Yeni ev sahibi evden çık hemen diyor ne yapmalıyız 😞

Aynı olayı ben yaşadım. Evi aldık içinde kiracisiyla. Emlakçı da bize çıkacağını söylemişti. Ama görüştüğümüzde 6 ay sonra polis olacağım annem rahatsiz taşınamayız dedi bizde insani olarak ne yapalim tamam dedik tam 6 ay sonra çıkıp yan apartmana taşındı. Eski kiraciydi ve kirası çok düşüktü zam da yapamadık. Ondan alip ustune koyup kendi kiramizi odedik. Yasal hakkini kullanmış meğer. Kışın ortasında soğuk yağmur çamur tadilat yapıp taşınmamız tam 4 ay sürdü hem kredi ödedim hem kira . Kaç kez hastalandım. Daha fazla kira odememek icin ev bitmeden taşındım. Dogalgaz baglanamadi 1 ay yemek yapamadim ketılda su kaynatıp yikandik eşyalarım balkonda yagmur yedi.Sizin için demiyorum ama karşı tarafıda mağdur edebileceginizi zor durumda birakabileceginizi unutmayın lütfen. Olaya bir de karşı taraftan bakmalı.

Bence artık herkes böyle yapacak. Ben sırf burada okuduğum konulardan bile ne kadar sıkıtılı olabileceğini anladım. Ama taahhütname varsa elinde kafan rahat.
Tahliye tarihi yazmayan taahhütnameyi geçerli saymıyor artık mahkemeler 😌 yani öyle boş tahliye taahhütnamesi imzalatıp kiracıyı çıkarmak isteyince o tarihi doldurup kiracı çıkarttma devri sona eriyor. Mürekkep yaş tespitiyle evi tahliye tarihinin sonradan dolduğu anlaşılıp taahhütname geçersiz sayılıyor.

Aynı olayı ben yaşadım. Evi aldık içinde kiracisiyla. Emlakçı da bize çıkacağını söylemişti. Ama görüştüğümüzde 6 ay sonra polis olacağım annem rahatsiz taşınamayız dedi bizde insani olarak ne yapalim tamam dedik tam 6 ay sonra çıkıp yan apartmana taşındı. Eski kiraciydi ve kirası çok düşüktü zam da yapamadık. Ondan alip ustune koyup kendi kiramizi odedik. Yasal hakkini kullanmış meğer. Kışın ortasında soğuk yağmur çamur tadilat yapıp taşınmamız tam 4 ay sürdü hem kredi ödedim hem kira . Kaç kez hastalandım. Daha fazla kira odememek icin ev bitmeden taşındım. Dogalgaz baglanamadi 1 ay yemek yapamadim ketılda su kaynatıp yikandik eşyalarım balkonda yagmur yedi.Sizin için demiyorum ama karşı tarafıda mağdur edebileceginizi zor durumda birakabileceginizi unutmayın lütfen. Olaya bir de karşı taraftan bakmalı.
Kişi yasal hakkımı kullanıyorsa karşı tarafın mağdur olması onu ne ilgilendirir ? Siz mağdur olmayın diye apar topar çıkıp kendisi mi sürünsün? Siz de içinde kiracı olan evi almasaydınız

Kiracı var diye de o evin bütün mülkünü kiracı üzerine yapmıyorlar ya.
Bakın ben de kiracıyım ancak ev sahibim satsa şu vakitte çıkın dese ne diyebilirim ki?
Belli süre ve belli para karşılığında oturuyoruz nihayetinde.
Elbette bazı ev sahiplerinin patlatması sebebiyle bir ev kirası neredeyse asgari ücret oldu geçim hayli zorlaştı bunu da kabul ediyorum.
Ama boş yere hakkım diye tutturup insanları da kendi evlerinden uzaklaştırıp dava yoluna gitmek bana vicdani gelmiyor
Hanımefendi babasının hayrına sizi oturtturmuyor. Hakkım olana tuttururum. Vicdanla ne alakası var bunun ya. Hakkım benim. Bitti. Hakkım olan vicdana uygundur. Belli bir süre belli para karşılığı dediğiniz şey kanunda belirlenmiş. Evlerini kiraya veriyorlarsa bunu bilerek kiraya veriyorlar. Yatırım risk işidir. Kanunda her şey madde madde yazıyor. Ev sahibi de bunu bilerek evini kiraya veriyor. Yok öyle sonradan vicdan, adalet diyip kiracı çıkarmak. Hangi şartlarda hangi usulle hangi sürede evin tahliye edileceği bellidir ve benim vicdanıma gayet uyuyor

