Bana bir akil verir misiniz ?

Evet universite mezunu muhendis ama gec bitirdi o yuzden oz guveni biraz dusuk. Evet az bi para girmiyor farkindayim. Cok sukur hep calistim su an 40bin lira maasim var. Belki baska sirkete girsem evden calismayip daha fazla bile kazanabilirim ama evde cocugumla olmak istiyorum. Sorun su ki yakin bolgede 15binliraya kres var ama oglen yemeginde makarna bulgur sebze cikiyormus. Tatli puding yapiyolarmis. Ben nasil oraya cocugumu birakayim sirf sosyallessin diye.. Bu gorustugum kres yogurduna kadar kendileri yapiyolar, kocaman bahcesi var. Network olarak ileride cevresi farkli olabilir. Is hayatina giris yapacagi zaman. Esimle bunlari da dusunuyoruz..

kreşe verilecek çocuğun Is hayatina girisini , network olarak ilerisi v.s. düşünmek ...

Evet her anne ister bunu ama 20-25 senenin sonrasını bu kadar detaylı düşünmeniz de enteresan geldi.

Ya nasip diyelim

Tam olarak sorunuz nedir yani ? Gerçekten anlayamadım da .. evinize 30 bin girmiyor ki tüh vah edesiniz bu saydıklarınız pariste yaşamıyorsanız 80 bin ile yapılabilecek şeyler zaten.. kaliteli yemekten kastınız nedir et vs yeseniz dahi her öğüne 1000 tl harcıyor değilsiniz ya şu konuyla 2. Cocugun ne alakası var ay beynimi çorba ettiniz yahu 😂

Saydiklariniz Kres dahil bu meblalarla yapilir zaten ama siz fazla üst tabaka segmentlerde geziyorsunuz sorun burada 80 bin ile herşeyin en tepesinde yaşayamazsınız biraz makulleşmeye gitmeniz gerek.. arastirip daha uygununu bulun kreşin gerekiyorsa aktiviteden alın kreşe başlayınca vs. Sizin sıkıntınız muhtemelen kenarı parayı az koyacak olmak veya hiç koyamayacak olmanız bazı şeyler fedakarlık ister ya bu düzende yaşayıp birikiminize devam edeceksiniz yada birikim meblanızı düşürüp belkide biriktiremeyip ona göre bir yaşam süreceksiniz tercih meselesi ne yorum yapılır bilemedim 🤷‍♀️

kreşe verilecek çocuğun Is hayatina girisini , network olarak ilerisi v.s. düşünmek ...

Evet her anne ister bunu ama 20-25 senenin sonrasını bu kadar detaylı düşünmeniz de enteresan geldi.

Ya nasip diyelim
Evet nasip. Bizim gondermek istedigimiz kres liseye kadar var koklu bir okulun. Yani gelirimiz azalmadigi surece hep ayni okula gondermek istiyoruz. Ama tabi ortaokul,lise caginda anne baba ben burayi istemiyorum diyebilir. O zaman tekrar degerlendiririz. Simdilik hep ayni yerde duzenli temiz bir cevresi olsun istiyoruz. Bunu da her ebeveyn ister. Benim buradaki sorunum su, bu okula gondeririz okey ama birikim yapamayiz. Basimiza maddi hasarli bi sorun gelse ne yapariz bilmiyorum.

Saka gibi dimo ama gercekten yok. Universiteyi yarida birakti bitirmedi. Sonra tekrar heves edip basladi. O da pisman. Ilk basladigindaki arkadaslari cok guzel yerdeler. Ama esim maalesef kendini geliatirememis aile isine bagli kalmis. Aslinda ailesi hep desteklemis ama o iki seyi bi arada yurutememis pasif kalmis biraz. Yoksa su an esimin yerinde baskasi olsa cok farkli konumda olurdu. Babasi acik acik diyor sermaye var, kendini gelistirsin ona sermaye sunayim ama yok esim maalesef biraz pasif biri ama farkli guzel yanlari var. Ne yapalim herkes bir olmuyor. Bu arada universitede sinavinda ilk 10 bine girmis biri. Maalesef bazen cok basarili olmak iyi degil...
Konuda mezun oldu yazmışsınız?

