Yağmurun insan bünyesinde yarattığı 10 değişik etki

pink_punk

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
5 Ocak 2015
143
53
33
Kimimiz yağmur yağdığında eskilere dalıp gidiyoruz, kimimizin ise isyan edesi geliyor. Mesele kara kara bulutlardan iki damla su düşmesi değil. O kasvet, o soğuk, o ıslaklık... Hepsinin psikolojimizde farklı etkileri var. Her ne kadar genel anlamda depresyon öncesi etkilere neden olduğu düşünülse de, farklı bünyelerde beklenmedik duygu patlamalarına ve coşkuya da sebep olabiliyor yağmur. 10 farklı duygusal etkiyi derlediğimiz bu listenin hangi maddesi yağmurun sizin için anlamını ifade ediyor?

1. Anılar anılar... Şimdi gözümde canlandılar...

fft16_mf3155574.Gif

Pek çoğumuz için her yağmur yağdığında "İşte böyle yağmurlu bir gündü..." diye başlayan bir cümle geçirir içinden. Yağmurun şaşırtıcı bir şekilde, yağmurlu havalarda yaşanan olayları yeniden hatırlatma etkisi büyüktür. Güneşli bir hava, rüzgarlı bir gün aynı etkiyi yaratmazken. Yağmur yağdığı anda aklımıza gelir önceki yağmurlarda başımızdan geçenler. Yutkunuruz damlalar süzülürken yüzümüzden, ıslak ıslak bakarız boşluğa anılar geçidinden.

2. Evdeki huzur, mutluluk budur

fft16_mf3155598.Gif

Kimileri için dışarıda yağmur yağarken sıcak bir köşede oturmanın verdiği huzur paha biçilmez. Eşi benzeri yoktur o an hissedilen huzurun. Hayat bir anda toz pembe olur. Kitabını, bir fincan kahvesini kapan kurulur bir köşeye izler damlaları ve keyfini çıkartır doğanın kendisini beslemesini.

3. Gol!

fft16_mf3155621.Gif

Genelde yağmurlu havalarda deplasman maçlarına gidip zaferle dönmüş taraftar gruplarında görülen bir duygusal patlamadır. Ne zaman yağmur yağsa o unutulmaz maçta atılan golün yarattığı coşku dolar yüreklere ve haykırası gelir insanın içindeki sevinci. Anlamsızdır manasızdır belki ama yağmur yağar, yel eser, gök gürler kimisi için Arif'in Manchester'a attığı golden farksızdır o anlar.

4. Gidiyorum bütün aşklar yüreğimde

fft16_mf3155655.Gif

Yağmur yağınca kiminin de kaçası gelir bir an önce. Acıları depreşir ister istemez, kaçıp saklanmak bir an önce yağmura yakalanmadan kurtulmak tek amaç tek gayedir. Ama işte izin vermez o damlalar, yağmurdan kaçarken doluya tutulur genelde gitmek isteyenler. Gidemezler, düşerler her yağmurda.

5. Vay ben öleydim

fft16_mf3155678.Gif

Kimisi de yağmuru yedikçe aslında ne kadar dertli kederli bir hayatı olduğu hissine kaptırır kendini. Biten aşklar, kaçan fırsatlar, elde avuçta bir şey olmaması... Kahır üstüne kahır olur da düşer her damlayla tepeden aşağı ıslatır insanı. Garibanlık çöker bünyeye, pek çok kişi yanık sesini bu anlarda keşfeder de hayal ettiği gibi acıklı şarkıların türkücüsü olamazlar bir türlü.

6. Zaman birlik olma zamanıdır

fft16_mf3155691.Gif

Kimisi de yalnız kalamaz yağmur yağdığında, o kasvet o karanlık çok gelir yüreğine. Yanında birileri olsun ister, bir omuz bir nefes olmalıdır yanında son damla düşüp de güneş açana kadar. Sırf bu yüzden arabasından inip sıkış tepiş metrobüslere binen de olur, otobüs duraklarındaki kafilenin içine can havliyle dalan da olur. Kimisi belli edemese de yaşadığı sıkıntıyı eli telefonuna gider bir yakına bir tanıdığa mesaj atıp onu yanında hissetmek için.

