Üroloji - İdrar Yolları Hastalıkları Aşırı Aktif Mesane

ya gulnil cim aynı saydığın şikayetlerin bendede var hele hele yanmadan sızlamadan ağzlıyorum hüngür hüngür çıcuklupğumdan beri bıktım valla artık...

Güzelim bu kadar uzun zamandır şikayetlerin sürüyor,hiç üroloji doktoruna gitmedin mi?

gittim ilaç veriolar birsürü idrar tahlili yapıolar yaa bişe çıkmıoooo ya idrar yolları iltihabı diolar yada mantar diolar ama bende sürekli idrarımı yaptıktan sonra yanma oluo buna bi çare bulamadı hiçbir doktorlar...

Bol su iç.İdrar tahlilinde hiç bişey çıkmaz,idrar kültürü yaptır ve sürüntü tahlili yapsınlar. Sende kronik sistit de olabilir. Yine sonuç alamazsan bence kadın doğum uzmanına da git,Kadınlarda vajina ve idrar bölgesi yanyana,birinde olan bi enfeksiyon hemen diğerine de atlar.Benim de derdim başka 2 senedir,aşırı aktif mesane hastalığından çekiyorum.Haber verirsin,geçmiş olsun.

bende de var bu illet. Uzun zamandır vardı ama pek rahatsız etmiyordu. Ne zaman sınav stresi başladı, doktorluk hale geldim ve ürolojinin yolunu tuttum. ıdrar tahlili ve böbrek ultrasonu istediler, temiz çıktı. Daha sonra aşırı aktif mesane olup olmadığından emin olmak için işeme günlüğü diye bir çizelge verdiler. 3 gün boyunca saat kaçta kaç ml su içtim saat kaçta kaç ml idrar yaptım hepsini bu çizelgeye doldurdum. Çizelgeye baktıkları zaman emin oldular ama odada iki doktor vardı ve ürodinami yaptırsakmı diye kendi aralarında konuştular. Bense daha önce bu konuda deneyimim olduğu için ve nasıl birşey olduğunu bildiğim için ödüm patladı ve onlara yalvaran gözlerle baktım. Neyse sonuçta ürodinami istemediler çok şükür ama ilerde isteyebilirler belli olmaz. Düz kasları gevşeten spazm çözücü bir ilaç yazdılar. ıLacı içmeye başladığım günden beridir çok rahatım. Yalnız sonradan etkisi azalmaya başladı ve sabah 1 doz alırken akşamları yarım doz daha ekledim buna. (doktor ihtiyaca göre 2ye kadar çıkabilirsin dedi) kutunun yarısı bitti umarım tamamı bittiğinde iyileşmiş olurum (pek umutlu değilim) Çünkü psikiyatriye yönlendirirlerse ben zaten 2 senedir antidepresan kullanıyorum. Bir arkadaşımız nedir bu biz kadınların çektiği demiş. Çok haklı çooook derdimiz bitmiyor. Allah daha büyük dertler vermesin. LÜtfen bu problemi yaşayanlar geç kalmadan doktora bir an önce gitsin yoksa kronikleşir diye duydum. Herkese geçmiş olsun.

Not: ürodinami atla deve değil. acı konusunda pek korkulacak bişey yok. Ben o işlemi yaptırırken çok utandığım için benim için bir kabus hepsi bu. Teşhis için doktor isterse kaçmayın yaptırın ilerde pişman olmayın.

