Yeni ev sahibi evden çık hemen diyor ne yapmalıyız 😞

ev görmeden ev alnırmı kimse görmediği evi almaz. sizin ev sahibi birine arattırıyor bence.

Eski ev sahibiniz sizi çıkaramadığı için de böyle bir yola başvurmuş gibi geldi bana.
Bana da öyle geldi. Başkası uğraşsın deyip satmış olabilir.
Biz de birkaç yıl önce bir eve talip olduk, ev sahibi hanım evi satın alsanız bile 3 ay size kira vermeden oturacağım diye buyurdu. Pardon prenses hanım, biz de kiracıyız, siz bedava oturun diye 3 ay niye haybeye kira ödeyelim demiştim.
Tabi ki satın almadık evi. İçinde kiracısı olan eve talip olmazdım ben olsam. Ama karışıklığa getirip bir şekilde kandırıp satan da oluyor. Bu durumda yeni ev sahibinin suçu yok. Evi satan alan yatırım için almıyorsa, içine bir an önce oturmak istiyor. Biz öyle idik en azından. Çünkü kira verdiğimiz her ay zararımıza idi.

Öncelikle savcılığa gidin şikayetçi olun bence. Uzaklaştırma da alın. Babanıza bişi olmaması açısından. Normalde tahliye davası açması gerekir ama öyle tahliye etmesi gerekir. İhtar da çekmemiş anladığım kadarıyla. Siz teyzenizden yardım alin

Daha önceki mesajlarında yazmış ya ev sahibi çıkmalarını istemiş konu sahibinin ailesi çıkmamış . Adam çıkaramayınca bu yolu seçmiş olabilir.
Kimsenin evinde de zorla oturulmaz ki.

Kimse kolay kolay peşin para verip ev alamıyor ki krediyle alıyor. Ev alanlarda kredi mi ödesin ev kirası mı ödesin ?
Haklı olarak aldıkları evlerinde oturmak istiyor.

Yeni ev sahibi denen kişiyle iletişime geçip tapusunu görmek istediğini söyle bence. Bana ev sahibiniz sizi korkutmak için iş çevirmiş gibi geldi.

Ev gerçekten satıldıysa eğer tabi ki hemen çıkamazsınız. Evi satın alan kişinin size ihtar çekmesi gerekiyor öncelikle.

Bu ihtar elinize ulaştıktan sonra 6 ay süreniz var.

6 ay sonunda hala çıkmazsanız sizi mahkemeye verir ve adamın başka evi yoksa sizi evden mahkeme yoluyla çıkarırlar.

Biz de daha yeni bir ev aldık. Kiracılara 6 ay izin verdik, biz vermedik zaten yasal hakları. O 6 ay boyunca hiç rahatsız etmedik. Sadece evi oturmak için satın aldığımızı bildirdik kendilerine. 6 ay dolmaya yakın arayıp süreniz doluyor çıkabilecek misiniz dava sürecini başlatalım mı dedik. Çıktılar hemen.

Öyle kapının önüne eşya getiririm demekle olmuyor. Getirsin gerizekalıysa.

Eski ev sahibi ihtar çekseymiş kızım oturacak diye. Ya da yeni ev sahibi çeksin ben oturacağım diye süre başlasın böylelikle.
Neden sizi arayıp tehdit ediyorlar doğru yolu varken anlamadım.

Evi aldıysa ve sizi çıkarmak istiyorsa ihtar çekerdi. Evi görmeye gelirdi. Bildiğin sizi korkutmaya çalışıyorlar.

Evet ama bu işin yolu yordamı var. Kiracıyı da öyle ha deyince çıkartamıyorsun kanunen.
Türkiye’de yaşıyoruz. Enflasyon gerçeği var. Göze alamıyorsan 6aydan uzun sözleşme yapmayacaksın 6 ayda bir kiracı değiştireceksin.