Adamın uslubu yanlış evet. Ama sizin kontratınız zaten bitmiş. Adam da satın aldığı evde oturmak istiyorsa çıkacaksanız tabiki. Bunda Bi mağduriyet de yok açıkçası. 1 ay gibi Bi süre vermesi de normal. Israrla o ev de oturmak için uğraşacağınıza ev arayın

Bu sitedeki ev sahibi-kiracı konuları o kadar gözümü açtı ki evi kiraya verdin mi kiracı 10 sene benim diyor resmen. Gün gelir ev kiraya vermek nasip olursa tahliye taahhütnamesi olmadan vermem. Muhtemelen bu tip kiracılar yüzünden artık herkes böyle yapacak.
En son evimi kiraya verdiğimde tahliye taahhütnamesi imzalattım. Bir tanesi 5 ay kira ödemedi çıktı gitti. Evimizin olduğu yere tayinimiz çıktı adamı arayıp 3 ay sonra geliyoruz o zamana kadar evi boşalt dedik, adam bize “beni bunaltmayın, ne zaman bulursam o zaman çıkarım, ben 3 bine kadar bakıyorum bodrumlar bile 5 den başlıyor belki ev satın alırım” deyip durdu tabi telefonu açtığı zamanlarda genelde telefonu açmıyordu. Bizim tayinimiz elimizde olmayan sebeplerden bir sene ertelendi yeni kontrat ve tahliye taahhütnamesi imzalattık. İster ev baksın ister 1 sene daha otursun keyfi bilir.

Tahliye tarihi yazmayan taahhütnameyi geçerli saymıyor artık mahkemeler 😌 yani öyle boş tahliye taahhütnamesi imzalatıp kiracıyı çıkarmak isteyince o tarihi doldurup kiracı çıkarttma devri sona eriyor. Mürekkep yaş tespitiyle evi tahliye tarihinin sonradan dolduğu anlaşılıp taahhütname geçersiz sayılıyor.
Tarih boş değil ki

Kafasına göre kızım oturacak oğlum oturacak diye kiracı çıkarırsa ki çoğunluğu yalan çıkardığı kiracının en az 1 yıllık kira bedelini kötü niyet tazminatı olarak öder. Tahliye taahhütnamesinde de düzenlenme tarihiyle imzalanma tarihi aynıysa taahhütname geçersizdi bu herkesin malumu ama Yargıtay artık taahhütnamenin geçersizliği için tanık delilini de kabul ediyor oh mis. Evini kiralayan kişi en az 5 yıl kira bedelini arttıramayacağını ve gerçekten geçerli bir bahanesi yoksa da en az 10 yıl kira sözleşmesini bitiremeyeceğini bilerek kiraya vermeli taşınmazını. İçinde kiracı oturan evi alan da 6 ay hatta 6+1 ay o evde oturamayacağını bilerek almalı. Yok öyle ben ev aldım bu ay çık demek. Bakın gerçek hayatta hukuki bilginin karşılığını alacak şimdi soru sahibi. Bana kalsa bir de rahatsız ettiği için savcılığa suç duyurusunda bulunurum 🙋🏼‍♀️. Bir ifadeye çağrılır huzuru kaçar. Kredi faizleri mi yükseldi ev sahibine ben olsam munzam zarar davası açarım ki nedendir bilmem Türkiye’de en az açılan dava. En olmadı çıkmam evden icrayla çıkarsınlar. Dava sonucunda işleyecek yasal faiz hala yüzde dokuz 🥰🥰 enflasyonist ülkede yine kârdayım. Yani hukuki bilgimle gerçek hayatı öyle bir dizayn ederim ki görenlerin aklı şaşar. Kanunlar Türkiye’de aslında çok detaylı ve sosyal hayatı gayet düzenleyen şekilde yapılmış. Sıkıntı devlet yönünden infaz aşamasında ve halk yönünden haklarını bilmemesinde. Ev sahipleri de evlerinin değerinin artmasına saysınlar tüm bunları.
Bana uzun uzun hukuki bilgi yazmanıza gerek yok. Bu konularda sizden daha tecrübeli olduğumdan emin olabilirsiniz. Zaten yazdıklarınızdan uygulamayla ilgili tecrübenizin çok az olduğu aşikar. Ben şahit olduğum olayları biliyorum.

