Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Bakıcınız Neler Yapıyor

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları
hiçbir bakıcı ev işi yapmaz diyerek biraz acımasız davranmışsınız

Türkiye'de 100 kişi çocuğuna baktırıyorsa bunun belki 1 tanesi uzman İsviçreli mürebbiye tadındadır
3-5 tanesi belki yabancı uyruklu, sadece çocuk bakan kadındır. belki filipinlidir, belki ajanstan gelir, evde başka yardımcı kadın da vardır. ayrı mutfak kadrosu da vardır. eyvallah.

ancak hepimiz biliyoruz ki "bakıcı" deyince burada kimse bu yukarıdaki ablaları anlamıyor, değil mi?

geriye
kalan 10-15 tanesi yine yabancı uyruklu da olsa yatılı da kalsa evde işi de yapar. o evde çocuk var akşama kadar o evi kim süpürecek? akşam 8de eve gelen anne nasıl ev süpürüp nasıl yemek yapacak?

bankacı arkadaşlarım var çoğunun bakıcısı yatılı. hepsi ev işi yapıyor.
cam silmiyor ama ortalığı topluyor. mantı açmıyor ama günlük yemek yapıyor. aylık market alışverişini yapmıyor ama çocuğu parka götürüp gelirken salatalık domates alıyor, salatayı yapıyor.

daha da geriye kalan ezici çoğunluk yüzde 70-80 filan zaten uzman bakıcı değil sadece bakan bir kadın çalıştırıyor. olup olabilecek de bu.

ve biz bunlara da bakıcı diyoruz.
3500 lira da az bir para değil. elbette ki ev işi de yapacak... çok nazlı olup hem güzel para alıp hem iş yapmayan da vardır ama o da çok az bir yüzdedir.

siz evde eleman çalıştırırken siz kendiniz de evdeydiniz, çalışmıyordunuz. bu kadınlar çalışan kadın ve en baştan konuştukları da zaten belli bir düzeyde ev işinin yapılması... bunun normali de bu.

en azından ülkede normali bu.
yoksa ABDde bakıcı kızlar saatlik geliyor :) ama konumuz bu değil ki....

Çok teşekkürler bu güzel ve halden anlar yorumlar için.

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim, inanıyorum ki bakıcıya iş yaptıran anne maddi imkanı olsa temizlik ve yemek için mutlaka başka birini de istihdam eder. Herkesin öncelikli tercihi tüm enerjisini çocuğuna ayıracak bir bakıcı profili.
Ama ne yazık ki bu ekonomik koşullar, bakıcılar arasında bile oluşan rekabet piyasası gönlümüzden geçenleri gerçeğe dönüştürmeye izin vermiyor
O nedenle de genellemek hiçbir koşulda uygun olmaz.
Maddi imkanı olan herkesin mutlak surette yardımcı ile devam etmesi doğru olan.
Keşke çocuk gelişimi okuyan gençler sadece yapabilse bu işi ve makul koşullarda, sigortası ve yan haklarıyla. Yani bu iş bir meslek kolundan ilerlese biz annelerin endişeleri kaygıları da azalacaktır, ama işte yine ekonomik dengeler buna müsade etmiyor

Çocuk gelişimi okuyan binlerce genç işsiz, ev hanımı olup bakıcılık yapan kadınlar, yabancı uyruklu olup ülkemizde çalışan kadınlar çoğunlukta..

Keşke AB projesi genişletilse, dönemsel bir proje olmaktan çıkıp daimi hale getirilebilse. Başvurup sonuç alamadığımız ne yazık ki devamının da geleceğine inancım olmayan proje...

