3 haftadır veterinerde kalan kedi

ladylena

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Temmuz 2019
1.308
1.254
arkadaşlar bu ara sık konu açıyorum farkındayım ama inanın sorunlarımı paylaşacak kimsem yok güne öyle kötü başladımki. önce kötü bir haber aldım başka bir mesele ile ilgili, şimdi ise 3 haftadır veterinerde kalan kedi ile ilgili aradılar. 3 hafta önce akşam geç vakit eve dönerken sokakta bi çare gördüğüm 3-4 aylık yavruya çok üzüldüm, hasta gibiydi zor nefes alıyordu kıyamadım 7/24 açık veteriner vardı yakınımda oraya götürdüm. Arkadaşımın kedileri var tanıdık diye onun babasının ismini verdim, oraya babasının ismi kayıtlı diye. Tedavi altına aldılar. O an işin maddi tarafı hiç aklıma gelmedi, ölmesine nasıl izin verebilirdim...

İlk haftasında ziyarete gittiğimde stajyer olduğunu tahmin ettiğim bir çocuk vardı. Sokakta bulup getirdiğim bir kedi vardı onu görmeye geldim dedim. Kaydınız var mı diye sorunca var diyemedim çünkü o an yanımda hiç para yoktu. Ama kedinin kaydı var arkadaşımın babasının üstüne. Kaydımın olmadıgını duyunca kedinin oldugu yere sizi çıkaramam dedi çocuk. Var deseydim benden istemeseler bile arkadaşımın babasından isterler mahcup olurum diye korktum.

Ben zaten sokaktan bulup getirmiştim, ölüme terk etmemek için size teslim ettim ilgileneceğinizi düşünüyordum sokak hayvanlarına karşı ne gibi bir yol izliyorsunuz dedim. Merak etmeyin bizim hekimlerimizde ölmesine izin vermez tedavisi yapılmıştır eğer tedavisi uzun sürecek gibiyse belediye veterinerliğine sevk edilmiştir dedi.

Arkadaşımada babasınada durumdan bahsettim. Sokak hayvanı olduğu için, sahipli olmadığı için para almayacaklar ya da uzun süre aramadıklarına göre belediyeye sevk ettiler diye tahminde bulunduk. Maddi yükümlülüğü alamayacağımı başından arkadaşıma belirttim ve onlarında almamasını rica ettim. Sonuçta belediye ile bu şekilde bir bağlantısı varsa belediye tarafından karşılanıyordur oraya getirilen sokak hayvanlarının masrafı diye düşündüm. Tek getiren ben olamam herhalde. Ücreti uygun olsa neyse en kötü taksitle öderdim ama arkadaşımdan biliyorum bahsettiğim vet. geçirilen her gece başına 100-120 tl istiyor. 3 hafta kaldığını varsayarsak çok uçuk bir fiyat ve diğer yapılan iğneler ilaçlar serumlar vb. şeyleri eklemiyorum bile. Rahat 3-4 bin tl isteyecekler. Arkadaşımında bu ara durumları iyi değil. Uzun süreden sonra bugün aradılar iyileştiğini haber veriyorlar. Ne yapacağımı bilmiyorum. Öğrenciyim burs almıyorum sadece elime ayda 600-700 tl para geçiyor ve hem örgünden hem açıktan iki üniversite okuyacağım malum ikisini harç parası, ulaşım kart parası kredi kartı borcu o bu şu derken ailemin yolladığı harçlığım olduğu gibi elimden gidecek zaten ve ekstra para yollamalarıda imkansız ayı nasıl idare edeceğimi bile bilmiyorum. Size sorum şu, eğer ödeyemezsek başımıza ne gelir, illa ödemekle yükümlü müyüz veya neden çocuğun bahsettiği gibi sahipsiz canlar belediye veterinerliğine teslim ediliyorda bu yavruyu etmediler. Nasıl bir yol izlemeliyim.

