Mutfak Püf Noktaları Yardm ltfen brek yapmay beceremiyorum

M

mutsuzzz

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi mutsuzzz
ARKADAŞLAR BEN BÖREK YAPMAYI HİÇ BECEREMİYORUM YA ÇOK KURU OLUYOR YA ÇOK İNCE YA İÇİ ÇOK OLUYOR PİŞMİYOR BİR TÜRLÜ İSTEDİĞİM GİBİ BİR BÖREK YAPAMADIM.DÜN NETTEN SODALI BÖREK TARİFİ ALDIM YUFKAMDA TAZEYDİ TEZGAHIN ÜSTÜNE SERDİM ÜSTÜNE SÜT SODA YAĞ KARIMI SÜRDÜM YUFKA PARÇALANDI DİĞERİDE AYNI OLDU HAMURDAN FARKSIZ OLDULAR SONRA TABİ TEPSİYE PARÇA PARÇA KOYMAK ZORUNDA KALDIM SONUÇ KÖTÜYDÜ YANLIŞ NEREDE ACABA SODAYI ÜSTÜNEMİ SÜRMELİYDİM ANLAYAMADIMbenneyaptımki AKSİLİK EŞİMDE BÖREK HASTASI YA NAPIP EDİP Bİ BÖREK USTASI OLMAM LAZIM ANASININ BÖREKLERİNİ MET EDİYO MENE ÜSÜLÜYOM:çok üzgünüm:

• Konu Sahibi mutsuzzz
yasakkelime sen üsülme slm arkdşım
çok iyi olmasada iyi börek yaparım. kendime göre... eşimde bayılır oda ayrı sana tarifi sölicem umarım uygularsın.. tepsine sıvı yağ dök kağıt peçeteyle sıva fazla olanlar kağıt peçetede kalıcaktır yağın... 4 yumurta. 1,5 bardak süt yada yoğurt, 1 çay barğı yağ ki az da olabilir.onları blendırda yada elde iyiceene köpürene kadar çırp cnm sora içine azcık tuz serp. peynirli makarnalı neyli yapacaksan içini de hazırla kenarına koy.
başlıoruz... yağladığın tepsiye bir yufkayı kenarları sarkacak şekilde yay. hazırladığın içten yayarak sür. sora parçalayarak 1 yufkayı bi kat yap ve iç malzemeyi sürdüğün yere yerleştir bundan 5 kat yap. sora iç harcını koy ve hazırladığın içten azcık kaşıkla dağıt ki içi ni yumurta tutsun. sora tekrardan yufkaları alt tabaka gibi koy yine ... 3 kat koyucaksın alt 5- üst 3 olacak. sonra kenara serilen yufkalarla en üstü örtüceksin...en son kalan sıvıyıda icene üste bol bulamak dök iicene ama.. sora çörek oto serp ve bıçakla böreği kes nasıl kesiosan.. fırınını 175 derecede ısıtıosun önceden bööreği yaparken fırının çalışsın cnm.. sora içine koy.. gidip gel bak arada 25-30 dk. max oluyor. çıkarınca soğukı suyu yani eline alıyosun gezdiriosun azcık üstünüde bi bezle ört 15-20 dk sora afiyet olsun.. dene çok lezzetli olyo.. iyi şanslar umarım denersin.. olursa haber wer cnm:hooray:süprizzzzz sen yaparsın bunu

• Konu Sahibi mutsuzzz
yaparım demi ama bana biraz karışıkmış gibi gldi bide 5 yumurta çok değilmi yani eşim böreğin içinde yumurtayı pek sevmez ben sadece dışına sürerim içine normal yağ süt kullanırım bana daa pratik ve lezzetli başka bir tarif daha verebilirmisin aslında çok tarifler var ama denenmiş olmaları önemli kusura bakma börek konusunda gerçekten acemiyim.

bide böreği yaparkene bohça gibi katlıyorlar ya o kare gibi nasıl oluyor onuda söylermisin. teşekür ederim cevap verdiğn için

• Konu Sahibi mutsuzzz
Arkadaşım, tepsini yağla.
Yufkanın bir tanesini ser kenarları dışarda kalsın. Yoğur yada sütle ıslat yani fırçayla sür, Sonra diğer yufkayı parçala tepsinin içine yerleştir,onada aynı sıvıdan sür sonra iç harcını koy eşit bi şekilde dağıt, sonra parçalanmış yufkadan üstüne yerleştir, sıvı karışımdan yine sür, en üste yine bir yufka koy, dışarıya taşmış olan kenarları mehtup biçiminde kapat yumurta yada yort sür susam yada çörek otu at pişir, çıktığında üstü kuru olur ve eline su al böreklerin üzerine silkele. Bitmiştir.