Dilerim bir gün devran döner işler değişir, hayaller gerçek olur :)

hiçbir bakıcı ev işi yapmaz diyerek biraz acımasız davranmışsınız

Türkiye'de 100 kişi çocuğuna baktırıyorsa bunun belki 1 tanesi uzman İsviçreli mürebbiye tadındadır
3-5 tanesi belki yabancı uyruklu, sadece çocuk bakan kadındır. belki filipinlidir, belki ajanstan gelir, evde başka yardımcı kadın da vardır. ayrı mutfak kadrosu da vardır. eyvallah.

ancak hepimiz biliyoruz ki "bakıcı" deyince burada kimse bu yukarıdaki ablaları anlamıyor, değil mi?

geriye
kalan 10-15 tanesi yine yabancı uyruklu da olsa yatılı da kalsa evde işi de yapar. o evde çocuk var akşama kadar o evi kim süpürecek? akşam 8de eve gelen anne nasıl ev süpürüp nasıl yemek yapacak?

bankacı arkadaşlarım var çoğunun bakıcısı yatılı. hepsi ev işi yapıyor.
cam silmiyor ama ortalığı topluyor. mantı açmıyor ama günlük yemek yapıyor. aylık market alışverişini yapmıyor ama çocuğu parka götürüp gelirken salatalık domates alıyor, salatayı yapıyor.

daha da geriye kalan ezici çoğunluk yüzde 70-80 filan zaten uzman bakıcı değil sadece bakan bir kadın çalıştırıyor. olup olabilecek de bu.

ve biz bunlara da bakıcı diyoruz.
3500 lira da az bir para değil. elbette ki ev işi de yapacak... çok nazlı olup hem güzel para alıp hem iş yapmayan da vardır ama o da çok az bir yüzdedir.

siz evde eleman çalıştırırken siz kendiniz de evdeydiniz, çalışmıyordunuz. bu kadınlar çalışan kadın ve en baştan konuştukları da zaten belli bir düzeyde ev işinin yapılması... bunun normali de bu.

en azından ülkede normali bu.
yoksa ABDde bakıcı kızlar saatlik geliyor :) ama konumuz bu değil ki....
Hayır, konumuz tam da kavram kargaşası aslında.
Çocuklarımıza ‘bakıcı’ arıyorsak, amacımız farklı; biz yokken onunla ilgilenmesi ve evi de çekip çevirmesi için birini arıyorsak onun adı farklı.
Ben senelerce bu sürümcemede can çekişmiş bir anneyim.
Gerçekten ‘bakıcı’ olarak gelen kadınlara değil yemek yaptırmak, var olanı hazırla da yiyelim demek bile deveye hendek atlatmaktan zor.
Kendisini öyle tanımlayan birine başka iş yüklediğiniz anda zaten bir yerden fire veriyor.
‘Ben çocuk için geldim, ona bakarım ne münasebet çocuk dışında başka bir şey bekleniyor benden’ dediği anda, bir daha zaten ne siz ona çocuk emanet edebilirsiniz ne de o çalışmaya devam eder.

Lakin, çocukla ve evle ilgilenecek bir yardımcı alırsanız, değil çocuğun ütüsünü, fırsatı olursa dolap da düzenlet, temizlik yapar, ikramlık hazırlar misafire vs vs.
Bunları yapacak kadınlar zaten çocuğa oturtup etkinlik yaptıracak ya da gelişimini takip edecek türden değil ve bence bizim ülkemizde genel olarak en çok ihtiyacımız olan meslek grubu da bu, ‘ev yardımcılığı’.

Hayır, konumuz tam da kavram kargaşası aslında.
Çocuklarımıza ‘bakıcı’ arıyorsak, amacımız farklı; biz yokken onunla ilgilenmesi ve evi de çekip çevirmesi için birini arıyorsak onun adı farklı.
Ben senelerce bu sürümcemede can çekişmiş bir anneyim.
Gerçekten ‘bakıcı’ olarak gelen kadınlara değil yemek yaptırmak, var olanı hazırla da yiyelim demek bile deveye hendek atlatmaktan zor.
Kendisini öyle tanımlayan birine başka iş yüklediğiniz anda zaten bir yerden fire veriyor.
‘Ben çocuk için geldim, ona bakarım ne münasebet çocuk dışında başka bir şey bekleniyor benden’ dediği anda, bir daha zaten ne siz ona çocuk emanet edebilirsiniz ne de o çalışmaya devam eder.