Tam olarak sorunuz nedir yani ? Gerçekten anlayamadım da .. evinize 30 bin girmiyor ki tüh vah edesiniz bu saydıklarınız pariste yaşamıyorsanız 80 bin ile yapılabilecek şeyler zaten.. kaliteli yemekten kastınız nedir et vs yeseniz dahi her öğüne 1000 tl harcıyor değilsiniz ya şu konuyla 2. Cocugun ne alakası var ay beynimi çorba ettiniz yahu 😂

Saydiklariniz Kres dahil bu meblalarla yapilir zaten ama siz fazla üst tabaka segmentlerde geziyorsunuz sorun burada 80 bin ile herşeyin en tepesinde yaşayamazsınız biraz makulleşmeye gitmeniz gerek.. arastirip daha uygununu bulun kreşin gerekiyorsa aktiviteden alın kreşe başlayınca vs. Sizin sıkıntınız muhtemelen kenarı parayı az koyacak olmak veya hiç koyamayacak olmanız bazı şeyler fedakarlık ister ya bu düzende yaşayıp birikiminize devam edeceksiniz yada birikim meblanızı düşürüp belkide biriktiremeyip ona göre bir yaşam süreceksiniz tercih meselesi ne yorum yapılır bilemedim 🤷‍♀️
Evet en basinda zaten kenara para koyamayacagim icin endiseli oldugumu ve esimin kendi alaninda ek is yapmasi gerektigini ama bulamadigini belirtip icimi doktum zaten. Pisman oldum. Cevremden uzakta oldugumu belirtmistim. Bazen insan icindekileri bosaltmak istiyor. Evet ciddi bi derdim yok cok sukur isimiz yerinde cocugumuz saglikli. Ben zaten 80binle gayet iyi gecinip birikim yapiyorum. Ama cocugumun egitim hayatinin baslangicta guzel olmasini ve hep ayni kurumda egitim almasini istiyorum. Evime anormal bi yiyecek girmiyor zaten hemen havyara baglandi konu. Vucudun ihtiyaci olan yiyecekleri organik almaya ozen gosteriyorum. Bu da luks olmamali. Ama evet bizim durumumuzda ulkemizde luks haklisiniz.

Kira derdiniz yok, ek gelirler var ve aylık 80 bine geçim sıkıntısı yaşamanızın imkânı yok. Standardın üstünde, ideal bir hayat sürersiniz. Ha çok büyük para değil ama aylık geçime hayli hayli yetecek bir para, her öğünde havyar orkinos wagyu steak yiyecekseniz o başka tabii ki.

ama kres donemi zaten en masrafli donem, onu bir sekilde idare edebilecekseniz, iyi geciniyorsunuz demektir.

Benim cocuklar kresi bitirip normal duzene gectikten sonra biz belimizi duzeltevildik,

2 yil da birikim yapmayacaksiniz artik, bence dertlenecek bir durumunuz yok.

Esinizin yerinde olsam ozel sektorde 40 saatlik ise hayatta gecmem, adamin rahati pasada yok. Bence calisma sartlarina gore kazanci super. Yetmiyor derseniz, ek alanlara belki yonelebilir, ek is alip yapabilir gibi gibi. Ama gidip de 3 kurus fazla alicam diye 40 saatlik calismaya gecmez (ki muhtemelen o meslek grubunda 48 saattir haftalik calisma saati, adam simdi gunde 4 saat calisiyor, karsilastirilamaz)

Konuda mezun oldu yazmışsınız?
Evet 30yasinda mezun oldu. 18yasinda basladigi universiteden..Haliyle bi baslangic yapamiyor. Kendine guvenmiyor utanip sıkılıyor..Gorusmelere gidiyor ama tecrube istiyolar. Bi yerde baslangic yapsa kisa surede ilerleyeceginden adim gibi eminim cunku isimi titizlikle yapan biri.

