Yün yorgan temizliği...

sevorane

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2007
586
4
arkadaşlar aranızda yün yorgan yıkatan varmı? internetten biraz araştırdımda halı yıkama firmaları yün yorganda yıkıyorlarmış özel makinelerinde. ama kararsız kaldım.aranızda yıkatan varsa fikirlerini almak istiyorum..

Ben yıkatmadım ama bizim burada kuru temizlemeciler de yıkıyor yün yorgan. Arkadaşlarımdan yıkatan oldu, gayet de memnun kaldılar.

ben de verdim. güzel olmuş ama aralarındaki dikiş sık olmazsa toplanacagını söylmişti,ama öyle bir şey olmadı. seninkininde olmaz inşallah...ç

arkadaşlar aceba temizliği kolay olmasından dolayı yünden kaçarken yavrularımızın sağlığını riske atıyor olabilirmiyiz. Biraz araştırdım ve internette şöyle bir yazı buldum
"Yün en doğal ve kullanışlı elyaf çeşididir. Bu güne kadar yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bilgiler yün' ün vazgeçilmez bir elyaf olduğunu kanıtlıyor.

Yün doğaldır

Yün yalıtım değeri yüksek bir üründür

Yün geç leke tutar

Bakteri oluşumu için uygun bir ortam değildir (bu oluşmaz anlamına gelmez)

Doğal yaylanma etkisi gösterir

Yün yanıcı parlayıcı değildir

Alerjik değildir

Nem tutucudur.

Yün herşeyden önce doğaldır. Doğal olmayan petrol ürünlerinin her geçen gün yeni zararları ortaya çıkmaktadır. Bilinen ve hiçte hafife alınmayacak zararı kansorejen olmasıdır. Bizler artık petrol türevi poşet bile kullanmaktan kaçınırken nasıl olurda saatlerce üzerinde dinleneceğimiz özellikle yastıgımızı petrolden yapılan bir üründen seçebiliriz.

Yün'ün kendi ağırlığının %30-40 ı kadar nem tutma kapasitesi varken bu rakam petrol ürünlerinde %1 hatta altına kadar düşebilir. Peki bu ne anlama geliyor.Vücüdumuz sürekli olarak dışarıya deri yoluyla nem verir .Bu nemin bir kısmı yastık tarafından absorbe edilir. Normalde yalıtkan olan yün'ün ısı geçirgenliği artar ve 35 derece veya üzerindeki vücut ısımızı üzerine alır.Bu bize gerçek bir ferahlama sağlar . Bu yüzden yün yastıklar bize soğukmuş hissi verir. Petrol elyafında ise yastığımızın sadece kafamızın geldiği yer yoğun olarak terler. Ama bu ter yayılmadığı için buharlaşma olmaz.uyandığımızda kafamız ve yorgan ıslanmış olarak uyanırız.

Bazıları sadece temizlenmesi zor diye yün yastıkdan ve yorgandan vazgeçiyorlar. Halbuki yün yorgan da yastıkta yıkanabilir vede bu temizlik artık pahalıya mal olmazyastıklar 5-10 tl yorganlar ise 15-20 tl arasında temizletilebilir.Tavsiyemiz 6 ayda bir temizletilmesi yönündedir. Eskiden bu kadar kolay değildi bu temizliği ev hanımları kendisi yapmak zorundaydı ve çok yorucu bir işti .Ayrıca mükemmel temizliği elde etmek neredeyse imkansızdı. şimdi ise biz duygu halı temizleme dahil birçok halı temizlemeci bu işi yapmaktadır. önemli olan bildiğimiz ve güvendiğimiz bir firmaya vermemiz. Sonuçta her işte olduğu gibi bundada uzmanlık ve ustalık gereklidir . Ayrıca piyasada kullanılan temizlik ürünlerinin %99 u yün için güvenli ürün değildir. Yün yüksek alkaliye karşı hassastır ve kolayca serteşip kırılgan bir yapı kazanır. Bu ise yün ürünün sonu demektir."
kaynak : NEDEN YÜN ?

Kizlar yun yorganimi temizletmek istiyirum,kararsiz kaldim,yorganci, ozel makinelerimizde yorgani sokup tozunu attirip sonra dikiyoruz,mitili(_bezi)dahil 120 lura dedi.boyle bir işlem yapriran var mi?

Geçen yıl kuru temizlemede yıkanan yorgani bu sene açıp kendim yikayayim dedim demez olaydım.
Canım yorganim keçe yığınına dönüşmüş.
Suda bekletip yikarsam belki açılır. Mümkün değil...
Yorgunluk su ve deterjan israfınan başka bir şey değil.
Kara kara düşünüyorum şimdi bu keçeyi ne yapsam diye...
Bu yün yorgani kurtarabilir miyim.
Yardımcı olursanız sevinirim.
Yorganinizi kesinlikle bu şekilde yikatmayin

Yün didmek derler. Duydunuz mu bilmem? Kabartmak için cıkarıp didmeniz lazim. Sonra içerisine koymak lazım ama çok zahmetli iş. Yok mu yaşı büyük bir komsunuz yardım isteseniz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…