Eklemeyi unutmuşum, Tamı tamına 2 kere aradım, dönüş yapacağız diyip yapmadılar. Yüz yüze konusup bilgi almaya gittim ne kediyi gösterdiler nede bilgi verdiler. Nasıl bir yol izliyorsunuz dediğimde belediyeye sevk edilmiş olabilir dendi. Ardından 2 kerede arkadaşım aradı yine sonuç alamadık. Veterinere başkasının adını versem olur mu diye ben sormadım. Kediyi getirdiğimde kaydımın olup olmadığı soruldu, olmadıgını ilk kez geldiğimi lakin eş dost çok geldigi icin onların kaydı var mı dedi. Sorun etmeyeceğini bildiğim bir amcam gibi gördüğüm biri var, arkadaşımın babası dediğim. Onun ismini verdim. Bu şekilde neticeleneceğini bilmiyordum. Neyseki kedi iyi ve teslim aldım. Bir çok hatada bulundukları için gerçek ücreti tahsil etmeyecekler muayne ücreti ödeyeceğim sadece. Kediyide kıyamayıp sahiplendim sokağa alışamacağını hissettiğim için. KONU ÇÖZÜLDÜ HERKESE TEŞEKKURLER.

Son düzenleme:
Ücretsiz hicbisey yapmiyorlar. Sokak hayvanlarinin tedavileri de ucretli malesef bunun icin genelde insta gibi yerlerde para toplaniyor destek olmak istyenler tarafindan hep ve o sekilde karsilaniyor sokak hayvanlarinin tedavileri.
Kendim sokak hayvani goturdugumde de ucretini kendim ödedim. Bedava olmuyor diye biliyorum ben.

Ne yapılabilir bilmiyorum maalesef. Ama keşke orada bırakmasaydınız. Alıp eve getirseydiniz. Tedavi için günlük götürürdünüz. İğne, serum vs. sanırım onları karşılayabilirdiniz.

Öncelikle güzel yüreğiniz için size teşekkür ediyorum
Bu durumlara çözüm bulunmalı bence . İnsanlar yardıma muhtaç bir can gördüklerinde “acaba ne kadar fatura çıkar” diye tedirgin oluyorlar . Sırf bu yüzden yüz çevirip geçip gidenler gördüm. En azından sokak hayvanlarına ücretsiz yardımda bulunabilse veterinerler keşke.
Ödeme konusunda ne yapabilirsiniz bilemedim
Ödeyecek durumunuz olmadığından bahsetseniz belki anlayış sağlarlar

iyi de siz arayıp söyleyin. ben sokak kedisi olduğu için getirdim. bu ücreti ödeyemem diye. bunu belirtmeleri lazımdı baştan.

Yani arkadaşınızın babası adına kaydetmişler
Ödeme Nasıl demediler mi
Üç gün kalacak peşin mi ödersiniz diyorlar mesela ya da çıkarken mi vs

Kedimiz veterinerden gelme

Sokak kedilerine bakıp sahiplendiriyorlar ve onlardan ücret almıyorlar ama ben götürür adınla kaydettirirsem isterler zira sahipli evcil olur o durumda

Kliniğin gerçek sahibi ile konuşun bilemediğinizi ücretsiz diye getirdiğinizi anlatın

Ben sizi çok sorumsuz buldum. Güzel birşey yapıp kediyi veterinere götürmüşsünüz ama onlar nasılsa belediye veterinerine gönderirler deyip maddi konuları konuşmaya bile gerek görmemeniz inanılmaz. Orası özel bir kurum ve tabii ki getiren kişinin sorumluluk alması gerekir veteriner kediyi alıp belediyeye gönderse bırakan kişi ben size izin verdim mi diye hır çıkarsa ne olacak. Ayrıca veteriner değilim ama yıllardır gittiğim veterinerin çektiği sıkıntıları biliyorum kapılarına bırakılan köpekler tedavi için bırakılıp sonra maddi yükü çıkınca ödeyemem deyip kaçanlar... bu insanlar da sonuçta bir iş yapıyor ve devlet destek olmuyor herkes sizin gibi yapsa nasıl ayakta kalacaklar. Şu durumda gidip açık açık konuşmaktan başka çareniz yok. İndirim yapmalarını isteyin takside böldürün filan ama elinizden geleni yapın yani. Siz ödeme konusunda gayret göstermezseniz arkadaşınızın babası da etkilenir

kediyi ölüme terk etmediğiniz için sizi tebrik ederim. Gidin konuşun eminim sizin gibi temiz kalpli birini kırmazlar.

