Bebek gelişimi

ikimavisannesi

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2023
65
2
42
Merhaba
13.5 aylik oglum hala herseye ıııi ıııi diyerek istiyor ,Baba nerde abla nerde diyince gostermiyor yada bakmıyor, Hayır diyorum hayırı anlamiyor ve hala herseyi agzina sokuyor, sinirlendiğinde aniden kendini geri geri atiyor kaç kere kafasını vurmasına rağmen gene yapiyor bu aylarda bu şekilde şeyler normal mi ? Yaşayan var mı bunlari

Hayır. Bazı kelimeleri olması lazımdı. Enazından konuşamasa dahi dediğinde anlaması, bakması lazımdı kuzum. Bir doktora götürmende fayda var sanki canım

Merhaba
13.5 aylik oglum hala herseye ıııi ıııi diyerek istiyor ,Baba nerde abla nerde diyince gostermiyor yada bakmıyor, Hayır diyorum hayırı anlamiyor ve hala herseyi agzina sokuyor, sinirlendiğinde aniden kendini geri geri atiyor kaç kere kafasını vurmasına rağmen gene yapiyor bu aylarda bu şekilde şeyler normal mi ? Yaşayan var mı bunlari
Normal değil. Her şeyi ağzına götürmesi kısmen normal daha oral dönemdeler. 2 yaşına kadar sürer bu dönem.
Ama diğerleri sıkıntı acaba çocuğa tv telefon tablet mi izletiyorsunuz? Eğer bunu açıyorsanız tamamen kesin. Bir süre huzursuz olacak ama unutur. Ekran da yapıyor bu tarz şeyleri

Buradan 3-5 tane hareketle tavsiye istemen bence doğru değil.
Oğlumun 2 yaşında hiç kelimesi yoktu. Bayağı hiç. I ıh o kadar. Önümüzdeki ay 3ü dolduracak şu an karşılıklı sohbet edebiliyoruz.her şeyi anlatıyor bana.
Her çocuğun gelişimi farklı.
Doktoruna sorsan daha iyi olur

Buradan 3-5 tane hareketle tavsiye istemen bence doğru değil.
Oğlumun 2 yaşında hiç kelimesi yoktu. Bayağı hiç. I ıh o kadar. Önümüzdeki ay 3ü dolduracak şu an karşılıklı sohbet edebiliyoruz.her şeyi anlatıyor bana.
Her çocuğun gelişimi farklı.
Doktoruna sorsan daha iyi olur
Teşekkürler 💓

Merhaba
Ses kartları çok işe yarıyor konuşmada tavsiye ederim. Sürekli konusun yaptiklarinizi anlatın. Mesela topu atın yere pat pat diyin ve bekleyin. Bir süre sonra tekrarlayın size cevap vermesini bekleyin. Bu tür oyunlar seslerle konuşma açılıyor. Araba sürün rin rin , bip bip diyin . Ambulans Nani Nani.kelimesi varsa açılır . Zamanla . Hayır kelimesi yerine hem elinizle parmak sallayıp hem yüzünüzu sağa sola çevirerek olmaz oraya gitmeni istemiyorum çünkü .... Şeklinde açıklayın dikkatini başka yöne çekin. Bu konuşmayı yaparken sinirlenmeyin. Hem görsel olarak hemde sözle olumsuzluğu ifade edin.
Bebekler yapma etme yi anlamıyor algılamıyor. Video seyretmistim
"size timsah düşünme dediğimde ne yapıyorsunuz ?düşünüyorsunuz dimi , buda aynı şeymiş. "Gerçekten deneme yapmıştım bebeğime havalara bakma dedim havaya baktı ve gözlerini kısma dedim göz kırpiştirdi. Komut olarak algılıyor ma me olumsuzlugu algilamiyorlar. Ağzına birşeyler sokması gayet normal diş vs bizimki (18 aylık ) hala yapar ısrarla uyarıyorum uyarınca çıkarıyor.

X