Yabancı uyruklu komşu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Konu ses, gürültü vs. olsa evet haklısınız ama. Baharat olunca, yemeğe az koyun nasıl denir, bilemedim açıkçası..
Araştırırken öğrendim, devamında şikayet edeceğim. Tekrardan belireteyim. Kızartma, balık, ızgara, kelle melle bunlar o kokunun yanından bile geçemez. Nefesimi tutuyorum, devam etsem kusturur...

Ben sanmıyorum başka ülkede yaşasam
1 2 3 4 5 kezlik değil, bir ömürlük, yani o binada 10 yıl yaşasam 10 yol boyunca binanın 1.katıntan 5.katına milleti kusturacak kadar koku yaysam beni tolere etsinler...
Ederler ederler çünkü onlar melek hele Evvrupaorda olsan git adama şiddet uygula ülkelerine geldiğin için sana misafir gibi davranırlar
topluma uygun yaşamak falan önemli değil

Konu sahibinin üslubunundan, yazdıklarından apaçık anlaşılıyor ki derdinin kokudan ziyade ırk olduğu! Ve kim herhangi birine ırkçılık yapıyorsa o nefret ettiğine muhtaç olsun.
simdi afganlarda suriyeliler de çok ponçik ırklar degiller bunu kabul edelim bence.
bizim milletin kizmasi bence birazda sundan biz bir topluma muhtac olacak olsak rahatsiz etmemek, uyum saglamak icin cabalariz ama simdi suriyeliye afgana bakiyorum maasallah geldigi ulkeye uyum saglama cabasini gectim, ceplerinde kemerlerinde kılıclar satirlar e o zaman insan şunu soyluyo madem bu kaar küheylandın niye kaçtın aslanım?
bizler yillardir belkide asirlardir farkli toplumlarla birlikte yasiyoruz atiyorum bir afrikali icin bir japon icin veya cinli icin kimse niye geldiniz defolun vs vs, demediyse bunlara soyluyorsak bir sebebi var demek ki.
adamlar calismiyorlar senim benim vergilerimle senden benden iyi yasayip birde memleket onlarinmis gibi davraniyorlar mesele bu, ama buda demek degilki evinde yemek pisiren insana ay ne bicim ya kokutuyosun her yeri demek hakki versin bize.
kendimizi ev sahibi gibi dusunup zarari olmayan afgainada suriyelisinede rusunada herkese iyi davranalim tabiki ama hak edene.
sapla saman karismasin yani

Başına taşla vurulan o kızcağız vefat etti , gencecik kız

Ne yapıcaz o zaman
birlikte yaşadığımız insanlara uyum sağlıyacağız medeniyetin gerektirdiği gibi
Çinli biri gelip bunlar bizim geleneksel tütsülerimiz deyip tüm apartmanı kokutsa onu da çıkarırsın apartmandan çünkü buna hakkı yok değil mi
sürekli susup oturamayız bişey bizim midemizi bulandırıyorsa
ev bizim istediğimizi yaparız diye bişey yok

İdrak yeteneğinde problem varsa, benim söylediklerimi çekme başka bir tarafa. Misal verdim ben orda... Parfüm kokusundan da örnek verdim.

Konu sahibinin üslubunundan, yazdıklarından apaçık anlaşılıyor ki derdinin kokudan ziyade ırk olduğu! Ve kim herhangi birine ırkçılık yapıyorsa o nefret ettiğine muhtaç olsun.
ırkçılık değil bu bambaşka bir konu .bir 5 yıl sonra herkes anlayacak da geç olacak maalesef

Hahahahahaha bir de bana konuya uzaksın diyor. Esenyurt’ta bu insanlarla çok kira sözleşmesi yaptım, sonrasında bunlarla ne kadar uğraştım. Her ay Esenyurt Tapu’dayım. Duyan tövbe çeker zaten, nasıl yaşadıklarını nasıl koktuklarını nasıl inanılmaz derecede gürültülü olduklarını deneyimlemek isteyenleri beklerim. Sattık kurtulduk, uğraşılacak gibi değildi. Ticari olarak almak da zarar, verdikleri zarar ve rahatsızlık yanında üç kuruş kiranın bir önemi kalmıyor.

İşte sorun burada. Her Türk aynı olmadığı gibi her afgan suriyeli de aynı değil. Biri suç işledi diye neden diğerleri de "cezalandırılıyor"? Kılıçla kızcağızı delik deşik eden de bir Türktü. Hepimiz kendimizden nefret mi edelim şimdi? Ben yurtdışında doğup büyüdüm. Irkçılığa da islamofobiye de maruz kalmışlığım var. Oyüzden ASLA bir insanı ırkından dininden dilinden dolayı hor görmem nefret etmem. Bunu yapanlara karşıyım. Suçu işleyen suçludur. Kaldı ki burada ortada suç bile yoktu. Yemeğin kokması hoş olmayabilir ama konusahibi konuyu ırka siyasete vs getirdi

