Üniversite Mezunu Evli ve Çocuksuz Gönüllü Ev Hanımları

marjinalfaydali

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
24 Eylül 2009
2.535
68
Var mı bunlardan ? Üniversite mezunu neden ev hanımı olsun ki? Hem de gönüllü Peki o zaman neden çocuk yapmıyor, evde otururken kendine uğraş olur işte... Evde canları sıkılmıyor mu ? Ben kocamdan para almam, o yüzden çalışıcam da çalışıcam diyenlerden misiniz? Siz şöyle bi açılın

Kimler mi buraya? Çalışma imkanı olduğu halde TERCİH ETMEYEN, koca parası yemekten çekinmeyen Ne çocuk yaparım ne kariyer...Tembelim ve gocunmuyorum...Bi ömür zaten okudum, eh biraz da çalıştım, ne üzcem kendimi gayrı, yetiiiii ulennn !!!! diyen hanımlar buraya!!!!! Desperate housewife (çaresiz ev kadınları)değil mi dizilerin en eğlencelisi, geyiklerin en eğlencelisi de burada olur belki.

Biz laptop'ı ofis masasında değil balkonda mis gibi açık havada, yaprak sarmasının yanında, tembellik yaparak kullananlaaaar hadi toplanalım

Bakalım kaç kişicik olabileceğiz :82:

Üniversite terkim :)
evde oturmaya henüz yeni başladım
mutlu muyum mutsuz muyum bilemiyorum
şuanda alışma evresindeyim...

ama şu çok hoşuma gitti;
Biz laptop'ı ofis masasında değil balkonda mis gibi açık havada,
yaprak sarmasının yanında, tembellik yaparak kullananlar hadi toplanalım :))
ay alemsin:)))

Son düzenleme:
Biz laptop'ı ofis masasında değil balkonda mis gibi açık havada, yaprak sarmasının yanında, tembellik yaparak kullananlaaaar hadi toplanalım

