlarda(okul) hiç konuşmuyor.
Rahat olduğu ortamlarda çok fazla konuşuyor, bunaltacak kadar.
Avm, restoran gibi ortamlarda kontrolsüz davranıyor, çığlık, yere yatma, başka masalara gidip insanları rahatsız etme.
Karşıt gelme aramızdaki bağ zayıflayınca oluyor daha çok veya beklentiye girip isteği olmazsa(arkadaşı onunla oynamazsa mesela), asla işbirliğine giremiyorum.

Takıntı nasıl sizde?
Bizimkinde bir konuya takıntılı şekilde bağlanma var.
Şu an gündemindeki konudan başka şeyle ilgilenmiyor, sadece o konudan bahsediyor, onunla ilgili şeyler izliyor, uykuya zor geçiyor, çoğunlukla sabah erkenden kalkıp o konuya devam ediyor, aşırı odaklanıyor bazen bizi duymuyor duysa da algılamıyor.
Bir süre sonra gündemindeki konu değişecek ama davranışlar aynı kalacak.
Aynı benim oğlum ben atipikmj diye düşündüm kaç doktora götürdüm dehb dediler arabalara takikti bi ara sonra dinazor sonra robotlar konusuyor soru soruyor 1 dakika susamiyor kreş ogretmeni bu çocuk konuşarak rahatlıyor dedi ya kadın çok memnundu ama 1 de ne yapacak çok düşünüyorum

Aynı benim oğlum ben atipikmj diye düşündüm kaç doktora götürdüm dehb dediler arabalara takikti bi ara sonra dinazor sonra robotlar konusuyor soru soruyor 1 dakika susamiyor kreş ogretmeni bu çocuk konuşarak rahatlıyor dedi ya kadın çok memnundu ama 1 de ne yapacak çok düşünüyorum
Eğer şüpheniz varsa biran önce uzmanla görüşün moxo testi ile hemen belirleniyor zaten ne kadar erken başlanırsa tedaviye o kadar iyi.Kreşte birçok şey göze batmıyor ama ilkokul da resmen duvara tosluyorsunuz ihmal etmeyin.

Eğer şüpheniz varsa biran önce uzmanla görüşün moxo testi ile hemen belirleniyor zaten ne kadar erken başlanırsa tedaviye o kadar iyi.Kreşte birçok şey göze batmıyor ama ilkokul da resmen duvara tosluyorsunuz ihmal etmeyin.
Benmki teşhisi aldi dikkat çalışmaları yapıyorum evde kitaplarda iyi ama boyamadan falan nefret ediyor bide celebrin önerdi doktor onu kullandık bi ara bitti tekrar alacam şu ağlama olayından biktim çok panik oluyo komşumun oğluyla çok yakın arkadaş onlara gidiyo o diyorki sen yokken ağlamıyor sen gelince yapiyor diyor.onsallah 1 e başlayınca da böyle aglamaz

Evet dürtüsellikten kaynaklanıyor bir şey isteyince illa olacak onu yaptırana kadar bize de ona da huzur yok,canı Da çok tatlı ufacık bi yarayı büyütür de büyütür gibi gibi bir sürü şey.
Biri vursa kolumu mu kıracaktin diye bağırır anne kolumu kiracakti diye ağlar 🤦‍♀️ aynı şeyleri yaşıyoruz okudugum hersey bizde de var annemlerin oraya gelin geldi anne bana kız kalmadı bütün erkekler kızları aldi ben kiminle evlenecem diye agladi Allahim olecem elinden 🤦‍♀️ bide ben biriyle konuşurken lafımı kesiyo yada babası biriyle konuşurken sürekli bunu yapiyo beni dinleyin diye bagriyor.

Biri vursa kolumu mu kıracaktin diye bağırır anne kolumu kiracakti diye ağlar 🤦‍♀️ aynı şeyleri yaşıyoruz okudugum hersey bizde de var annemlerin oraya gelin geldi anne bana kız kalmadı bütün erkekler kızları aldi ben kiminle evlenecem diye agladi Allahim olecem elinden 🤦‍♀️ bide ben biriyle konuşurken lafımı kesiyo yada babası biriyle konuşurken sürekli bunu yapiyo beni dinleyin diye bagriyor.
sürekli söz kesme, araya girme bizimkinde de var. hiç dinlemiyor, defalarca lafımı bölme diyorum yine aynı...mızıltısı falan var ama sizinki gibi değil bizimki daha çok taktığına takar şekilde, mesela bir oyuncak alacağız 3 ay söyler, tablet ister verene kadar 100 kere artık gına gelir sorularından...bir daha sorma desem de yine aynı

Tipik hiperaktivite belirtileri çok zor bir durum biz de dokunsal ve işitsel hassasiyette var küçüklüğünden beri kazak gibi şeyler kasindiriyor diye giymedi şimdi de iç çamaşırı giymek istemiyor,yüksek seslerden gürültülü ortamlardan rahatsız olur gibi gibi..

Tipik hiperaktivite belirtileri çok zor bir durum biz de dokunsal ve işitsel hassasiyette var küçüklüğünden beri kazak gibi şeyler kasindiriyor diye giymedi şimdi de iç çamaşırı giymek istemiyor,yüksek seslerden gürültülü ortamlardan rahatsız olur gibi gibi..
Ben küçüklüğünde benzetiyorum bende de hiperaktivite degil ama dikkat eksikliği vardi hala var herseyimi unuturum hatta dehb denilen oğlum toplar bazen arkamı hiç istemezdim benim gibi olmasını ama bana çekmiş malesef.ne yapacaz Yani ilaca mi başlasam diyorum ona da içim el vermiyor şu celebrini biraz daha kullanmayı dusunuyorum

sürekli söz kesme, araya girme bizimkinde de var. hiç dinlemiyor, defalarca lafımı bölme diyorum yine aynı...mızıltısı falan var ama sizinki gibi değil bizimki daha çok taktığına takar şekilde, mesela bir oyuncak alacağız 3 ay söyler, tablet ister verene kadar 100 kere artık gına gelir sorularından...bir daha sorma desem de yine aynı
Ay evet anne alacaksınız degilmi anne lütfen alın oğlum yeter sorma anne alin kart çekin böyle öldürüyor beni sonra geri biriyle konuşuyorum ya hemen anne anne bise söyleyecem anne beni dinlesene böyle laf bölüyor inşallah düzelir ya çevre tarafından da çok sevilen bi cocuk çünkü çok konuşuyor aşırı bence ama herkes AA ne kadar akıllı gözüyle bakıyor bana göre durtusel bazende utanıp cevap vermiyor

Kızlar sizin cocuklarda robot falan oluyormu evde koşturup duruyor robot oluyo araba oluyo surekli ses cikariyor.sizinkilerde bu şekilde oynuyormu.

X