Vicdan azabı,Üzüntü,Mutluluk

dita

PeriliKöşkünPİreliKedisi
Kayıtlı Üye
8 Aralık 2006
461
2
arkadaşlar
geçen hafta bu gün yani pazar günü başıma bi olay geldi...
ben mudanya güzelyalıda oturuyorum bilenler vardır belki..
mudanyaya gitmek için evden çıktım öglende hava yagmurlu çamurluydu bizim sokakta bi insaatta yaşayan 2 tane köpek yavrusu var yaklaşık 3-4 aylık falanlar....
ama öyle yavrularki zorla sevdiriyolar kendilerini..
sabahları işe giderken onlara ekmek falan veriyorum beni görünce ok gibi fırlayıp üstüme atlıyolar bi sürede peşimden geliyolar ben arabaya binene kadarda bekliyolar...
pazar günü yine aynı şey oldu...
beni gördükleri anda fırladılar...
ortalık çamurlu ben üzerimi batırmasınlar diye onları uzaklaştırmaya çalışıyom...
çalıştıkça daha fazla üstüme geliyolar....
ve bi anda bi tanesi yola fırladı...
ve geçen araçlardan biri şiddetli bi şekilde yavruya çarptı ve tekerleklerinin altına aldı...
çarpma sesi hayvanın çığlıkları...
ben zaten kulaklarımı tıkayıp oldugum yere çöktümm.....
ve araç köpegi yol kenarına fırlatıp gaza bastı gttii..
hayvan ciyak ciyak bagırıyorrr...
ortalık birbirine girdi...hemen aldım kucagıma hayvan yarı baygın halde resmen bi et yıgını...
yoldan geçen araçlardan biri beni aldı mudanyaya veterinere götürdük...
ama ben aglamaktan gözlerim bişey görmüyor...habirede vurup kaçan araca ve sürücüye küfürler yagdırıyorum..
neyse veterinere geldik beni dışarı çıkardılar çok aglıyorum diye...
su falan verdiler yüzümü yıkattırdılar..
sonra veteriner geldi dediki durum iyi değil farkındaydım zaten iyi olmadıgından yolda giderken poposundan kan akıyodu üstüme...
iç kanaması var dedi vücudunun bi çok kemigi kırık...
YAŞAMAZZZZ...dedi..
ne yapacaz dedim madem sokak köpegi bırakın bi köşeye ölür zaten fazla sürmez dedi..
veterinere allahından bul dedim köpegi aldım çıktım...
eve getirdim hayvan yarı baygın zor nefes alıyo ve inliyo çok acı çekiyo...
tanıdıgım herkesi aradım bi araba bulabilmek için ilk baştada kardeşimi...
bana aynen veterinerin dedigini söyledi herkes ...
sen vazifeni yapmışın bırak bi kenara ölsün...
hiç kimse gelip hastaneye götürmedi bizi...
saat geçiyo hayvan can çekişiyo...
ben burdan hastaneye araçsız gitmem imkansız derken bi arkadaşım aradı geliyorum hazırlan köpegi götürelim diye...
uludag ünüversitesi veterinerlik fakültesi hayvan hastanesine gittik...
7/24 acili var...
çok güzel bi tesis...
o gün bi cerrah nöbetçiymiş...
hemen ilk müdahale yapıldı...
poposundan kan geliyodu zaten iç kanama için ilaçlar verildi serum baglandı...
ultrasona aldılar tam durumunu ögrenmek için...
pelviks travması diyaframda yırtık iç organlarda çeşitli hasarlar...
kırıklara bakmadılar o akşam önemli olna iç organlar dedi veteriner kırıklar 2. plandaymış onlartı sonra halledecez dedi...
o gece saat 22 30 a kadar hastanede aglayarak köpegi bekledim...
ve hastaneye yatırdılar...
ertesi gün telefonlaştık hastaneyle hoca benle konuşmak için çagırdı beni...
eyvah dedim durum kötü uyutma için izin isteyecekler..
gittim...
hoca şunu söyledi...iç kanamayı durdurduk,diyaframı onarıldı,hasar gören organlar için tedaviye başlandı;genel durum iyiye gidiyor;
ama arka ayaklarda kırık var ve sakat kalabilir o yüzden ayaklardan ameliyat olması lazım sonuçta sokak köpegi sahipli degil karar sizin ona göre bi yol izlicez dedi..
bende sahibi benim sahipsiz degil artık ne gerekirse yapılsın sakat kalmasın dedim...
pahalı bi operasyon ve bakım süreci var dediler..
önemli degil ne gerekirse yapın dedim..
ödemelerini yaptım...
ve bu gün 1 haftadır hastanede köpek..
2 hafta kadar daha kalacak...
dün akşam gittik bakmaya..
neşesi yerine gelmiş beni görünce gözxleri parladı...hemen karnını açtı bana seveyim diye...
hızla iyileşiyor ...
yaşamaz atın bi kenara ölsün dedikleri köpek çok şükjür şu an çok iyi..
yemegini yiyor neşesi yerine gelmiş agrıları düzelmiş ameliyatı başarılı geçmiş...
2 kedim vardı zaten şimdi 1 köpegm oldu...
ama olayın oldugu ilk gün vicdan azabından ölecegimi sandım...
binalardan birinden bi kdın çıktı ve bana bagırdı senin yüzünden oldu diye sen bu hayvanlara yemek veriyosun sein peşinden koştular yemek için o yüzden böyle oldu SENİN YÜZÜNDEN OLDUU diye bagırdı bana...
ben böyle olsun istermiydimmm..
hayvanlara aç karınlarını doyurdugum için suçlu duruma düştüm...
ama şimdi mutluyum...köpek kurtuldu..
vurup kaçan sürücüyü şikayet ettim plakasını almıştım...
gerekli işlemlere başladım..
kaza olabilir çarpabilirsin bu hayvanda olabilir ama gaza basıp kaçmak hangi işnsanlıga sıgar...
işde arkadaşlar 1 haftadır bunlarla ugraşıyorum...
köpege hastanede benekli ismini takmışlar isimsiz oldugu için...
ailemiz genişledi :...
BENEKLİ aramıza hoş geldin...

