2023 Haziran Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    194
Bu da ikinci favorim.En sevdiğim pastalardan.Rusların Medovik dediği Ballı pasta.Çok lezzetli oluyor. mathildays mathildays katları böyle lavaş gibi pişen pastalarda kekin kabarmama derdi olmuyor,lavaşları hazırlayıp pişirmek vakit alıyor sadece.Bir az malzemesi para tutuyor ama,yine de almaktan çok daha ucuza geliyor,tadı da o kadar güzel ki,doyamıyorsun.Böyle pasta yapa bilirsin
Screenshot_20240515-174536_Gallery.jpg
Screenshot_20240515-174555_Gallery.jpg
Screenshot_20240515-174603_Gallery.jpg

Geceleri çok emen bebek gündüz iştahsız oluyormuş,sizde durumlar nasıl?

Kızlar,ben gece emmesini kesmek istiyorum.Sizde durumlar nasıl?Benim oğlum gece 2-3 defa uyanıyor,bazen 1inde, bazen 2sinde de emziriyorum.1 yaşında olunca artık gece emmesine ihtiyacı yok diyorlar.İştahı ile ilgili değil,sonraki zamanlar kesmek zor olur diye kesmek isterim.İyi yediği zamanlar da oluyor,kötü yediği de oluyor.Bir yanım da çocuğa kötülük yapma,emmek istiyorsa,emzir diyorSon zamanlar yemek yerken ayakta duruyor demiştim,şimdi etrafa da uzanıyor,masadakilere uzanıyor,alıp yere atmak istiyor,oynayarak yemek yiyor.Sizin çocuklar da böyle mi?
İştahı az gercekten. Ben de 2 yasına kadar gece emsin istiyorum ams bi yandan da ikimizin de uyku kalitesi çok düşüyor üstüne bir de emerken su gibi terleyip üşütüyor sürekli hasta. Yani kararsızım
Yenek konusunuda da aynı mama sandalyesinde durmuyor sürekli eliyle masada bir şeyleri işaret ediyor oyuncak istiyor.

İştahı az gercekten. Ben de 2 yasına kadar gece emsin istiyorum ams bi yandan da ikimizin de uyku kalitesi çok düşüyor üstüne bir de emerken su gibi terleyip üşütüyor sürekli hasta. Yani kararsızım
Yenek konusunuda da aynı mama sandalyesinde durmuyor sürekli eliyle masada bir şeyleri işaret ediyor oyuncak istiyor.
2 yaşına kadar gece emmese de olur.Uyku kalitesine göre en geç 1,5 yaşında kesmeliyiz bence.1 yaşdan sonra sabah ve akşam,arada da kendi isterse ya yemekden sonra bir az anne sütü vere biliriz.1 yaşında çocuğun gece emmeye ihtiyacı yok diyor uzmanlar.

ay ne güzel 😫😫bir bebeğin uykusu yerindeyse her şey halloluyor ya
Gündüz uykusu fena değilde geceleri yoruyor beni hep emmek istiyor
Geceleri çok emen bebek gündüz iştahsız oluyormuş,sizde durumlar nasıl?

