Yeni Başlangıçlar

Suveyla

Aysîma'm ❤
Kayıtlı Üye
22 Mayıs 2018
158
240
Merhabalar :KK200: Konuma hoşgeldin. Bugün seninle yeni bir başlangıç yapalım mı? Hayatımızdan tüm olumsuzlukları silelim mesela, tüm kederleri, tüm üzüntüleri. Kafaya takmamayı öğrenelim birlikte.

Nasıl olacak diyorsun, olacak yeter ki iste. Daha pozitif, daha sağlıklı, özgüvenli bir yaşam için benimle birlikte var mısınız?

İnsanlara yardımcı olmak istiyorum. Özgüven sorunu, depresyon ve özellikle boşanmış annelere, şiddet gören hemcinslerime yardımcı olup online olsada destek sağlamak istiyorum. Buraya herhangi bir psikolojik sorunu ya da derdi olan varsa yazabilir, seve seve yardım ederim. Burada bazen psikolojiyle ilgili bazen kişisel gelişim ile ilgili yazılar yazmak istiyorum. Bir uzman klinik psikoloğum bu arada, isterseniz aşağıya yorum bırakın. Birlikte konuşalım.

Mutlu günleriniz olsun :KK200:

Son düzenleme:
Sorunlarla başa çıkma, kaldıramıyorum artık çok derdim var diyenlere

Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor, bu normal bir şeydir. Nasıl ki hapşırabiliyorsak, öksürüyorsak zaman zaman kendimizi kötü hissetmemiz, depresyona girmemiz normaldir.

Önemli olan bu içinde bulunduğumuz hali doğru yönetebilmek ve bundan en az hasar ile kurtulmaktır. Şimdi gel seninle beraber ufak bir alıştırma yapalım. Derin bir nefes al, sanki bütün dertlerini içine çekiyormuşsun gibi çek içine çek çek çek ve tut nefesini gözlerini kapat ve dinlen. Ruhunun dinlendiğini hisset bunu yaklaşık iki saniye kadar yap ve sonrasında nefesini ağzından ver sanki dertlerini vücudundan uzaklaştırıyormuş gibi...

Bu ufak egzersizle rahatladığını umuyorum. Karanlık günlerin olacaktır, üzülme aydınlık günler gelecek. Yaraların kabuk bağlayacak, bitecek.

"Mutlu günler sana gelmez sen onlara yürüyeceksin" diye bir sözü vardır Mevlananın.
Cidden de öyle. Birçok insan gördüm, yerinde oturup öylece mutlu günlerin ayağına gelmesini bekleyen. Böyle bir şey yok, mutluluğu sen arayacaksın.

Hayatın her anı önemlidir. Ve hiçbir an diğerinden daha az ya da daha çok değerli sayılamaz. Mutluluğu bulmak için belirli bir anı beklemek boşunadır. Bunun farkında olanlar her anı mutluluğa dönüştürebilirler. Doğru fırsat için bekleyenler ise, o fırsatın kendisini kaybederler. Yaşamın tamamlanması tek bir seferde elde edilemez, bu kocaman bir yığın değildir. Aksine, her bir anın içinde küçük parçalar halinde keşfedilecektir.

7 aylik kiz bebegim var 4 senelik evliligim suan bosanma asamasindayim ozel bir bankada yönetici yardımcısiyim cok zor gunler geçiriyorum bu gunler gecer mi biliyorum bosanmak en dogrusu karsimda ne esine ne çocuğuna sahip cikan bir adam yok maddi manevi beni çok yipratti anlasmali bosanmada tum haklarimdan feragat etmemi istiyor ama ben emeklerimi ona ve ailesine birakmak istemiyorum çocuğum için siz olsaniz napardiniz?

7 aylik kiz bebegim var 4 senelik evliligim suan bosanma asamasindayim ozel bir bankada yönetici yardımcısiyim cok zor gunler geçiriyorum bu gunler gecer mi biliyorum bosanmak en dogrusu karsimda ne esine ne çocuğuna sahip cikan bir adam yok maddi manevi beni çok yipratti anlasmali bosanmada tum haklarimdan feragat etmemi istiyor ama ben emeklerimi ona ve ailesine birakmak istemiyorum çocuğum için siz olsaniz napardiniz?
Merhaba, eşin çocuğuna ve sana sahip çıkmıyorsa diyeceğim tek şey boşanman olacaktır. Çünkü çocuk gelişiminde en önemli şeylerden biri ailedir. Ailede sorun olan çocuklarda psikolojik sorunlar olma olasılığı çok fazladır. Böyle bir ailede büyüyen bir çocuğun ruh sağlığı iyi olmayacağından kızınız ve kendiniz için her ne şartlar olursa olsun boşanmalısınız