15 gün içinde yeni ev bulmanız zor olur biraz zaman isteyin ama ev bakmaya da başlayın. Mecburen çıkmanız gerekecek babanız bu kadar üzülüyorsa bir süre sizin yanınıza gelsinler yazık kaç yaşında insanlar mağdur olmasınlar. Ama sizde yasal süreyi doldurmayı beklemeyin bir an önce ev aramaya başlayın bence, karşı tarafı da mağdur etmeyin

O eski ev sahibi icin gecerli, yeni ev sahibi evden cikarip isterse baskasina kiraya verebilir sanirim.

Tabiki yolu yordamı var diğer yorumumda da yazdım gitsin çıkarmak istiyorsa ihtarname ceksin .

6 ay süreniz var elbette. Ama evin satılık olduğunu bilmiyor muydunuz? Ev fiyatları artmadan keşke kredi verilirken alsaymışsınız. Ama insanlık hali tabi durumunuz elvermedi belki. Tatlı dille bir konuşmaya çalışsanız. Karşı taraf da kendince haklı. Hem ev kredisi hem kira ödeyecek belki o da. Yani ne diyeyim. Onu da rahatlatcak bir kira artışı belki yapabilirsiniz durumunuza göre. Rabbim kolaylık versin. Bir orta yol bulursunuz inşallah. Bu sürede aynı ildeyseniz eşyaları depoya koyup babanız ile yaşasanız olmaz mı? O 6 ay çekişmeli geçerse babanız arada yıpranır. Yazık ona da ayrı üzüldüm. Çok zor ev almak ben de o süreçlerdeyim. Rabbim yardım etsin.

O eski ev sahibi icin gecerli, yeni ev sahibi evden cikarip isterse baskasina kiraya verebilir sanirim.
Hayır, maalesef. İhtarname çekmediyse yeni bir sözleşme imzalamadılarsa eski sözleşme devrediyor, o kiracıyı 10 seneyi doldurmadan çıkaramıyor. Kendi ve alt soyu oturabilir veya tabii ki beş seneyi aşkın kiracıysa zam güncellemesi yapabilir.

Kredi durumlarının uzun süre düzeleceğini sanmıyorum. 6 ay sonrasında da ev alamazsanız bir b planınız yok mu?
Ki ev almak ay ay zorlaşıyor artık bence. Daha önce de çık demiş, o süre boyunca bir plan yapmayıp evde oturmaya devam etmişler. Adam satıyorum evi dediğinde ciddiye almamışlar bile, he he deyip evin fotoğraflarını çekip yollamışlar bir de. E sonunda adam evi satmış, şimdi yandım anam modundalar. İyi de bayağıdır sallantıdaymış zaten ev işi. Elin adamından aman dileyip, beni düşün demek ne kadar mantıklı? Bir de işin bu tarafı var. Sen kendini düşünmezsen elin adamı niye düşünsün? 6 ay daha zaman kazandılar diyelim, dediğiniz gibi B planı nerede?

Şansınızı fazla zorlamışsınız ve hala zorlamaya devam ediyorsunuz. Kızım oturacak diyorlar çıkmıyorsunuz, evi satacağım diyorlar çıkmıyorsunuz, yeni ev sahibi geliyor hala daha ne kadar otururum diyorsunuz. Babanız bu kadar strese nasıl dayansın? Belli ki elinizde para da var. Uygun bir ev tutup çıkarın artık adamı.

Buradaki kiracı konularını okuyunca yemin ederim iyi ki ev alamıyorum diye seviniyorum Bende kiracıyım, ama ev sahibi olsam deli olurdum herhalde. Tüm yasalar kiracıyı koruyor. Ev alıcam içine giremicem, mahkeme, avukat, ihtar, süre, adam kirayı ödemese bile bişey yapamıyorsun. Empati kurunca herhalde ben kalp krizi geçirirdim

Ben de evi satın alan kişi hiç görmeye gelmedi mi diye merak ettim. Yani mantıken satılığa çıkmış olduğunda birilerinin gelip görmesi gerekmez mi? Fotoğraflara bakıp ev almamıştır herhalde. Kazak değil ki bu, yaşayacağı ev. Bana da (sözde) eski ev sahibinizin oyunu gibi geldi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…