Kızlar,ben gece emmesini kesmek istiyorum.Sizde durumlar nasıl?Benim oğlum gece 2-3 defa uyanıyor,bazen 1inde, bazen 2sinde de emziriyorum.1 yaşında olunca artık gece emmesine ihtiyacı yok diyorlar.İştahı ile ilgili değil,sonraki zamanlar kesmek zor olur diye kesmek isterim.İyi yediği zamanlar da oluyor,kötü yediği de oluyor.Bir yanım da çocuğa kötülük yapma,emmek istiyorsa,emzir diyorSon zamanlar yemek yerken ayakta duruyor demiştim,şimdi etrafa da uzanıyor,masadakilere uzanıyor,alıp yere atmak istiyor,oynayarak yemek yiyor.Sizin çocuklar da böyle mi?
Yok benim kızım nerdeyse sabaha kadar emiyor ama gündüz istahida güzel masallah
Ben pastacı tanıdığım var,ona yaptıracağım,daha önceleri de alıp memnun kalmıştım.Evde kendimiz yaptığımız pastalar daha lezzetli oluyor tabi,onların tadını hiç vermiyor.Doğum gününde misafirlerim olacak,pastayla uğraşamayacağım,hem de pahalı olmadığı için almak daha makul.
Keki hangi tavada yapıyorsunuz?Ben tencerede yapmıştım,iyi kabarmıştı,bir de tavada lavaş gibi yapılan var onu biliyorum.
Lavaş kadar ince değil ama kat olarak pisiriyorum, ger katı ayrı pisiriyorum, bi pastanın en büyük zorluğu pandispanyayi kesmektir, onunla uğraşmak istemiyorum
Benim bu zamana kadar yaptığım en güzel çıkan,en lezzetli pastam diye bilirim buna,2014 yılında yapmıştım, yesilcan86 yesilcan86 paylaşınca o günlere gittim
Eki Görüntüle 3428213 Eki Görüntüle 3428214
Gayet güzel görünüyor ellerine sağlık

Gündüz uykusu fena değilde geceleri yoruyor beni hep emmek istiyor

Yok benim kızım nerdeyse sabaha kadar emiyor ama gündüz istahida güzel masallah

Lavaş kadar ince değil ama kat olarak pisiriyorum, ger katı ayrı pisiriyorum, bi pastanın en büyük zorluğu pandispanyayi kesmektir, onunla uğraşmak istemiyorum

Gayet güzel görünüyor ellerine sağlık
Uyku eğitimi ile ilgili araştırdığımda böyle bir şey karşıma çıkmıştı:gündüz iştahı iyi,güzel yiyorsa,geceler alışkanlıktan emiyor,ya da gündüzler anneye olan ihtiyacı ödenmezse,gece uyanıp bunu ödemeye çalışıyor.Ben uyuduğunu gördüğümde memeyi ağzından çekiyorum,yoksa basen kendi bırakmıyor,görüyorum ki,emzik yerine kullanmaya başlamış.

Kızlar ben artık biz ne yersek onu yedirme safhasına geçtim anneler gününde ben trabzonluyum eşim akçaabat köfte yiyelim dedi koydum mama sandalyesine mert efeye iki tane köfte yedirdim yanına yoğurtla mis gibi akşam yemeği işte artık alışsın akşam evde ne varsa eğer çok taneliyse bızzt yapıp veriyorum ama yine de ona özel yemekler yapıyorum tabii ki bu arada diyetim bitti 65 le başladım boyum 165 62 yle kapattım defteri ama baya inceldim bence hamilelik öncesi pantolonlar falan oluyor pazartesi aynı listelerle devam edicem bu haftasonu biraz yemece😅

Kızlar ben artık biz ne yersek onu yedirme safhasına geçtim anneler gününde ben trabzonluyum eşim akçaabat köfte yiyelim dedi koydum mama sandalyesine mert efeye iki tane köfte yedirdim yanına yoğurtla mis gibi akşam yemeği işte artık alışsın akşam evde ne varsa eğer çok taneliyse bızzt yapıp veriyorum ama yine de ona özel yemekler yapıyorum tabii ki bu arada diyetim bitti 65 le başladım boyum 165 62 yle kapattım defteri ama baya inceldim bence hamilelik öncesi pantolonlar falan oluyor pazartesi aynı listelerle devam edicem bu haftasonu biraz yemece😅
Yaa ben kiloyu vereli çok oldu, 53 kiloyum ama göbekle göğüs arası bir şişlik var.Eskiden incecik bir belim vardı, dümdüz karnım ,kum saati gibiydim🤣🤣🤣🤣, şimdi doğum öncesi pantolonlarımı giyiyorum ama üstü biraz daha bol tutuyorum çünkü sanki futbol topunu ortadan ikiye ayırıp göbeğime yapıştırmış gibiyim 🤣🤣🤣

Yaştan dolayı mı doğumdan mı bilemedim.

