Ve sütüme elveda diyorum..:(((

NXIXLXSXAH

Guru
Kayıtlı Üye
18 Ocak 2007
307
14
Kizlar bebeğim 3. Ayinda göğsümü şiddetle reddetmeye başlamişti.ne yapsam tutturamiyordum.bende ancak uyurken ve yeni uyandiğinda emziriyordum fakat uykulu olduğundan fazla ememiyordu.lanet sağma makinasida asla kizimin yaptiği işi layikiyla yapamadiğindan hiç verimli olmuyordu.neticede o ay sadece 700 gr aldiğini öğrendik.dr mama takviyesi önerdi.ben ölçüyü kaçirinca her öğün mama verir halde buldum kendimi..en azindan geceleri uyandiğinda şapur şupur emen kizim hiç uyanmaz oldu.uyurken vermeyi denedim onda bile uyanip ağlar hale geldi..neticede korktuğum oldu ve göğüslerim sağma makinasinin uyarilarina hiiiç aldirmayarak bebişim uyarmadiği için süt vermez oldu.sabahtan akşama kadar hiç emzirmememe rağmen göğüslerimde gr bir sertleşme olmuyor.bir saat sağmamin neticesinde de en fazla 2 ölçek çikarabiliyorum.artik savaşmaktan yoruldum.sanirim durumu kabullenmem en iyisi...kizim artik emmiyor ve bir daha asla emmeyecek:KK43:(çok çabaladim çok hirpaladim kendimi ama nafile..ama bu durumun bu hale gelmesinin sebebi benim o yüzden affedemiyorum kendimi..taa en başta göğsümü ne yapip edip tutturabilseydim o silikon göğüs uçlariyla ne bebeğimi ne de kendimi yormamiş olsaydim eminim bugün bu halde olmayacaktik.kizlar yaşadiklarimdan şu gerçeği çikariyorum ki sütü çook bol olan kişi bebişini en fazla emziren kişidir..bu aci tecrübeyle inşallah diğer bebişimi sadece anne sütüyle besleyebilirim...kizimin nasibi bu kadarmiş..yeni anne adaylarina tavsiyem bu gerçeği unutmasinlar bol bol emzirsinler...

canım bende seninle aynı sayılırım.doğumumdan sonra ilk üç gün bi damla bile süt gelmedi.mecburen mama verdim.sonra yavaş yavaş gelmeye başladı ama doyuracak kadar değildi ve bebeğim biberona alıştığı için memeyi çok zor alıyodu.biberonu emerken hiç kıpırdamayan çocuk memeye gelince savaş veriyodu resmen.ama pes etmedim mamanın yanında zorlada olsa emzirmeye devam ettim.bazen silikon uçlarla verdim bazen sağıp verdim.şimdide gündüzler çat pat emiyor gecede mama vermiyorum zorla emziriyorum.emişini bi görsen iki çekiyor bi bırakıyor tekrar aranıyor tekrar aynı şey v.s. çok yorucu oluyor emzirmek.ama napayım ne kadar süt alabilirse alsın diyorum.bazen şarkı söyleyerek emziriyorum bazende gezdirerek o zaman daha iyi emiyor :)) ama benim sütümün miktarı aynı çok uzun zaman emzirmezsem 200 cc çıkıyor.onuda iki seferde veriyorum.3 saatte bir mama veriyorum ve aralardada azda olsa emziriyorum.bende senin gibi başlarda çok üzülmüştüm ama napalım canları sağolsun.

nasip canim üzme kendini-.. bende farkli durumda deilim .. ki benimki daha erken birakti :KK43: bende kendimi sucladim.. ama cok cabalamistim ..etrafimdakilerinde beni suclamasi ayri bi yara acti icimde..

canım üzme kendini bazı bebekler böyle..

göğüs ucuna bebeğin ağzına talı gelecek bişeyler verip denedinmi.sütün azsa ısırgan otu çayı çoğaltıyor ve kalitesini arttırıyor..emmese bile göğsünde uyut bazı bebekler böyle uyumayı sever kokunla..soğan ve mercimekte süt yapar banyoda sıcak suyla sağar gibi masaj yap...süt gelme şansın olabilir bunlarla..yada bebeği emen birinin bebğine emzir ara ara..her bebekte başka anneyi almaz ama..dene bi..deneyenlerde başarı sağlandığı oldu.
yok hiç biri olmazsa da üzülme..
ne yaparsan yap olmayınca olmayabiliyor bazen.

