Davranış Bozuklukları Atipik otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Arkadaşlar ben kızımın hırçınlığı yüzünden psikiyatriye gitmek istedim eşim çocuğun bir şeyi yok saçmalama görmüyor musun oyun oynuyor yemeğini kendi yiyor tuvaletini yaptığını söylüyor anne baba diyor süt istiyor sokak istiyor insanlarla çok sosyal cıvıl cıvıl daha ne olsun küçük çocuktur anca büyüyecek uslanacak oturaklaşacak cümle kuracak dedi. Ben ne olursa olsun gideceğiz dedim iyi ki de gitmişim etrafınız da varsa gerçekten insanları bilinçlendirin yaramaz diye çoğu çocuğu kendi haline bırakıyorlar çok üzücü.

Arkadasim merhabalar,oncelikle gecmis olsun.goturdunmu dr.a.ayni durum benim oglumdada var.atipik otizm olabilir dedi dr.krese goturun 1ay dedi.siz ne yaptiniZ

Benim 23 aylik kizim var bebekliğinden beri sakindi parmak ucu hariç isme bakmama etrafında dönme konuşmama komut almıyordu isaret parmagini kullanmiyordu götürdüm doktora otizim degil gelisim geriligi var dedi 3 hafta sonraya randevu verdi çok aşırı tv izliyordu ve korumacı bir anneydim aman yorulmadım merdiven çıkmasın susamasın su istemeden su vereyim vs.vs yanlız büyümesi uyaran vermemem kısacası kizim a her türlü otistik bulguyla aynı şeyler verdi 1 hafta kızımla surekli ilgilendim hep uyaran verdim 1 hafta sonra ismine bakmaya başladı TAM 1 ay geçti ve bütün belirtiler kayboldu 20 kelimesi var artik parkta bebek görse sarılıp öpüyor yaşıtlarıyla paralel oynuyor işaret ediyor her şeyi yarim yamalakda olsa konusma hevesi var ne söylersem tekrar taklit ediyor kısacası ilgi alaka şevkat ve bol uyaran verdim yavrum artik normal cocuk benim kizim böyleyse sizin kızınızla tek ayırıcı özelliği hırçın olması bu bir karakter olmasın peki benim kizim çok usludur mesela sizin ki de çok hircinmis çok normal ben hep uslu bir bebekmisim bana benzemiş yani karakteri hırçın olabilir bence baska bir doktora daha götür
Merhaba hep uyaranlar verdim yazmışsınız nedir onlar bana da yardımcı olur musunuz

Merhaba hep uyaranlar verdim yazmışsınız nedir onlar bana da yardımcı olur musunuz
Merhaba tabi ki tv yi kapattik surekli konustum komut verdim surekli cevremdeki esyalarij nele4 oldugunu anlattım surekli surekli sordum anne nerde baba nerde napiyo kim geldi bak agac bak kopek napiyo simdi uyucaz banyo yaptik bak mamma bitti vs.surekli uyaran verdim algisi açıldı

Komutları başlarda hemen yaptı mı bir süre sonra mı başladı çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için

Merhaba tabi ki tv yi kapattik surekli konustum komut verdim surekli cevremdeki esyalarij nele4 oldugunu anlattım surekli surekli sordum anne nerde baba nerde napiyo kim geldi bak agac bak kopek napiyo simdi uyucaz banyo yaptik bak mamma bitti vs.surekli uyaran verdim algisi açıldı
Komutları başlarda hemen yaptı mı bir süre sonra mı başladı çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için ayrıca gerçekten çok sevindim evladınız için

Komutları başlarda hemen yaptı mı bir süre sonra mı başladı çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için ayrıca gerçekten çok sevindim evladınız için
Tv yi kapattiktan sonra 1 hafta sonra al ver konutlarini yapmaya basladi 5 ay oldu simdi odandan ayini al gel dedigimde gidip alip geliyor veya kapiyi kapat bardagi masanin ustune koy koltuğun uzerine otur bebegini al uyut hadi tuvalete gidelim cis yapalim vs.yani cogu seyi anlayip uyguluyor artik

Tv yi kapattiktan sonra 1 hafta sonra al ver konutlarini yapmaya basladi 5 ay oldu simdi odandan ayini al gel dedigimde gidip alip geliyor veya kapiyi kapat bardagi masanin ustune koy koltuğun uzerine otur bebegini al uyut hadi tuvalete gidelim cis yapalim vs.yani cogu seyi anlayip uyguluyor artik
Çok şükür Allah'a çok sevindim inşaallah benim oğlumun ve diğer çocuklarında algısı açılsın