Yaa ben kiloyu vereli çok oldu, 53 kiloyum ama göbekle göğüs arası bir şişlik var.Eskiden incecik bir belim vardı, dümdüz karnım ,kum saati gibiydim🤣🤣🤣🤣, şimdi doğum öncesi pantolonlarımı giyiyorum ama üstü biraz daha bol tutuyorum çünkü sanki futbol topunu ortadan ikiye ayırıp göbeğime yapıştırmış gibiyim 🤣🤣🤣

Ay 53 süper valla o göbek zor gider sporsuz zor sanırım hatta akşam olunca beş aylık hamile oluyodum şimdi azaldı sükür

Bende İskender yedirdim yoğurtla birlikte yedi ama dışarda olmasının da etkisi var daha bi iştahla yiyor, doğum öncesi kiloma ben de ulaşmak istiyorum jeanlerimin hiç biri olmuyor, 20 kg aldım ben 15 kilosu doğum sonrası hemen gitti 5 kg kaldı 168/ 58 şu an emzirince çok acıkıyorum.

Bende İskender yedirdim yoğurtla birlikte yedi ama dışarda olmasının da etkisi var daha bi iştahla yiyor, doğum öncesi kiloma ben de ulaşmak istiyorum jeanlerimin hiç biri olmuyor, 20 kg aldım ben 15 kilosu doğum sonrası hemen gitti 5 kg kaldı 168/ 58 şu an emzirince çok acıkıyorum.
Yaa aslında boy kilo oranın çok iyi hatta baya iyi jeanlere takılma bence yaz geldi şimdi kilo kolay gider iskender valla mis olmuş benimde aklımda olsun yediririm👏🏻🥰

ben de hızlıca verdim nasıl olduğunu anlamadım bile. doğum öncesinden daha zayıfım. selim beni bitiriyor galiba😫 o göbek bende de kaldı. sezaryen etkisi galiba ve sanırım spor yapmak gerekiyor 🙈

Ay kızlar bu biz ne yersek bebişte onu yesin dönemi çok güzel dün eşimin kardeşinin doğum günü vardı eltim de güzel hazırlanmış gün tabağı gibi yapmış labne dolgulu dereotlu ama yumuşacık bi poğaça vardı biz yerken ara öğün gibi ondan yedirdim mert efeye nasıl sevdi hem sakin durdu hemde karnı doydu bende o yiyor diye rahat ettim sonra da yanıma yemeğini almıştım onu yedirdim oh be valla yemek olayı bu şekilde bomba😅

Kızlar canım çok sıkkın. 2 gün önce kahvaltıda çay fincanını mama sandalyesinden uzağa koymuştum , oraya uzanamaz diye. Bir anda fincanı çekti ve 3 parmağını batırdı sıcak çaya. Hemen aldım soğuk suya tuttum, 2 parmağında 2. derece yanık -bül oldu. Sessiz bebeğim saatlerce ağladı , ağladık.
Bir de kulağını kaşıyordu salyası akıyordu , diş çıkarıyor zannettim o da orta kulak iltihabıymış.Doğduğundan beri hiç hasta olmamıştı diye seviniyordum üst üste geldi.
Hiç yemek reddetmeyen bebeğim zorla antibiyotik- ağrı kesici verdim diye artık yiyecekleri öğürüyor, diliyle dışarı itmeyi öğrendi.
Ek gıda için zorlamıyorum ., şimdi de huy değiştirdi şiddetli mememi ısırıyor. Canı acıyor diye mi , bana tepki gösteriyor diye mi yoksa bu ayın atağı mı bilemiyorum, çok üzülüyorum.
Elini bir yere çarpmasın diye bütün gün kucağımda ya da yanında oturuyorum. İyileştikten sonra da hep yanında oturmama ve kucağımda gezmeye alışacak diye korkuyorum. Kafam çok karışık 🥴.