Merhaba, eşin çocuğuna ve sana sahip çıkmıyorsa diyeceğim tek şey boşanman olacaktır. Çünkü çocuk gelişiminde en önemli şeylerden biri ailedir. Ailede sorun olan çocuklarda psikolojik sorunlar olma olasılığı çok fazladır. Böyle bir ailede büyüyen bir çocuğun ruh sağlığı iyi olmayacağından kızınız ve kendiniz için her ne şartlar olursa olsun boşanmalısınız
bence de

Merhaba özgüven eksikligi ve herseyden korkmamak icin ne yapmali?
Merhaba, konuma hoşgeldin :KK200:
Özgüven aslında kasa benzer. Yani çalıştıkça ilerletebileceğimiz bir şeydir.
Öncelikle özgüven kazanmanız için ilk yapmanız gereken insanların düşüncelerini umursamamaktır. Diyelim ki bir akrabanızı ziyaret ettiniz üstünüze kırmızı çok beğenip sevdiğiniz bir elbise giydiniz ama karşı taraf bunu beğenmedi yok bu olmamış sana yakışmamış kilolu göstermiş vs. Dese bile bunu umursamamalısınız. İlk başta çok ürkütücü geliyor nasıl olur nasıl yaparım diyorsunuz ama aslında çok basit.
Bir şeyleri kabullenmeyi öğrenmelisiniz. Kendinizde beğenmediğiniz sevmediğiniz şeyleri değiştirmenin ilk yolu onları kabullenmektir. Bu yüzden birçok insan ya ben özgüvensizim cevremdeki kızlar çok atılgan diyerek kendine haksızlık ediyor. Kendinizi, olduğunuz gibi kabul edip ondan sonra bu değiştirmek istediklerinizi değiştirmeye çalışmalısınız :KK200:
Mutlu günlerle kalın

Merhaba ne kadar güzel bir konu açmışssınız. Şimdiden çok teşekkürler :)
Benim sorunum şu ki herşeyi erteliyorum. çok tembellik yapıyorum. mesela çocukluğumdan beri kiloluyum hep vermeye çalıştım ama hala yiyorum. yaşıtlarım üniversiteyi bitirdi ben hala hazırlanıyorum. bişeyler yapmayı istiyorum ama 2 gün yapıp bırakıyorum. kendimi geliştirmek istiyorum bu konuda :KK43:

Merhaba ne kadar güzel bir konu açmışssınız. Şimdiden çok teşekkürler :)
Benim sorunum şu ki herşeyi erteliyorum. çok tembellik yapıyorum. mesela çocukluğumdan beri kiloluyum hep vermeye çalıştım ama hala yiyorum. yaşıtlarım üniversiteyi bitirdi ben hala hazırlanıyorum. bişeyler yapmayı istiyorum ama 2 gün yapıp bırakıyorum. kendimi geliştirmek istiyorum bu konuda :KK43:
Asıl ben size teşekkür ediyorum. Ajanda tutabilirsiniz günlük yapacaklarınızı listelemek amacıyla. Spor konusunda kendinize mutlaka bir idol edinin bu fiziği çok güzel biri olabilir mesela. Spor için yeni kıyafetler alın birazcık içinde sizi güzel gösteren tarzda seçin ki baktıkça spor yapasınız gelsin. Ders çalışma konusundada masanızı olabildiğince düzenli tutun ve ders çalışmayı bir eğlenceye dönüştürün. Bütçeniz varsa çıkıp güzel kafelerde kahve eşliğinde ders çalışabilirsiniz ya da evde kendiniz nescafe yapabilirsiniz.
Bence sizin bu bir şeye başlayıp sonra bırakmanız çok çabuk sıkılıyor olmanızdan bu yüzden yaptıklarınızı eğlenceli hale getirin, renkli kalemlerle not tutun mesela veya nelerden hoşlanıyorsanız yapmak zorunda olduğunuz şeyle birleştirin. Mesela müziği çok seviyorsunuzdur ama bulaşık yıkamayı hiç sevmiyorsunuzdur en sevdiğiniz müziği açarak bulaşık yıkamayı eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Yemek konusuna gelecek olursak şekerin sağlığa zararlarını mutlaka araştırın. Fi Çi Pi serisinin yazarı Azra Kohen'in youtube da beslenme ile ilgili bir videosu var izlemenizi öneririm. Onun dışında diyelim ki önünüzde bitirmeniz gereken 5 konu var bunu 5 periyoda yayın ve periyot halinde çalışın.
Örneğin
9.00 kalkış
9.00 - 9.30 kahvaltı
9.30 - 10.30 1. Konu bitirme
10.40 - 11.40 2. Konu bitirme
Gibi...
Bu sayede canınız sıkılmaz.

