Boşanmak istiyorum ama beceremiyorum

Yapabileceğiniz en iyi şey her türlü mücadece için kendinizi hazırlamaya çalışmak.
Resmi nikah olmaması büyük bi sorun aslında ama alın ailenizi karşınıza. Resmi nikah kıymak istemiyor söylüyorum söylüyorum bende kalıyor. Artık geçimsizlik yaşamamıza sebep oluyor. Yasal olarak ne benim ne kızımın hiçbir hakkı yok hadi kendimi geçtim kızım bunu haketmiyor. Araya girin çözün bu durumu diyin madem sizi başından atar gibi dini nikahla gönderdiklerine göre. Kendi kızlarına çok büyük kötülük yapmışlar belki öyle muhafazakar ailenin yanından kaçmaya mı çslıştınız pandemi varken ertelemek mi istemediniz bilmiyorum artık sebeplerinizi ama bu böyle gitmez. Aileniz arkanızda durmayacaksa sizi büyük bi sınav bekliyor. Eşinize baya bi baskı yapıp resmi nikah kıydırmanız ya da salmanız ve boşamasını istemeniz gerek. Bi kere karar verip adım atınca gerisi daha kolay gelir.
Yargılamak istemiyorum asla haddim değil belki asla yapamayacağınız bişey ama şartlar yüzünden işler karıştı. İç yüzünü siz bilirsiniz. Ama artık bir aksiyon almalısınız. Ya eşiniz sizi boşamalı ya da resmi nikah kıymalı böyle devam etmez.
Merak ediyorum bu konu dışında eşiniz nasıl bi eş? Cinsel hayatınız devam ediyor mu? Lütfen korunmaya devam edin ve hiç açık bırakmayın resmi nikahsız bi çocuk daha sizi çıkmaza sürükler.
Bilmiyorum biraz karışık dikkatli davranmanız gerek. Bir de ne istediğinize iyice karar verin isterseniz. Nikah mi istiyorsunuz ayrılmak mı?

Merhaba daha önceki konularımı belki hatırlayanlar olacaktır, bunu yazmadan ben de yine baktım ve bakınca yine kendimi neden burada bulduğumu anladım. Biz toplamda sanırım 8 yıl oldu beraberiz, dört yıldır da evliyiz. Evliyiz dediğime bakmayın imam nıkahlıyız aslında. Pandemide alelacele evlenince 1 haftada nikahı sonra yaparız dedik (çünkü ufak da olsa bir eğlence yapmak istiyordum arkadaşlarımla, hem de formaliteden de olsa evlenme teklifi almak istiyordum) . O gün bugündür bekliyorum :) 6 ay kadar önce askerden dönünce konusunu açtı ama ben nikah yapmak istemiyorum gerek yok dedim, aslında tepkisini ölçmek istemiştim ama hiç ısrar falan görmedim. Çok tuhafıma gidiyor bir erkeğin evlendiği birine nikah kıymaması. Bir kızımız var 2 yaşında, ünlüler bile çocuk yapınca evleniyor diye takıldım, e ben yapalım dedim diyor, ama sadece bu ‘yapalım’. Sonra hayat devam ediyor. Bu dört yılda o kadar zor psikolojik deneyimler yaşadım ki baktım ne yaparsam yapayım ben bu adamın iç dünyasına ulaşamıyorum iletişim kuramıyorum. Kendimi b.k gibi hissediyorum artık afedersiniz. Bugün öğle arası işten gelince kızımı öptü ve dünya güzelim falan diye iltifat etti, ben de şakasına dudağımı büzdüm ‘bana da et iltifat’ dercesine, annesi de buradaymış falan dedi, sonra bak dedim kızımı kastedip, isteyince ne güzel iltifat edebiliyorsun aslında, o da ‘ o içimdeki bu duyguları açığa çıkartıyor’ gibi bişey söyledi. Daha önce ona ‘belki ben senin için doğru kadın değilimdir’ demiştim ve birden o sözüm aklıma geldi ve sanki taşlar oturdu bende.