Kızlar canım çok sıkkın. 2 gün önce kahvaltıda çay fincanını mama sandalyesinden uzağa koymuştum , oraya uzanamaz diye. Bir anda fincanı çekti ve 3 parmağını batırdı sıcak çaya. Hemen aldım soğuk suya tuttum, 2 parmağında 2. derece yanık -bül oldu. Sessiz bebeğim saatlerce ağladı , ağladık.
Bir de kulağını kaşıyordu salyası akıyordu , diş çıkarıyor zannettim o da orta kulak iltihabıymış.Doğduğundan beri hiç hasta olmamıştı diye seviniyordum üst üste geldi.
Hiç yemek reddetmeyen bebeğim zorla antibiyotik- ağrı kesici verdim diye artık yiyecekleri öğürüyor, diliyle dışarı itmeyi öğrendi.
Ek gıda için zorlamıyorum ., şimdi de huy değiştirdi şiddetli mememi ısırıyor. Canı acıyor diye mi , bana tepki gösteriyor diye mi yoksa bu ayın atağı mı bilemiyorum, çok üzülüyorum.
Elini bir yere çarpmasın diye bütün gün kucağımda ya da yanında oturuyorum. İyileştikten sonra da hep yanında oturmama ve kucağımda gezmeye alışacak diye korkuyorum. Kafam çok karışık 🥴.
çok üzüldüm canım çok geçmiş olsun
kendine suç bulma aşırı refleksliler bu dönem. bizimkinin de üstüne iki defa çay döküldü ama allahtan sıcak değildi 😫 yanımdayken su bile içemiyorum ben hemen atılıyor
hastayken bir şey yememesi de çok normal selim hastayken ben yazmıştım birkaç hafta sadece yoğurt yiyordu. sonra düzeldi iyileşince geçiyor
bir an önce şifasını bulsun inşallah kuzucuk 🫶🫶

Ay kızlar bu biz ne yersek bebişte onu yesin dönemi çok güzel dün eşimin kardeşinin doğum günü vardı eltim de güzel hazırlanmış gün tabağı gibi yapmış labne dolgulu dereotlu ama yumuşacık bi poğaça vardı biz yerken ara öğün gibi ondan yedirdim mert efeye nasıl sevdi hem sakin durdu hemde karnı doydu bende o yiyor diye rahat ettim sonra da yanıma yemeğini almıştım onu yedirdim oh be valla yemek olayı bu şekilde bomba😅
bu gerçekten çok hoşuma gitti artık ben de böyle yapıcam her şeyi yesin ya😍😍

Uyku eğitimi ile ilgili araştırdığımda böyle bir şey karşıma çıkmıştı:gündüz iştahı iyi,güzel yiyorsa,geceler alışkanlıktan emiyor,ya da gündüzler anneye olan ihtiyacı ödenmezse,gece uyanıp bunu ödemeye çalışıyor.Ben uyuduğunu gördüğümde memeyi ağzından çekiyorum,yoksa basen kendi bırakmıyor,görüyorum ki,emzik yerine kullanmaya başlamış.
Uyuduğunda memeyi ceksemde balık gibibagzini açıp arıyor vermezsem ağlıyor, çok dalmasi gerek bırakması icin, gunduzleri cok ilgilenemiyorum genelde babannede asiri yogun bi tempom var, yemek yerkende dahil olmak uzere 5 dk ohh deyip oturduğumu bilmem
yesilcan86 yesilcan86 kek tarifi atacaktınız ben beklemedeyim hâlâ 🤗
Ayy cok ozur dilerim canim, yoğun bi hafta sonu gecirdim, bakamadım buraya, sadece kek mi kremaca vereyim mi şimdi, keki yazıyorum
2 yumurta L boy
5 yemek kaşığı toz seker
1 su bardağı süt
1 çay bardağı sıvı yağ
1 tepeleme kakao (şart değil ben kakaolu yaptim)
5 yemek kaşığı un(kontrollü ekle)
Kabartma tozu ve vanilya birer paket
Bildiğin kek tarifi, kıvamı ne çok katı olsun nede çok cıvık, benim tavam 28 cm yanmaz yapismaz tava, tabanını hafif yagladim 2 kepce kek döktüm, en buyuk ocagi en kısık seviyede acip tavayi koydum, tavayi isitmiyorum soguk koydum, tavayi tam kapatacak bi kapak koyup pişmesini bekledim ara ara kontrol et, kekin üzerine dokun eline sıvı şeklde yapışmıyorsa pismistir, tavayi sallayinca tabandan ayriliyir zaten bi tepsiye koy, tavanin tabanini temizle tekrar yagla ayni sekilde pisir
Aynen öyle rahatlık valla, zaten oğlum cins bi çocuk yemek konusunda, birde kızım öyle olsun istemiyorum, ne yaparsam yediriyorum, bugün etli patates yemeği pirinç pilav yaptım, patates yemeğinin içine azda pilav koydum yedirdim, ilk defa karpuzun tadinada baktı çok sevdi, eriği çok seviyor, yarında kiraz yedirecem