dita insanligindan dolayi kutlamak istiyorum seni,
okurken gözlerim doldu.
carpip kacan kacan sözde insana ise,
hayvan bile diyemiyorum.
onlarin adi hayvan ama kimin sevip kimin sevmedigini öyle biliyolarki.en sadik dostlarimiz onlar.

ditacığım öncelikle seni davranışından dolayı,yürekten kutluyorum canım.ve hayata senin gibi insanlar oldukça insanlığın ve hayvan sevgisinin ölmüyeceğine inanıyorum.İnan bana okurken kendimi zor tutum ağlamamak için,canım senin yerinde o anda başkası olsa belkide o hayvancağız şimdi yaşamıyor olacaktı.Hani derler ya hayatım ,her işte bir hayır vardır diye gerçekten öyle,eğer bu elim kaza olmasaydı belkide beneklinin bir yuvası olmayacaktı.Sana benekliyle ömür boyu sağlıklı günler diliyorum

Ay ablacım başından yazsana kurtuldu diye ağlattın beni burda ya:a015:

Öldü sandım yavrucak ya:çok üzgünüm:

Ya bu veterinerde o insanlarda onlara insan demek bile gelmiyor içimden nasıl derler bırak bir köşeye ohayvan can çekişerek can verirken huzurlu olacaklardı demek:çok üzgünüm:İnsanlıkları kaybedenlerin insan sıfatıyla yaşamalarına üzülüyorum.