Bu güya evlilikte bana göre sevgililikte uzun zamandır tek başıma yaşadığımı hissediyorum, cinsellikte dünya anlayışında iletişimde birbirimizle alakamız yok. Bir defasında aniden ağlama krizine girip hıçkıra hıçkıra ağlarken çok mutsuzum dediğimde bile niye demeyip, ben çok mutluyum bi sıkıntım yok demişti. Bir yerim ağrısa hemen onun da bir yeri ağrıyor. Hasta olma hakkım bile yok gibi hissediyorum. Geçen gün hamileyken sürekli intihar etmeyi düşünüyordum dedim. Şaşırmadı bile. Of Yazsam çok uzayacak da

Konunun özü ben inanılmaz şekilde ayrılmak istiyorum, ama topluma karşı aileme karşı onlara göre hiç geçerli bir sebebim yok. Maddi durumum iyi. Kızım aklımı kurcalıyor bir yandan, onun için nasıl olur diye, ama eksiklik çeker gibi gelmiyor, gelip görebilir. Ama nasıl yapacağım, aramızda bu durumu yaşamış olup yapan varsa nasıl yaptı ? Tecrübelerinize ihtiyacım var.
Akılsız basının cezasını çekip vay bunaldım diyorsun ? Sana zerre üzülmedim de bebeğe acıdım. Pandemi diye imam nikahı neden ? Nikah kıyıp sonra eğlence olmuyor mu ? Eglencesiz ,teklifsiz resmi nikah kiymayip çok da güzel çocuk dogurmussun ? O çocuğun hakları ne olacak ? Resmi olarak o adamın hiç bir şeyi değilsin belki babalığı tanır ! Sürekli ünlüleri örnek vermişsin onların yedi göbek torununa birakacaklari var sen kimsin , neyin var ? Ya da onlar çok mu doğru ?

Çok tuhafıma gidiyor bir erkeğin evlendiği birine nikah kıymaması
Burada tuhaf olan tek şey sizsiniz. Pandemide alelacele imam nikahı yapıp aynı evde yaşamaya başlamışsınız. Kaçıyor muydu koca? Resmî nikah niye yok, çünkü bir davet verip kutlamak istemişsiniz sonradan, bir de imam nikahı yapıp kendinizce evlendikten sonra evlilik teklifi almak istemişsiniz. Çok saçma değil mi bu?

İstediğiniz halde adama ben istemiyorum gerek yok demeniz de adamın nikah kıymamasından daha tuhaf. Bir çocuğunuz var, siz hala triplerdesiniz. Siz böyle derseniz adam niye kıysın ki nikah? İşine geliyor. Ayrılma kararı alsanız sıfır sorumluluk. Mahkeme, nafaka, mal paylaşımı derdi yok. Kusura bakmayın ama bulmuş böyle bir enayi, niye uyandırsın?

Yok , başından akıllı davranmayıp burada yakinmak daha kolay.
Bir de sayfalarca duygu yüklü cümlelerle yazmiyorlar mi deliriyorum ? Eğlence ya da teklif yok diye resmi nikahı ertele (ki büyük ihtimal yalan , ya adam evli boşanacam diyo ya da baştan evlilik diye bir konu yoktu) ama hiç durmadan doğur.

Bir de sayfalarca duygu yüklü cümlelerle yazmiyorlar mi deliriyorum ? Eğlence ya da teklif yok diye resmi nikahı ertele (ki büyük ihtimal yalan , ya adam evli boşanacam diyo ya da baştan evlilik diye bir konu yoktu) ama hiç durmadan doğur.
Burada böyle yazınca insanlarin üzüldüğünü falan sanıyorlar sanırım. Kendin etmiş kendin bulmuşsun. Kim niye üzülsün sana ? 😂 Bir de cevaplara bak. Cevaplarda kullandığı ukalalığın azını zekaya harcasaydı bu hallere düşmezdi zaten. Diyorum ya hak ettiğini yaşar insan...

Burada böyle yazınca insanlarin üzüldüğünü falan sanıyorlar sanırım. Kendin etmiş kendin bulmuşsun. Kim niye üzülsün sana ? 😂 Bir de cevaplara bak. Cevaplarda kullandığı ukalalığın azını zekaya harcasaydı bu hallere düşmezdi zaten. Diyorum ya hak ettiğini yaşar insan...
2.kadin da olabilir.bir ihtimal boşanır da beni alır diye doğurmuştur.