resmen kiracıya haksız olsanız bile evden çıkmayın uğraşsın dursun hatta mahkeme kararına rağmen çıkmayın icra ile çıkarsın yazıyorsunuz. Bir hukukçu olarak verdiğiniz tavsiyeler çok çirkin. Siz önünüze gelen dosyalara da yaa ben kararı veriyorum ama sen boşver mahkeme kararını mı diyosunuz? Ya da meslektaşlarınızın iş yükünü arttırmaktan zevk mi alıyosunuz?

Zaten mahkemelik olmak kiracının aleyhine. Vereceği avukat ücreti, haksız çıktığı için ödeyeceği mahkeme masrafları ve karşı taraf vekalet ücreti. Her geçen gün artan kiralar ve kiralık ev bulmanın zorlaşmasıyla iki gün fazla evde kalıcam diye hem huzuru kaçıp uğraşıcak hem parası gidecek.

Ayrıca ben kiracı ev sahibi meseleleriyle çok uğraştım. Şunu bilir şunu söylerim: ev sahibi çıkarmayı kafasına koyduysa çıkarıyor. Evini güvendiği birine devredip kiracıyı çıkardıktan sonra geri alanı bile var. uğraşmak istemeyen de satıyor. Bu sefer yeni ev sahibi ben oturucam diye çıkarıyor. Konuda olduğu gibi

En son evimi kiraya verdiğimde tahliye taahhütnamesi imzalattım. Bir tanesi 5 ay kira ödemedi çıktı gitti. Evimizin olduğu yere tayinimiz çıktı adamı arayıp 3 ay sonra geliyoruz o zamana kadar evi boşalt dedik, adam bize “beni bunaltmayın, ne zaman bulursam o zaman çıkarım, ben 3 bine kadar bakıyorum bodrumlar bile 5 den başlıyor belki ev satın alırım” deyip durdu tabi telefonu açtığı zamanlarda genelde telefonu açmıyordu. Bizim tayinimiz elimizde olmayan sebeplerden bir sene ertelendi yeni kontrat ve tahliye taahhütnamesi imzalattık. İster ev baksın ister 1 sene daha otursun keyfi bilir.
İyi yapmışsınız. Yukarıda da yazdım. Kötü niyetli kiracılar ev sahiplerini bezdirip kiralık ev arzını iyice azaltıyorlar haberleri yok. Eviniz değer kazandı, kiradan da kazanmayıverin diyorlar ya gerçekten öyle. Bırak boş dursun diyen çok kişi olacak bence.

İyi yapmışsınız. Yukarıda da yazdım. Kötü niyetli kiracılar ev sahiplerini bezdirip kiralık ev arzını iyice azaltıyorlar haberleri yok. Eviniz değer kazandı, kiradan da kazanmayıverin diyorlar ya gerçekten öyle. Bırak boş dursun diyen çok kişi olacak bence.
Biz zaten evimizi kiraya verirken evi kiralayan kişi 2 sene bana çık deme ben ev alıp çıkacağım dedi zaten başka bir semtte bir evide varmış biz de zaten tayin çıktı gidiyoruz en az 3 sene dönmeyeceğiz dedik oldu 8 sene. Tabi adam da haklı, yan daire 6 bin TL kira verirken kendisi 1 bin TL ye oturuyordu o yüzden süreci uzattıkça uzattı. Biz eşyaların bir kısmını kolileyince burada 1 sene daha kalma işimiz ortaya çıktı bizde teklif sunduk ya evi boşalt yada 1 yıllık kontrat, taahhütname ve kira iyileştirmesi. Çıkmış olsaydı zaten kiraya vermeyecektim 1 sene için kimseyi madur etmeye gerek yok