Süper olmuş bu topik:)
Evet nerde kalmıştık diyorum ve devam ediyorum;
Tekrar yineliyorum,ben çalışan bir annenin çocuğuydum.
Diğer topikte itinayla belirtmiş bir arkadaş bu cümlemi;
''bende çalışan bir annenin çocuğuydum gayette normalim''demiş.
Kimse anormallikten bahsetmiyordu oysa ki.
Aksine ben çalışan annelerin çocuklarının,
bu durumdan dolayı çok daha olgun olduklarına inanıyorum.
Çünkü anneleri her ne kadar kabul etmeselerde,
çocuğun ihtiyacı olan her an yanında olamayacaklarından,
çocuk bir süre sonra kendi kendine yetmeyi öğreniyor.
Çok erken büyüyor,kötü değil tabi ki.
Ama hiç bir zaman yaşıtları kadar sadece tek bir noktaya odaklanamıyor.
o çocuk için her zaman yapılacak işler listesi uzun oluyor.
Anneler kıyamaz tabi ki,çocuğun işi sadece okul olarak görülür.
Ama çocukta anneye kıyamaz,ona hep daha ne kadar yardımcı olabilir diye didinir durur.
Buda uzun vadede yeterince yorucu bir durum halini alır.
Şimdi burda çalışan anne çocuklarının acitasyonunu yapmıycam ama,şunu kabul etmek gerekir ki,
arada ki fark farkedilmeyecek gibi değil.
Ev hanımlığını bilinçsizlik olarak gören bir topluluğa değil sözlerim.
Ama ben kim nasıl mutluysa,ailesine ve kendisine nasıl daha yararlı olabileceğini düşünüyorsa
öyle yaşasın diyorum.
Şimdi biz çalışan hanımlara saygı duyuyoruz,yargılamıyoruz.
Aynı saygıyı onlardan da bekliyoruz.
Diğer topikte çok absürd bir hal almış konu.
Kimse kimsenin evinin düzenini,temizliğini irdelememiş,yargılamamıştı.
Ama birden ''bir çok ev hanımından çok çok çok daha temizim''e dönmüş muhabbet.
Olmamış.
konu oluyorsa bu durum,bir kere fizik kanunlarına aykırı.
Hem iş hayatında sorumluluklarını bilen mükemmel bir iş kadını olacaksın,
hem evde dört dörtlük ev hanımı olucaksın(hatta bir çok ev hanımından çok çok çok daha temiz olacaksın)
Hem çocukla çok kaliteli zaman geçirebilecek bir anne olacaksın.
Hem de eşine onu anlayan,ilgi alaka gösterip,sorunlarını dinleyebilecek,birlikte film izleyip gülebilecek,
sohbet edip dertleşebilecek,tavla oynayıp,kahve keyfi yapabilecek zamanı yaratıcaksın.
Anne-baba,akraba-eş dost_arkadaş hiç karıştırmıyorum bile.
Çünkü insan hayatında ki herkese zaman ayırmalı diye düşünüyorum.
Yoksa paylaşım dediğimiz durum bir süre sonra tükenecektir.
Yukarıda saydığım şeyleri ve daha onlarcasını yapabilmek için;
insanüstü bir enerji ve çok sağlam bir vücut direnci gerekir.
tabi bu arada kadının kendine ayırdığı zamanı,kişisel bakım ve ihtiyaçlara da hiç değinmemişim!
Yani kısaca şunu demek istiyorum;
Bir kadın hepsi birden olmaz.
Şahsen ben şu anda kendimce;
''iyi bir ev hanımı,iyi bir eş,hala sorumluluklarını bilen 2. üniversite için çabalayan bir öğrenci,
hayırlı bir evlat,vefalı bir dost ve çok iyi bir anne olmanın hayalini taşıyan bir kadınım''
bütün bunların başında ki iyi sıfatları için zaten yeterince çabalıyorum.
Ve inanın 24 saat yetmiyor çoğu zaman.
Şimdi bu denli emek verip hayatımı yaşanır ve aktif kılarken,mümkün mü 9 saat çalışıpta,
hala bunları yapabilecek halimin kalması?
Birbirimizi kandırmayalım ama dediğim gibi fizik kurallarına aykırı bir durum!
İhtiyacı olupta çalışan bütün annelerimizin ellerinden öperim.
Onların hakkı ödenmez,tek amaçları evlatlarına iyi bir gelecek sağlamak olan,
çalışmama lüksü olmayan bütün kadınlarımızın çok dışında bu konu.
Ben ihtiyacı olmayıpta(eşinin geliriyle evi döndürebilecek durumda olupta)
kendi egosu ve kişisel mutluluğu için ev hanımı olmayı reddedenlere karşıyım.
çevremdede var ve o annelerle çocuklarının hayatlarına bakınca içim açılmıyor.
Ev de kendini köreltmekten korkup,ekonomik durumları iyi olmasına rağmen
küçücük çocuklarını anne kokusundan mahrum bırakanlara lafım...
Çok uzattım farkındayım ama son olarak;
Hayatta neye emek verirseniz karşılığınıda ondan alırsınız.
İşinize emek verirseniz yükselirsiniz,
eşinize emek verirseniz aranızdaki ilişki değerini hep korur,
Çocuğunuza emek verirseniz,iyi bir insan,mutlu bir birey yetiştirirsiniz,
ev işi nankördür ama evinize düzeninize emek verirseniz baktıkça içiniz açılır,
dostlarınıza,ailenize,akrabalarınıza emek verirsenizde sizi hiç yanlız bırakmazlar.
Hepsine birden yetiyorum derseniz bu biraz imkansız olur...
Azar azar değil,bütüne odaklı alakadan bahsediyorum.
Ve herkes nasıl mutluysa öyle yaşasın diyorum...