• Konu Sahibi mutsuzzz
Canım benimki kolay:)
Tepsini yağla
Bir kapta, 1 yumurta,1bardak süt,yarım bardak yağ,yarım bardak yoğurt u karıştır azda tuz ekle

Tepsiye yufkanı ser dışarıya taşsın..bu karışımı ekle
İkinci yufkayıda ser ama parçalıyarak sonra İÇ magzemeni koy,tekrar yufka ve kapat..
Kalan sütlü karışımıda üstüne dök..kes ve ısıtılmış fırına koy 25 dk kalmaz olur
Afiyet olsun:)

• Konu Sahibi mutsuzzz
kızlar ya bide bohça şelinde nasıl yapılıyor onuda bi söylermisiniz a.s.

• Konu Sahibi mutsuzzz
bendende makarnalı börek:

yarım paket kurdale makarnayı yaprakları açıklana kadar haşla piştikten sonra süz ve ılıyınca içine peynir,maydonoz,2 yumurta kır bunları karıştır diğer taraftan tepsiyi yağla yufkanın birini ser karışımın yarısını dök yağ,yoğurt karışımını biraz kaşıkla gezdir 2.yufkayıda ser ve yine karışımı dök yağlı karışımdanda sür3.yufkayıda yerleştirdikten sonra dışarı taşırdığımız yufkayıda kapatıp yağlı karışımı üste sür veeeeeeeeee fırına at pişsin buna yalancı su böreğide deniliyorr
AFİYETLER OLSUNNNNN

• Konu Sahibi mutsuzzz
cok pratik sodalı börekklava:bendende pratik bir tarif.patatesler haşla soy rendele içine tuz ve kıyılmış taze soğan koy karıştır.bu böreğin içi.yufkayı tezgaha ser.içine eritilmiş margarin sür az olacak ama.sonra yufkayı paketteki gibi bikatla biraz daha büyük katlayabilirsin.dörde böl her parcanın ortasına hazırladığımız içten koy.uclarını ortada birleştir bir tepsiye diz onları.yufkalarının hepsini böyle yap.1 kilo yufkaya 2 şişe soda dök üstüne.buzdolabına koy 2 saat ceksin kendini.sonra onları başka bir yağlanmış tepsiye diz yumurta sürüp cörekotunu serptikten sonra 200 derecedeki ısıtılmış fırına ver,,cok kolay ve harika bir börektir tavsiye ederim.bu börek buzdolabında 3 gün bekleyebilir.

• Konu Sahibi mutsuzzz
Eritilmiş yağı suyla karıştırın. Her yufkanın üzerine 4-5 kaşık yağlı su serpiştirin ve yufkanın kenarlarını çevirerek ortada birleştirin. Üstlerine biraz daha yağlı karışımdan gezdirip karşı kenarlarını da orta kısma çevirin. Kare biçimindeki yufkaları, tam ortadan, enine ve boyuna keserek dört kısma ayırın.
Kıyılmış soğanı yağda hafifçe börttürün, sonra kıyma, tuz, karabiber katın; biraz daha kavurup içine rendelenmiş patates, kıyılmış maydanoz karıştırın.
Yağladığınız 12 adet kare yufkaların üzerine patatesli içi bölüştürün. Her yufkayı bohça gibi kapatıp, yağlanmış bir fırın tepsisine ters çevirerek yerleştirin. Üstlerine sulandırılmış yumurta sürüp orta ısılı fırında pembe renkte pişirin.
Not: yukarıda açıkladığımız bohça böreğini kıymalı, peynirli ve ıspanaklı içle de yapmak mümkündür

valla netten aldım senin için bu tarifi
alıntıdır.
bohça sorduğun için anlatmayı başramam diyer
o yüzden alını ile idare et.canım
fakat bende san börek tarifimi vercğim çeşit çeşit
kimisni uydursamda çok seviyoralr başta eşim.kimsenin böreğini sevmez.
ama bana gelince börek ustası diyor
yazacğaım sana tarif canım :)

• Konu Sahibi mutsuzzz
ben süt ,yağ,bir tane yumurta kırıyorum bu karışımla yapıyorum.en az bir saatde buzdolabında bekletiyorum çok güzel olyor.dondurucudada mutlaka böreğim olur dondurucudan çıkıncada güzel kızarıyor.birde biz ailecek su böreğinide çok seviyoruz.
hazır su böreği yufkalırıda hem pratik ,hemde güzel oluyor.
tavsiye ederim.birde annem börek fırından çıkınca üzeri kurumasın diye
nemli bez örterdi onuda deneyebilirsin.....

• Konu Sahibi mutsuzzz
milföyden yapsana yaa hem çok kolay hem çok güsell oluyo bence:))

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…