Burada ev sahibine dağ ayısı cahil falan denilmiş ama bakın konu sahibi bile bilmiyormuş ki buralara danışmış. Maalesef herkes okumuş yazmış olmuyor.Konu sahibi bile babası adına yazıyor. Ayrıca önceki ev sahibi daha önce defalarca söylemiş belki 6 ay oldu o söyleyeli. Adam artık uğraşamamış satmış. İlla ihtar mı gelmesi lazım.Daha önce defalarca şahit olduğum bir konu.Bazı ev sahipleri güvene dayalı doğru dürüst kira sözleşmesi yapmıyor bile.Sırf göstermelik olsun diye imzalayanlar gördüm. Kiracı çıkmamak için elinden geleni yapıyor konu etiketinde kirasını ödemeyen kiracı yazıyor belli ki çok da masum değil.

Konuyu burda kapatmak istiyorum gerekli bilgilere ulaştım. Ayrıca kirayı ödemeyen etiketini yanlış koymuşum aynı evde 5 6 yıldır oturuyoruz bir gün bile kiramızı geciktirmedik. Eve çökme gibi bi niyetimiz yok zaten yapısız eski bir ev sadece babam köyde tarla ekip biçiyor oradan gelecek parayla bizde destek olarak kredide alarak zaten ev alacağız. Konunun icini dişini bilmeden lütfen kırıcı yorum yapmayın. Zaten bu ev sahibi önceki kiracılarını da 2 3 yıl dolunca bahaneler belirterek evden çıkartmak isteyen biriymiş biz girereken en az 5 sene otururuz dediğimiz icin sure doldu şimdide kizim Oturacak dedi. Sadece bir kere bizi aradı aylardır surekli aramadı çıkında çıkın diye bizde ev bulduğumuz an çıkacağımızı belirtmiştik ama bulamadık daha sonra sattım diye yeni ev sahibi aradı ve 1 ay sure verdi tehdit etti kapına gelirim diyerek 1 ay içinde nereden nasıl ev bulalım en azından yasalarla konuşursak 6 ay içinde zaten bizde çıkacağız ev alamazsak yine kira olacaktır mecbur. kiralar cok aşırı yüksek onun yerini borç harç bulup ev alalım dedik annem babam 50 yaş üstü senelerdir kirada oturuyolar artık kira yerine kendi evleri olsun dedik. Niyetimiz bu şekildeydi. Kotu niyetli insanlar değiliz ev sahiplerini He He diyerek geçiştirmiyoruz. Sadece biraz daha sure istiyoruz. Konuya yorum yapanlara teşekkür ederim.

Yani bence artık resmi ihtar falan beklemeyin.
Elinizde para da var, işin öncesi de varmış.
Çıkın bence insanların evinden.
Bu arada taşınma dediğiniz şey Max 2 haftadır. Ev bakarın tutarsın boya badana yapılırken eşya toplar ve geçersin.
1 ay çok bile, sonuçta hangi kiracı çift eve kira vermek ister?

Hanımefendi babasının hayrına sizi oturtturmuyor. Hakkım olana tuttururum. Vicdanla ne alakası var bunun ya. Hakkım benim. Bitti. Hakkım olan vicdana uygundur. Belli bir süre belli para karşılığı dediğiniz şey kanunda belirlenmiş. Evlerini kiraya veriyorlarsa bunu bilerek kiraya veriyorlar. Yatırım risk işidir. Kanunda her şey madde madde yazıyor. Ev sahibi de bunu bilerek evini kiraya veriyor. Yok öyle sonradan vicdan, adalet diyip kiracı çıkarmak. Hangi şartlarda hangi usulle hangi sürede evin tahliye edileceği bellidir ve benim vicdanıma gayet uyuyor

Herkesin tercihi.
Diyecek bir şey yok.