Sizin oglunuzun neyi var,kac yasinda? Kres ise yarar mi?
2 buçuk yaşında uyaran eksikliği ya da dikkat eksikliğinden şüphelendiler ama net şudur denmedi kreşe 2 haftadır gidiyor ama süre fazla sıkılıyor orda iyi bir oyun grubu arıyorum şuanda

İnsallah iyi olurlar,cok can sikici bir durum.doktorun agzindan cikan bir kelime bile insanin hayatini degistiriyor.kesin bisey diyemem ama atipik otizm olabilir dediler bize,bir ay krese verin sonra yine gelin dedi.bende krese vericem.insallah ise yarar

Arkadaşlar merhaba, sizi gelişmeleri anlatmak istiyorum. İnşallah bir çok annemin yüreğine su serpmiş olurum. Kızımı (22 aylıkken-26 aylıkken) Ege üniversitesine götürmüştüm Zeynep hanım idi doktorumuz. Testlere girdi. Atipik otizm denmişti. İstesek rapor bile elimize verecekti biz almamıştık. Yazmıştım zaten başımızdan geçenleri sayfanın başın da okuyabilirsiniz. Şuan 27 aylık kızım evimize yakın özel eğitime götürdük haftada 2 saat bireysel. 1 ay oldu. Bugün kurumun psikoloğu ve öğretmenleri bize çocuğumuz da hiç bir sıkıntı olmadığını normal bir gelişim izlediğini söylediler. Birlik bir durum yok denildi. Kreş tavsiyesi verdiler. Kızım bu arada öğretmenlerini çok sevdi hiç derslerden çıkmak istemiyor koşarak gidiyor. 2li cümlelere de artık geçtik. Artık her şeyi yapıyor. Çok meraklı, çok hümanist bir çocuk. Rabbim kimseyi evladıyla sınamasın. Sınayan güzel annelere de Rabbim sabır, güç, kuvvet versin kalbim onlarla... Şunu söylemek istiyorum yanlış tanı konuldu kızıma yaklaşık 5,6 aydır psikolojim iyice bozulmuştu. Anksiyetem artmıştı. Diğer özel anneleri düşünemiyorum bile içten içe hüzünleniyorum sabır mutluluk sonun da mükafatlarını en içten dileklerimle diliyorum.
Canım geçmiş olsun ama çok belliydi ilk mesajlarından bile çok normal bir çocuk olduğu

İkizlerim var 7 yaşındalar prematüre dogdular cok uzun mücadelelerden sonra bu günlere geldik simdi ilkokul 2 deler birisi normal biri ise atipik prof burcu özbaran tanısı küçükken goz temasi yoktu oyun yoktu bakmaz ilgilenmez sagir sanip isitme testine bile gittik norologdan konusma engeli raporu aldık 6 yasinda konustu ve bezi de 6 yas icinde birakti sizin aylarda vahim durumdaydi 3 yasinda krese basladi her gun 1 aktivite yaptim sen normalsin duzgun davran diye diye duzelttim 2 yil ozel egitime gitti baktim farkli oldugunu anladikca daha kotu oldu biraktim benim oglumda biraz zeka fazlalık da var sakin ve sabirli olun dr lara inanmayin cocugunuza ve kendinize inanin buyudukce duzelecek ilgi ve sevgi tek ilac ama sakin tv tablet bagimlisi yapmayin

Benimde 3,5yaşında ikizlerim var 1tanesine1yıl önce otizm teşhisi aldık 6.ayın sonununda atipik dedi doktor 1yıldır özel eğitim alıyor 3aydırda kreşe gidiyor şuan bizimle tek bir kelimesi bile yok ama ağzı çok dolu yakında çıkar kelimeler diyor hocası, göz teması güzel ama çevresine pek ilgili değil ismine ara sıra bakıyor sevinince kollarını çırpıyor, neşeli bir çocuk hırçınlığı hiç yok çoğu komutları anlıyor, siz nasıl yollardan geçtiniz nasıl belirtilerini vardı lütfen paylaşırmısınız, çok üzülüyorum ümitsizliğe kapılıyorum bazen