süt yapan özel çaylar var humana veya milupanın. onlardan da denemeni tavsiye ederim. ben denedim faydasını gördüm. ve bol bol su iç.. belki sütünü kurtarabilirsin. uyurkende olsa mutlaka göğsünü ver bebeğe. malum süt her aşıdan daha kıymetli.. hemen moralini bozma. sütün oluşumu psikolojine de çok bağlı. sen inanırsan olur :KK66:

canım moralini bozma,emmezse kısmeti bu kadarmış de ne yapalım:teselli:...anne sütü almayacak ama en başta eşi bulunmaz anne sevgisi ve ilgisini alıyor değil mi ama:CüvCüv:
şimdiki bebekler hep böyle galiba,o kadar çok duyuyorum ki emmeyen çocuk...benim oğlum da 4.gün sarılık olmuştu ememiyordu,dr mama verin dedi,biz de öylece başladık mamaya...ama ben pes etmedim,hepiniz gibi ben de emzirmeyi çok istiyordum ve uğraşa uğraşa memeye alıştırdım,ilk 1 ay ben de silikon uç kullandım çünkü uçlarım çok küçüktü,oğlum tutamıyordu...neysegüç bela emzirmeye başladım ama ne yaparsak yapalım mamayı istiyor cokacimcoook ben emzirmeye devam ediyorum ama günün belli saatlerinde o mamayı almazsa yıkıyor ortalığıÇok üzgünüm çoook...ben de çok korkuyorum emmeyi bırakır diye...en azından 6 ay emse rahatlayacağım,benim eşim de bana çok baskı yaptı anne sütü olacak diye...buda beni psikolojik olarak çok geriyor...hangi anne istemez bebeğine süt vermek?:ecrin_bebek:
canını sıkma güzelim,bizlerin ruh hali bebeklerimiz için çok önemli,seni kimse anlamaz bizler anlarız,burda dertleşiyoruz işte ne güzel,birbirimizi anlıyoruz :1hug: :enbuyukkk:
benim kuzenimin 9 aylık bebeği var,o da sütü olmadığı için(stresten kaçırdılarÇok üzgünüm çoook)emziremedi,ilk başlarda çok üzülmüş ama ciddi ciddi araştırınca anne sütünün olmazsa olmaz olmadığına inanmış ama yine de çok üzülüyor tabii :a015: dr a gittiğinde bile'emziriyorsunuz değil mi,anne sütü çok önemli' dediklerinde çok üzülüyormuş...yani ne yapalım olmazsa olmuyor işte..a.s

aynı şeyleri yaşadım ben. yazdıklarını okuyunca gözlerim doldu. ben aklıma geldikçe ağlıyorum canım. hep bir suçluluk... kim ne derse desin o suçluluk hiç bitmeyecek. benim oğluşum 40 gün emdi 56. güne kadar da sağdıklarımı içti. aynı senin gibi 5cc. ye kadar düştü ve ben de pes ettim ağlayarak.
nasipleri bu kadarmış bunda da bir hayır vardır diyorum.şimdi harika mamalr var mamayla beslenen çocuklar da bir harika öyle değil mi?

öncelile doktor eşi olarak şunu söylemek isterim canım 700 gr alan bir bebeğe nasıl oluyorda doktor mama öneriyorki...500 gr dır minimum....oda ikinci aydan sonra beklenir....az kilo aldıysa tabiki mama verirsin...göğüs sağma makinaları işe yaramıyor çünkü duygu yok inan bana bebeğini emzirirken elini dokundurması bile sütü tetikliyor....keşke mama yerine saatlerce göğüsünde tutsaydın...ama vardır herşeyde bir hayır....benimde il oğlumda yara oldu göğüslerim inatla emzireceğim dedim....sonunda ucları koptu....ikinci oğlumda ise istediğimden daha çok sütüm vardı ilk ay 2 kg.aldı ama göğsümde kitle görüldü ve memografi için kesmem gerekti.....15 ay emzirdim halada sütüm vardı ama kısmet olmadı gerisine ....hayırlısı nasılsa herşeyde öyle oluyor....bundan sonra sağlıklı besinlerle beslersin açığı kapatırsın....kafanı fazla takma...

