Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman...Program yükle.

YARENn

ZzUuZzUuMmMm ♥ ♥ ♥
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2007
2.654
2
calendarr.gif

İnternette ne yazık ki tamamına yakını yabancı dillerde olmak üzere bir çok ovülasyon takvimi buldum, bir tanesi hoşuma gitti. Free-trial olarak 45 günlük bedava kullanım süresi veren bir site buldum ve indirdim.
bilgisayarınıza kuruyorsunuz. Kurduğunuz andan itibaren 45 günlük deneme süresi başlıyor. Aslında full sürümü 34 $.
Bu takvimle, fertilitenizi yani doğurganlığınızı görebiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey menstrüel periyod sürenizi yani siklus uzunluğunuzu ve SAT'ı (son regl gününüzü) tarih olarak programa girmek.
Sizin için bir sürü bilgi çıkıyor ekrana.
Denemesi bedava...
Resmin yanındaki "download now" diyen turuncu ikona tıklayınız.
Buradan indirin Ovulation Calendar

Bu takvim nasıl kullanılıyor onu anlatayım. Öncelikle açılan takvim penceresinin sol üst tarafında "My Menstrual Cycle" yazan bir yer var. En önemli kısım burası.

'Edit' diyerek öncelikle burayı düzenliyoruz. "Last Period" sizin son regl gününüz. "Cycle length" regl dönemi uzunluğunuz. "Luteal Phase" ovülasyonla regl başlangıcı arasındaki dönemdir. Genellikle 14 gündür ancak siz yine de regl uzunluğunuza göre dikkat edin.

Bu adımlardan sonra altta "My Goal" diyor, yani hedefim. Bu takvim gebe kalmak için kullanılabileceği gibi, gebelikten korunma için de kullanılabiliyor. "Avoid pregnancy" derseniz bu gebe kalmak istemediğiniz bir takvim oluşturmaya hazırlanır. "Conceive (any gender)" seçeneğini işaretlerseniz, hamile kalmak istediğinizi ve cinsiyetin önemli olmadığını ifade eder. "Conceive a girl" kız çocuğu istediğinize, "conceive a boy" erkek çocuğa hamile kalmak istediğinize işaret eder.

Configure dediğinizde takvim ortaya çıkar. Şimdi takvimdeki renkler ve şekillerden bahsedeyim. "Legend" harita işaretleri demek.

Öncelikle yeşil renkler ve anlamları: en açık yeşil "Low fertility" yani düşük gebelik ihtimali, daha koyu olan yeşil "Medium/high fertility" yani orta/yüksek derecede gebelik ihtimali, koyu yeşil olan "Highest fertility (ovulation)" ise en yüksek gebelik ihtimali (ovülasyon) anlamına geliyor.

Pembeler menstrüel kanamanın derecesini gösteriyor. Light olan en hafif, heavy olan en yoğun.

Beyaz renkli kutucuk "non-fertile" days yani gebelik şansının olmadığı günler.

Kalp resmi "have intercourse" yani ilişkiye girilmesi gereken günler.

En sonda da "abstain from intercourse" yani cinsel ilişkiden kaçının demek. Sanıyorum bu gebelik istemeyenler için yapılmış.

Takvime bilgileri girdiğinizde bu renkler ve şekillerle size bilgiler veriyor.

Kolay gelsin ...

(alıntı)

ben indirdim şimdi . . .sizinle paylaşayım dedim a.s.

ben eylulun 13 unde adet olmustum ve hep 14.gunu baz aliodum yumurtlma olarak ama sonra bu ay dikkat ettimki 26 gunde bir adet oldugum icin adetten hemen sonrasina gelio yumurtlama donemim,biz gecen ay oyle hesapladigimiz icin 26 eylulde basladik 9 ekim beklenmeyen gunumdu ve 6 ekime kadar hergun denemelerimizi yaptiik,ama bu tabloya goree ben 21 ve 25 eylul arasi yumurtlamisim,,,ama ben 26 sinda basladim tam yumurtlama bitmis ben baslamisim hay allah belki daha once gorseydim 26 gunde bir adet oldugumu simdiye hamisdim,neyse vardir bundada bi hayir simdi 3 kasimi bekliyorum bekliyorum ama kirmizilari degil bebisimin haberini bekliyorum ins ins ins gelirde beni mutlu eder melegim,,,tskrler paylasimin icin canim deneyecegim bunu,,,,

ben eylulun 13 unde adet olmustum ve hep 14.gunu baz aliodum yumurtlma olarak ama sonra bu ay dikkat ettimki 26 gunde bir adet oldugum icin adetten hemen sonrasina gelio yumurtlama donemim,biz gecen ay oyle hesapladigimiz icin 26 eylulde basladik 9 ekim beklenmeyen gunumdu ve 6 ekime kadar hergun denemelerimizi yaptiik,ama bu tabloya goree ben 21 ve 25 eylul arasi yumurtlamisim,,,ama ben 26 sinda basladim tam yumurtlama bitmis ben baslamisim hay allah belki daha once gorseydim 26 gunde bir adet oldugumu simdiye hamisdim,neyse vardir bundada bi hayir simdi 3 kasimi bekliyorum bekliyorum ama kirmizilari degil bebisimin haberini bekliyorum ins ins ins gelirde beni mutlu eder melegim,,,tskrler paylasimin icin canim deneyecegim bunu,,,,

İnşallah bebişin gelir canım. evt.. herşeyde hayır vardır :1hug:

X