Okuduğum en garip hikayelerden biri. Pandemide dini nikah kiyacak zamanınız var ama yemekli olsun istediğiniz için resmi nikah yok. Düğünü sonra yapaydiniz gidip nikah kiyaydiniz. Ben nikahımi aynı durumda alelacele kıydım. Bir pantolon bir gömlek, doğru düzgün bilmediğim damadın iki çalışanı nikah sahidi, oturmadık bile. Gidip ayakta imza attık çıktık notere imza verir gibi, burayı imzala burayı imzala bitti. Yemekler düğün vs altı ay sonra oldu. Niye çünkü adamla beraber yaşıyordum bir süredir ve nikahsız kalamadım babam canıma okurdu. Ki benim babam ateist, yüksek mühendis okumuş adam . Öyle muhafazakar falan da değil. Ama ondan cekinip üçüncü gün adamı nikaha surukledim. Çünkü babam arayıp veto verdi.ya evlen ya ayrıl o evden . Bu olaylar olalı da 15 yılı geçti. Yani aileniz muhafazakar falan değil, ya da siz bosanmamak için ailenizi bahane ediyorsunuz. Şuna bisi demeyen aile bal gibi de kızları ayrılınca bir iki ah vah eder sonra ses bile etmezler. Sizin de evlenme isteğiniz yok aslında. Yoksa Adam nikah demiş. Bence siz de evlenmek istemiyorsunuz çünkü evlenirseniz ömür boyu bu adamla beraber olacaksınız diye dusunuyorsunuz. Şimdi.ayrilirim istesem anında düşüncesi elinizden alinacak. Ayrıca kimsenin de sizi yargılama hakki yok. İster evli olursunuz ister evlenmeden yasarsaniz. Çocuğunuzun hakları garanti altına alındıktan sonra, baba nüfusa geçirdikten sonra ne ben ne başkası tek laf edemez. Hak kaybı olacaksa sizin hak kaybiniz. Nafaka ,ortak edinilen mallardan talep edemezsiniz bu da sizin tercih ettiginiz bir konu. Yani kısacası bence cocugunuzun büyümesini bekliyorsunuz. Biraz daha büyüsün bu adamdan ayrilacaksiniz.

Aslında işiniz normal boşanmalara göre kolay. Çünkü avukat mahkeme vs ile uğraşmayacaksınız. Hem vakit hem de para gidiyor bunlara.
Eşinize net bir şekilde artık evli kalmak istemediğinizi söyleyip onu evden kovacaksınız. Ya da hiç uğraşmayayım derseniz, bir ev kiralayın oraya çıkın. Resmi evlilik olmadığı için nafaka tazminat vs kazanamazsınız ama mehirinizi vermek zorunda, eğer gerçekten dini gerekçelerle imam nikahı yapıldıysa.
Ailenizi de takmamayı öğreneceksiniz bu süre zarfında. Emin olun ülkemizde çoğu aile kızlarının boşanmasını istemiyor, sadece size has değil. Ama bir şekilde karar verdikten sonra onları dinlemeyin.

Merhaba daha önceki konularımı belki hatırlayanlar olacaktır, bunu yazmadan ben de yine baktım ve bakınca yine kendimi neden burada bulduğumu anladım. Biz toplamda sanırım 8 yıl oldu beraberiz, dört yıldır da evliyiz. Evliyiz dediğime bakmayın imam nıkahlıyız aslında. Pandemide alelacele evlenince 1 haftada nikahı sonra yaparız dedik (çünkü ufak da olsa bir eğlence yapmak istiyordum arkadaşlarımla, hem de formaliteden de olsa evlenme teklifi almak istiyordum) . O gün bugündür bekliyorum :) 6 ay kadar önce askerden dönünce konusunu açtı ama ben nikah yapmak istemiyorum gerek yok dedim, aslında tepkisini ölçmek istemiştim ama hiç ısrar falan görmedim. Çok tuhafıma gidiyor bir erkeğin evlendiği birine nikah kıymaması. Bir kızımız var 2 yaşında, ünlüler bile çocuk yapınca evleniyor diye takıldım, e ben yapalım dedim diyor, ama sadece bu ‘yapalım’. Sonra hayat devam ediyor. Bu dört yılda o kadar zor psikolojik deneyimler yaşadım ki baktım ne yaparsam yapayım ben bu adamın iç dünyasına ulaşamıyorum iletişim kuramıyorum. Kendimi b.k gibi hissediyorum artık afedersiniz. Bugün öğle arası işten gelince kızımı öptü ve dünya güzelim falan diye iltifat etti, ben de şakasına dudağımı büzdüm ‘bana da et iltifat’ dercesine, annesi de buradaymış falan dedi, sonra bak dedim kızımı kastedip, isteyince ne güzel iltifat edebiliyorsun aslında, o da ‘ o içimdeki bu duyguları açığa çıkartıyor’ gibi bişey söyledi. Daha önce ona ‘belki ben senin için doğru kadın değilimdir’ demiştim ve birden o sözüm aklıma geldi ve sanki taşlar oturdu bende.