Evet nasip. Bizim gondermek istedigimiz kres liseye kadar var koklu bir okulun. Yani gelirimiz azalmadigi surece hep ayni okula gondermek istiyoruz. Ama tabi ortaokul,lise caginda anne baba ben burayi istemiyorum diyebilir. O zaman tekrar degerlendiririz. Simdilik hep ayni yerde duzenli temiz bir cevresi olsun istiyoruz. Bunu da her ebeveyn ister. Benim buradaki sorunum su, bu okula gondeririz okey ama birikim yapamayiz. Basimiza maddi hasarli bi sorun gelse ne yapariz bilmiyorum.

O zaman bu kadar kalburüstü yaşamayacaksınız .

İyi bir devlet okulu , iyi öğretmenler , anne ve baba desteğiyle de çocuk gayet iyi bir yerlere gelebilir emin onun.

Çocuğunuzu ileride karşılayamacağınız bir okula göndermeyin.

Alıştığı ortamdan luxten kopmak onu daha çok yaralar emin olun

Mağlum özel okula gelen fiyat zamları karşılığında çalışan olarak bize gelen zam oranları belli

Siz ne yardan ne selden modundasınız maalesef.

Yatırım için bazı kalitenizden vaz geçmeniz gerek.

Buradan nasıl bir yorum bekliyorsunuz ki ben onu anlayamadım. Karı-koca eve ayda 80 bin getirmek çok da yüksek bir meblağ değil, bizim de evimize aynı tutar, bazen daha fazlası giriyor ancak biz sıradan orta halli bir yaşam sürerken siz sosyete gibi yaşamak istiyorsunuz fark burada.

Enn iyi okullara gönderip baştan aşağı organik beslemek istiyorsanız o zaman siz de "ay ama evde de olayım çocuğumla vakit geçireyim" demeyecek, kazancı iyi bir işe geçeceksiniz, eşiniz de elini taşın altına koyup çalışacak, buradan başka tavsiye çıkmaz ki.

Ya şartlarınıza göre yaşayın ya da şartlarınızı iyileştirin.

30bin kres. Haftasonu da etkinliklere katilmasini istiyorum. Yetenegi olan bi dalda gelismesini. Mutfak masrafimiz gercekten yuksek biz mi anormaliz anlamiyorum ama ayda 20-25bin arasi gidiyor. Indirimleri takip etmeye calisiyorum ama yine de bu rakamlari oduyoruz. Ozel saglik sigortamiz var her ay ona da ciddi rakam ayiriyoruz. Allah korusun bi hastaligimiz olsa devlet hastanesinde allaha emanetiz. Faturalar, arabanin bakimi ozel ihtiyaclar vs derken ay sonuna 10-15bin kalir kalmaz. Bu da cidden bi para degil tam altin bile gelmiyor. Ki disarida yemek yemiyoruz. Hep evde yapariz. Disari yemegi cok kalitesiz geliyor.

Konunuz ekonomik açıdan üst gelir grubuna hitap ediyor. Size ne tavsiye verelim ki. Var ki yiyorsunuz; Allah bizlere de nasip etsin, amin.

ama kres donemi zaten en masrafli donem, onu bir sekilde idare edebilecekseniz, iyi geciniyorsunuz demektir.

Benim cocuklar kresi bitirip normal duzene gectikten sonra biz belimizi duzeltevildik,

2 yil da birikim yapmayacaksiniz artik, bence dertlenecek bir durumunuz yok.

