Birinci sınıfiz bu sene ama öğretmen yok

Kadrolu öğretmenin atamasını geç yapan bakanlık. Alınan kişiyi 18günlüğüne gönderen de yine bakanlık. İşim bitti hadi git demiyorlar bildiğim kadarıyla,ilk dönem boyunca kalacak,yedek öğretmen olarak görevlendiriyorlar. Ki bence de öyle olmalı.
Hiç bir şey bilmeyip bu kadar biliyor gibi konuşmak da ayrı bir ilgincmis. Aileniz fi tarihinde ögrenmendi diye güncel sistem hakkında bilgi sahibi olmuş olmuyorsunuz.

Küçük yaş grubu ogretmenlerine çok daha bağlanıyor. Öğretmen degisimindense okula bir süre gondermemeyi tercih ederdim veli olarak. Yönetim olarak okul müdürü veya öğretmenin yapacağı pek bir şey yok. Okul müdür yardımcıları belli derse gidebilirdi en fazla. Ücretli öğretmen mevzusu tam bir saçmalık olur. Geç atama evet kötü olmuş. Bir kaç ay daha fazladan maaş vermemek için sanırım atamaları son ana bırakıyorlar.

Tamam talep etti diyelim bu insanlar saatlik ücret alıyor günde 3 saat içşn ilçe kimi görevlendircek üstelik atanmış bir hoca mevcutken burda tek bir sıkınyı var atamalatı ve tayinleri geç yapan bakanlık
30 saat olnayunca bile gelmiyor insanlar oyuncak mı bu insanların mesleği 3 saat gel git hadi bye densin
Günde 3 saat değil ki, 5-6 ders yapacak. Hafta içi de her gün derseniz iki hafta düşünmek gerekir. 45 saat gibi bir süre yapılıyor her ders 45 dakika gibiyse.

Vaktinde öğretmen ataması yapmıyorlar peki o iş de oyuncak değil. Ücretli öğretmenlik zaten zorunlu yapılan bir şey değil, istemeyen yapmıyor.

Hiç bir şey bilmeyip bu kadar biliyor gibi konuşmak da ayrı bir ilgincmis. Aileniz fi tarihinde ögrenmendi diye güncel sistem hakkında bilgi sahibi olmuş olmuyorsunuz.
Hayır efendim fi tarihi değil, hala çalışıyorlar. Bakanlıkta da il ve ilçe milli eğitimde de hala çalışanlar var.

Günde 3 saat değil ki, 5-6 ders yapacak. Hafta içi de her gün derseniz iki hafta düşünmek gerekir. 45 saat gibi bir süre yapılıyor her ders 45 dakika gibiyse.

Vaktinde öğretmen ataması yapmıyorlar peki o iş de oyuncak değil. Ücretli öğretmenlik zaten zorunlu yapılan bir şey değil, istemeyen yapmıyor.
Şöyle bir durum da var. İlkokulun uyum haftası çocuklar sadece okulda 2 saat duruyorlar ve çoğu okulda 2 gün. İkinci haftası ise 30 ders saati.

Ve ek ders günümüz itibariyle 60 TL gibi bir ücret olduğu için bu yıl ücretli öğretmen bulunması aşırı ötesi zor her branşta.

Şöyleki ücretli öğretmenliğe başvuran bir öğretmene diyorsunuz ki 2 haftalığına x okulda görev var. O da diyor ki ders başı 60 lira için hem de bu kadar süre için niye başlayayım.

Tam zamanlı derse giren bir ücretli öğretmen asgari ücret bile almıyor artık.