Allah aşkına bakın şimdi Ortadoğu ırkını genel olarak sevmezler , yıllarca turizmde çalıştım. Ben öyle ırk görmedim . Kusura bakmayın gerçekten pis ve uyumsuzlardı , otel personeli yaka silkerdi.
Örneğin havuzda kabuklu kuruyemiş yasak personel uyarırdı inadına yerlerdi, diğer ptel misafirlerini rahatsız ederlerdi, restoranda yaptıklarını saymıyorum bile…

baharatdan olduğunu sanmam baharatdan olsa antepden dünyaya öyle bir koku yayılır ki herkes uzaya kaçardı

sık evini havalandırmayan kimseler yemek yaptıkca oluşan rutubet ve nemle dışarı koku salıyor,
alt komşumuzdan biliyorum ...banyoda hep kızartma kokusu, banyomuz evin bir ucunda mutfak diğer ucunda,
mutfakda antrede tuvaletde koku yok ,ebeveyn banyosundan yatak odasına komple kızartma kokusu geliyor ...hattaa ne zaman biber kızartıyor ne zaman içli köfte içli köftesi fıstıklı mı değil mi onu bile anlıyorum çünkü evini hiç havalandırmıyor ki kokular kaçacak yer arıyor, sanırım mesele bu...

genelde onlar kalabalık olurlar, havasızda ev kötü kokunun sebebi olur ,baharat kötü kokmaz tam aksine güzel koktuğu için katılır

Nasıl bir koku ne derece ağır bilemiyorum ama ortak yaşam diye birşey var.Ben mesela sarımsak ,işkembe, pastırma kokularından nefret ederim hakikaten nefret ederim.Hergun bunlar evimin içine girsin koksun istemem.Binalar öyle dandik yapılıyor ki bazen sanki mutfak ortak kim ne pişirdiyse havalandırma vasıtasıyla eve geliyor koku.Ortak yaşamda birbirine saygılı komşu bulmak büyük bir lüks.

Yemekteyiz in bir bölümünde İranlı bir hanım yemek yaptı. Gayette temiz çalıştı. Yemekleri safranlıydı , yiyemediler. Çok bilmiş geçinen sunucu hanım " ay yok ben çok yedim Türkiye de restorantlarda safranlı yemek , safran böyle kokmaz " diye konuştu.

Yarışmacı orjinal safranı masaya getirince , " ya demek bizim yediğimize baharatı mı az koydular vs diye lafı çevirmeye çalıştı " .

Kadın baharatı masaya getirene kadar onlar da " ay bu ne koku " diyordu halbuki.

Birini öldürüp gömdüler sandıysanız arasaydınız polisi. Yemek kokusu olduğunu ayırt etmişsiniz ki aramamışsınız.

ırkçılık değil bu bambaşka bir konu .bir 5 yıl sonra herkes anlayacak da geç olacak maalesef
Sizler böyle yazinca acaba yasadigim ulkede de mi böyle dusunuyorlar diyorum.
Sonra aklima geliyor, her kulture saygili olduklarini. Müsluman olacak insanlar.

Apartman da yasiyorum ,gronlandli,danimarkali ve somali den gelen insanlar var.
Koku cümbüsü yasiyor apartman. Kimsede söylenmiyor.
Irkcilik degil demeniz tamamen kendinizi kotu gostermemek icin.

Tamam insanlar zor durumda kaldılar savaştan kaçtılar geldiler can tatlı ama mülteci olarak geldiğin yerde ne olacağın bile belli değilken her sene tavşan gibi üremesinler bir zahmet. Biri elinde, biri sırtında, biri bebek arabasında , biri karnında , resmen cocuk ziyanlığı.

Mesela bir tane Suriyeli bir çocuk oğlumun çenesine vurup ağzını kanatmıştı şimdi ben nasıl seveyim nasıl sempati duyayım ?

o yemeği yapicak baştan beri yazıyorum o yemek koksa de yansa da yapicak

Ben böyle düşünmüyorum. Kendimi koyuyorum yerlerine eğer çevremdeki herkesi rahatsiz ediyorsam uyarildiğimda çekinirim. Koksa da yansa da ben o yemeği yapacağim diyemezdim.

Geçenlerde evde maktapla iş yapmamiz gerekti ufak 10 dakika bile surmeyen bir şeydi ve ilk defa yaptik. Haftasonu degildi, geç saat degildi ama eşim bitirene kadar ben stress oldum biri bir sey der diye.
Ki yapmak zorundaydik yani kimse de bir şey demedi tabi ki normal olarak ama matkap cilgin ses cikartti.
Bana bu tutum garip geliyor o yüzden.

kendimi neden iyi ya da kötü göstermek isteyeyim ki?ben bambaşka şeylerden şikayetçiyim onu da anlayan anladı zatenn .daha fazla açıklamaya site kuralları izin vermiyorr.yemek kokusu en basit sorun hatta sorun bile değil bence

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…