Lakin, çocukla ve evle ilgilenecek bir yardımcı alırsanız, değil çocuğun ütüsünü, fırsatı olursa dolap da düzenlet, temizlik yapar, ikramlık hazırlar misafire vs vs.
Bunları yapacak kadınlar zaten çocuğa oturtup etkinlik yaptıracak ya da gelişimini takip edecek türden değil ve bence bizim ülkemizde genel olarak en çok ihtiyacımız olan meslek grubu da bu, ‘ev yardımcılığı’.
benim algıma göre bakıcı deyince profesyonel mürebbiyeden/dadıdan mahalle arası teyzeye kadar uzanan yelpazede herkes bu kavrama giriyor. tanım geniş. sadece profesyonel mürebbiye/dadı olan %3-5'ten fazla olmadığı için (belki bu bile iyimser bir rakamdır) genel algı çocuk da bakar ev işi de ucundan kıyısından yapar şeklindeki teyzeler. ben onlara "ev yardımcısı" demeyi doğru bulmuyorum çünkü ortada çocuk olmasa kimse evine 3500 liraya hergün yardımcı filan almaz. ana konu hep çocuk.
eve aşçı alsanız ama "mutfaktaki çiçeklere de hergün su ver" deseniz onun ası çiçek sulayıcısı olmaz aşçı olur.

benim algıma göre bakıcı deyince profesyonel mürebbiyeden/dadıdan mahalle arası teyzeye kadar uzanan yelpazede herkes bu kavrama giriyor. tanım geniş. sadece profesyonel mürebbiye/dadı olan %3-5'ten fazla olmadığı için (belki bu bile iyimser bir rakamdır) genel algı çocuk da bakar ev işi de ucundan kıyısından yapar şeklindeki teyzeler. ben onlara "ev yardımcısı" demeyi doğru bulmuyorum çünkü ortada çocuk olmasa kimse evine 3500 liraya hergün yardımcı filan almaz. ana konu hep çocuk.
eve aşçı alsanız ama "mutfaktaki çiçeklere de hergün su ver" deseniz onun ası çiçek sulayıcısı olmaz aşçı olur.

Kesinlikle öyle , çocuk yokken ayda bir temizlik için kadın gelirdi, şimdi hem bakıcı hem de 15 günde bir temizlik şeklinde ilerlemek zorunda kalıyoruz. Günlük işleri yemeği vs. zaten her türlü kendimiz yaparız çocuk yokken, o nedenle biri ile çalışma durumu ancak bebek bakımı konusunda gündeme geliyor.
Bir de bu sürecin yatılı kısmı var, bazen acaba o şekilde olsa daha mı rahat olurdu diyorum, ancak yalnızca yabancı uyruklular çalışıyor bu şekilde, onu da ben tercih etmiyorum ( yani söz konusu çocuk olduğu için yoksa temizliğe gelen kadın mesela yabancı uyruklu )

Kesinlikle öyle , çocuk yokken ayda bir temizlik için kadın gelirdi, şimdi hem bakıcı hem de 15 günde bir temizlik şeklinde ilerlemek zorunda kalıyoruz. Günlük işleri yemeği vs. zaten her türlü kendimiz yaparız çocuk yokken, o nedenle biri ile çalışma durumu ancak bebek bakımı konusunda gündeme geliyor.
Bir de bu sürecin yatılı kısmı var, bazen acaba o şekilde olsa daha mı rahat olurdu diyorum, ancak yalnızca yabancı uyruklular çalışıyor bu şekilde, onu da ben tercih etmiyorum ( yani söz konusu çocuk olduğu için yoksa temizliğe gelen kadın mesela yabancı uyruklu )
Yatılı birisi olunca küçücük evde hiç özel hayat denen birşey kalmaz ki . Çok mantıksız