Size çokkk teşekkür ederim :) bir psikolog olarak yorumunuzu merak ettiğim bir konu var. bunu da cevaplarsanız çok sevinirim. sizce estetik yaptırmayı düşünmek, kusurlu bulduğumuz fiziksel yanımızı değiştirmek istememiz bizim psikolojik olarak sorunlu olduğumuzu mu gösterir? genelde insanlar bu tarz değişimleri özgüvensiz, kendini sevmeyen insanların yapmak istediklerini düşünüyor. sizin de düşüncenizi alabilir miyim?

Size çokkk teşekkür ederim :) bir psikolog olarak yorumunuzu merak ettiğim bir konu var. bunu da cevaplarsanız çok sevinirim. sizce estetik yaptırmayı düşünmek, kusurlu bulduğumuz fiziksel yanımızı değiştirmek istememiz bizim psikolojik olarak sorunlu olduğumuzu mu gösterir? genelde insanlar bu tarz değişimleri özgüvensiz, kendini sevmeyen insanların yapmak istediklerini düşünüyor. sizin de düşüncenizi alabilir miyim?
Kimse çirkin veya kusurlu görünmek istemez, bu sebepten ben estetik vb. Uygulamaları bir kötülük veya özgüven eksikliği olarak görmüyorum. Kendini sevmemek değildir bu. Fakat her ne kadar dışımızdaki kusurları azaltmaya çalışmamız gerektiği gibi içimizde ruhsal dünyamızdaki kusurlarımızı da azaltmalıyız aksi takdirde dış güzelliğinde pek önemi kalmıyor

Ben de size ve Suveyla Suveyla ya soruyorum ;
Bebek sahibi olma düşüncemi beynimde nasıl bitirebilirim
Umudumu nasıl yitirebilirim
Umudum bitsin lütfen :)))
Bana hobi dışında değişik yöntemleriniz varsa
Ramazan ayı baya sevaba girersiniz

Çünkü onlarca topiğe baktım
Umudunu bitirince herkes hamile kalıyo
Benim kafamda olduğu için olmuyo (ikimizde de sorun yok) kafasına takarak hamile kalan 1 kişi bulanın alnından öpücem
İştebu yüzden :))
Gez dolaş kafanı başka şeylere vermen gerek :)) yasadığın şehirde elbet turistik yerler vardır oraları gez mesela. Ders çalışmak acayip kafayı dağıtıyor aöf okuyabilirsin mesela hem kendini geliştirmiş olursun hemde kafan derslerde olacağı için düşünmezsin bir de hareketli müzikler dinle o çok iyi gelir. Bir süre sana bebeği ve hamileliği yansıtacak her şeyi aklından sil atıyorum instagramda hamile birinin fotoğrafını görmüşsündür anında çıkış yap görme yani. Birde beslenmene dikkat et şu forumda görüyorum artık birçok insanın çocuğu olmuyor bunun sebebi genetiği değiştirilmiş yiyecekler hormonlu hepsi. Bu sebepten olabildiğince fast food ve hazır ürünler tüketme yapabilirsen balkonuna saksı falan yap domates biberini kendin yetiştir çünkü cidden yediğimiz şeyler psikolojimizi çok etkiliyor Azra Kohen beslenme videosu var istersen özel mesajdan linkini atarım onu izle mutlaka :)) İnşallah tez zamanda meleğine kavuşursun :KK200:

İnsanlara böyle bir platformda yardımcı olmak istemeniz çok güzel. Sizi tebrik ediyorum.

Benimde kafamda cozumleyemedigim çok şey var.
Detaylar durmak istemiyorum o yüzden kısa kısa soracağım.

