Aile Planlaması Yasmin Doğum Kontrol Hakkında

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

Thia

Kaderle bağlı iki alyans.
Kayıtlı Üye
4 Mart 2011
415
0
Merhabalar arkadaşlar,

Danışmak istediğim bir konu var.

Ben geçen ay 24 aralıkta regl oldum. O gün YASMIN doğum kontrol hapı kullanmaya başladım. Dün bitti ilacım, 21 adet.
Yeni bi tane aldım fakat ne zaman kullanacağımı bilemediğim için eczaneye sordum. Bugunden itibaren 7 gün sonra ilaca baslayacaksınız dedi, doğru mudur? Kullananlar daha iyi bilir.
Bu arada eşimle ilişkiye girersem eğer riskli olmaz mı?

Lütfen yardımcı olun..

Merhabalar arkadaşlar,

Danışmak istediğim bir konu var.

Ben geçen ay 24 aralıkta regl oldum. O gün YASMIN doğum kontrol hapı kullanmaya başladım. Dün bitti ilacım, 21 adet.
Yeni bi tane aldım fakat ne zaman kullanacağımı bilemediğim için eczaneye sordum. Bugunden itibaren 7 gün sonra ilaca baslayacaksınız dedi, doğru mudur? Kullananlar daha iyi bilir.
Bu arada eşimle ilişkiye girersem eğer riskli olmaz mı?

Lütfen yardımcı olun..

8. gün yani 21 ocak pazartesi yeni kutuya başlaman gerekiyor. 7 günlük arada da koruma sağlıyor merak etme

yeni başlayanlar için biraz kafa karıştırıcı, herkeste böyledir, normaldir.

- regl olduğun gün başlıyorsun
- 21 gün kullandıktan sonra (yani 1 paket),
- 7 gün mola veriyorsun.
- bu demek oluyorki: molanın 8. gününde yeni paketle başlıyorsun

şöylede iğsah edebilirim:

- 21 gün kullandıktan sonra
- 28. günde yeni pakete başlıyorsun

FAKAT dikkat etmen gereken şunlar:
7 günlük mola verdiğin zaman zarf içerisinde, adetin KESİLMEDİYSE BİLE, 8. günden sonra gayet normal bir şekilde yeni pakete başlıyorsun. Bu seni irite etmesin sakın!
YANİ GELSEDE GELEMSEDE SEN GÜNÜ GÜNÜNE TAKİP ET, HAPI KULLANMAYA!

Unuttuğun bir gün olursa da, hemen ertesi gün hatırlar hatırlamaz UNUTTUĞUN GÜN İÇİN BİRTANE AL + O GÜNKÜ İÇİNDE BİRTANE AL (normal aldığın gibi)

Umarım yardımcı olabilmişimdir!
Çocuk istiyoruz fakat doğru zamanda ve planlayarak öyle değilmi :))

yeni başlayanlar için biraz kafa karıştırıcı, herkeste böyledir, normaldir.

- regl olduğun gün başlıyorsun
- 21 gün kullandıktan sonra (yani 1 paket),
- 7 gün mola veriyorsun.
- bu demek oluyorki: molanın 8. gününde yeni paketle başlıyorsun

şöylede iğsah edebilirim:

- 21 gün kullandıktan sonra
- 28. günde yeni pakete başlıyorsun

FAKAT dikkat etmen gereken şunlar:
7 günlük mola verdiğin zaman zarf içerisinde, adetin KESİLMEDİYSE BİLE, 8. günden sonra gayet normal bir şekilde yeni pakete başlıyorsun. Bu seni irite etmesin sakın!
YANİ GELSEDE GELEMSEDE SEN GÜNÜ GÜNÜNE TAKİP ET, HAPI KULLANMAYA!

Unuttuğun bir gün olursa da, hemen ertesi gün hatırlar hatırlamaz UNUTTUĞUN GÜN İÇİN BİRTANE AL + O GÜNKÜ İÇİNDE BİRTANE AL (normal aldığın gibi)

Umarım yardımcı olabilmişimdir!
Çocuk istiyoruz fakat doğru zamanda ve planlayarak öyle değilmi :))

çok güzel anlatmışssın canım teşekkürler.
yasminden memnun musun peki?

çok güzel anlatmışssın canım teşekkürler.
yasminden memnun musun peki?

Evet çok şükür memnunum. Okadar çok kafa karıştıran oldu ki, şu doğum kontrol hapı kilo aldırıyor falan diye.
Ben sağlık ocağına gittip sorduğumda bana hatta bedava kutu bile vermişlerdi. Sağlık ocağı bedava dağıtıyor her ay diye biliyorum istenildiği zaman.
Fakat hangisini kullanığım diye sorduğumda yasmin demişti, fakat her ay yaklaşık 16 tl biraz pahalı açıkcası. Ama önemli olan korunmak.
Kilo da almadım, miğde bulantısı gibi hiç birşeyle karşılaşmadımda. Gayet mutluyuz. Eşim ilk önce böyle tars haplara güvenemiyor, fakat
korunmak için, haplar diğer korunmalardan son derece daha etkili olduğunu biliyorum.

Önemli olan korkuyla yaşamamak, sen günü gününe takip ediyorsan, hiç bir sorunla inşallah karşılaşmazsın.

