Bilenler yardımcı olursa sevinirim

Mrs-cicek

🍀
Kayıtlı Üye
25 Haziran 2010
4.731
4.264
Merhaba herkese
İkiz çocuğum piyano dersi alıyor
Piyano hocamız derse başladığımız gibi aylık ücreti peşin alıyorum dedi
Ben de sorgulamadım araştırmadım verdim.

Geçen ay 1 dersimize gidemedik (aylık 4 saat) ve önceden bilgim olursa sonra telafi yaparız dedi bilgi verdik ve telafiyi yapmadı ama 4 saatlik ders ücretini vermiş olduk.

Bugün yeni ay için ücret başlangıcı deyince ama telafiyi yapmadık bugün o güne hesaplansın dedim.
Birden pençelerini çıkardı :) bambaşka biri oldu ben olmasam belki kavga çıkacaktı🤭 sanki hiç telafi konuşulmamış gibi davrandı bi şekilde üste çıktı..Ben de tamam deyip çıktım ama sinirden çatlıyorum.

Eve geldim biraz araştırdım başka yerleri aradım sordum fiyatları aşağı yukarı aynı,ama çocuklarım asla değiştirmek istemiyor öğretmeni.
Öğretmen değiştirmek gibi bir düşüncem yok Şuan için.

Size sorum şu böyle özel derslerin telafisi olur mu?
Aylık ödemeler önceden mi yapılır ders yapıldıktan sonra mı yapılır ?

Bu tarz ders almadım ama özel matematik dersi almıştım lisede 2 yıl, peşin veriyordu ailem ve gidemediğim dersi öğretmenim telafi ediyordu.

Telafi konuşulduysa elbette uygulanmalı çok saçma yani.

Özel ders veren arkadaşlarım var. Parayı her dersin başında alıyorlar, aylık ödeme şeklinde değil. Dolayısıyla sadece yaptığı dersin ücretini almış oluyorlar.
Aslında artık böyle yapmalıyım dedim ben de
Yapmayacağı dersin parasını vermektense dersini yapsın öyle vereyim diyorum
Bu şekilde her türlü biz mağdur oluyoruz
Hem paramız gidiyor hem dersi almamış oluyoruz

Bireysel dersin keyfi bir sebeple ertelenmediyse telafisi olur. Grup dersinin olmaz.

Yani atıyorum çocuklarınız 4 kişilik bir grup içinde ders alıyorsa gitmese bile o parayı ödersiniz. Ama sadece onlara özel ders veriyorsa ve siz kendi keyfinizden öğretmenin programını bozmadıysanız telafi yapması gerekir.

benim kızım keman dersı yapıyor bır kaç defa bızden kaynaklı bır defa da hocadan kaynaklı ara verdık telafılerınıyaptı ve gunluk alıyor

Merhaba herkese

Geçen ay 1 dersimize gidemedik (aylık 4 saat) ve önceden bilgim olursa sonra telafi yaparız dedi bilgi verdik ve telafiyi yapmadı ama 4 saatlik ders ücretini vermiş olduk.

Bugün yeni ay için ücret başlangıcı deyince ama telafiyi yapmadık bugün o güne hesaplansın dedim.
Birden pençelerini çıkardı :) bambaşka biri oldu ben olmasam belki kavga çıkacaktı🤭 sanki hiç telafi konuşulmamış gibi davrandı bi şekilde üste çıktı..Ben de tamam deyip çıktım ama sinirden çatlıyorum.

Eve geldim biraz araştırdım başka yerleri aradım sordum fiyatları aşağı yukarı aynı,ama çocuklarım asla değiştirmek istemiyor öğretmeni.

Üniversitede piyano hocası, opera sanatçısı, epey bir unvanı falan olan, özel derste veren 30 yıllık piyanist arkadaşıma okudum, "dünyanın çivisi çıktı artık resmen, bu ne terbiyesizlik, çok yazık... cık cık cık" dedi.
Kendisi hayatı boyunca "aylık" diye bir şey talep etmedi, eden birini de tanımıyoruz.

Belki biz bilmiyoruzdur, belki artık böyledir onu bilemem, ama şaşkınlıkla okudum ve arkadaşımla paylaştım.
Telafi olmaması diye bir şey imkân dahilinde değil, dedi.
Hatta, konu sahibi uyduruyor olmasın dedi, yok eski aşina olduğum bir üye dedim.

Şaşkınlığımızı da sizinle paylaşmak istedim.

Aylık hiç duymadım ama mantıken telafisini yapmalı yoksa haksızlık olur sonuçta belli bir saat üzerinden hesaplanıyor

Üniversitede piyano hocası, opera sanatçısı, epey bir unvanı falan olan, özel derste veren 30 yıllık piyanist arkadaşıma okudum, "dünyanın çivisi çıktı artık resmen, bu ne terbiyesizlik, çok yazık... cık cık cık" dedi.
Kendisi hayatı boyunca "aylık" diye bir şey talep etmedi, eden birini de tanımıyoruz.

Belki biz bilmiyoruzdur, belki artık böyledir onu bilemem, ama şaşkınlıkla okudum ve arkadaşımla paylaştım.
Telafi olmaması diye bir şey imkân dahilinde değil, dedi.
Hatta, konu sahibi uyduruyor olmasın dedi, yok eski aşina olduğum bir üye dedim.

