Yalanı nasıl anlarım

minislerinminisi

Üye
Kayıtlı Üye
28 Şubat 2023
49
24
27
Yalan söyleyen bir insanın tepkileri
telaşa kapılmadan gözünüze bakıp kısa ve net konuşmak,suçlayıcı tavırlara girmeden konuşmak
sorulan sorunun cevabını hatırlamıyorsa hatırlamıyorum ama şu yüzden veya bu yüzden olabilir gibi cevaplar vererek ihtimaller sıralaması
olabilir mi?
birinin yalan söylediğinden nasıl emin olabilirim

gözünü kaçırmadan yüzünüze bakabilmesi
hiçbir telaşa kapılmadan kısa ve net konuşmak
sorulan sorunun cevabını hatırlamıyorsa hatırlamıyorum ama şu yüzden veya bu yüzden olabilir gibi cevaplar vererek ihtimaller sıralaması
olabilir mi?
Yakalamadan teyit etmeden nerden emin olacaksın. Bildiğin bir konuda yalan söyleyene kadar yüzde yüz emin olamazsın

telaşa kapılmadan gözünüze bakıp kısa ve net konuşmak,suçlayıcı tavırlara girmeden konuşmak
olabilir mi?
Bazısını yakalamadan emin olamazsın sağlam yalancı oluyorlar

Konuyı kapatmaya çalışır. Ses tonunu dengeleyemez. Aşırı mimik ve jest kullanımı yapabilir. Sonradan hatırlıyormuş numarası yapabilir.Benim aklıma bunlar geldi.

Ben yalan söylerken çok gülüyorum beni tanıyan biri anlar. Yani beceremem yalan söylemeyi. 😆

Ama çevremde öyle profesyonel yalancı var ki, hiç ne yüzü kızarır ne tepki verir yalan söylerken. Ama olaylarda ki detaylar farklı olur. Bir kere sabah dese sonra akşam der. Ancak bu şekilde anlayabilirsiniz.

Ben yalan söylerken çok gülüyorum beni tanıyan biri anlar. Yani beceremem yalan söylemeyi. 😆

Ama çevremde öyle profesyonel yalancı var ki, hiç ne yüzü kızarır ne tepki verir yalan söylerken. Ama olaylarda ki detaylar farklı olur. Bir kere sabah dese sonra akşam der. Ancak bu şekilde anlayabilirsiniz.

Evet ya dürüst ya da usta yalancı.detaylara baktığımda açık yok.belki de yalan değildir.zamanla göreceğim sanırım

Konuyla ilgili açık verebileceği tarzda çift yönlü sorular sorabilirsin. Ama o kadar profesyonel insanlar gördüm ki ne göz kaçırma, ne yüz kızarma, ne açık verme konusunda tek falsosu olmadan mükemmel derecede yalanlar soyleyebiliyorlar. Yakalamadigin sürece anlayamama olasılığın da var yani.

Olayı tersten anlattırın, sorgularda bazen bu yöntem kullanılır. evden cıktım-bakkala gittim- komşuyla selamlaştım-süt aldım-eve döndüm. Bu olay örgüsünü fazla teklemeden tersten anlatabiliyorsa muhtemelen doğru. Tabi açık açık tersten anlat demeyin siz sorular sorun. Genelde öyle yapıyorum ben.

X