Dikkat dağınıklığı!..

HuzunAla

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Aralık 2006
74
0
Kızımla ilgili, pek de kabullenemediğim bir sorunum var..Konu had safhada dikkat dağınıklığı.. Küçük yaşlarda onu dr.'a götürdüm herhangi bir sorun olmadığını söyledi doktor..

Ama eğer sorun yoksa bu kız neden bir dakika yerinde duramıyor ve derslerine bir türlü dikkatini veremiyor.. Geçen gün denklemlere çalışıyoruz.. Yerinde duramasa da herşey yolunda gibi.. Soruyorum cevaplıyor, çözüyor.. Ama ertesi gün öğretttiklerimden eser yok!.. Çok çabuk kapıyor çok da çabuk unutuyor.. Kızım şu an 7. sınıfta.. Oldukça zor bir sınıftır bilirsiniz.. Bu sene anlamazsa seneye hiç anlamayacak.. çok canımı sıkıyor bu konu!.. :çok üzgünüm:

İlgisini çeken konularda dikkatini toplayabiliyor.. Hatta transa geçiyor diyebilirim.. Ama derslerde öyle değil.. Ne yapacağımı şaşırdım.. Bir fikri olan varmı.. Lütfen ilginizi bekliyorum..

Sevgiler..

merhaba hüzün ben aranıza yeni katıldım ama bu konu tam da benim konuşmak istediğim bir konu.Seni çok iyi anlıyorum ve söyleyebileceğim çok şey var.Çünkü benim kızımda aynı seninki gibi.Ama benim kızım 10 yaşında.5yıldır bu illetle savaşıyorum.Gitmediğim doktor çalmadığım kapı kalmadı.Şimdi biraz daha başedilir bir hal aldı.kızıma DEHS yani dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu teşhisi konuldu.Ama teşhis konuluncaya kadar kızımda bende çok yıprandık çok üzüldük.Sana tavsiyem mutlaka DEHS konusunda uzman bir çocuk psikiyatrına kızını götürmen.Eğer böyle bir durum varsa hemen vakit kaybetmeden çocuğa yardım et.Yoksa sonuçları çok üzücü oluyor. Sormak istediğin herşeye elimden geldiği kadar cevap veririm.Şimdi üzülme ve çalışmalara başla.Görüşürüz canım.

tam deyineceğim konuydu.:) malesefki ben bu konudan kendimde şikeyetçiyim. tam olarak hiç bir şeye dikkatimi veremiyorum. sürekli konudan konuya geçerim.bukonuyu yakın bir psk arkadaşımla paylaştım bana bir kaç öneride bulundu yapmaya ''çalışıyorum'' mesela yavaş okumak: metindeki her heceyi algılayacak kadar yavaş okuyorum. tüm konsantremi düşüncemi harflere yoğunlaştırıyorum.bazen çok zorlamsamda işe yarıyor. bir de yavaş sayı saymak, 1 den 10 a kadar sayarken eş zamanlı olarak 10 dan geriye doğru saymaya çalışıoyrum. yani 1 derken 10 düşünüyorum. iki derken 9 3 derken 8i gibi.bunu yapamadığımda tekrar baştan yapıyorum. bunların bana epey bir faydası oldu.bu benm dediklerim bana edilen tavsiyeler.fakat nusyanın dediği gibi bir doktor yardımı almak en iyisi. :)inş olumluya gider :)

ayy senin bu kızın tıpkı ben hemen ögreniyorum hemende unutuyorum sevdiğim bişeyi unutmam ama sevmediğim ve ögrenmek zorunda oldugum sey öğrenip bi daha bakmak bile istemiyorum dolayısıyla unutuyorum

Şimdi arkadaşlar bu konu çok önemli .İnsanlar normal olarak ilgilendikleri konuları zaten hafızalarına isteyerek aldıkları için unutmamaları çok normal.İlgilenmediğimiz şeyleri unutmamızda çok normal.Ancak bahsettiğimiz hastalık ,hastalık diyorum ,çünkü gerçekten fiziksel,beynimizle ilgili bir hastalık.DEHS konusunu araştırdığınızda,karşınıza çocukluğunuzdaki bir takım şikayetler de çıkacaktır.Çünkü bu hastalık doğumdan itibaren başlıyor.Benim kızım hamileliğim boyunca bana bunu göstermiş ama ben anlamamışım.Taki çocuğum 3 yaşına geldiğinde farkettim farklılığını.O yaşta normal olarak dikkat problemi belli değildi ancak herşeyi problemliydi. Örneğin yemek,uyku, tuvalet,konuşma,davranış vb.Rehberliğe götürdüm,psikoloğa yönlendirdi,psikolog psikiyatriye gönderdi,oda çocuk psikiyatrına götürmemi söyledi.Böylece çocuk okul yaşına gelmiş oldu. Asıl problemde okulda ortaya çıktı,yani dikkatsizlik. Kızımın zekasını ölçtürdüm 140 çıktı.Buda zeka olarak bir sorun olmadığını,aksine fazla bile geldiğini gösterdi.Şimdi ilaç kullanıyor dikkatinde çok olumlu gelişmeler var.Ayrıca davranışları için terapiye gidiyoruz oda değişti.Şimdi ikimizde daha mutluyuz.Ayrıca bu hastalık eğer teşhis edilmişse yani sizde varsa ömür boyu bununla yaşayacaksınız,tam olarak bir iyileşme sağlanmıyor ama siz başa çıkmayı öğreniyorsunuz.Size daha sonra bir adres verceğim gerekli bilgileri oradan alırsınız.yardımcı olabilirsem ne mutlu bana.Sevgiyle kalın.

X