al canım benden o kadar gercı benım kı sıpalıgından içmiyo sut var ama bıberona alıştıgı için içmio benım sagma makınam yok

ben elımle sagıyorum aynı ınek gıbı sagıyorum gogus uçlarımı sıkarak

gunde 550 cc cıkıyo gerısındede 150 cc mama verıom gecede sorla emzırıyorum 4 sefer emıyo

elden gelen bısy yık canıım kısmetı bu kadarmıs ole uzulup suçlayıp kendımnı uzme bence

bız ne istedıkse bebeklerımızın ıılıgı için ıstedık demı mamaayı verırken memeızı almasın dıe vermedık demı ama

dr nıe ole dedıkı 700gr bence ıı bı kılo alımı mesela benımkıde 800 gr almıs

dedıgım gıbı elınle sagmayı dene bı farkı goreceksın eger anlamadıysan anlatanbılırım

kızlar sütünüz gelmiyor diye kendinizi üzmeyin, suçlamayın, psikolojiniz bozulur.
Ben doğum yaptığım ilk on gün sütüm yok denecek kadar az gelmişti, hergün ağlıyordum, sonra çoooooooooooooook güvendiğim doğum doktorum bana üzülme, önemli olan ilk süttür, ilk 4 günkü süt çok değerlidir, bunu almışsa yeteri kadar antikor almıştır, gerisi gelişimi için gerekli olanı verir demişti.İçiniz rahat eder belki..bende emziremiyorum sağıp veriyorum...Göğsümün ucu yooooookkkkkkkkkkkk

kızlar hepiniz çok sağolun ama insan ister istemez üzülüyor bu duruma..sütümün artması için herşeyi yaptım saydığınız.arttı ama emmediği için bi yerde tekrar kesiliyor..yani devamlı uyarmak gerekiyor.vaz geçmek istemiyorum asla az önce uyurken tekrar zorladım ama uykulu olduğu için emmiyor bi iki çekip uyuyor yine:KK43:tek çarem var o da sağmak..sağarak sütümün tekrar artmasını sağlayabilirim fakat bendeki elektirikli pompanın vakum gücü düşük hiç etkili olmuyor..kiralık hastane pompasını nerden bulabilirim? bi kaç hastane aradım burdan ama yok..netten kiralayanınız var mı içinizde?..son çare buna başvurucam.

aynen cnm ya, bende son güler mamaya ağırlık verdim, hemen farketti sütüm..
pompada az vakumluyor..
senin şanssızlığın bebeğinin almaması..
ama vazgecme Allah yardımcın olsun

canım oyle bır anlatmıssın kı sankı bebegıne bı sey olmus.bu dunyanın sonu degıl.elbette sen elınden gelenı yapmıssındır.sana basımdan gecen bır olayı anlatayım.ben calısıyorum haftanın 6 gunu .sabah 8 aksam bazen 5 bazen 7 gıbı ısten cıkıyorum.kızıma ablam bakıyor.sut konusunda ben ne kadar rahatsam da ablam bır o kadar evhamlı.eve her geldıgınde bu sut ya yatmezse der.ben de sabahları 300 ml bırakıyorum 4 saat ıcın. oglen eve gelıyorum 250ml de o zaman bırakıyorum.zaten emzırıp cıkıyorum evden.gec geleceksem de 100ml daha bırakıyorum.yıne boyle bır gunde ablam bana baktı galıba goguslerımı yumusamıs gordu ve yarın senın sutun yetmeyecek dedıı.sen mama al bugun.canım o kadar sıkıldı kı anlatamam.ve o gunun aksamı sutum tamamıyle bıttı.ınanamadım sok olmustum.canım sıkıldı ama ben gulmeye calıstım sabah ablam geldıgınde elıne sut yerıne mama verdım.kötükedihüso4 gun kadar sutum cok azdı.emzıren arkadaslara danıstım.ara ara olur bu cok dogal dedıler.ınandım ve sabaha sutum az da olsa arttı.ama ıncır ve ısırgan otu benı kurtardı ya da olumlu dusunmem.700 grama mama baslatan doktora sasarım.bence sutu sagmak azaltmaz.hatta arttırır.ben de korkuyordum ama olmadı.cıkkonun manuel pompasını aldım memenunum.yanı sonuc olarak olumlu dusunmek sutunu arttıracak.onları yaradan ınsallah onları ac da bırakmaz canım:hooray:

medelanın elektrikli pompasını al tavsiye ederim gerçekten harika, ben onu kullanıyorum o olmasaydı bebeğim hiç anne sütü alamayacaktı.Ufak boyu var çantayada sığıyor, 119 milyon galiba ama değer...