Esinizin yerinde olsam ozel sektorde 40 saatlik ise hayatta gecmem, adamin rahati pasada yok. Bence calisma sartlarina gore kazanci super. Yetmiyor derseniz, ek alanlara belki yonelebilir, ek is alip yapabilir gibi gibi. Ama gidip de 3 kurus fazla alicam diye 40 saatlik calismaya gecmez (ki muhtemelen o meslek grubunda 48 saattir haftalik calisma saati, adam simdi gunde 4 saat calisiyor, karsilastirilamaz)
Gercekten pasa gibi gercekten. Bazen bozuluyorum sinirleniyorum sonra cocugumuza rahatca baktik her aninda ikimiz yaninda olduk diyip kendimi rahatlatiyorum. Evet bi sirkete girse cumartesi dahil calisir ve bu kadar yanyana olamayiz. Ama cocugun iyi bir egitim almasi icin bunu yapmak zorunda. Aile isinden geliri zaten garanti. Ha belki ben cok bunalip yorulacagim cocuk is ev derken cunku temizlige kadar kendim yaparim baskasinin yapmasi icimi rahat ettirmez.

Buradan nasıl bir yorum bekliyorsunuz ki ben onu anlayamadım. Karı-koca eve ayda 80 bin getirmek çok da yüksek bir meblağ değil, bizim de evimize aynı tutar, bazen daha fazlası giriyor ancak biz sıradan orta halli bir yaşam sürerken siz sosyete gibi yaşamak istiyorsunuz fark burada.

Enn iyi okullara gönderip baştan aşağı organik beslemek istiyorsanız o zaman siz de "ay ama evde de olayım çocuğumla vakit geçireyim" demeyecek, kazancı iyi bir işe geçeceksiniz, eşiniz de elini taşın altına koyup çalışacak, buradan başka tavsiye çıkmaz ki.

Ya şartlarınıza göre yaşayın ya da şartlarınızı iyileştirin.
Sosyetelikle alakasi yok. Siz birikim yapip belki ileride cocugunuza rahatca araba alabileceksiniz ama ben alamayacagim cunku var olan parayi egitimine harcamayi dusunuyorum. Sosyetlik cok farkli. Gider tum kazancimi vucuduma islemler yaapmaya harcarim, en pahali yerde yemek yerim o zaman bunu diyebilirsiniz ama ben evine birgun dahi temizlik icin birini almamis herseyi kendi yapan biriyim. Buraya biraz ic doktum. Konu havyara sosyete olmaya geldi.

Sosyetelikle alakasi yok. Siz birikim yapip belki ileride cocugunuza rahatca araba alabileceksiniz ama ben alamayacagim cunku var olan parayi egitimine harcamayi dusunuyorum. Sosyetlik cok farkli. Gider tum kazancimi vucuduma islemler yaapmaya harcarim, en pahali yerde yemek yerim o zaman bunu diyebilirsiniz ama ben evine birgun dahi temizlik icin birini almamis herseyi kendi yapan biriyim. Buraya biraz ic doktum. Konu havyara sosyete olmaya geldi.
Ben sizi anlıyorum ancak eğitim için bile her bütçenin bir klasmanı vardır, siz kendi klasmanınızın üstünde bir okul tercih ediyor ve tüm bunları rahatça karşılayabiliriz ama birikim yapamayız diye hayıflanıyorsunuz. Halbuki bütçesine göre yaşayan bir insan aylık gelirini yüzdelik dilimler halinde böler ve ona göre dağıtır, size sosyetik demem bu yüzden.

Örnek veriyorum toplam gelirin %20'si beslenme, %10'u barınma %5'i araç %10'u birikim vsdir. Siz buna göre bakar ve ekstra bir harcama çıktığında her bir kalemden biraz kısarak o yeni harcamayı absorbe edersiniz. Burada sizin seçtiğiniz okul birikim tutarını komple götürdüğü için demek ki sizin buna gücünüz yetmiyor deniyor, hem okulda yoğurdunu kendileri yapsınlar hem ayda iki cumhuriyet altını kenara koyayım istiyorsanız çalışma şartlarınızı bu segmenti karşılayabilecek düzeye getitrmeniz gerekiyor.