Asagi yukari 15 yildir calisiyorum. İsinde daima yukselmeyi hedeflemis biriyim. Kendimce bir yere kadar yükseldim. Ve aniden çok sinirli bir animda istifa edip işten apar topar ayrıldım. Bunun için hemen pişman oldum ama dönmek kesinlikle olmazdı.

Derken kendi isteğim dışında çalışmamaya mecbur bırakıldım. Sonradan bu mecburiyeti kabullendim ve çok şey yasadim bir buçuk senede.

Ardından işler düzeldi ve yeni bir işe başladım. Her açidan benim için bicilmis kaftan bu iş. Ama ben tatmin olamiyorum bir türlü. İstediğim iş imkanları aynı olan ama benim söz sahibi olacağım bir işti. Maalesef burada bu söz konusu değil ve ilerleme gibi bir olanağım yok.

Ne yapmalıyım. Nasıl kendimi ikna etmeliyim. Nasıl tatmin olmalıyım bu iş ile.

Yaa bu konu ne kadar guzel. ^.^ benim de sikintim var. Benim ofke kontrolum yok. Sinirlendigim zaman ne yaparak sakinlesebilirim acaba? Surekli gerginim. Ruhumu sakinlestiremiyorum. Bir sey onersen super olur ki. :KK200:

Gez dolaş kafanı başka şeylere vermen gerek :)) yasadığın şehirde elbet turistik yerler vardır oraları gez mesela. Ders çalışmak acayip kafayı dağıtıyor aöf okuyabilirsin mesela hem kendini geliştirmiş olursun hemde kafan derslerde olacağı için düşünmezsin bir de hareketli müzikler dinle o çok iyi gelir. Bir süre sana bebeği ve hamileliği yansıtacak her şeyi aklından sil atıyorum instagramda hamile birinin fotoğrafını görmüşsündür anında çıkış yap görme yani. Birde beslenmene dikkat et şu forumda görüyorum artık birçok insanın çocuğu olmuyor bunun sebebi genetiği değiştirilmiş yiyecekler hormonlu hepsi. Bu sebepten olabildiğince fast food ve hazır ürünler tüketme yapabilirsen balkonuna saksı falan yap domates biberini kendin yetiştir çünkü cidden yediğimiz şeyler psikolojimizi çok etkiliyor Azra Kohen beslenme videosu var istersen özel mesajdan linkini atarım onu izle mutlaka :)) İnşallah tez zamanda meleğine kavuşursun :KK200:
Turistik yer yok çünkü ilçeye taşındık :))
İnstagram kullanmıyorum
AÖF iki tane bitirdim :))
Hareketli müzik dinliyorum :))
Fast food son tercihim :))
Teşekkürler ❣️❣️☺️

İnsanlara böyle bir platformda yardımcı olmak istemeniz çok güzel. Sizi tebrik ediyorum.

Benimde kafamda cozumleyemedigim çok şey var.
Detaylar durmak istemiyorum o yüzden kısa kısa soracağım.

Asagi yukari 15 yildir calisiyorum. İsinde daima yukselmeyi hedeflemis biriyim. Kendimce bir yere kadar yükseldim. Ve aniden çok sinirli bir animda istifa edip işten apar topar ayrıldım. Bunun için hemen pişman oldum ama dönmek kesinlikle olmazdı.

Derken kendi isteğim dışında çalışmamaya mecbur bırakıldım. Sonradan bu mecburiyeti kabullendim ve çok şey yasadim bir buçuk senede.

Ardından işler düzeldi ve yeni bir işe başladım. Her açidan benim için bicilmis kaftan bu iş. Ama ben tatmin olamiyorum bir türlü. İstediğim iş imkanları aynı olan ama benim söz sahibi olacağım bir işti. Maalesef burada bu söz konusu değil ve ilerleme gibi bir olanağım yok.

Ne yapmalıyım. Nasıl kendimi ikna etmeliyim. Nasıl tatmin olmalıyım bu iş ile.
Artık yapabileceğin bir şey yok orayı biraz sevmeyi denesen, ya da başka bir bölüm yeniden okumak gibi bir şansın yok mu hiçbir şey için geç değildir

Artık yapabileceğin bir şey yok orayı biraz sevmeyi denesen, ya da başka bir bölüm yeniden okumak gibi bir şansın yok mu hiçbir şey için geç değildir

Okuyorum zaten. Meslegim ile ilgili.
Sevemiyorum işte.
İnsanla başta sıcaktı ama kibirli olduklarını gördüm.
Buda beni iyice soğuttu.

X