Allah'ım onu yaşatmış ve siz, siz varya nasıl güzel birşey yapmışsınız yanınızda değilim ama burdan size kocaman sarılıyorum:1hug:

Bu yaptığınızı yapacak insan okadar az ki:çok üzgünüm::asigim:

O yavruyu heryerinden öperim biran önce sağlığına kavuşsunda resimlerini görelim inşallahŞeniz

ay baştan yazsaydın ya kurtuldu diye ağladım ya senağlama

iyi yüreğine çok teşekkürler , benim yerimede öpermisin lütfen a.s.

işte kim olsa aynı şeyi yapardı olmuyor bu gibi durumlarda malesef , işallah cezasını bulur çapan kişi tez zamanda :mymeka:

Allahta senden razi olsun ablacim ya senağlama
öldü sandim bende ya off off
Türkiye insaninin cogunda
neden hayvanlara karsi bir sevgi yok anlamiyorum ya :çok üzgünüm:
burda ise Almanlar cocuklarini degil köpeklerini gezdirirler ya şutarafagitti
iyi ya cok sevindim hayirdanda öte bisey bu ya SEVGI :1hug:

çok etkilendim gözlerim doldu :KK43:
umarım yavru tamamen sağlığına kavuşur
Allah her zaman sizin gibi iyi insanların yardımcısı olsun

Çok duygulandım çoook.Bu duygularını anlayabilecek çok az insan var malesef.
Bu ibretlik bir olay, elimde olsa birilerinin gözündeki körlüğü,yüreğindeki perdeyi açabilmek için, bu yazıyı mümkün olduğunca çok kişiye okutmak isterdim.
Ne kadar acı çektiğini tahmin edebiliyorum. Hiç bir suçun yokken çektiğin, vicdan azabını bile tahmin eebiliyorum. Seni anlamayan insanların seni suçladıkları ,hatta bir candan kolayca vazgeçebildikleri andaki duygularında hiç yabancı gelmiyor bana.
Ne mutlu sana ki böyle bir insansın.Ne mutlu seninle karşılaşan , minik dostlarımıza .
Yavrucak yine de çok şanslı ya bırakıp gitseydin,Ya şansını denemeseydin...
ufaklığa da sana da geçmiş olsun umarım bir daha böyle üzücü bir olay yaşamazsın.
Dünyada milyonlarca hayvanın hikayesi var, ama malesef hepsi böyle mutlu sonla bitmiyor :a015:
Çok teşekkür ederim sana . Umarım hiç darda kalmazsın ,umarım senin de karşına iyi insanlar çıkar hep. a.s.

tebrikler arkadaşım,çok duygulandım ne yazacağımı bilemiyorum,seni ayakta alkışlıyorum,benekli ne kadar şanslı bir köpecik ki seninle karşılaşmış,hepinize sağlıklı ömürler,

teşekkür ederim hepinize güzel yorumlarınız için...
cumartesi günü gitmiştim hastaneye bu hafta işler o kadar yogunki bi türlü gidemedim...
ancak bu gün fırsatım oldu gi,ttim...
haftaya salı günü çıkarabilirmişim hastaneden bi terslik olmazsa şimdilik iyiymiş herşey normalmiş...
salı günü bandajını degiştirmişler ameliyat sonrası bi sorun yokmuş...
haftaya çıkacak işde hastaneden...
tabi eve getiricem mecburen şimdiden düşünüyorum nasıl yapacam diye...
biliyosunuz evde 2 tane kedi var...
kediler ne tepki verir köpek kedilere ne tepki verir bilemiyorum..
aslında kazanın oldugu gün veteriner yaşamaz bi kenara bırakın dediginde eve getirmiştim benim kedilerde hemen başına gitmişlerdi bi tepki vermemişlerdi...
ama o zaman köpek yarı baygın haldeydi ne oldugunu anlamamıştı benim azmanlar...
köpek zaten hiç bişeyin farkında degildi..
ne yapacam nasıl yapacam kara kara düşünüyorum...
:uhm::uhm:

canım benim öncelikle senin bu davranışından çok etkilendim Allah razı olsun senden merak ettiğim diğer yavrular nasıllar annesi filan çünkü onlarda görmüştür ve eminimki çok mutsuzlardır :KK43:bu arada eviniz bahçeliyse senin için çok iyi olur ama bahçe yoksa gene dert etme köpek kedilere bişey yapmaz kedilerde başlarda tıslar mıslar ama zamanla alışır birlikte oyun bile oynarlar

X