Öyle 2 haftaligina ücretli öğretmen görevlendirmesi çok zor müdür istese bile kimse 2 hafta için kabul edip gelmez. (Ders saati başına ucret alacak oda haftada max 30 saat saati 58 tl yani toplamda 3500 iki hafta icin cik ihtiyaci yoksa kimse gelmez 2 hafta icin) Uzun süreli rapor dogum izni gibi durumlarda olur ancak.Yeni atanan ögretmenin ilk atama veya tayin fark etmez 15 gun süresi var göreve baslamak için.ister ayni gun baslar ister 5 ister 10 gun sonra neyi sikayet edeceksiniz yasal bir hak bu.Bu şikayet işide moda oldu iyice size zaten durum açıklanmış size, insanlarda bir yere tayini çıkınca ışınlanmıyor onlarında once kalacak yer vs bulmasi lazım

Peki bir dönemlik bir yıllık yere gitmek yerine uyum haftası günde 3 saat . 3 saat kişinin yol parası eder zaten. neden bir haftalık yeri kabul edip diğer zamanlarda boşta kalsın ?
Siz böyle birinin bulunacağını sadece hayal ediyorsunuz bunu ne müdür bulabilir ne ilçe
Veli olarak siz bulup ilçeye yönlendirebşlirsşniz eğer varsa yol parası karşılığı bir hafta gelecek kişi
Öğretmeniniz yıl içinde de iki hafta rapor alsa ücretli girmeyecek dersinize böyle bir şey yok

Tamam talep etti diyelim bu insanlar saatlik ücret alıyor günde 3 saat içşn ilçe kimi görevlendircek üstelik atanmış bir hoca mevcutken burda tek bir sıkınyı var atamalatı ve tayinleri geç yapan bakanlık
30 saat olnayunca bile gelmiyor insanlar oyuncak mı bu insanların mesleği 3 saat gel git hadi bye densin
Aynen öyle. Yol parası bile çıkmaz ki. Herkes kendi karını zararını düşünür. 18 saat için toplamda kimse gelmez bence ya.

Peki bir dönemlik bir yıllık yere gitmek yerine uyum haftası günde 3 saat . 3 saat kişinin yol parası eder zaten. neden bir haftalık yeri kabul edip diğer zamanlarda boşta kalsın ?
Siz böyle birinin bulunacağını sadece hayal ediyorsunuz bunu ne müdür bulabilir ne ilçe
Veli olarak siz bulup ilçeye yönlendirebşlirsşniz eğer varsa yol parası karşılığı bir hafta gelecek kişi
Öğretmeniniz yıl içinde de iki hafta rapor alsa ücretli girmeyecek dersinize böyle bir şey yok
Bulunduğunu söylediğimde ikna olmuyorsunuz ki arkadaşım. Ücretli öğretmenlik isteğe bağlı bir şey. İstemeyen olduğu kadar isteyen de çıkar. Bulmak isteyen buluyor,iş yapmak isteyen işini yapıyor,müdür ve daha üst kadroları kastediyorum. Öğretmenin suçu yok zaten bu konuda.

Ben elimden geleni zaten yapıyorum.

Hayır müdürün insiyayifinde başlatılabiliyor. Birçok arkadaşım bu şekilde göreve başladı
Arkadaşlarınız müdürle görüşür anlaşır sonra müdür milli eğitime gönderir. Milli eğitim onaylayıp işlemlerini yapar göreve başlatır. Müdürün göreve başlatma yetkisi yok.

Müdür istediği kadar ben bu kişiyi öğretmen olarak istiyorum desin milli eğitim onaylamazsa olmaz.

Kadrolu öğretmenin atamasını geç yapan bakanlık. Alınan kişiyi 18günlüğüne gönderen de yine bakanlık. İşim bitti hadi git demiyorlar bildiğim kadarıyla,ilk dönem boyunca kalacak,yedek öğretmen olarak görevlendiriyorlar. Ki bence de öyle olmalı.
Ne yazık yedek öğretmen diye birşey yok .Ücretli öğretmen olmayan öğretmenin yerine gelir .Diğer öğretmen geldiği gün okuldan ilişiği kesilir.Geçen dönem heyet raporu alan arkadaşımızın yerine gelen ücretli öğretmen arkadaşımız diğer öğretmen geldiği gün gitti .Yani direk işim bitti hadi git diyorlar .Keşke herşey sizin dediğiniz gibi olsa keşke çocukların üstün yararı ,öğretmenlerin üstün yararı gözetilse ama ne yazık ki bizde kervan yolda yürürken düzülüyor.Hele bu sene yaşadığımız felaketten dolayı tayinler çok karıştı tamamen plansız atamalar yapıldı mağdur olan hem öğrenciler hem de öğretmenler oldu .