Benimde 3,5yaşında ikizlerim var 1tanesine1yıl önce otizm teşhisi aldık 6.ayın sonununda atipik dedi doktor 1yıldır özel eğitim alıyor 3aydırda kreşe gidiyor şuan bizimle tek bir kelimesi bile yok ama ağzı çok dolu yakında çıkar kelimeler diyor hocası, göz teması güzel ama çevresine pek ilgili değil ismine ara sıra bakıyor sevinince kollarını çırpıyor, neşeli bir çocuk hırçınlığı hiç yok çoğu komutları anlıyor, siz nasıl yollardan geçtiniz nasıl belirtilerini vardı lütfen paylaşırmısınız, çok üzülüyorum ümitsizliğe kapılıyorum bazen
duzelecek hepsi gececek sabirli sakin ve mutlu olun onu oyle kabullenin kabullenildikleri zaman normallediyorlar simdi benim ki 8 yaşında ilkokul 3 e gidiyor basarili ve sosyal 2 yildir bezsiz ve konuşuyor ama gorseniz bu cocuk o degil sanki şükür cok toparlandi o da iyi olacak annesi yıpratmayın kendinizi insallah herşey güzel olacak

duzelecek hepsi gececek sabirli sakin ve mutlu olun onu oyle kabullenin kabullenildikleri zaman normallediyorlar simdi benim ki 8 yaşında ilkokul 3 e gidiyor basarili ve sosyal 2 yildir bezsiz ve konuşuyor ama gorseniz bu cocuk o degil sanki şükür cok toparlandi o da iyi olacak annesi yıpratmayın kendinizi insallah herşey güzel olacak
Maşallah, sizin ve çocuğunuz adına çok sevindim, sabır diyorum ama işte günler çok zor geçiyor inşallah Rabbim bizede o günleri görmek nasip etsin

Merhaba arkadaşlar. Iki yaşinda ( Aralık 2015) bir kizim var. Benim ailem yurtdışında, eşimin ailesi de şehir dışında. Yani demek istediğim kız biraz yalniz büyüyor, kuzenleriyle ayda bir , iki ayda bir görüşüyor. Bütün gün benimle. Komşulukta da pek öyle gidip geleceğimiz birileri yok. Bende ne kadar da oynasam onunla, ev işleri de beni bekliyor , o yüzden kıza baya You tube açtım Gelişim konusunda, kizimda herşey yavaş gelişti. Desteksiz oturma 8 aylık, emekleme 11 aylık, yürüme 21 aylık. Bi yandan cap canlı bir çocuk ama iletişim kısıtlı. Göz teması az, birşeyler öğretmeye kalksan sıkılır kaçar, henüz anlamlı bir kelime yok, anlamsız çok var. Birşeyler yolunda olmadığını hissediyordum ama çocuktur diyorum. Artık iki yaşına doğru gördük ki olmuyor ve psikoloğa götürdük. Atipik otizm 40% tanısı kondu. Çok üzüldüm, çok ağladım, önceden çok araştırmama rağmen ve az çok böyle birşey beklememe rağmen çöktüm. Neyse, heyete girdik, raporu aldık, şu an bir rehabilitasyon merkezine gidiyoruz, 4-5 seans yaptık. Aynı durumda olan aileler varsa lütfen tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Seanslar işe yaradı mı falan filan. Allah herkese şifa versin!
ben

Merhaba anneler
Benim oğluma da 14 Ocak’ta atipik otizm teşhisi konuldu. Biz 2,5 yaşındayken fark ettik ama o zamanlar sadece sosyal değildi. Şu anda stereotip hareketler, ekolaliler ve takıntıları var. Eğitime başlayalı 2 hafta oldu. Ben 1 aydır glütensiz ve kazeinsiz diyet uyguluyorum tv vs tamamen kapalı. Şu an tek ve en büyük sıkıntımız el hareketleri. Bu sorunla uğraşıp başarılı olanlar neler yaptınız ya da yapıyorsunuz?

Merhaba anneler
Benim oğluma da 14 Ocak’ta atipik otizm teşhisi konuldu. Biz 2,5 yaşındayken fark ettik ama o zamanlar sadece sosyal değildi. Şu anda stereotip hareketler, ekolaliler ve takıntıları var. Eğitime başlayalı 2 hafta oldu. Ben 1 aydır glütensiz ve kazeinsiz diyet uyguluyorum tv vs tamamen kapalı. Şu an tek ve en büyük sıkıntımız el hareketleri. Bu sorunla uğraşıp başarılı olanlar neler yaptınız ya da yapıyorsunuz?

Çok geçmiş olsun torunuma onyedi aylıkken atipik dendi şuanda 29 aylık tanimiz kalktı çok Şükür bizde de eline bakma parmaklarını ustuste koyma vardı sürekli yapıyordu dikkatini çekin sert bir şekilde kızın ilgisini başka şeylerere çekin zamanla unutacaktir başka ne gibi sıkıntılar var bizde sıkıntı çöktü alkış dahi yapamıyordu şimdi çok iyiyiz isterseniz özelden tel yazın görüşelim

X