Sarsmaz ama birikim yapamayiz. Birikimsiz bir hayat olmaz basimiza bi is gelse nolacak korkusu sariyor. Aile sirketinden yine payini alacak, ailesi kendisi diyor zaten sen alanimda yukselmeye bak gerekirse basta bedava calis tecrube kazan biz payini her ay veririz diye.
Çalışmadığı şirkette ne payı olacak ki ?

Ben sizi anlıyorum ancak eğitim için bile her bütçenin bir klasmanı vardır, siz kendi klasmanınızın üstünde bir okul tercih ediyor ve tüm bunları rahatça karşılayabiliriz ama birikim yapamayız diye hayıflanıyorsunuz. Halbuki bütçesine göre yaşayan bir insan aylık gelirini yüzdelik dilimler halinde böler ve ona göre dağıtır, size sosyetik demem bu yüzden.

Örnek veriyorum toplam gelirin %20'si beslenme, %10'u barınma %5'i araç %10'u birikim vsdir. Siz buna göre bakar ve ekstra bir harcama çıktığında her bir kalemden biraz kısarak o yeni harcamayı absorbe edersiniz. Burada sizin seçtiğiniz okul birikim tutarını komple götürdüğü için demek ki sizin buna gücünüz yetmiyor deniyor, hem okulda yoğurdunu kendileri yapsınlar hem ayda iki cumhuriyet altını kenara koyayım istiyorsanız çalışma şartlarınızı bu segmenti karşılayabilecek düzeye getitrmeniz gerekiyor.
Evet hor gorulmeden mantikli seyler yazilmasi benim zaten zihnimde yatan seyleri canlandiriyor. Yuzdeliklere bolerek hesabi oturtmam lazim. Ay basi geldi ve bu ay sanki krese odeme yapiyormus gibi davranmaya calisacagim. Sadece cocuguma organik yiyecekler almak kac lira dusurecek bilmiyorum tabi. Kresse on kayit ucreti 30bin tl istiyor fiyati sabitlemek icin. 2025 hazirana kadar fiyat farki olmamasi adina.

Evet universite mezunu muhendis ama gec bitirdi o yuzden oz guveni biraz dusuk. Evet az bi para girmiyor farkindayim. Cok sukur hep calistim su an 40bin lira maasim var. Belki baska sirkete girsem evden calismayip daha fazla bile kazanabilirim ama evde cocugumla olmak istiyorum. Sorun su ki yakin bolgede 15binliraya kres var ama oglen yemeginde makarna bulgur sebze cikiyormus. Tatli puding yapiyolarmis. Ben nasil oraya cocugumu birakayim sirf sosyallessin diye.. Bu gorustugum kres yogurduna kadar kendileri yapiyolar, kocaman bahcesi var. Network olarak ileride cevresi farkli olabilir. Is hayatina giris yapacagi zaman. Esimle bunlari da dusunuyoruz..

Bizimle eğleniyor olabilir misiniz ? 🙄 Ana sınıfından ne network kuracak bebeniz ?

Herkese iyi gunler dilerim.
Esim Iyi bir universitenin iyi bir bolumunden gecte olsa gecen sene 30 yasinda mezun oldu. Aile sirketinde haftanin birkac gunu calisiyor. Belirli saatleri yok ve haftanin 4 gunu kesin evde ve diger gunlerse 3-4saatlik is. Islerini telefondan hallettigi icin genelde evde. Ayrica ailesinin onun uzerine yaptigi mal varliklarinin kira geliri var. Ortalama geliri 40k. Ailesinin verdigi evde yasiyoruz.

Pandemide evlendik tekrar egitimine devam etmek istedi ve kendisini hep destekledim ve mezun oldu. Ben pandemide kurumsal bir firmada evden calismaya baslamis ve oyle devam eden biriyim. 30u gecmeden cocuk dogurayim dedim ve bu surecte cocuk sahibi olduk.