Son düzenleme:
Essitalopram Merhaba,etken maddesi bu olan ilacı ben 6 ay kullandım.Aşırı aktif mesane hastalığımın şiddetini azalttı ama devam ediyor.Psikiyatri doktoru Paroksetin etken maddesi olan 40 mg ilaç verdi 1 aydır onu kullanıyorum,bu hastalığın geçtiği saatler oluyor ama başladığında da çok sinir bozucu ve bu arada sağ bacağımda boydan boya ağrıyor enteresan ama resmen idrar yollarım bacağıma vuruyor.Sende de ağrı oluyo mu bacağında? Ben 20 mayısda ürodinami yaptıracağım.ıdrar deliğini uyuşturuyorlar mı,canın yanıyo mu?Sen neden utandın,işlem esnasında bir takım şeyler mi oluyor ondan mı?Yardımcı olursan memnun olurum.Geçmiş olsun..

slm bende bu hastalığın pençesindeyim kaç yıldır.çok sık idrara çıkıyorum yanma yok ağrı yok başka şikayetler yok sadece sık idrar.mesaneya az bir kan gidince beyine yanlış sinyal geliyor mesala dolu sanıp gidiyorsun çok az bir idrar geliyor.genetik kökenli sinirsel kökenli yada psikolojik kökenli olduğu söyleniyor.bir çok ilaç var ama çoğu fayda getirmediği gibi yan etkileride çok fazla.at kuruğu diye bir bitki var onun buharı ve çayı iyi geliyormuş bende yeni duydum bakalım inşallah dener ve güzel sonuçlar alırım.arkadaşlar size tavsiyem bol su için kafeinli içecek ve yiyeceklerden kola çikolata çay gibi gıdalardan uzak duru.birde kegel egzersizleri yapın yani idrarınızı yaparken tutun sonra bırakın mesane kaslarınızı güçlendirmeye bakın kendinizi sıcak tutu.birde beyin her sinyal verdiğinde tuvalete gitmeyin.yani dayanabildiğiniz yere kadar bekleyin zamanla idrara çıkış sayınızın azaldığını göreceksiniz.çünki mesane tembel olunca zırt vırt tuvalete çıkmak olayı dahada büyütür.ben öyle yapıyorum biraz daha iyiyim.inanıyorum ki zamanla mesaneme çalışkan olmayı kendim öğreteceğim.

slm bende bu hastalığın pençesindeyim kaç yıldır.çok sık idrara çıkıyorum yanma yok ağrı yok başka şikayetler yok sadece sık idrar.mesaneya az bir kan gidince beyine yanlış sinyal geliyor mesala dolu sanıp gidiyorsun çok az bir idrar geliyor.genetik kökenli sinirsel kökenli yada psikolojik kökenli olduğu söyleniyor.bir çok ilaç var ama çoğu fayda getirmediği gibi yan etkileride çok fazla.at kuruğu diye bir bitki var onun buharı ve çayı iyi geliyormuş bende yeni duydum bakalım inşallah dener ve güzel sonuçlar alırım.arkadaşlar size tavsiyem bol su için kafeinli içecek ve yiyeceklerden kola çikolata çay gibi gıdalardan uzak duru.birde kegel egzersizleri yapın yani idrarınızı yaparken tutun sonra bırakın mesane kaslarınızı güçlendirmeye bakın kendinizi sıcak tutu.birde beyin her sinyal verdiğinde tuvalete gitmeyin.yani dayanabildiğiniz yere kadar bekleyin zamanla idrara çıkış sayınızın azaldığını göreceksiniz.çünki mesane tembel olunca zırt vırt tuvalete çıkmak olayı dahada büyütür.ben öyle yapıyorum biraz daha iyiyim.inanıyorum ki zamanla mesaneme çalışkan olmayı kendim öğreteceğim.

merhaba herkese geçmiş olsun
bende çocukluğumdan beri bu hastalıkla uğraşıyorum
ağrı falan yok sadece sık sık tuvalete gitmek zorundayım gittiğim heryerde rezil oluyorum bir bardak su içsem tuvaletteyim bana 4 5 yıl önce bir prof koydu tanıyı o zaman kalıcı tedavisi yok dedi ilaç falan da vermedi egzersiz yap yani tuvalette mesaneyi boşaltıncaya kadar oturuyorsun sonra dışarıya çıkıyorsun bu da her zaman mümkün değil
hamile kalırsam ne yapacağım onu düşünüyorum
hep şikayet ederdim ama ağrısı olanları düşününce şükrettim hepinize acil şifalar diliyorum..

