ACABA BEN LIPÖDEMMIYIM?

carmaker

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Ocak 2014
50
18
34
Acaba ben lipödemmiyim?
Eger bu soruyu kendinize soruyorsaniz lütfen asagidaki sorularin kacina evet diye cevap veriyorsunuz?
-Alt bedenim ve üst bedenim arasinda 2 beden fark var
-Bacaklarimda sebebini bilmedigim morluklar gözlemliyorum

-Sabahlari bacaklarim incecik aksama dogru cok sisiyor ve patlayacak gibi oluyor
-Bacaklarimin goruntusu karnibahara benziyor.
-Yillardir diyet spor yapiyorum vucudumun üst tarafi incecik ama alt taraftan kilo veremiyorum.
-Aksamlari bacaklarim ates gibi oluyor yanma ve agri hissediyoruz
 Lipödem hastasi oldugumu dusunuyorum hangi doktora gitmeliyim?
Eger bu sekilde bir süpheniz varsa teshisi „KALP DAMAR CERRAHLARI“ tedaviyi ise PLASTIK CERRAHLAR koyar. Lipödem görsel olarak teshis edilebilen bir hastaliktir,yukarda belirtilen bulgulari cok belirgin oldugu icin ilk teshisi kendiniz de koyabilirsiniz.
 Genetigi bozulmus, hastalikli patolojik lipödemli yaglar diyet ve sporla gidermi?
HAYIR. Lakin dengeli beslenme ve duzenli spor aliskanligi edindiginiz takdirde hastaligin kontrolsuz ilerlemesini engelleyebilirsiniz.
 Lipödemmiyim yoksa lenfödemmiyim bunu nasil anlarim?
-Lipödem, aşırı yağlanma her iki bacağı eşit etkilediğinden simetriktir. Lenfödem simetrik değildir ve genellikle sadece bir bacakta görülür.
-Lipödemde ayak bileği seviyesinde şişlik biter ve ayak etkilenmez. Lenfödemde
ise ayaklar da etkilenir. Primer lenfödem genellikle ayaklardan başlar ve yukarıya doğru ilerler. Sekonder lenfödem ise uyluk bölgesinden başlayıp aşağıya ilerleyerek ayağı da tutar.
-Lipödem, özellikle dokunulduğunda aşırı ağrıya sebep olabilir. Lenfödem de ağrıya yol açar, ancak bu kadar ciddi değildir.
-Lipödem sıklıkla morarma ve deri altında kanamaya sebep olur. Lenfödemde bu bulgular görülmez.
-Lenfödemin tanısında kullanılan “Stemmer İşareti” lipödemde görülmez. “Stemmer İşareti”, ayak ikinci parmağının üzerindeki derinin parmakla tutulmaya çalıştığında başparmakla işaret parmağı arasında sıkıştırılıp yukarı kaldırılamamasıdır. Bu testin videosu grubumuzda (Facebook, LIPÖDEMLE HAYAT grubu) mevcut bakip kendiniz testi evde yapabilirsiniz.L
Lipödemin kac evresi vardir?
 Birinci evre lipödem: Normal görünümlü bir deri, kalın ve yağ kalınlığı artmış bacaklar vardır.
 İkinci evre lipödem: Kalın ve yağ açısından dolu bir bacağa deride düzensizlikler eklenir.
 Üçüncü evre lipödem: Ciltte düzensizlikleri olan kalın bacakta yer yer yağ paketleri oluşmuştur.
 Dördüncü evre lipödem: Lenf damarlarında da sorun vardır. Ayak bileğine ve ayaklara kadar uzanan ödem de eşlik edebilir
 Lipödemin kac tipi vardir?
Lipödem Tip 1: üst bacak kalçayı içine alan bir deformite mevcuttur.
Lipödem Tip 2: Üst bacak, kalça ve dizleri içine alan bir büyüme ve yağlanma vardır.
Lipödem Tip 3: Üst bacak, kalça, dizler ve ayak bilekleri deformedir.
Lipödem Tip 4: Üst bacak, kalça, diz, ayak bilekleri ve kollar hadiseye eklenmiştir.

X