Sizin gibi insanlardan nefret ediyorum. NET !
Geceliği 100 lira olan yere götürmüceksiniz o zaman hayvanı, alıp belediyeye götüreceksiniz. Bu hayvanlar kliniğe girdiği anda veterinerin vicdanına kalıyor. Tedavi etsen ilaçları cebinden veriyorsun, eleman var içeride onlar uğraşıyorlar maaşları var. Bizim vicdanlı hayvanseverlerimiz bunları düşünmez neden?

Bazı klinikler uğraşmaz bazıları mahkemeye verir. Klinikler kameralarla izleniyor zaten, kediyi kimin getirdiği belli.
Napıyosunuz yolda gördüğünüz çocukları bakkala sokup hepsine şeker, çikolata alıp bakkala para vermeden çıkıp gidiyo musunuz?

Sizin gibi insanlardan nefret ediyorum. NET !
Geceliği 100 lira olan yere götürmüceksiniz o zaman hayvanı, alıp belediyeye götüreceksiniz. Bu hayvanlar kliniğe girdiği anda veterinerin vicdanına kalıyor. Tedavi etsen ilaçları cebinden veriyorsun, eleman var içeride onlar uğraşıyorlar maaşları var. Bizim vicdanlı hayvanseverlerimiz bunları düşünmez neden?

Bazı klinikler uğraşmaz bazıları mahkemeye verir. Klinikler kameralarla izleniyor zaten, kediyi kimin getirdiği belli.
Napıyosunuz yolda gördüğünüz çocukları bakkala sokup hepsine şeker, çikolata alıp bakkala para vermeden çıkıp gidiyo musunuz?
Ben de sizin gibi insanlardan nefret ediyorum ^^
Sokaktaki çocuğa şeker çikolata almakla ölmek üzere olan bir hayvanı veterinere bırakmak aynı şey mi?
Yakınlarda açık orası varmış kız oraya götürmüş.
Ölmek üzere insan bulsan karşıda acil servisi olan özel hastane olsa götürmeyecek misin ?
Kızın da çok umrundaydi senin nefret etmen. Git ötede nefret et. Hayvanseverler kadar da başına taş düşer inşallah( gerçek anlamda) ne olsa hayvanseverler nerde bilmem ne.

Imza Attın mi tatlım bırakırken?
Bir şey olmaz korkma. Sahipsiz diye belirtmissin eğer yasal prosedürleri isletmedilerse kendi problemleri.
Saki ol bir şey yapamazlar.

Bu arada arkadasinin babasinin kaydini haber vermeden kullanmissin ve durumu sonradan bildirmişsin. Boyle birsey yapmamalisin, ne cüretle insalarin ismini kullanabilirsin ki? Kendi ismini verseydin. Oradakilerinde buna dikkat etmeleri gerek aslinda. Oldu yani adimi soyadimi bilen benim kaydimla hayvan getirsin öyle şey mi olur?

İnsan bir haber verir. Bir iş yapmaya kalkmissiniz elinize yüzüne bulamişsiniz.

Umarim kedi iyilesir ama keske baskasinin adini vermeseydiniz.Arkadasinizin yerinde olmak istemezdim ve size mesafe koyardim .Sonradan haber vermek yerine bastan verseydiniz adamin durumu musaitse karsilarim parasini gibi soylerdi ama simdi ne yapar bilemiyorum

Ben de sizin gibi insanlardan nefret ediyorum ^^
Sokaktaki çocuğa şeker çikolata almakla ölmek üzere olan bir hayvanı veterinere bırakmak aynı şey mi?
Yakınlarda açık orası varmış kız oraya götürmüş.
Ölmek üzere insan bulsan karşıda acil servisi olan özel hastane olsa götürmeyecek misin ?
Kızın da çok umrundaydi senin nefret etmen. Git ötede nefret et. Hayvanseverler kadar da başına taş düşer inşallah( gerçek anlamda) ne olsa hayvanseverler nerde bilmem ne.
Bak sana şimdi işin olurunu söyleyeyim. Kediyi buldun çok acil durumda koşarak en yakın veterinere götürürsün dersin ki hocam benim param yok kaptım geldim. İlk müdahaleyi yaparlar genelde de bu durumlarda para almazlar. Hastayı getiren orada bekler ilk müdahale sırasında, hayvan stabil oldu mu, veteriner der ki alın artık belediyeye götürün bakın şunları yaptık bunları yaptık diye eline epikriz raporuna benzer bir kağıt verirler. O da alır kediyi tedaviye götürür.
Siz bu şekilde iyilik yapmıyorsunuz, veteriner hekimler iyilik yapıyor.