Yani maddi durumu kötüyse nasil 6 aya ev almayi düşünüyor anlamadim.

Ihtar cekerse 6 ay sure baslar.
Ama ev bulamadığını soyleyip cikmayan kiraci da cok. Gercekten bulamayan da var ust komsumuz gibi.
6 ay dolmadan bir sey yapamaz. Tabi ki bir sey yapamaz diye bos oturmayin uygun ev arayin.

Ev sahibi de ev almis oturmak istiyor normal yani.
Ben de anlamadım bu kadar ağlaşıyorlar, yeniden kiraya çıkacak paraları bile yok ama ev almaktan bahsediyor, evler olmuş 1 milyon, kredi de verilmiyor verilmemeye devam edecek. Nasıl ev alacak bunlar ben de anlamadım.

Bizim de benzer bir durumunuz var. 6 yıllık kiracıyız. Eski ev sahibi ara sıra evi satıcam diyordu zaten. Bir ara kredi çekmem lazım evi inceleyecekler falan da demişti 2 sene önce. Son 1 senedir de evi satma muhabbeti yine dönüyordu vs bir süre önce evi sattım siz artık şu ibana para yollayacaksınız dedi. Yeni ev sahibinin numarası falan asla yok. İbanda geçen isim dışında bir bildiğimiz de yok. Açıkçası ben satış gerçekleştiğini düşünmüyorum bu sebeple. Yine de 3 ay sonra bize haber gelen zam miktarını da kabul ettik. Çünkü çevredeki evlere göre çok çok uygun bir fiyata oturuyoruz.
Birkaç gündür "yılbaşına kadar evi boşaltın" söylemleri başladı yine 🙄🙄
İşin kötü tarafı biz eski ev sahibine (yani bence aslında hala aynı adam..) düzenli kira ödüyor gözükmüyoruz. Yani bu 6 yıldır böyle. Birkaç kira önden veriyoruz sonrasında o süre geçince birkaç ay aksama oluyor bazen ve yine geciken kira+sonraki birkaç ay şeklinde devam ediyor.. hem bizim işimize geliyor hem ev sahibinin eline toplu para geçiyor. Şimdi de "zaten kira düzenli yatmıyor..." durumuna düştük 😔

Adam evi almış tabii ki de başka bir eve kira ödemek istemez. Belki de kredi çekerek aldı hem kredi hem kira kolay değil. Evet tebligat çekicek süreniz vs var ama sonuna kadar da kalmak zorunda değilsiniz. Evet siz de haklısınız ama karşı tarafı da düşünmelisiniz. İyilikten maraz doğar derler ya tebligat yollamadıkça süre başlamadı diye düşünüyosunuz anladığım kadarıyla ama o insanlara da yazık tabii aldıkları eve geçmek isterler. Aynı şeyi ben yaşamıştım evlenirken ev aldık düğün tarihimizi söledik ay o zamana kadar çoktan çıkarız dediler bizde tebligat yollamadık ve biz balayındayken artık boşalttılar evi eşyalarım depolarda bekledi boyacıların başında olamadım istediğim renk olmadı evim tamamen sözlü bıraktık diye oldu bu. İnsanlara yapmayın bunu kanunlar kiracıdan yana diye abartmanın alemi yok

ev görmeden ev alnırmı kimse görmediği evi almaz. sizin ev sahibi birine arattırıyor bence.

Biz gormeden aldık desem🙈 oturduğumuz evde sorunlu bir kiracı vardı gezdirmiyormus evi ev sahibiyle de sorunluydu. Emsallerine göre çok uygundu o yüzden dısardan gördük alırken sadece ve birkaç foto 🤣 yani olmaz demeyin oluyor içindeki kiracı da şok geçirmişti bizi görünce aaa nasıl satılır ev demişti

X