Bakici işi çok zor kreşe vermelisin. Cocugunun yaşı kaç bakicinin yaşı kaç. Asla istediğin gibi olamaz. Ben bakicilara hep yol verdim.
Evime temizlige gelen kişi vardı haftada 3 gün. Haftada 5 gel cocugun yemeğini yedir oyala altini değiştir dedim.
Temizlik yapacağı zaman da ben tutuyorum cocugu ilgileniyorum.. oda silme süpürme toz alma camasir ütü vs yapiyor. Zaten evimin düzenini bilen ve beni de tanıyan biri olduğu için suan kafam çok rahat. En azından kuaföre gidiyorum ben bugün iş yapma zaten temiz yaparsan bir banyoyu yap diyip çocuğumu emanet edebiliyorum. Bakicilar varken evi 10 kere arıyordum kendisini de arayıp soruyordum napiyor lar diye. Para almaya gelince hepsi akbaba gibiler
Dolaba astığım haftalık yemek listesindeki yemegi bile yanlış ya da eksik yapiyordu.

Ve cocugun yemeğini hazırlarken size de hazırlayabilir bunu anlamadim. Cocuk 16 aylik yemeklerine tuz katılıyor artık ve pek çok şeyi yiyebilir . Örnek veriyorum. Taze fasulye ve et sote yapsa 1 er tencere öğlen cocuk yer. Akşam yine hep beraber yersiniz bunun nesi zor geliyor hanimefendiye. Benim eve gelen çoğu zaman öyle yapiyor fazla yap bugün bulgur pilavını Akşam bizde yicez diyorum mesela. Bi teferruatta yok ve evet 3 saat uyurken cocuk bu ne yapiyor. Ütüyü tabiki yapmalı. Cocugun eşyalarını. Onda ne var ufacık şeyler zaten. Onu bile haftasonu siz yapiyormussunuz buna çok yüz vermissiniz bence

Bende bakicilarimdan asla ev isi talep etmedim zaten evime temizlige gelen var hani ama kendileri cocugun mama sandalyesini bile temizlemedi emziklerini bile kaynatmadi. Ve çalışma saatleri de azdı . Aynı sizinki gibiydi işte kesinlikle çok para alıyor az iş yapıyor. Bence kreşe gitmeli. Aktivite ne yapiyor mesela ..
Cocugun yürümesine tabiki yardım edecek kitap okuyacak oyunlar etkinlikler ve hergun 3 cesit bile etkinlik yapabilir çünkü cocuk öğlen uzun uyuyor hazırlar koyar . Bence bu bakici olmamış.

Ve şunu da ekleyim sizin soylemenize gerek yok ki ona. Onun çocuğunuzu hergun dışarı çıkarması gerekir.
Ben şuanda çocuğumu hergun dışarı çıkarıyorum
Park a gidiyoruz. Evet hergun.
Evime gelen kişi gunduz sıcak olduğu için ve ev işlerine bakiyor tabi ben aksamuzeri yemekten önce çıkarıyorum. Bu cidden bütün gün napiyor.