Bu güya evlilikte bana göre sevgililikte uzun zamandır tek başıma yaşadığımı hissediyorum, cinsellikte dünya anlayışında iletişimde birbirimizle alakamız yok. Bir defasında aniden ağlama krizine girip hıçkıra hıçkıra ağlarken çok mutsuzum dediğimde bile niye demeyip, ben çok mutluyum bi sıkıntım yok demişti. Bir yerim ağrısa hemen onun da bir yeri ağrıyor. Hasta olma hakkım bile yok gibi hissediyorum. Geçen gün hamileyken sürekli intihar etmeyi düşünüyordum dedim. Şaşırmadı bile. Of Yazsam çok uzayacak da

Konunun özü ben inanılmaz şekilde ayrılmak istiyorum, ama topluma karşı aileme karşı onlara göre hiç geçerli bir sebebim yok. Maddi durumum iyi. Kızım aklımı kurcalıyor bir yandan, onun için nasıl olur diye, ama eksiklik çeker gibi gelmiyor, gelip görebilir. Ama nasıl yapacağım, aramızda bu durumu yaşamış olup yapan varsa nasıl yaptı ? Tecrübelerinize ihtiyacım var.
1) yani kusura bakmayın ama ilgi görmek için ağır saçmalamışsınız. İntihar etmeyi düşündüm falan. Bunu düşünmüş olabilirsiniz evet ama bu düşüncenizi adam ilgi göstersin diye söylediğiniz belli.

2) bu devirde imam nikahlı olarak yaşamak korkunç bir şey. Siz devlet nazarında evli bile değilsiniz. Sırf yemek olsun derken nikahsız bir ilişkiden çocuk yapıp aile olduğunuzu iddia ediyorsunuz. İlerde çocuğunuz sıkıntı yaşamasa bile siz maddi konularda çok sıkıntı çekersiniz. aileniz buna nasıl göz yumdu? Bu adam yarın başka bir kadın bulsa evlilik teklifi de yapar, 5 dakikada nikahı da basar. Ne yapabilirsiniz ki? Neden değerinizi düşürüyorsunuz.

Siz evlenmemişsiniz ki🤷 dini nikahıızı kıyan hoca da suç işlemiş, artık evlilik cüzdanını görmeden kıymaları yasak çünkü.
İnanın hocalar hiç umursamıyor nasıl suç bende çözemedim daha geçen duydum birisi imam nikahı kıymış resmi nikah düşünmüyorlarmış şuan için

Türk toplumu için " resmi nikahsız çocuk sahibi olmak " gibi aşılamaz bir tabuyu gerceklestirip , yine toplumun gözünde makul ölçü de artık kabul edilebilirlik seviyesine gelmiş boşanmaktan cekinmeniz ilginç. Bazen sorunların gerçek kaynağını kabullenmek çözümün ilk adımıdır . Boşanmak istemiyorsunuz hepsi bu . Pardon, ayrılmak istemiyorsunuz . Zira boşanmak için evli olmak lazım . Evli değilsiniz .

eski konulara bakmayın dediniz ama baktım, bu adam sizi hiç mutlu etmemiş ki zaten, hayata bakış açılarınız vs hep farklı.

boşuna teklif/nikah/arkadaşlarla eğlence beklentisi içindesiniz.

bu hayat neler yutturmuş size, ya devam ya ayrılık, bu adam bu saatten sonra değişmez.

Ha birde bekar olmakla dul sayılmak farklı demişsin hadi ona da konu sahibesinin kaba tabiri ile yanıt vereyim. 33 yasindayim boşandım senin tabirin ile dul bir kadınım ama çocuk sahibi olmadığım için senden daha çok giderim var . Bu bilgi de bence sana güzel yeter 😌 hani dul olmak kötü öcü falan ya. Ha birde ben resmi olarak evliydim ve Hiç evlilik dışı çocuğum olmadı olsaydı nikah dahilinde olacağı için babasının tanımasına gerek olmadan nüfusa bağlanacakti bak bu da ikinci bilgi sana . Çocuğun evlilik dışı ve babası tanımasaudi gayri meşru olacaktı. Sabah sabah kulturlendin bak hadi iyisin.

