Bu hurafelere inanalım mı?

E

EU1

Ziyaretçi
Arkadaşlar malum,hamilelikte bir takım inançlar var.Mesela hamilelikte ciğer ,dalak gibi hayvansal besinleri ellersen bebeğin yüzünde kırmızı leke olurmuş veya canının istediği bir şeyi gizli alıp yersen ve elini vücudunda bir yere sürersen,sürdüğün yerde mutlaka leke olurmuş gibi ve şimdi aklıma gelmeyen bir sürü hurafe.Sizce doğruluk payı varmı?Zira kurban bayramında ben kurbanın iç organlarını yemek yaptım,doğradım da:)Hadi çevresinde böyle hurafeler duyan varsa yazsın,tabii doğruluk paylarıyla birlikte.

Arkadaşlar malum,hamilelikte bir takım inançlar var.Mesela hamilelikte ciğer ,dalak gibi hayvansal besinleri ellersen bebeğin yüzünde kırmızı leke olurmuş veya canının istediği bir şeyi gizli alıp yersen ve elini vücudunda bir yere sürersen,sürdüğün yerde mutlaka leke olurmuş gibi ve şimdi aklıma gelmeyen bir sürü hurafe.Sizce doğruluk payı varmı?Zira kurban bayramında ben kurbanın iç organlarını yemek yaptım,doğradım da:)Hadi çevresinde böyle hurafeler duyan varsa yazsın,tabii doğruluk paylarıyla birlikte.

annemin dediğine göre bir arkadaşı inanmayıp zeytini yanağına sürmüş göreceğiz demiş doğduğunda bebek doğuyor ve ne görsünler!!!zeytin gibi simsiyah üzeri kıllı leke var yanağında,artık ondan dolayı mı oldu yoksa olacağı mı vardı bilemeyeceğimkafamçokkarıştı ama ßen ne olur ne olmaz diye dikkat ediyorum :emir_bebek:

eee peki yanlışlıkla yaparsak nolucak....
bence herşey allahtan.....
hamilelikte saç kestirmek konusundan bahsedeyim bnde....

Soru
Halk arasında hamilelerin saç kestirmesinin bebeğin ömrünü kısaltacağını ve kesinlikle iyi olmadığı söyleniyor. Bu batıl bir inanç mı acaba?
Cevabımız

Değerli Kardeşimiz;

Gerek hamile iken, gerek sair zamanlarda hanımların saçını kesmelerine iki açıdan bakmak gerekir. Birincisi: Saç kadının süsü ve zinetidir. Bir yerde kadını erkekten ayıran en önemli bir özelliğidir. Bundan dolayı hiçbir meşru sebep yokken ve mazeret bulunmazken kadının saçını kesmesine müsaade edilmez. Ancak bakımında ve kurutulmasında birtakım zorluklarla karşılaşırsa kısaltmasında bir mahzur olmamalıdır. Hamile ve lohusa olan bir hanım için bu gerekçe makul ve yerindedir. Demek ki, hamile bir hanım isterse saçını kısaltabiliyor. Bunun sünnette bir delilinin varlığına gelince; Kenzü’l-Ummal’da şu meâlde bir hadis-i şerif kaydedilmektedir:
“Ezvac-ı tâhirat, Peygamberimizin hanımları kulak yumuşağını geçmeyecek miktarda saçlarını kısaltırlardı.”1

Burada gözden uzak tutulmaması gereken önemli diğer bir nokta da, kadının saçını keserken erkeğe benzeme gibi bir niyetinin bulunmaması lâzımdır veya saçını erkek tıraşı gibi yapmamalıdır. Çünkü hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz, “Allah, kadınlardan erkeğe benzemeye özenenleri İlâhi rahmetten uzak kılsın” buyurmaktadır.2 3

Şimdi burada ahkam kesmek olmaz. Yok böyle şey olur mu bunlar bilim dışı şeyler diye ama Allahın işi belli olmaz.
Çünkü benim başımdan kötü bir tecrübe geçtiği için herşeye inanabilirim.benneyaptımki

slm hayatım ewet hamileyken vucudunun biryerine sürdügün şeyin lekesi kalıyo halamın kızında yünün yarısında ciger lekesi var oglumun gözünün içinde zeytin siyahlıgı var annem bana hamileyken denemk için şeftali sürmüş koluna benimde aynı yerde seftali lekesi var bence inanın böyle şeylere herseyide hurafe deyip kesip atmayın büyüklerin elbet bi bildigi varki söylüyolar sevgiyle kalın

bende denemek için gizlice yediğim lokmamamın ardından elimi karnıma sürdüm var ve kızımda merçimek tanesi kadar büyüklükte 2 tane leke var karnında inanmamak elde değil tabiki herşey allahtan

kızlar fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkürler ama beni bir korku saldı valla.Üff ya moralim bozuldu valla,ya olursa ,:çok üzgünüm::çok üzgünüm,çünkü çok haşır-neşir oldum kurban etiyle bennn:KK43:((

kızlar fikirlerinizi paylaştığınız için teşekkürler ama beni bir korku saldı valla.Üff ya moralim bozuldu valla,ya olursa ,:çok üzgünüm::çok üzgünüm,çünkü çok haşır-neşir oldum kurban etiyle bennn:KK43:((

canım sen ellemişsin ama bir yerine sürmemişsindir belki elini...hemen moralini bozma bizde eltim hamileyken onla ciğer doğradık oğlu bembeyaz pamuk gibi maşallah........:1hug:

benim bildiğimde canı çok çektiği bişeyi yiyemiyorsa leke çıkabilir yönünde ama tabi bunlar batıl inançlar inanıp inanmamak bize bağlı bişey canım

canım sen ellemişsin ama bir yerine sürmemişsindir belki elini...hemen moralini bozma bizde eltim hamileyken onla ciğer doğradık oğlu bembeyaz pamuk gibi maşallah........:1hug:

aslında aklıma böyle birşey gelmişti neslihancım ama fakında değilim ki ,elimi sürdüm mü -sürmedim mi! Mutlaka sürmüşümdür ben:KK43:

X