Çok haklısınız yorumlarınızda, çünkü ben geri dönüp okuduğumda asıl yazmam gerekeni yazmamışım.
Biz yemek +çocuk ile ilgili işler diye anlaştık ama bu üç ayda ne yazık ki böyle ilerlemedi. Yemek yapıyor ama haftada iki gün, (kızım için ayrı yapıyor ). Ütü, çamaşır olayını hiç yaptırmadım bir kere bile. Yemek için de çok zorlandığını vs. iletti iki güne de razı oldum.
Ancak çocuğum üç saat uyurken o zaman diliminden bir saatini yemeğe ayırmanın çok zor olmayacağını düşündüm, hadi diyelim ki onu da yapmasın o zaman çocukla çok yoğun aktivitesi bol zaman geçirmesi oyun oynatması dışarı çıkarması vs. gerekmez mi? Yoğun tempoda çalışıyorum günde bir saat öğle molam var bazen onu da yapmıyorum. Yine de kendimle kıyaslamam önceliğim her koşulda çocuk. Yemek yapmasın dışardan söylerim idare ederim, ama bunun karşılığında çocuğuma kaliteli zaman geçirmesini beklerim.
Neler yaptırıyorsunuz diye sormamın en büyük sebebi bir kaç arkadaşın hem bebek bakım hem de gündelik işler ve yemek şeklinde anlaştıklarını öğrenmiş olmam. Üstelik çalışma saatleri 7-19 gibi , biz 9.00- 17.30 gibi çalıştırıyoruz.
Çocuğun uyku zamanında yemek yapmasını çocuk uyanıkken aktivite yapmasını istiyorsunuz.oglum 16 ayilkken sadece peşinden koştuğumu hatırlıyorum🤷sürekli gözün üstünde olması gereken bir donem.en guvenil yerde mama sandalyesi...yemek yapmaya bile vakit bulamadığımi bilirim.7-19 mesai yapan bulunmasi zor gibi geldi.aynisindan bulursanız kaçırmayın.

Çocuğun uyku zamanında yemek yapmasını çocuk uyanıkken aktivite yapmasını istiyorsunuz.oglum 16 ayilkken sadece peşinden koştuğumu hatırlıyorum🤷sürekli gözün üstünde olması gereken bir donem.en guvenil yerde mama sandalyesi...yemek yapmaya bile vakit bulamadığımi bilirim.7-19 mesai yapan bulunmasi zor gibi geldi.aynisindan bulursanız kaçırmayın.
Evet ama çocuk daha yürümüyormuş ayrıca 3 saat uyuyormuş yemek yapmak en fazla 45 dk sürer . Sadece yemeği yapar kalan zamanda kendi dinlenir

Çok haklısınız yorumlarınızda, çünkü ben geri dönüp okuduğumda asıl yazmam gerekeni yazmamışım.
Biz yemek +çocuk ile ilgili işler diye anlaştık ama bu üç ayda ne yazık ki böyle ilerlemedi. Yemek yapıyor ama haftada iki gün, (kızım için ayrı yapıyor ). Ütü, çamaşır olayını hiç yaptırmadım bir kere bile. Yemek için de çok zorlandığını vs. iletti iki güne de razı oldum.
Ancak çocuğum üç saat uyurken o zaman diliminden bir saatini yemeğe ayırmanın çok zor olmayacağını düşündüm, hadi diyelim ki onu da yapmasın o zaman çocukla çok yoğun aktivitesi bol zaman geçirmesi oyun oynatması dışarı çıkarması vs. gerekmez mi? Yoğun tempoda çalışıyorum günde bir saat öğle molam var bazen onu da yapmıyorum. Yine de kendimle kıyaslamam önceliğim her koşulda çocuk. Yemek yapmasın dışardan söylerim idare ederim, ama bunun karşılığında çocuğuma kaliteli zaman geçirmesini beklerim.
Neler yaptırıyorsunuz diye sormamın en büyük sebebi bir kaç arkadaşın hem bebek bakım hem de gündelik işler ve yemek şeklinde anlaştıklarını öğrenmiş olmam. Üstelik çalışma saatleri 7-19 gibi , biz 9.00- 17.30 gibi çalıştırıyoruz.
Oldu canım kek kurabiyede yapsın. Daha ne yapsın kadıncağız pardonda ... bir canını vermediği kalmış çocuk zaten ayrı uğraşılması bakılması çok zor bide üstüne 2 güne ikna oldum neyse 2 gün yemek yapıyor demissiniz . Siz çalışıyorsunuz akşama haliniz kalmıyor. O kadında aynı şekilde calisiyor ne kadar bencilce ya ? Yoğun şekilde aktivite ne yaptırsın bebeğinizle akşamda bir zahmet 1 2 saat ilgilenin kendiniz yaptırın. 1 saat yemek yapması evi topla en minimum 2 saat yemek yaptın kirlileri yika tezgah temizliği + bebeğin ayrı yemeği ayrı bulaşıcı çamaşırı ütüsü oyunu uykusu ? Zaman mı kaldı. Para veriyorsunuz diye canını almadığınız kalmis birtek sadece bebek bide bebeğin yemeği deseniz neyse ?