bende bu hastalığı çekiyorum malesef okadar zor bir hastalıkki ne gündüzü var ne gecesi. çalıştığım yer yüzünden bu hastalığa yakalandım çünkü lavobamız yok burda ve çok sıkıntılı bi durum mecburen akşama kadar tutmak zorunda kalıyorum ve haliylede bu hastalığa yakalandım ve 1 senedir çekiyorum. çok doktora gittim fakat çare bulamadım antibiyotik ağrı kesici verip yolladılar. son olarak prof. dr.a gittim o teşhisi koydu sistoskopi olman gerekiyo dedi ama korktum. hap verdi emseleks ve xatral(prostat ilacı erkeklere yazılabiliyo sadece :KK9: eşimin üstüne yazdı öyle aldım) onlar iyi geliyo içince rahatlıyorum ama içmeyince aynı sıkıntıları çekiyorum. kurtulmak istiyorum tamamen bıktım artık. hapları bırakmak istiyorum bebeğimiz olsun artık istiyorum ama hapları içerken kesinlikle yapamayız çünkü haplar gebelikte kesinlikle kullanılmayacak türden....:KK14: rabbim hepimize şifa versin..

kimseciklerin uğradığı yo k belki buraya ama belki birileri görür . bende de bu sorun başladı sanırım. neler yaptınız geçirebildiniz mi ?dr yada yöntem tavsiyeleriniz çok işe yarar:KK43:

bendede aktif mesane var ürolodji ,psikiyatri,şimdide nörolojiye gittim bir ilaç verdi onu kullanıyorum şimdilik bakalım ne olacak
sürekli tuvalet aramaktan idrarımı tutamıycam hissiyle yşamaktan bıktım sanki habire tuvaletim var araştırdıım kadarıyla bunun tedavisi de yok gibi rabbim şifamızı versin tez elden

aynı illete ben de yakalandım kızlar.dün doktora gittim aşırı aktif mesane teşhisi koydu.yeni çıkan bir ilaç varmış kullananların yüzde 99u çok memnun cok ıyı bır ılac dedi.ismi TOVİAZ. 2 haftaya etkısını gosterır dedi.1 ay içicem bakalım.gelişmeleri aktarıcam.Allah herkesi bu dertten kurtarsın.tamam öldürmüyor ama çok pis süründürüyor yani oturup hündür hüngür ağlamak istiyorum.ama doktora danışmadan ilacı satın almayın arkadaşlar nolur nolmaz.

my77 Nilüfer

nilüfer malesef bu hastalığın bir çözümü yok:KK43:

27 yaşındayım çocukluğumdan itibaren bu sorunla yaşıyorum. kaç defa dr gittim abuk subuk şeyler söyleyip gönderiyorlar. en son 2 yıl önce tedavi gördüm tedavi sürecem tam bir yıl sürdü. EMSELEKS - üropan isiminde iki ilacı 3 er aylık dönemler olarak kullandım. her ay ultrason verdim ki bu tam bir eziyet 2 kilo su içip altına kaçıracak şekilde sıra bekliyorsun ki zaten tutamayan bir hastasın razaletin daniskası yani.. en son gittiğimde dr söylediği şey ürodinami yapacağız dedi. tamam dedim ne olduğunu bilmiyorum tabiki. araştırmadım da korkuyorum zaten birde üstelik gencecik insansın üroliji bölümünde tek bir bayansın sıra bekliyorsun amcaların yanında. :KK53: onu da geçtik kendimi hazırladım ürodinami yapılacak odaya gittim su içtik tabi yine oturamıyorum sancıdan zaten kaçırdım kaçıracağım diye ayakta geziyorum koridor full hasta dolu gezdikçe kaçıyorum odaya girdim kaçırmış olduğun ..... veriyorsun dr ölçüyo ne kadar kaçırdığını. sonra ürodinamiye girmek istediğine emin misin dedi.. zaten son safhaya gelmişim kürtaj masası gibi garip bir masa varr onu gösterdi tırstım ne yalan söyleyim ama evet dedim. kadın suratıma baktı yapmayalım dedi beni gönderdi. ben tam bir yıl eziyet çektim çalışıyorum üstelik. hastanede ultrason testi verdikten sonra işe geliyordum rezalet derecede eziyet çekiyordum. bebek bezi kullanmak zorunda kaldım kaç defaa. :KK43:

sonuç 0 kocaman bir sıfır var elimde yanii. bir kaç ay sonra evleneceğim ne yapacağımı bilmiyorum. :26:

merhaba Kızlar.