7. Beni bu havalar mahvetti...

fft16_mf3155692.Gif

Pek çok kişinin de derdi tasası olur kötü havalar. Hep yağmurlar, kapalı kasvetli havalardır sebebi başa gelenlerin. Kaza bela eksik olmaz başından, canını sıkar insanın. Gün olur yoldan geçen arabanın sıçrattığı su yüzünden berbat olur bir güzel buluşma. Gün olur yağmurun akıttığı bir makyaj, bozduğu bir saç rezil eder önemli bir iş görüşmesini. Ne zaman yağmur yağsa "Başımıza bakalım ne gelecek" der durur işt böyleleri.

8. Yağdır mevlam su

fft16_mf3155693.Gif

Kimi insan vardır, milyon kişinin üstüne yağan yağmur bir onu ıslatır. Kabullenmişlik çöker o bünyeye her yağmurda. Bilir hedefte kendisinin olduğunu, nötr olur yağmura karşı. Sıradan bir tabiat olayı olarak kabullenir. Alır duşunu yıkanır yoluna devam eder. Morali bozacak bir şey yoktur çünkü zaten olan olmuştur, güneş doğana kadar "yağdır mevlam su" der susarlar.

9. İsyanım var!

fft16_mf3155694.Gif

Derdi kederi gereğinden fazla biriktirmiş bünyelerde her yağmur bir isyan, her yağmur bir ayaklanmadır. O kadar dert yetmezmiş gibi bir de havanın kapalı oluşu, o karanlığın o kasvetin boğucu etkisi dayanılacak gibi değildir. Yağdıkça yağmur, çaktıkça şimşek, yakayı bağrı yırtıp isyan edesi gelir insanın. "Yine mi ben?" "Hep mi bana?" diye açar ellerini göğe zalim kadere isyan eder canı burnundan gelenler.

10. Aşık oldum!

fft16_mf3155707.Gif

Öyle bir bünye çeşidi daha vardır ki, yağmur duyguları depreştirir, kanı kaynatan hisler, zor zapt edilen arzular bir anda patlak verir. Yağmur altında dudak dudağa buluverir kendisini aşkını içinde biriktirenler. sevdiğine sarılıp, içinden geldiği gibi olmak için hep bu yağmurlu havaları beklerler adeta. Sıkıntılar sorunlar birikir de, enerji patlaması halinde şimşek gibi çakar yüreklerde sanki. Yağmurun işte kimi bünyelerde de böyle bir duygusal etkisi vardır.

Peki yağmurun sizdeki etkisi ne?

Huzur, mutluluk, hayallerin hoşluğunda kaybolma, umut, ders, kitap, kahve, dizi gibi güzel şeyleri aklıma getirir.
Kendimi güvende hissetmemi sağlar.
Çok severim.
Ama bazen bir depresiflik de çökebiliyor yağmurla.
Yağmur yağarken nasıl bir manzaraya baktığımız da önemli tabii ama sesi bile yetiyor bazen. Müthiş.

Yagmurdan bahsedince aklima yagmur anim geldi simdi, ayni yazida da dendigi gibi, yagmurla ilgili anilar depresiyor vallahi :)
Gecen pazartesi Istanbul'da yagan yagmurda arkadasimla ne perisan olduk. Su birikintilerinin ustunden atlaya atlaya gidiyorum. Birinin ustunden atlarken, digerinin de icine atlamisim meger. :) Ayakkabilar aninda su oldu, ayaklarim su icinde. Yagmur dendi mi direkt o suya atladigim an geliyor gozumun onune. Off, Allah kimseye yasatmasin. :)

Genel olarak dusununce, yagmur beni karamsarliga iter. Yani kapali ve yagmurlu hava benim icin mutsuzluk. Anilarimin, mutsuzluklarimin depresmesi... Yine yukarida bahsettigim gun mesela, cok sevdigim ama artik kus oldugumuz bir insani olesiye ozlemistim. Icim parcalanmisti onu ve anilarimizi dusunurken. Yagmur bitti gitti, simdi o kadar dusunup uzulmuyorum mesela. Garip.

X