Pardon siz bakıcı mısınız yoksa bakıcı çalıştırmış bir anne misiniz gerçekten merak ettim?
Hafta sonu bir haftalık yemek yapıp mı bırakayım mesela? Yoksa yemek temizlik için bir kadın daha mı tutayım, siz tecrübeliyseniz beni yönlendirir misiniz çünkü ben işin içinden çıkamıyorum. Akşam 19.00 da evde oluyorum sabah 8 den önce çıkıyorum. En geç 21.00 de uyuyan bir çocuğum var, o iki saatte annesini tüm gün görmemiş çocuğumla ilgilenmek mi yemek yapmak mı , sizce hangisi makul mesela ????
Temizlik için haftada birgün birini tutun kendi yemeğinizi de kendiniz yapın bebeğin ütüsü vs de kendiniz halledin. ? Yemek yapıp çocuğunuzla ilgilenemiyorum diyorsanız ya akşamdan yapacaksınız yada aperatif şeyler. Kendinizin bile yapamadığı şeyi başkasından dört dörtlük bekliyorsunuz . ? Fazlasıyla çelişiyor
Sadece bebekle ilgilensin bakıcı . :mapus:

Merhaba arkadaşlar
Kızım 16 aylık, Malum pandemi nedeniyle doğum izni sonrası evden çalışma dönemimiz oldu eşimle.
Mayıs itibariyle başladı. Anlaşmamız da bebeğim uyurken hem eve hem bebeğe yemek, bebeğin çamaşır ütü gibi işleri oda düzeni vs. vardı. Uzun yıllar deneyimi olan, Türk, orta yaşlı bir bayan. Kızım totalde minimum 2,5 saat uyuyor.
Uyandığında onunla aktif zaman geçirip oyun oynatmasını aktiviteler yaptırmasını hala yürümediği için buna dair alıştırmalar yaptırmasını bekliyorum, ancak bu yönde çok fazla gelişme görmüyorum, bir kaç gündür de eve geldiğimde kızımı hep mama sandalyesinde gördüm.
Bu arada eşim ayrı bir odada evden çalışmaya devam ediyor ama sık sık yanlarına gidemiyor, yoğun bir temposu var. Tabi ağlama ya da ciddi bir tepki vs olursa mutlaka kontrol ediyor. Daha tecrübeli bakıcılı annelere sormak istiyorum, bakım ile ilgili neler yaptırıyorsunuz, kontrolü nasıl sağlıyorsunuz, uyku süresinde yemek dışı temizlik vs de yaptırılabilir mi sizce ? İlk çocuk ve ilk bakıcı haliyle tecrübesizim, ve üst düzey bir hoşgörü ile yaklaşıyorum, her iletişimde özenliyim, ama sanki bazı şeyler eksik ve yetersiz gibi geliyor. ( beslenme haricinde, o konuda çok iyi )
Biraz uzun oldu kusura bakmayın, yorumlarınızı deneyimlerinizi merakla bekliyorum. şimdiden teşekkürler herkese :KK200: :KK200: :KK200: :KK200:
Dürüst olun belli bir saat diliminde çocuğa bakıyorsunuz ve çocuk 2.5 saat uyuyor o 2.5 saat içinde siz bu söylediğiniz her şeyi yapabilir misiniz ?
yani kadın çocuk bakıcısı ütüydü eve yemekti onların eksik kalması normal . Çocuğuma iyi baksın onunla ilgilensin çocuğuma zarar gelmesin o yeter .
aklıma kuzenim geldi . Kuaför kadının çocuğuna bakıyordu (tabi deneyimi yoktu bakıcılık konusunda ) günde 10 TL alıyordu . (2008 yılında ) Ve kadın yatağını bile toplamadan çıkıp kızın yatağını toplamasını bile beklerdi . Ayrıca bulaşıklar her gün dağ gibi ve yemek yapmasını da isterdi 🙄

