yesilirmakdan

yesilirmak

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Nisan 2007
92
1
53
yerimsenibenyerimsenibenyerimsenibenHayatimizin onemli bir parcasidir mahalle bakkallari.30 yas ve uzeri olanlarin hemen hemen hayatinin bir kosesinde ufak tefek anilarinda yer alsada aslinda.Mahalle bakkali deyip gecmeyeceksin ozamanlarda muhtardan fazla soz sahibi olurlardi evlenecek olan gelin yada damat adaylari once bakkaldan sorulurdu ozenle bezenle tum seceresi ve emari ellerine verilirdi kayinvalide adaylarina.aynizamanda baris elcisi kavgalarda soz sahibi olurlardi darginlar baristirilirdi onlarin araciligiyla.Dikis nakis kurslarida bakkal onlerinde devam ederdi oturma gruplari herhangi bir yag tenekesi yada ufak bir kilim parcasiyla hallediverilirdi bir anda.Mahalleye gelen yabanci helede hususi arabalar caktirmadan suzulurdu gozluk altlarindan direk bakkala sorulurdu kimin nesi diye kiyidan koseden bir bilgileri vardi gelen yabanci sahislarla.Ekmegin iyisi sekerin nemsizi princin tassizi en hatirli musterilere satilirdi el altindan. Helede adin karakapli borc defterine kazinmissa mih gibi hic sansin yoktu secme hakkina ne satarsa onu alacaktin tabii o meshur bakis firlatilirdi borcunu ne zaman odeyeceksin ay basi geldi itinasiyla.Mahalle bakkallari ticaretten cok mahalle iliskilerine ayri bir ozende gosterirlerdi atilacak olan market temellerine.

neden bilmem yeşilim yazın bana naftalin kokularını hatırlattı özlemişim be bende o samimi küçük bakkal dükkanlarını bide başında duranlar bn olunca herşeyi öğrenirdi annemler kim nerde ne yapmış :Roflol:
birde bu yazı bana 7 yaşındayken bakkala gelen yabancı bir kızın kolumdaki bileziği almak için beni kaçırışını hatırlattı sağ olsun bakkal abla hemen annemlere haber verdiği için çabuk bulundum ama gitti bilezikler :çok üzgünüm:
ellerine yüreğine sağlık yeşilim beni geçmişe götürdün :1hug:

papri neyse kızdan olcaklarına bi bilezikle kurtarmış sizinkiler sırnaşık şeysırnaşık şey

yeşilim annem ben hatırlayamadım ogünleri malum ben 30 yasın altında oldugun için olsa gerek ama güzelmiş şimdi marketlerde kimse kimseye selam vermeden gerçi kimse kimseyi tanımıyoki selam versin alışveriş yapıoz gerçi artık apartmandaki oturan komşularımızı bile tanımıyoruz

duygusal arkadaşım benim yoq mu başka nostalji yazıların hadiii bekliyoruz :1hug:

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…