veterinerler kesinlikle bu şekilde sokak hayvanı diye ücretsiz bakmıyor. Hatta indirim bile yapamıyorlar.
Evcil hayvan ve sokak hayvanı olarak veterinerler birliğiyle her yıl bir fiyatta anlaşılıyormuş. Orada belirlenen fiyatla işlem yapılıyormuş. Çok sık hayvan veterinere götürdüğüm için biliyorum, yani en azından benim yaşadığım ilçede bu şekilde.

En başta zaten başkasının adına kayıt yaptırmanız hoş olmamış . Bana yapılsa rahatsız olurdum açıkcası. Veteriner nasıl kabul etti bunu anlamadım. Her isim /soy ismimi bilen benim adıma bir can kayıt ettirebiliyor mu oraya? garip .

İkincisi; diğer gün görmeye gittiğinizde üzerinizde para olmadığı için ismimi vermedim diyorsunuz. Demekki bir ücret ödeneceğinin farkındasınız . Neden sormadınız ?
Devamında o 3 haftada hiç mi merak etmediniz bıraktığınız Can hayata tutundu mu diye ? Hiç mi arayıp durumunu sormadınız? entresan.

Sizinki buldum getirdim benden vicdanen yük gitsin gibi bir şey olmuş.

Ücret için veteriner ile görüşürseniz belki indirim olabilir. Arkadaş çevreniz var ise aranızda yardım toplayıp ödeyebilirsiniz. Biz bazen iş ortamında bu şekilde para toplayıp hasta canları tedavi ettiriyoruz.

Ya kusura bakmayın da hani yardım yapmışsınız ama yarım yamalak. Benim de kedim var, zengin falan da değilim.
Bir kendiniz başkasının adını niye veriyorsunuz kediyi getiren sizsiniz başkası ne alaka?
İkincisi veterinerin de kullandığı ilaç o bu maliyet hepsi ve sürekli hayrına yapamazlar bunu karşıdan beklemek bana sorumsuzca geldi.
Madem bu kediyi oraya verdiniz bir şekilde para ayarlayıp veterinere ödeme yapmanız gerekir. Bunun için Twitter İnstagram vs yardım isteyebilirsiniz ekstra

Bak sana şimdi işin olurunu söyleyeyim. Kediyi buldun çok acil durumda koşarak en yakın veterinere götürürsün dersin ki hocam benim param yok kaptım geldim. İlk müdahaleyi yaparlar genelde de bu durumlarda para almazlar. Hastayı getiren orada bekler ilk müdahale sırasında, hayvan stabil oldu mu, veteriner der ki alın artık belediyeye götürün bakın şunları yaptık bunları yaptık diye eline epikriz raporuna benzer bir kağıt verirler. O da alır kediyi tedaviye götürür.
Siz bu şekilde iyilik yapmıyorsunuz, veteriner hekimler iyilik yapıyor.
Çok doğru

Pardon ama bunun neresi iyilik? O veteriner kliniği neyle dönüyor, ilaçlar kaç lira haberiniz yok mu acaba? Oldu o zaman her yerde gördüğümüz sokak hayvanını götürüp bırakalım özel veterinerlere, suyla çalışıyorlar ya hiç ödemeyi falan düşünmeyelim. Hayır bi de yok niye belediyeye bırakmamışlar diyorsunuz, siz niye düşünmüyorsunuz bunu? Ayrıca başkasının adını vermek nedir, kedisi var diye.. tabii ki hayvanları sevelim koruyalım kollayalım da sonunu düşünmeden değil.

X