Temizlik için haftada birgün birini tutun kendi yemeğinizi de kendiniz yapın bebeğin ütüsü vs de kendiniz halledin. ? Yemek yapıp çocuğunuzla ilgilenemiyorum diyorsanız ya akşamdan yapacaksınız yada aperatif şeyler. Kendinizin bile yapamadığı şeyi başkasından dört dörtlük bekliyorsunuz . ? Fazlasıyla çelişiyor
Sadece bebekle ilgilensin bakıcı . :mapus:
Konu sahibi demiş ki daha sonra sadece yemek yap çocuğa bak . Kadın yemeği de yapmıyormuş . Çocuk 3 saat uyuyormuş birde eee kadın ne yapıyor çocuk uyuduğu zaman ? Siz çalıştığınız yerde hiç 3 saat mola yaptınız mı cidden soruyorum

Konu sahibi demiş ki daha sonra sadece yemek yap çocuğa bak . Kadın yemeği de yapmıyormuş . Çocuk 3 saat uyuyormuş birde eee kadın ne yapıyor çocuk uyuduğu zaman ? Siz çalıştığınız yerde hiç 3 saat mola yaptınız mı cidden soruyorum
Tabikide hayır. Konu sahibi ev düzeni yemek çocuğun ütüsü çocuğun ayrı yemeği bunlardan bahsediyor. Adı üstünde bakıcı ? Çocuk ve çocuğun ihtiyaçlarını karşılayacak . Şunu da düşünerek yazıyorum belki kucaktan inmeyen bir bebek bende size soruyorum arkadaşımın bebeğine 1 2 saat seviyorum oynuyorum cidden yoruluyorum . Bakıcının çocuğu uyutup dinlendiği ne malum ütüsü varmış yemeği ayrı ? Sadece yemek birde çocuksa tamam .

Tabikide hayır. Konu sahibi ev düzeni yemek çocuğun ütüsü çocuğun ayrı yemeği bunlardan bahsediyor. Adı üstünde bakıcı ? Çocuk ve çocuğun ihtiyaçlarını karşılayacak . Şunu da düşünerek yazıyorum belki kucaktan inmeyen bir bebek bende size soruyorum arkadaşımın bebeğine 1 2 saat seviyorum oynuyorum cidden yoruluyorum . Bakıcının çocuğu uyutup dinlendiği ne malum ütüsü varmış yemeği ayrı ? Sadece yemek birde çocuksa tamam .
Aşağıda yazmış sadece yemek istedim yapmıyor diye . İlk yazdıkları bana çelişkili geldi açıkçası buradan tepki alınca ağız değiştirirdi gibime geldi . Ama şunu varsayarak yazıyorum ki sadece yemek demiş olsun . 3 saatte her türlü yapılır ki çocuğun uyumasına bile bazen gerek yok . Benim oğlum 20 aylık 6.5 aylıkken emekledi dk durmazdı korkunçtu . Önceden yemekleri bebek uyuyunca yapardım. Baktım ki çocuk büyüdü biraz eline oyuncak verince vs 30 dk ortada oyalanıyor çocuk uyumadan yemek yapar oldum . Ama şuan sandalyeye masa tepelerinde sürekli .2 gün önce sebzeli arpa şehriye pilavı , yeşil fasulye, bebeğe şehriye çorbası , salata yaptım ve 30 dk sürdü tam . Bi bulgur pilavı yapmak kaç dk sürer mesela yada kuru fasulye kavurmak hemen ? Böyle düşünün . Ben tamamen sadece bebek ve yemek odaklı düşünüyorum ütü vs düşünmeden . Sadece yemek yapsa kadının yükü hafifler. 3500 TL maaş veriyormuş yaaaa. Birde 16 aylık çocuk artık öyle kucakta olmaz çekmece dolap karıştırmak ister merak eder . Dolaplarda kilit vardır zaten mutfak kapısını kapatsın bebeğin önüne oyuncak versin müzik açsın durur yani