Hoşgeldiniiiizzz hoşgeldiniz hanımlar....Valla ben accayip mutluyum aslında çalışma zorunluluğumun hem maddi açıdan hem de kişisel imaj açısından gerekmemesi durumundan. Ama anlatamıyorum genelde insanlara. O kadar iyi okulları kazandın, o kadar iyi maaş alıyordun neden istifa ettin diyorlar. Ben de anlatmaya çalışmaktan bıktım ve bıraktım.Bu konuyu açarken de amacım daha çok geyik çevirmek, bu geyikte belli bir kaliteyi yakalamak için de işte bazı şartlar koydum başlıkta da belirtildiği üzere Çünkü biliyorum ki çalışmamak tercihi olmayanlar ay sıkıldım üf bunaldım, kaynanam şunu dedi, görümcemle aynı binada oturuyoruz da bana üstten bi kova su döktü tarzı sorunlar yaşayan insanların çok da hayata mizahi açıdan bakabilecek durumda olduklarını düşünmüyorum. O yüzden kendiyle dalga geçebilen, şaka anlayışı Türk Malı ya da mehmet ali erbil tarzından öteye giden insanları bu başlık altında tanımak ve arkadaşlıklar biriktirmek istiyorum. Konunun özü budur. Tekrar hoşgeldiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hoşbulduk efendim:)
Valla güzel olmuş,beyler işe biz buraya kaynatırız hem.
Benimde çalışmama sebebim en başlarda tamamen kendi tercihimdi.
Fakat evlendikten sonra eşiminde isteği oldu.
Ballı börek oldu yani:)
Şaka bir yana da uzun uzun yazımda es geçmişim,
benim takıldığım bir noktada çalışan eş isteyen erkek modelleri.
O nasıl bir zihniyettir ya,illa ki çalışacak yoksa olmaz bu iş diye diretenler mi ararsınız,
hayatım evim,arabam iyi bir işim var ama iki kişinin maaşıyla çok daha rahat yaşarız diyen
aç gözlü modeller mi...
yok yok maşallah canım yurdumda,erkekler açmış gözünü.
Eşine gelir getiren bir yatırım muamelesi yapan bu insancıklara,
konuları her geçtiğinde daha bir acıyorum.
Ben olaya çok düz mantıkla bakıyorum.
Kira problemi olmayan kişilerin,eşlerini iş hayatına empoze etmelerini ciddi anlamda kınıyorum.
Hayat elbette ki müşterek ama kendi yağıyla kavrulmak diye de bir şey var.
Erkek çalışıp kazanacak,kadın o parayla geçinemezse ve en önemlisi kendisi isterse çalışacak.
Aksi halde durum erkekler için mantık evliliğinden öteye geçemez.

Yok yok ben o konulara girmeyim, girersem burası da kadın çalışmalı mı çalışmamalı mı konusuna döner. O yüzden hiç girmiyorum yoksa o erkeklere diyecek çok lafım var da ....Neysseee..... Benim de aynen böyle oldu, çalışmak istemedim, eşimde aynen böyle düşündü.Adet sancılarımı rahat çekeyim diye çalışmama hakkı sundu bana Bi de çalışırsam yemek ve mutfak kalitemizin düşme riskini göze alamadık. Kızım olsa çalışma gücü olsun diye yine de okuturum ama mümkünse ingilizce öğretmenliği okuturum Neyse ya boşverelim.Biz geyiğimize bakalım.Bugun öğlen annemdeydim, kardeşim de gelmiş bayram için okuduğu şehirden, mercimek köftesi yaptık yedik.. OHH canımıza değsin. Sabahları da kedi gibi gerinegerine uyanıp kendime kreplerrrrr, sucuklu yumurtalar yapıyorum.Sonra da bi sütlü kahve ve televizyonda kaliteli düzgün bi program bulup onu izleyip internette takılıyorum.Google delisiyim. Çok hoşuma gidiyo sürekli meraklı böcek gibi gezinmek, dünyanın sırlarını keşfedip keşfettikçe Allah'a yakınlık hissetmek, onu sevmek.

