Yabancı uyruklu komşu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
çalışanini, uyum saglayanini vs ekstra belirtme geregi duymadim cunku zaten mesajda uyum saglama probleminden bahsetmisim, uyum saglayan evinde sana bana zarar vermeyen insaninda sirf yemek kokusu icin kapisina dayanmakta dogru degil derken bunu demek istiyorum zaten.

Bizimde yan komsu yabanci uyruklu. Gurultuden duramiyoruz. Yani ne diyim ki o kadar cok ki halep gibi olmus adam 3 tane dukkan acmis yanyana. Bijuteri ayakkabici kuyumcu. Park yeri bulamazsin hepsinde araba var.cocuklari sokaga saliyolar aniriyor hepsi. Odada duramazsin. Camlarda kapali bu arada. Hic birinde corap yok.ellerinde uzun sopa camasir iplerinden kiyafet caliyolar. Coplerini kapinin onune yigiyorlar sokakta obek obek copler var. Derdimi nereye anlatayim bilemedim. Kusmak istiyorum. Ha bide hastanede bi kadinla tanistim. Bi sehirlerarasi otobuse binmis full afgan vardi dedi sasirdim. Anlayabiliyor musunuz durumun vahametini. Yazik cok yazik gercekten.

Konudaki mesele bambaşka yemek konusunda diyecek bir şey yok elbette ama onlarla bu kadar içli dişli yaşamak beni de tedirgin ediyor. Bu kadar içimize alinmamaliydi. Sınırdan kayıtsız şekilde gecen binlerce Afganlı var. Bulunduğum sehirde merkezde Afganistan'da gibiydim. Hep koloni halinde geziyorlar. Bakışları rahatsız ediyor beni. Artık merkeze gitmiyorum. Uyum saglasalar hic sorun yok zaten. Ama öküz gibi de bakılmaz ki yanımda eşim var sürü halindeler diye ses etmedim ezer gecerlerdi bizi. Aslında rahatsız olunan nokta bu. Yoksa işinde gücünde olanlar tabiki yaşasın.

Evet haberlerde bunlarin kadin cinayetine karismalari asiri derecede tedirgin edici. Simdi bu apartmanda insan cocugunu asansore bile bindiremezki. Yemin ederim kahroluyorum ya. Cocuklarimiz ne olacak bizim. Gelecekleri ne olacak. Dusundukce cildiriyorum.

Ya öyle ağır değil ağır ötesi bir koku olmasa, ya da haftada birkaç kez olsa zaten mesele etmem. Kokmadığı sürece zürafa pişirsin yesin, bana ne. Balık, kelle, kızartma vs. yapsın yine takılmam. Ama koku burnumu da geçip resmen beyin hücrelerimde yankılanıyor.

Sığınmacıların olmadığı, doksanlı yılları öyle özledim ki. Sokakta oynardık akşama kadar, kim neci tanirdik. Şimdi bizlere düşman gibi bakan, kültürü, dili farkli insanlara alışmak zorundaymisiz, neden?

Neden mesela Suriye de galantor olarak yer alan Rusya bir tane siginmaci almadı, biz milyon milyon aldık? Neden bizim cocuklarimiz doğru duzgun beslenemezken, vergi vermeyen, üstüne yardım alan ve üstüne bize kinlenen, Türkler bize kotu davraniyor diyen ve en ufak kargaşa da sırtımızdan vuraracak insanlarla kardeş olup, alın bu ülke sizin demek zorundayız? Neden böyle olduk? Ülkesini seven, geriye gittiği için kahrolan insanları neden ırkçı diye yaftalar olduk?

Çok soru var, tatmin edici bir cevap yok. Umarım, ülkenin yok olma ya da var olma seçimini iyi değerlendiririz de, herkes kendi ülkesine döner. Savaş bitmiş, af çıkmış ama hala bir kişi bile gitmiyorsa, biz gondermeliyiz.

Dün icisleri bakanı 8 milyon daha gelmek üzere hazır bekliyor dedi. Yorumu size bırakıyorum.

Saygılar efendim.

Hayır ırkçı degilim, ülkemi seviyorum.

Yazdıklarınıza bir baktım da hepsi sosyal medyada sık sık karşılaştığımız salt nefret söylemi içeren ifadeler. Resmen copy paste yapmışsınız. Yaşınız gereği okuduklarınızı akıl süzgecinizden geçirip değerlendirmeniz gerekmez mi?

Konu kullandıkları baharatlar değil. Irkçısınız ve varlıklarından rahatsızlık duyuyorsunuz.

Bu arada şunu belirtmek isterim, kontrolden çıkan mülteci akınından ben de hiç hoşnut değilim ancak ırkçılık yapmıyorum çünkü bunun sorumlusu bu insanlar değil.

Ne 1 milyon alması yahu? 10 milyondan aşağı suriyeli + afgan yoktur bu ülkede...

Bu insanlari alıp Avrupa'nin göbeğine götürsen Avrupa beş yıla kalmaz Ortadoğu olur. İlk yorumumda da dediğim gibi bu kişilere karşı özellikle bir ırkçı yaklaşım yok. Anormal derecedeki uyum sorunları yüzünden otomatik olarak dislaniyorlar zaten.

Kendi açımizdan bakacak olursak da ülke Mülteci çöplüğüne dönmüş giren çıkan belli değil ortada çok ciddi bir demografik sorun var hâlâ en ufak konuda gelip burada Suriyeli duyarı kasan arkadaşlarımız var. :))))
Bu arada kokunun da ot yaktıkları için olabileceğini yazmış bazılari demek ki yemek ya da baharat da değil mevzu. Bu da yine uyumsuzluklarindan kaynaklı başkalarını, düşünmeyip bencilce hareket ediyorlar. Sanki sadece kendileri yaşıyor o çevrede.

Yahu arkadaşlar ben de belirttim kötü bir koku ve baharat olmadığını. Ne alakası var hakla bunun. Bu koku hep var olur. Cam dahi acamazsiniz bu koku içeri dolar. Şöyle düşünün hergun ama hergun işkembe kokusunu temizleme aşamasında. Sürekli olsa kafayı yersiniz..baharat kokusu değil o yaktıkları bir ot çeşidi. Yemek olsa havalanir gider. Bakın bir arkadaş ta söylemiş. Evden çıksalar boyasalar dahi koku yıllarca çıkmaz.
Ne çok gitmişsiniz arkadaşın üstüne. Hani bilmiyorsunuz yaziyoruz algilamiyorsunuz.

Konu sahibi arkadaşım onlar hala geçici bi kaç saatlik baharat kokusu sanıyor.

Arkadaşımı aradım az önce konudan bahsettim. Diyorki başa gelmeyen bilemez. Sen bile yaşamadığın için o kadarını bilirsin . Yazı bekliyorlar gün sayıyorlar. Ev sahibi yalvaracak neredeyse çıkmayın diye diyor.kimse gelmek istemiyormuş.

İnsanın komşusu çok önemli. Çok şükür ben şanslıyım o konuda.

Bence o kadar kötü değil daha kötüsü de olabilirdi ... teyzem 10 yıl önce kirada oturuyormuş, üst kata birileri taşınmış ama acaip bir gürültü. Konuşmaya gitmiş, zili çalmış kapıyı bir açmış ki 10 tane Afganlı doluşmuş salonda oturuyor, kadın, çocuk erkek... neyse sonra çıkıp gitmişler ama ev sahibi verdiğine çok pişman olmuş evi haşat edip gitmişler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…