Bir kiracı meselesi de benden olsun :)

kirasini düzenli ödüyorsa “yeni kiracı gelse 35’e kiraya verecektim” diyerek 30 bin dememeli bence. adamı biraz yoklayın, 20-25’e razı olacak gibiyse ben olsam eski kiracı ile devam ederdim.

bir de seneye bu kira az kalacak diye şimdiden azami kirayı belirlemek yakışık almaz. böyle böyle artıyor her şeyin fiyatı. onu önceden konuşursunuz, “%25 kurtarmıyor takdir edersiniz ki, seneye de yine emsallere göre sizi de zorlamayacak bizi de mağdur etmeyecek bir kira konuşalım” dersiniz. ben biraz tok muyum bilmiyorum tabi, sizi kurtarıyorsa uğraştığınıza değmez. bence önce kendiniz arayın avukat aramadan

Mahkemeler suan kiraci/ev sahipleri davalarıyla dolu.
Ben de o nedenle mahkeme sürecine girmek istemiyorum. 3 yıl sürecek. 3 yıl yine çok düşük bir kira alacağım. Canım sıkılacak.

Yani bu ev bizim yaşayacağımız evdi, biz yurtdışına taşınınca kiralık oldu. Kendi malımda başkasının hakkımı yemesine sinir oluyorum.

Karı koca doktorlar. Başka evleri de var biliyorum. Kendileri evlerini kiraya verip benim evimde değerinin 4te birine yaşamalarını hak görmüyorum.

Ben de o nedenle mahkeme sürecine girmek istemiyorum. 3 yıl sürecek. 3 yıl yine çok düşük bir kira alacağım. Canım sıkılacak.

Yani bu ev bizim yaşayacağımız evdi, biz yurtdışına taşınınca kiralık oldu. Kendi malımda başkasının hakkımı yemesine sinir oluyorum.

Karı koca doktorlar. Başka evleri de var biliyorum. Kendileri evlerini kiraya verip benim evimde değerinin 4te birine yaşamalarını hak görmüyorum.
Sen orta yolu nedir diye bir konuş bakalim, 30 binin ortasini 15 olarak ayarlar bu.

Devlet yüzde 25 varken, adam zaten belirlenen oranın fazlasını yatırmış.kötü niyetli biri olsa yüzde 25 yatırır işin içinden çıkardı. Kafasına göre daha ne yapabilir, devlet yüzde 25 kuralını koymuşken. Yüzde 40 fena değil. Öyle yıllık kiracı bulmak kolay değil üstelik. Bence orta yol bulunabilir bir kiracı tipi
Ben bulmasam avukat bulsa? Hani ilk mesajımda sormuştum ya ben mi cevap yazayım avukat mı yazsın diye. Avukat arasın o uğraşsın istiyorum. Ama adamın attığı mesaja avukat dönerse tepkisi daha da sert olur mu? Bilmiyorum belki çatışmadan kaçınıyorum ama denedim yani ben bu adamla diyalog kurmayı onun dediği oldu.

Sıfırdan girecekmiş gibi niye hesaplıyorsunuz ki, sıfırdan girmiyor ve 5 senelik kiracı. Emsallere değil evin sıfır değerine göre çıkarmaya çalışıyorsunuz çok fazla bu, haksızlık da bence.
Anlamadım ne demek istediğinizi

Evin sıfır değerine çıkarmak ne demek?

Kira tespit davası açacaksınız o zaman mahkeme belirleyecek emsal bedellere göre ama eski kiracı olduğu için ona göre bir kira çıkar atıyorum emsaller 25 k ise mahkeme 20 k diyebilir.

Ben bulmasam avukat bulsa? Hani ilk mesajımda sormuştum ya ben mi cevap yazayım avukat mı yazsın diye. Avukat arasın o uğraşsın istiyorum. Ama adamın attığı mesaja avukat dönerse tepkisi daha da sert olur mu? Bilmiyorum belki çatışmadan kaçınıyorum ama denedim yani ben bu adamla diyalog kurmayı onun dediği oldu.