Cuma günü oğlumun doğum gününü yaptım, pasta şahane ötesi olmuştu lezzeti, bugün eltimin kizininda doğum günüydü, oğlum gitti, pastayı eltim özel yaptırmış, oğlum diyorki anne senin yaptığın pastanın tırnağı olamaz, az yedim ama olmamış, senin pastanın tadına doyamıyorum diyor, ordada sürekli demiş annemin pastası daha güzeldi diye 😂 az önce kek tarifini verdim kremayı da yazıyorum yapmak isteyen arkadaşlarım deneyebilir ve bana teşekkür edebilir 🤭
Bu ölçüler iki katlı bir pasta arası için, küçük bi kase artıyor onuda kasiklayin
3 buçuk şu bardağı süt
2 kasık nişasta
1 tepeleme kaşık un
1 yumurta beyazı, sarisini koymayın
4 yemek kaşığı seker
Bu malzemeleri karıştırıp ocağa koyun sık sık karıştırın topaklanmasin, iyice koyulasinca altını kapatın 1 paket vanilya ve yarim kaşık tereyağ ekleyip iyice karıştırın vanilya ve yağ karışınca üzerine poşet kapatıp soğumaya bırakın, iyice soğuyunca 2 kasık labne ekleyinbi güzel karıştırın mikser kullanabilirsiniz kolaylık olur.
Lezzeti çok güzel ben labneden sonra damla çikolatada koydum kremaya isteyen koyabilir. Kek tarifini tekrar ekliyorum tek bi mesajda olsunlar diye
2 yumurta L boy
5 yemek kaşığı toz seker
1 su bardağı süt
1 çay bardağı sıvı yağ
1 tepeleme kakao (şart değil ben kakaolu yaptim)
5 yemek kaşığı un(kontrollü ekle)
Kabartma tozu ve vanilya birer paket
Bildiğin kek tarifi, kıvamı ne çok katı olsun nede çok cıvık, benim tavam 28 cm yanmaz yapismaz tava, tabanını hafif yagladim 2 kepce kek döktüm, en buyuk ocagi en kısık seviyede acip tavayi koydum, tavayi isitmiyorum soguk koydum, tavayi tam kapatacak bi kapak koyup pişmesini bekledim ara ara kontrol et, kekin üzerine dokun eline sıvı şeklde yapışmıyorsa pismistir, tavayi sallayinca tabandan ayriliyir zaten bi tepsiye koy, tavanin tabanini temizle tekrar yagla ayni sekilde pisir.
Akliniza takılan bisey olursa sorarsınız

Eklentiler

• 20240517_223637.jpg
    20240517_223637.jpg
    138,7 KB · Görüntüleme: 14
  • 20240517_165407.jpg
    20240517_165407.jpg
    130,2 KB · Görüntüleme: 14
Kekin birini düz bir tabağa yerleştirip
1 su bardagi su
1 cay kaşığı granül kahve
1 yemek kaşığı şekeri
Bu karışımın yarısını kaşıkla kekin her tarafını yayıp ıslanıyoruz, ara kremayı bolca sürüp üst keki yetiştiriyoruz, kalan kahveli suyla onu ıslatıp krem santiyi sürüp her yerine susluyoruz

X