Ben neyi sikayet edeceksiniz onu anlamadım 😅 belki öğretmen gorevlendirme aldı ,belki izne ayrıldı ,belki yeni atandı ,belki ücretli gelecek ne malum yani.

Yeni atanmış öğretmenlerin 1 eylülde göreve başlamış olması lazım. 1.sınıflar asla öğretmensiz bırakılmaz, göreve yeni başlayan öğretmene, mecburiyer yoksa ücretli öğretmene de verilmez. İlginç bir durum olmuş. Öğretmen yoksa sınıflar öğretmen sayısına göre ayarlanır gerekirse. Çok üzücü olduğunu biliyorum ama şansınıza böyle denk gelmiş. Hangi şehir bu, nasıl böyle bir boşluk oluşmuş. Küçük bir yerdeyseniz ve müdürden istediğiniz cevabı alamıyorsanız milli eğitim müdürlüğüne gidip sorun durumu. Alacağınız bir cevap olduğuna eminim.
Bunlar gene iyi ben pandemi sonrasında atandım okular acildiktan 2 hafta sonra göreve basladik üstelik hic izin kullanmadım 😅

Neden bu anne babalar falan hep çocuktan bahsederken biz 5 yaşız birinci sınıf olduk brokoli sevmiyoruz falan diye konuşuyor ya bir anlasam şunu😂öğretmen yeni atanmışsa ev falan taşıyordur gelir 1.sınıfta çok sorun olmaz ama can sıkıcı bir durum tabi.

Ne yazık yedek öğretmen diye birşey yok .Ücretli öğretmen olmayan öğretmenin yerine gelir .Diğer öğretmen geldiği gün okuldan ilişiği kesilir.Geçen dönem heyet raporu alan arkadaşımızın yerine gelen ücretli öğretmen arkadaşımız diğer öğretmen geldiği gün gitti .Yani direk işim bitti hadi git diyorlar .Keşke herşey sizin dediğiniz gibi olsa keşke çocukların üstün yararı ,öğretmenlerin üstün yararı gözetilse ama ne yazık ki bizde kervan yolda yürürken düzülüyor.Hele bu sene yaşadığımız felaketten dolayı tayinler çok karıştı tamamen plansız atamalar yapıldı mağdur olan hem öğrenciler hem de öğretmenler oldu .
Gerçi pek farkında değiller,mağdur olanlar diye düşündüklerimiz,sistemin zaten bu şekilde olduğunu gayet de kabullenmiş yuvarlanıp gidiyorlar. Ben öğretmen değilim,benden başka bu durumu anormal gören yoktu şu konuda.

Size hep kötü örnekler gelmiştir,inanın benim tanıdığım öğretmen ve idareciler asla böyle değil.

Şikayet etse sonuç alamaz.

O okula tayin olmuş bir öğretmen var söylenene göre. Ve o öğretmenin de eski okulundan yeni okuluna gelmeden önce kullanabileceği yasal bir izni var. Muhtemelen onu kullanıyor öğretmen.
Yasal izin değil. Göreve başlamak için verilen süre eğer il dışından gelecekse

Maalesef böyle problemler yaşanabiliyor.Ataması yeni yapılmış olabilir veya kadroludur ama raporludur henüz gelmemiş olabilir.Birkaç gün içinde düzelecek bir durumdur diye düşünüyorum

X