Hak yemek değil bu. Bu mantıkla her yıl kiracılar evden çıkar yeni eve çıkar. Bankalar verdikleri ev kredisinin değerini her yıl yeniler. Olur mu öyle şey. Ev satın alma, ev kiralama işleri böyle yürümez.

Adama kabaca bir şey dememiş aslında. Gayet orta yol bulmaya çalışan bir tip, 30 yerine 27 desen belki kabul eder.

5 sene doldugunda kiira tespit davasi acabilirsiniz. Dava biraz uzun surebilir ama geriye donuk toplu odeme alirsiniz. Tabi o zamana kadar o para enflasyonda erir gider ama ben yerinizde olsam kira tespit davasi acardim.

5 sene doldugunda kiira tespit davasi acabilirsiniz. Dava biraz uzun surebilir ama geriye donuk toplu odeme alirsiniz. Tabi o zamana kadar o para enflasyonda erir gider ama ben yerinizde olsam kira tespit davasi acardim.
Sözleşme ağustos ayında 5 yıl oluyor. Aslında ondan bile rahatsızım çünkü ekonomi çok değişiyor ve 4 ay önceden adı konulsun istiyor.

Sözleşme ağustos ayında 5 yıl oluyor. Aslında ondan bile rahatsızım çünkü ekonomi çok değişiyor ve 4 ay önceden adı konulsun istiyor.
Maalesef ekonomi cok degisken. Acaba anlasmak istedigi rakam nedir ? Eger cok komik bi rakam degilse ve evinize iyi bakiyorsa kirayi zamaninda oduyorsa biraz dusunseniz mi ?

Evet maalesef sürer.
Geriye dönük de alırsınız ama çok bir işe yarar mı bilemedim.
Şimdi emsalleri yeni kiraya verilirken 35 ise sizin 25 istemeniz biraz daha makul gibi duruyor.
Bunu bile ödeyeceğini sanmıyorum bu adamın.
Kirası 8bin olan adam %300 zam yapmaz.
5 yıl ağustosta doluyor demişsiniz.
Eğer dava ile uğraşmayacaksanız temmuzda konuşalım enflasyonun durumuna göre deyin bence.
Dava da seneler sürer mi?

Maalesef ekonomi cok degisken. Acaba anlasmak istedigi rakam nedir ? Eger cok komik bi rakam degilse ve evinize iyi bakiyorsa kirayi zamaninda oduyorsa biraz dusunseniz mi ?
Sitede bir başkası 25000i kabul etmedi davaya gittiler diye yazmış. Yani 25i kabul etmeyeceğim diye ima etmiş anlıyorum ben.

Eve iyi bakıp bakmadığını bilmemekle beraber çıkarken de berbat durumda bırakacağına adım gibi eminim.

Bu arada geçen yıl 8 yaptı ama civar 20idi. Bir nevi sohbet için yazıyorum size. Ama gerçekten bu kira konusu çok sıkıntılı.

Sitede bir başkası 25000i kabul etmedi davaya gittiler diye yazmış. Yani 25i kabul etmeyeceğim diye ima etmiş anlıyorum ben.

Eve iyi bakıp bakmadığını bilmemekle beraber çıkarken de berbat durumda bırakacağına adım gibi eminim.
Kira oranın yukselmesini istiyorsanız 5.yilda dava açmanız gerek,eğer acmazsaniz o hakkınızı kaydedebilirsiniz çünkü 5 yıl şartı var,o zaman da kiracinizi kafanıza göre cikartamazsiniz yada zam yapamazsınız.

Temmuzda %25 bitecek zaten büyük olasılıkla eskisi gibi olur Tüfe oda ,%100 olmaz en fazla %60 olur diye tahmin ediyorum

Kira oranın yukselmesini istiyorsanız 5.yilda dava açmanız gerek,eğer acmazsaniz o hakkınızı kaydedebilirsiniz çünkü 5 yıl şartı var,o zaman da kiracinizi kafanıza göre cikartamazsiniz yada zam yapamazsınız.

Temmuzda %25 bitecek zaten büyük olasılıkla eskisi gibi olur Tüfe oda ,%100 olmaz en fazla %60 olur diye tahmin ediyorum
Beş yıl bu ağustosta oluyor.

i

X