Davranışlar

Önemli olan kodun neden böyle işlendiğini saptamak. Ara ara tekrar unutup aynı hisleri yaşayabilirsiniz. Başa çıkamayacağınız bir durum olursa uzman desteği alabilirsiniz. Ama üstesinden gelemeyeceğiniz bir durum değil, asıl onlar ezik biliyor musunuz, buna ihtiyaç duyan kişi ezik ve zavallidir. Kimbilir onun psikolojisinde de ne var öyle bakıldığında 🌝
İşte annemin yetiştirme tarzı beni bu hale getirdi birisi bana laf soktuğunda sus sen bir şey deme....
Bir derdini anlatıyorsun öfff yine uzattın deyip derdini dinlemeden kısa kestirip attı....
Babam desen derdini a sını anlattın mı
Sorun getirme demedim mi ben sana deyip bağırıp çağırırdı bende...
Zamanla öz güvensiz bir sorunla karşılaştığım da çözemeyen bir birey haline geldim...
İş ortamı veya arkadaş ortamı oldu mu sorunu çözmeden çıkıp giden.... Sorun çözemeyen ve sürekli yalnız takılan bir insana haline geldim....
Bu zamanla beni depresyona soktu....

Önemli olan kodun neden böyle işlendiğini saptamak. Ara ara tekrar unutup aynı hisleri yaşayabilirsiniz. Başa çıkamayacağınız bir durum olursa uzman desteği alabilirsiniz. Ama üstesinden gelemeyeceğiniz bir durum değil, asıl onlar ezik biliyor musunuz, buna ihtiyaç duyan kişi ezik ve zavallidir. Kimbilir onun psikolojisinde de ne var öyle bakıldığında 🌝
Kıskançlığından laf sokan kibirli kendini beğen mişliğinden olay çıkartan insan net karaktersiz bende fikirsiz olduğum için onun beni değersizleşirmesine izin veriyorum... Üstüme alıyorum neden çünkü ailem tarafından ne fikirlerime değer verildi ne sorunlarım dinlendi ne de sorumluluklarımı çabaladığım da eleştirildi takdir görmedim.... Yani ben kendime değer vermeyi bilmediğim için kompleksi insanların dediğine üstüme aldım... Olay bundan ibaret aslında...
Halbuki sadece sınırımı çizip mesafe koysam sorun çözülecek dert edin emiş olucam...

Katılıyorsanız içinize atmayın o zaman.
İçime atmamın sebebi annem karşımdaki gelin de olsa o laf soksa bile sen sus diyerek ona bir cevap vermemi bile engel oluyor.... Cevap verdiğim de bizim gelin bana daha ağır ve sert laf sokuşturuyor.... Sonra annem gelin sinir lendi bana kızıyor..... Sonra gelin diyor ki annem bana kızından daha fazla değer veriyor.... Geline daha çok değer veriyor sa hayid hayrını görsün....
Eşimin ailesinde aynı şekilde eşimin büyük abisi eşime laf sokuyor eşim cevap verdi diye ailesi kızıyor..... İki ailede eşime ve bana değer vermiyor... O yüzden eskiden üzülür kafaya takardım.... Şimdi ne değersiz hissediyorum.....
O zaman iki aileyle de mesafeyi koyduk yarın bir sorunları olursa da ben de dinlemem kime poh pohluyorsa....
O ilgilensin der geçerim iki ailede kendi bacağına kurşun şıktı hiç umrumda değil....

Yok sayarım, muhatap olmam, karşılık vermem, seviyesine düşmemeye çalışırım; kendi varlığını sorgulasın dursun. Sürekli karşılık ver, laf sok nereye kadar? İç huzurumu bozamam, dişlerinin arasından tıslayan, haset, düşük profilli varlıklar için.
Vallahi ya kompleksli insanlarla susuyorsun değişmiyor laf sokuyorsun değişmiyor. Karşılık veriyorsun değişmiyor. Dk başına ona laf yetiştiricem diye kendi içinde takılsın dursun....

X