bugün bu konuya iyice kafayı taktım. hipnoz ile tedavi yöntemi varmış sanırım. başvurmayı düşünüyorum.

canım bir kaç ay sonra evleneceğim demişsin nişanlın ne diyor bu konuda çünkü bazen benim eşim kızıyor hep tuvalet hep tuvalet diye birde hipnozdan fayda görürsen ne olur bizide bilgilendir iyileştim deyip kaçma

birde merak ettiğim ne sıklıkla tuvalete giriyorsunuz
ben bazen 3 saatte bir bazen de30 dk.da 2 kere giriyorum hiç belli olmuyor kışın özellikle saat başı gitmem gerekiyor en azından sosyal hayat gerçekten zor bu durumda yaaa

nişanlım henüz olayın farkında değil çok fazla zaman geçiremiyoruz birlikte. zaten malesef ona söylemedim. en kötü üzücü tarafıda buu. :26:
bende bazen dk başı gidiyorum bazen 2 3 saatte bir dengesiz acayip birşey.
dr beyin adı :tuncay özer

google amcaya yazın dr sitesi çıkar. :KK66:
ben msj gönderdim sean grubu ile ilgili henüz dönüş yapmadı.
bu hastalık illet birşey eğer dermanını bulursam kesinlikle sizinlede paylaşırım..

Son düzenleme:
:KK6:
nişanlım henüz olayın farkında değil çok fazla zaman geçiremiyoruz birlikte. zaten malesef ona söylemedim. en kötü üzücü tarafıda buu. :26:
bende bazen dk başı gidiyorum bazen 2 3 saatte bir dengesiz acayip birşey.
dr beyin adı :tuncay özer

google amcaya yazın dr sitesi çıkar. :KK66:
ben msj gönderdim sean grubu ile ilgili henüz dönüş yapmadı.
bu hastalık illet birşey eğer dermanını bulursam kesinlikle sizinlede paylaşırım..

Arkadasım aynı sorunları tam 2004 den beri yasıyorum benim sorunum yanlış bir ameliyatla başladı.2006 yılında prof Bülent Çetinel TVT diye bir ameliyatla(yaklaşık 20 dk sürüyor )sorunumu çözdü.tabi oncesinde defalarca urodinami yaptırdım abartılacak bisey değil bu kadar dramatize etmeye gerek yok.neyse kaldığım yerden anlatayım.2008 e kadar sorunsuzdu ta ki dogum yapana dek.sırf ameliyatım bozulmasın diye sezeryan yaPtim buna rağmen ameliyat sonrası isemelerim başlamıştı cocuk bezi kullandım senelerce doktorum istanbulda olduğu icin ve de ikinci kez gebe kaldığım icin bu güne kadar erteledim durdum.tam bir hata önce ege Üniversitesi hastanesinde ikinci kez tvt oldum ikinci kızımdan önce bezi attım :))cok şükür.kısacası ertelemene gerek yok bu ameliyatlar hem cok basit hem risksiz ve iyi sonuclar verebiliyor.oncesinde yapılan tetkikler urodinami gibi can sıkıcı olsada değiyor .en kısa zamanda kurtulursunuz umarım

berrin hanım
bu ameliyatı nerde hangi hast. oldunuz
sizde bizim gibi sık idrara çıkıyormuydunuz
kaç yaşındasınız
bende hem sık idrara çıkma hemde aniden bastıran bir idrar hissi var
çoğunlukla kaçırıyorumda

sorularımı yanıtlarsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler

X