Hatta bilmiyorum biliyormusun ama, eğer adetin gelecek haftada mesela tatil planladınız ve sen o bir haftalık tatilinde adetle uğraşmak istemiyorsan,
o zaman şunu bile yapma şansın vardır.

adetin başladığı günden itibaren 21 gün hap kullanıp, normalde 7 gün mola vermen gerekirken,
sen bu durumda 21 gün hapı kullanıp, kesintisiz 2. pakete başlayabilirsin (bi 21 gün daha alacaksın).
Böylelikle adetinin gelmemesini sağlayabilirsin. Bunu üst üste sık sık yapma, sadece gerektiği zaman yapabilirsin.
Kim ister yılda 1 hafta yaz izninde, adetiyle uğraşmayı, doya doya denize gir güneşlen =))

Seni anlıyorum, benimde teredütlerim vardı, bak şimdi artık ben insanlara yardımcı olabiliyorum. :)

Başka sorun olursa hiç çekinme den yazabilirsin canım :)

Evet çok şükür memnunum. Okadar çok kafa karıştıran oldu ki, şu doğum kontrol hapı kilo aldırıyor falan diye.
Ben sağlık ocağına gittip sorduğumda bana hatta bedava kutu bile vermişlerdi. Sağlık ocağı bedava dağıtıyor her ay diye biliyorum istenildiği zaman.
Fakat hangisini kullanığım diye sorduğumda yasmin demişti, fakat her ay yaklaşık 16 tl biraz pahalı açıkcası. Ama önemli olan korunmak.
Kilo da almadım, miğde bulantısı gibi hiç birşeyle karşılaşmadımda. Gayet mutluyuz. Eşim ilk önce böyle tars haplara güvenemiyor, fakat
korunmak için, haplar diğer korunmalardan son derece daha etkili olduğunu biliyorum.

Önemli olan korkuyla yaşamamak, sen günü gününe takip ediyorsan, hiç bir sorunla inşallah karşılaşmazsın.

Hatta bilmiyorum biliyormusun ama, eğer adetin gelecek haftada mesela tatil planladınız ve sen o bir haftalık tatilinde adetle uğraşmak istemiyorsan,
o zaman şunu bile yapma şansın vardır.

adetin başladığı günden itibaren 21 gün hap kullanıp, normalde 7 gün mola vermen gerekirken,
sen bu durumda 21 gün hapı kullanıp, kesintisiz 2. pakete başlayabilirsin (bi 21 gün daha alacaksın).
Böylelikle adetinin gelmemesini sağlayabilirsin. Bunu üst üste sık sık yapma, sadece gerektiği zaman yapabilirsin.
Kim ister yılda 1 hafta yaz izninde, adetiyle uğraşmayı, doya doya denize gir güneşlen =))

Seni anlıyorum, benimde teredütlerim vardı, bak şimdi artık ben insanlara yardımcı olabiliyorum. :)

Başka sorun olursa hiç çekinme den yazabilirsin canım :)

çok teşekkürler. böyle açık açık ve ayrıntılı yazman çok iyi oldu :)
bir arkadaştan duydum birkaç ay kullanmış ve yüzünde kıllanma olmuş. sende böyle bir sey oldu mu peki ?

çok teşekkürler. böyle açık açık ve ayrıntılı yazman çok iyi oldu :)
bir arkadaştan duydum birkaç ay kullanmış ve yüzünde kıllanma olmuş. sende böyle bir sey oldu mu peki ?

yok canım diyorum ya hiç bir yan etkisini görmedim, cepten her ay 16 tl gibi para çıkmasından hariç :)))
o bahsettiğin arkadaşının yüzünde oluşan tüylenmeler haptan değilde, hormon bozukluluğundan dolayı olmuştur ve o bunu doğum kontrol hapına yorumlamıştır.
Komşu kız vardı onun hormon bozukluğundan dolayı yüzünde daha çok yanak ve çenesinde tüylenmeler olurdu, resmen sakal gibi birşeyler çıkardı, doktor hormonunda problem olduğunu söylemişti, ondan biliyorum.

Hatta arkadaşımın bir tanesi aşırı yüzde sivilcelenmelerden dolayı doktora gittiğinde, doktor ona doğum kontrol hapı önermişti.
aldığında ise sivilcelerin çoğunun gittiğini görmüştük. işe yarıyor.

eczane de doğum kontrol hapını aldığında bir sor, yan etkisi varmıdır diye, zaten içinde okuyabilirsin. herkes yasmini önerir.
Ben sorduğumda bana 30 yaş üstündeysen ve sigarada kullanıyorsan ozaman sakıncalı olur demişti. Aynısını sana da diyebilirler.
Çekinme, ezcaneye bir gittiğinde sorarsın. :)

kolay gelsiinn.

merhaba canım..ben 2011 eylül ayından 2012 nisan ayına kadar yasmin kullandım...kilo aldırmayan tek hap o demişlerdi..kilo almadım fakat karnımda acayip şekilde şişkinlik ve mide bulantısı yaptı bende çok..bünyeden bünyeye değişiyo demekki..tanıdıklarım falan amma çok şişmiş suratın dediler bende bıraktım ilacı..yaklaşık 8 aydır korunmuyoruz bebek olsn çok istiyorum ama dediğim gibi kişiden kişiye değişiyo hemen kalamayabiliyon yada bıraktığın gibi kalabiliyosunda..kısacası ben yan etki gördüm ve bıraktım açıkcası rahatladım da bırakınca umarım bebiş gelir artık :KK66:

X