Aşağıda yazmış sadece yemek istedim yapmıyor diye . İlk yazdıkları bana çelişkili geldi açıkçası buradan tepki alınca ağız değiştirirdi gibime geldi . Ama şunu varsayarak yazıyorum ki sadece yemek demiş olsun . 3 saatte her türlü yapılır ki çocuğun uyumasına bile bazen gerek yok . Benim oğlum 20 aylık 6.5 aylıkken emekledi dk durmazdı korkunçtu . Önceden yemekleri bebek uyuyunca yapardım. Baktım ki çocuk büyüdü biraz eline oyuncak verince vs 30 dk ortada oyalanıyor çocuk uyumadan yemek yapar oldum . Ama şuan sandalyeye masa tepelerinde sürekli .2 gün önce sebzeli arpa şehriye pilavı , yeşil fasulye, bebeğe şehriye çorbası , salata yaptım ve 30 dk sürdü tam . Bi bulgur pilavı yapmak kaç dk sürer mesela yada kuru fasulye kavurmak hemen ? Böyle düşünün . Ben tamamen sadece bebek ve yemek odaklı düşünüyorum ütü vs düşünmeden . Sadece yemek yapsa kadının yükü hafifler. 3500 TL maaş veriyormuş yaaaa. Birde 16 aylık çocuk artık öyle kucakta olmaz çekmece dolap karıştırmak ister merak eder . Dolaplarda kilit vardır zaten mutfak kapısını kapatsın bebeğin önüne oyuncak versin müzik açsın durur yani
Tabiki tatlım sadece yemek + bebek ona okey. Diğer yazdıkları ve sonra yazılanlar arasında dağ kadar fark var ilk mesajına tepki gösterdim . Ben anne değilim bebekli evin işi bebekle uğraşmak çok zor. Allah herkese kolaylık versin :KK51:

Tabiki tatlım sadece yemek + bebek ona okey. Diğer yazdıkları ve sonra yazılanlar arasında dağ kadar fark var ilk mesajına tepki gösterdim . Ben anne değilim bebekli evin işi bebekle uğraşmak çok zor. Allah herkese kolaylık versin :KK51:
Öyle gerçekten ama aldığı maaş cidden iyi yani yapılır .

Yanlız döndüm geri okudum ne yazmış diye bebeğin oda düzeni diyor normal değil mi oyuncaklar dağılınca topla yatağını kapat demek bu . Bebeğe yemek demiş sordum ne diyor diye öğlen çorba sanırım öğleden sonra yoğurt ve meyve o zaten hazır dolapta . Akşam da konu sahibi ve eşi ne diyorsa bebek onu yiyecek zaten başka birşey yok ki . Bebeğin çamaşırı da 3 güne bir ütü olur ancak bunda da birşey yok . Zaten gömlek ütülemiyor da bas geç Hızlı . İstediklerinde birşey yok İnan ki maaşı iyi çünkü . Bebeğe de sabah kahvaltıyı anne baba yaptırıyormuş kadın çocuğu 1 saat dışarı çıkaracak 1 saat evde oynatacak zaten öğlen yemeği saati geliyor yedirip yatıracak .

Ancak çocuğum üç saat uyurken o zaman diliminden bir saatini yemeğe ayırmanın çok zor olmayacağını düşündüm, hadi diyelim ki onu da yapmasın o zaman çocukla çok yoğun aktivitesi bol zaman geçirmesi oyun oynatması dışarı çıkarması vs. gerekmez mi?
Konu sahibi bunları yazmış. İlk sayfada var. Ütü , temizlik falan göremedim ben. Bakıcısevicilik yapacağım diye düzgün okumayanlar var galiba

X