Cocugumuzu kimseden destek almadan birlikte buyuttuk. Su an 2 yasinda. Ben cok yipranmadim herseyi ortak yaptik. Ben bebekle ilgileniyoken o evi toparladi. Tabi bir kadin eli gibi olmasa da esim evdeki sorumluluklarini bildi. Birbirimizi hep dengeledik. Atak donemlerinde birbirimize hadi ben biraz arabayla dolastirayim sen yemek ye uyu dedik. Ben bebegim 1 yasindayken isime geri dondum.

Gurbetci ailenin kiziyim, evlenip turkiyeye geldim. Ailem uzagimda. Esimin ailesi baska sehirde yazlikta emekli hayati yasiyorlar. Benim cevrem uzakta, esimse cok asosyal buyumus biri. Sadece aile sirketiyle ilgilenmis pek sosyal yasantisi olmamis. Anlayacaginiz yalniz bi ciftiz ve cocugumuz bizden baska kimseyi gormuyor. Ben senede 2-3 kere aileme giderim, esimin ailesi de senenin 2-3ayi buraya gelirler ama kendi evindeler cok gorusmem kulturlerimiz cok farkli. Kirginlik yasanmamasi adina mesafeliyim olmasi gerektigi kadar gorusurum. Esimde buna saygi duyar cunku bana yapilan yanlislari gordu ve sessiz kalip mesafe koydugum cirkinlik yaratmadigim icin bana saygi duyuyor diretmiyor. Kendi de zaten is disinda pek ailesiyle muhabbeti yok. Benden once de boyleydi benle alakali degil..

Neyse cocugumuz yalniz olmasin diye onumuzdeki donem eylulde krese baslatalim dedik. Bolgede kresler cok pahali. 30bini gozden cikartmamiz lazim. Elimize totalde 80bine yakin para geciyor. Esimin ailesinin evinde oturuyoruz kira sorunumuz yok.
Ben duzenli birikim yapmaya alismis biriyim. Ama krese baslayimca birikim hayal olacak. Esime artik kendi alaninda bi ise girmesi gerektigini soyledim. O da icten ice cok istiyor ama yok bulamiyor. Gec mezun olmasi, bu sektorde cevresinin olmamasi ve insaat sektorunun durgun olmasi hepsi etken. Hani diyorum yine aile isini yaparsin ve asgari ucretle bile bi yere giris yapsan kresin yarisini karsilar ve zamanla zaten maasi yukselir. Ailesi de bu yonde drstekliyor. Aile sirketiyle daha az ilgilen biz yine parani veririz ama sen kendi alaninda yuksel diyolar.
Bizim mutfak masrafimiz cok fazla. Kaliteli yemegi severiz ve cocugumuza ornek olmak icin ucumuze ayni tabagi yapariz. Cocugumuz gorsun bilsin diye her haftasonumuzu ciftlikler, muzeler,oyun gruplari vs vs geciririz. Bunlar da ciddi rakamlar. Haftada 2 kere 1er saat gittigi oyun grubuna ayda 8bin tl oduyoruz. Acikcasi fazla ama ogretmenimizi ve gelen velileri begeniyoruz duzgun bir ortam. Biz de o ortamdan keyif aliyoruz. E araba zaten bir insan gibi gideri var. Bilmiyorum ben isin icinden cikamiyorum. Bu yaz guzel bi tatil yapariz dedik onu bile rafa kaldirdim. Ailesinim yazlik evine gideriz ve gunu birlik yakin cevredeki illere gideriz dedik. Bana bi akil verin cidden cocuk buyudukce dertleri ve masrafi buyuyormus. Lutfen sakin yalniz kalmasin kardes yap demeyim. Ben 2.cocugu dusunmuyorum. Esimle 1 tane olsun adam akilli yetistireyim diyoruz.
Biz asgari ücretliler napsın peki?

X