medelanın elektrikli pompasını al tavsiye ederim gerçekten harika, ben onu kullanıyorum o olmasaydı bebeğim hiç anne sütü alamayacaktı.Ufak boyu var çantayada sığıyor, 119 milyon galiba ama değer...

canım bende bahsettiğin pompadan kullanıyorum ve çok şükürki çok mennunum...kesinlikle tavsiye ederim...
unutmayalımki herseyden önce moralimiz ve sütümüzün olacağına inanmamız çok önemli...

gerçekten doğru..
ben kendimi sütümün yetmediğine o kadar inandırdım ki..
ve gitgide azaldığına..
şimdi gerçekten azaldı maalesef :KK43:(

kızlar bende elektrikli pompa var ama nuk marka.130 ytl ye almıştık.ama şu an arızalandı tamire gönderdik garantisi vardı..medelayı nette araştırdım gerçekten herkes çok memnun.bakalım bizimki tamirden bi gelsin çekim gücünde yine azalma varsa o zaman almayı düşünürüz.

canım oyle bır anlatmıssın kı sankı bebegıne bı sey olmus.bu dunyanın sonu degıl.elbette sen elınden gelenı yapmıssındır.sana basımdan gecen bır olayı anlatayım.ben calısıyorum haftanın 6 gunu .sabah 8 aksam bazen 5 bazen 7 gıbı ısten cıkıyorum.kızıma ablam bakıyor.sut konusunda ben ne kadar rahatsam da ablam bır o kadar evhamlı.eve her geldıgınde bu sut ya yatmezse der.ben de sabahları 300 ml bırakıyorum 4 saat ıcın. oglen eve gelıyorum 250ml de o zaman bırakıyorum.zaten emzırıp cıkıyorum evden.gec geleceksem de 100ml daha bırakıyorum.yıne boyle bır gunde ablam bana baktı galıba goguslerımı yumusamıs gordu ve yarın senın sutun yetmeyecek dedıı.sen mama al bugun.canım o kadar sıkıldı kı anlatamam.ve o gunun aksamı sutum tamamıyle bıttı.ınanamadım sok olmustum.canım sıkıldı ama ben gulmeye calıstım sabah ablam geldıgınde elıne sut yerıne mama verdım.kötükedihüso4 gun kadar sutum cok azdı.emzıren arkadaslara danıstım.ara ara olur bu cok dogal dedıler.ınandım ve sabaha sutum az da olsa arttı.ama ıncır ve ısırgan otu benı kurtardı ya da olumlu dusunmem.700 grama mama baslatan doktora sasarım.bence sutu sagmak azaltmaz.hatta arttırır.ben de korkuyordum ama olmadı.cıkkonun manuel pompasını aldım memenunum.yanı sonuc olarak olumlu dusunmek sutunu arttıracak.onları yaradan ınsallah onları ac da bırakmaz canım:hooray:

cnm ısırgan otu demişsin
ben ısırgan otunun tozunu aldım,öğütülmüşolarak
yoğurtla karıştırıp yiyorum
sen nasıl tüketiyordun ısırganı??yazarsan seviniriim

2 su bardagı kaynar suyu cezveye koyuyorum.bır tutam ısırgan otunu ıcıne koyuyorum 5 ya da 10 dk demlenıyor sonra bır su bardagını ssuzerek ıcıyorum sabah.ıcıne seker de koyuyorum yoksa ıcemem.gerıye alanı da ısıtıp aksam ıcıyorum.ıbrahım saracoglu ıncırı tavsıye edıyor.onuda 2 ıncırı bolup cezvede kaynatıp suyunu ıcıyor posasanı da yıyorum.sutunu sagıyorsan canım gogsunde sutunı tamamıyle bıtır kı sut uretımı hemen olsun.bol sutlu gunler

sağol arkadaşım,
anlayamıyorum artık gögüslerim neredeyse hiç sertleşmiyor..
sağdığımda ise 40 cc anca çıkıyor
ama egeye günde 3 kez mama veriyorum 120 cclik
emerken daha çok geliyor olabilir mi??

X