Yakın çevreme dertlerimden bahsedemiyorum

c1nnamongurl

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
29 Ekim 2023
60
52
19
Öncesinde 1,5 sene kadar uzun bir ilişkim oldu.İlişkimiz bittiğinde benim depresifliğimle ağlamalarımla zırlamalarımla ne kadar zor zaman geçirdiğini,onu ne kadar bunalttığımı söyledi.Biteli 1 sene oldu ve sosyal çevrem o zamana göre çok genişledi.Ama insanları bunaltmaktan korktuğum için zor zamanlarımda kime gideceğimi ne yapacağımı bilmiyorum.Terapiyi maddi sebeplerden dolayı bi süreliğine bıraktım.2 gündür çok kötü hissediyorum ve kime anlatacağımı bilmiyorum.Derdi olan insanları çekmenin ne kadar zor olduğunu ben de deneyimleyerek gördüm.Hayatından şikayetlenen insanlar bir noktada sizi bunaltıyorlar.Ben kimseyi bunaltmak istemiyorum ama kendimle başbaşa kalmak da beni dibe sürüklüyor.Nasıl bir çözümü olabilir bunun?

Haklısınız. Gün geliyor insanın en yakınları bile dert dinlemek istemiyor. Bu durumda en iyisi biraz ağlayıp sızladıktan sonra dışarı çıkmak ve hareket etmek gerekiyor. Başka çare bulamadım malesef bende🤷🏻‍♀️

Öncesinde 1,5 sene kadar uzun bir ilişkim oldu.İlişkimiz bittiğinde benim depresifliğimle ağlamalarımla zırlamalarımla ne kadar zor zaman geçirdiğini,onu ne kadar bunalttığımı söyledi.Biteli 1 sene oldu ve sosyal çevrem o zamana göre çok genişledi.Ama insanları bunaltmaktan korktuğum için zor zamanlarımda kime gideceğimi ne yapacağımı bilmiyorum.Terapiyi maddi sebeplerden dolayı bi süreliğine bıraktım.2 gündür çok kötü hissediyorum ve kime anlatacağımı bilmiyorum.Derdi olan insanları çekmenin ne kadar zor olduğunu ben de deneyimleyerek gördüm.Hayatından şikayetlenen insanlar bir noktada sizi bunaltıyorlar.Ben kimseyi bunaltmak istemiyorum ama kendimle başbaşa kalmak da beni dibe sürüklüyor.Nasıl bir çözümü olabilir bunun?
Anlatma zaten en güzelini yapıyorsun

Psikoloğa anlat.pek birşey yaptıkları yok ama iyi gelir.

Birilerine birşeyleri anlatmak (dertlenmek) sorunlarin çözümü olmuyor maalesef. Hatta direkt sorun olan kişiyle bile sorunu çözemiyorsun benim kendimde deneyimledigim. En yakinimla bile problemim olsa o kisi problemi asla kabul etmiyor senin kendi içinde bunu kabullenip ona göre davranman gerekiyor. Kendini sevip diğer insanların davranışlarını çok umursamamak gerek. Bencillik mi bilmiyorum ama diğer türlü bana cok zararı oluyor

Bence bunun tek çözümü kendinizle arkadaş olmayı öğrenmek. Günlük tutabilirsiniz. Bir süre oturup duvar seyretmek istiyorsanız onu yapın ama asıl yapmanız gereken şeyler sizi mutlu edecek etkinlikleri takviminize her gün eklemek. Bu ekonomide her gün her gün tiyatro, sinema, restoranda yemek olacak diye bir kural yok. Evde güzel bir film izlemek, çok hoşunuza giden bir yemeği pişirmeye çalışmak, neye yeteneğiniz var bilmiyorum resim, dans, şarkı söylemek, artık o neyse onu bulup haftalık vakit ayırmak. Dilerseniz evcil hayvan edinmek. Yapacak çok şey var. Siz kendinize yol arkadaşı oldukça başkasına dert yanmaya ihtiyaç duymayacaksınız. 🙂

Aşk işleri falan bende hiç sevmiyorum dinlemeyi bana çok boş geliyor.baska konularda çok iyi bir dinleyici yok ama böyle meselelerde hiç dinlemek istemiyorum

Öncesinde 1,5 sene kadar uzun bir ilişkim oldu.İlişkimiz bittiğinde benim depresifliğimle ağlamalarımla zırlamalarımla ne kadar zor zaman geçirdiğini,onu ne kadar bunalttığımı söyledi.Biteli 1 sene oldu ve sosyal çevrem o zamana göre çok genişledi.Ama insanları bunaltmaktan korktuğum için zor zamanlarımda kime gideceğimi ne yapacağımı bilmiyorum.Terapiyi maddi sebeplerden dolayı bi süreliğine bıraktım.2 gündür çok kötü hissediyorum ve kime anlatacağımı bilmiyorum.Derdi olan insanları çekmenin ne kadar zor olduğunu ben de deneyimleyerek gördüm.Hayatından şikayetlenen h insanlar bir noktada sizi bunaltıyorlar.Ben kimseyi bunaltmak istemiyorum ama kendimle başbaşa kalmak da beni dibe sürüklüyor.Nasıl bir çözümü olabilir bunun?
Ben de anlatmam hiç. Günlük tutabilirsiniz

Bülent Gardiyanoğlu’nun bir tavsiyesi.

Çizgisiz düz bir kağıda aklınızdan geçeni yazın. Dikkatlice yazmanıza gerek yok. Yazın sadece. Sonra o kağıdı yakın. Yakarken de yaşandı bitti deyin. Çok işe yaradığını söylüyor. Kendi kendine terapi diyor.

X