Şaşkınlığımızı da sizinle paylaşmak istedim.
Teşekkür ederim 🙏🏼
Olay aynen anlattığım gibi inanın..
Hatta fazlası var kızlarım üzülmesin diye uzatmadım tamam dedim çıktım
Mesajları duruyor ani gelmemezlik yaparsanız telafi yapmam ama önceki günden haberim olursa tabii ki yaparım demişti ama şimdi yok yapmak zorunda değilim dedi
Mesajı da attım gün gün gittiğimiz günleri de bu defa da sustu piyano aldık yoksa dersi bıraktırırdım galiba :KK43: canım çok sıkıldı

Siz haklısınız. Ben devlet memuruyum. Devlet bana da parayı çalışmadan önce veriyor. İzin alırsam taban ve ek gelirden maaşımı kesiyor, elimde olmayan yer değiştirmeli bir sebepse devlete maaş iadesi yapıp yeni yerden alıyorum falan arada eksik günlerin ve saatlerin kesintileri çıkarıyor. Tavır olarak yaptığı bu çalışma etiği anlayışından çok daha kötü 🤷🏻‍♀️

başka bir öğretmen arayışına geçebilirsiniz kızlarıniz ogretmenini sevebilir alisabilir fakat ahlakta bence çok önemlidir ister gitar hocası olsun ister matematik öğretmeni ne fark eder karşındakini aptal yerine koymaya bence başka bir eğitici bulun kızlarıniz ona alisacaktir

Merhaba herkese

Özel ders dediğin saatlik olur. Yani yapmadığı derslerin parasını almamalı. Değiştirmelisiniz bana kalırsa.

Benim bildiğim ders ders ödenir. Arkadaşlarımın çocukları özel ders alıyor, her ders sonunda ödüyorlar. Ben de birkaç kez dil için götürdüm, dersten sonra ödedim. Ek olarak resim kursuna gidiyor. Ay sonunda aylık veriyorum (grup), bir de karate var ay sonunda veriliyor. Yani örnekler çoğaltılabilir. Önden toplu vereni hiç duymadım. Sadece bir arkadaşım temizlik için birine tek seferlik bir aylık toptan vermişti. O da birini bulamadığı için, bulduğu kadın da elinden kaçmasın diye. Bir daha da aynısını yapmadı zaten. Özelde hep iş bittikten sonra Ödeme yapılır. Maaş bir ay sonrasında yatar vs.

Özel ders veren arkadaşlarımın hepsi ders sonunda yada aileyle anlaşmalarına göre ayın sonunda alıyorlar.

Eşim yıllardır özel ders verir,ilk başladığı zamanlarda genelde aylık alıyordu fakat dört dersi tamamladıktan sonra.Birkaç kez ödeme alamadığı oldu.sonrasinda çoğunlukla günlük ders bitiminde almaya başladı.siz de böyle yaparsanız ne öğrenci mağdur olur ne de öğretmen.Plan değişikliği olduğu zamanlarda da telafiyi nasıl yapsak derdine düşmemiş olursunuz.

Merhaba herkese

Ben aldırmıştım kızıma piyano dersi ama aylık ödeme yapmıyorduk. Ders sonunda ödeme yapıyorduk. Başta aylık ödeme mantıklı değil. O zaman 4 ders biter öyle aylık ödeme olur. Diğer türlü hastalık vesaire gidilemeyen her ders parası boşa gider yani. Ayrıca baştan telafi konuşulmuş neden kabul etmiyor. Daha bir ay olmuş ben olsam değiştiririm hocayı çocuklar başkasına da alışır ama bu hocayla uzun gitmez ben söyleyim

Bende özel ders veriyorum çocuklarımda özel ders alıyor .
Aylık ders başlamadan alınır , gelmeyen günün telafisi yapılır .
Tabiki gelmeyen derken son dakika haber vererek değil .eiz zaten önceden haber vermişsiniz .
Aslında doğrusu ders saatinde almak ama insanlar çok tuhaf beş dakika önceden haber verip dersi iptal edenler mi , parayı geciktiren mi dersiniz .
Siz haklısınız telafi yapmalı , lben gelmeyen öğrencim için telafi yapıyorum , eğer telafi yapamadıysam bir sonraki ay bir hafta eksik alıyorum .

Aslında artık böyle yapmalıyım dedim ben de
Yapmayacağı dersin parasını vermektense dersini yapsın öyle vereyim diyorum
Bu şekilde her türlü biz mağdur oluyoruz
Hem paramız gidiyor hem dersi almamış oluyoruz
Ders başına ücret ödeyecek şekilde anlaşın yeni halinde illaki devam edecekseniz.
Bende kızıma matematik dersi aldıriyorum peşin ödedim(kurs merkezi ama öğretmen tek alıyor kızımı özel ders şeklinde) en başında ama mesela karne günü (cuma gidiyor kızım)öğretmeni mesaj atıp ders olmayacağını söyledi,ara tatili sordum 7 ve 8. Sınıflari kampa aldım ayarlayabilirsem alacağım dedi ayarlayamadı,şimdi bu derslere girmediği icin biz alacaklı durumdayiz 6 ders(haftada 2 saat ders alıyordu) . Ona göre gidecek kızimda ki zaten 8 dersi kalmıştı.2 dönem tekrar alacaktım. 8 dersten sonra gidip ödeme yaparım.
Ha bu bir kurs merkezi olsa toplu ders alınan o zaman telafi olmayabilir kişiye özel ama şu durumda telafi olmalı.
Bale kursuna gidiyordu kizim mesela gidemezsek,telafi günü vardı haftaici ona gelebilirsiniz diyordu öğretmeni,ona da gitmezsek sonraki telafiye gidebiliyorduk, ek ders falan olmuyordu tabi ama sonuçta onlar bile almadığımız dersi telafi ediyordu grup dersi olmasına rağmen.

Son düzenleme:
X