Son düzenleme:
Türk toplumu için " resmi nikahsız çocuk sahibi olmak " gibi aşılamaz bir tabuyu gerceklestirip , yine toplumun gözünde makul ölçü de artık kabul edilebilirlik seviyesine gelmiş boşanmaktan cekinmeniz ilginç. Bazen sorunların gerçek kaynağını kabullenmek çözümün ilk adımıdır . Boşanmak istemiyorsunuz hepsi bu . Pardon, ayrılmak istemiyorsunuz . Zira boşanmak için evli olmak lazım . Evli değilsiniz .

Dul kadın olmak tu kaka korkutucu ama nikahsız çocuk sahibi olmak kabul edilebilir. Beynim yandı.

Aksine toplumumuzda evlilik dışı olan çocukları başka bir şeyle yaftalıyorlar yazmayayım buraya şimdi.

Boşanma oranları hızla artıyor. Muhafazakar ailelerin kızları bile boşanıyor. Boşanmak dinen de hukuken de hak.

Hiçbir imam evlilik cüzdanını görmeden nikah kıymıyor. İmam önce evlilik cüzdanınızı göstereceksiniz dedi bize.

İmam nikahının amacı etrafa duyurmaktır. Bu kadın / adam bana aittir diye. Gizli saklı kıyılan imam nikahı geçersizdir dedi imam bize. Zinaya ortak olmasın kimse minvalinde birşeyler de söyledi anlattı.

Konu sahini büyük ihtimal metres. Birlikte olduğu adam evli. Boşanmıyor, eşine mal vermek veya düzeni bozulsun istemiyor.

İmam nikahı erkeklerin işine geliyor. Konu sahibi dul olmaktan korkuyordu ama artık toplumda kendisi ve evladına ne diyecekler
bunu hiç düşünmüyor.

Dul bir kadın olarak tüm haklarımı aldım. Tanrı'nın, devletin , toplumun gözünde evliydim. Saygınlığımı yitirmedim.

Gerici anlayışsız cevrelerde boşanmış kadınların baskı gördüğü yıllar belki 90lardı ama böyle saçmalıklar yok artık.

Herkes kendi işine bakıyor. Erkekler de dul kadın görünce ağzının suyunu akıtarak fermuarını açmıyor.

Dul kadın olmak tu kaka korkutucu ama nikahsız çocuk sahibi olmak kabul edilebilir. Beynim yandı.

Aksine toplumumuzda evlilik dışı olan çocukları başka bir şeyle yaftalıyorlar yazmayayım buraya şimdi.

Boşanma oranları hızla artıyor. Muhafazakar ailelerin kızları bile boşanıyor. Boşanmak dinen de hukuken de hak.

Hiçbir imam evlilik cüzdanını görmeden nikah kıymıyor. İmam önce evlilik cüzdanınızı göstereceksiniz dedi bize.

İmam nikahının amacı etrafa duyurmaktır. Bu kadın / adam bana aittir diye. Gizli saklı kıyılan imam nikahı geçersizdir dedi imam bize. Zinaya ortak olmasın kimse minvalinde birşeyler de söyledi anlattı.

Konu sahini büyük ihtimal metres. Birlikte olduğu adam evli. Boşanmıyor, eşine mal vermek veya düzeni bozulsun istemiyor.

İmam nikahı erkeklerin işine geliyor. Konu sahibi dul olmaktan korkuyordu ama artık toplumda kendisi ve evladına ne diyecekler
bunu hiç düşünmüyor.

Dul bir kadın olarak tüm haklarımı aldım. Tanrı'nın, devletin , toplumun gözünde evliydim. Saygınlığımı yitirmedim.

Gerici anlayışsız cevrelerde boşanmış kadınların baskı gördüğü yıllar belki 90lardı ama böyle saçmalıklar yok artık.

Herkes kendi işine bakıyor. Erkekler de dul kadın görünce ağzının suyunu akıtarak fermuarını açmıyor.
Ben konu sahibesine güzel bir cevap verdim döner döner okur hukuk 101den 102 ye geçiş yapar artık 😁😁😁

X