Bu keyif için ayda 3500 liradan vazgeçiyorum ben her ay.Değerrrrr !!!

Aynen o keyif paha biçilemez.
Zaten uykuyu severim,önemli bir şey yoksa erken kalkmam.
Bende araştırmayı,yeni şeyler keşfetmeyi,öğrenmeyi,her zaman kendimi geliştirmeyi çok severim.mutfak konusunda biraz hassasım,yemek yapmak keyif benim için.
Netten yeni tarifler almak,onları denemek,yeni tatlar keşfetmek çok güzel.
Ayrıca mercimek köftesinide sık sık yaparım.Afiyet olsun sizede.

Kriterlerim uyuyor mu derseniz hayır ama önümüzdeki aylarda durumum bu olacağı için bana da yer varsa açılın o zaman

İkinci üniversiteyi bitirmeye ramak kaldı...
Yaklaşık 3 yıldır çalışıyorum...
Sürekli bir emir kipi altında olmaktan, hazır asker gibi beklemekten, eve gidince canım babama bir bardak suyu bile verirken kimi zaman içimden söylenmekten bıktım...

Neden çalışıyorum...
Bu da lazım diye düşündüm, yıllarca emek verdi babam, gözüm açılsın dedim, rahat rahat paşalar gibi çeyizimi kendim yapayım dedim...
Yaptım...

Allah'ın izniyle nisan ya da mayıs ayı gibi işten ayrılmayı düşünüyorum...
Evlenmeme bu süreçten sonra 5 ay kadar kalmış oluyor...
Annemle doya doya vakit geçirmek, unutmuş olduğumuz akraba ziyaretlerini yapmak, kendi evimin hazırlıkları için kem küm ederek izin almak yerine yayıla yayıla koşturmak istiyorum...
Hele ki bir de gurbet kuşu olacağım ki böyle düşününce yarın bırakasım geliyor
Fakat bütçe planlamam dahilinde bir 6 ay kadar devam etmek durumundayım...

Nişanlım kesinlikle çalışmamı istemiyor, benim de bayıldığım söylenemez...
Allah razı olsun...

Kaliteli vakit geçirmek istiyorum, sabah 8,30 da odaya gömülüp havanın karardığını bile göremeden 18,00 de işten çıkmak istemiyorum...
Haa şuan yapmam lazım, hiç de gocunmuyorum o ayrı...

Ben de aynen limon gibi adet sancılarımı yatakta kıvranarak çekmek istiyorum...

Kadına yüklenen misyon ağır...
Evde annelik, kadınlık, iş, güç, hizmet bekleniyor...
Üstüne kayınvaldeler oğulları için gelinlerinin bir de dışarda çalışmasını istiyor, orada da yüksek performans yine kadına ait zaten...

Evimde olup, sabah vakitli kalkıp yürüyüşe çıkmak istiyorum, akşam geldikten sonra koşu bandının üstünde nereye gittiğimi bile bilmeden yürümek istemiyorum

Eşime çeşit çeşit yemekler yapmak istiyorum...
Eve yorgun argın gelip, onu da bu duruma dahil etmek yerine onun yorgunluğunu almak istiyorum...

Akşam otobüse binip 45 dakika bi dolu amcayla sıkış tepiş eve gitmek istemiyorum (Her akşam insan benim ne işim var bu saatte dışarda der mi ya )

Hıı madem çalışmayacaktın neden okudun?
Nasıl yani e okumayan da çalıyor, bu da garip o zaman...
Hem okurum, hem çalışmam ama elimde bir garantim olur, olmalı da zaten...

Not: Uf feci dolmuşum...
Kriterlerim bunlar, özetle bana da yer var mı?

Son düzenleme:
Olmaz mı be aydasu, başımızın üstünde Bu dediklerini aynen hissettim çalıştığım dönemde. Elimde diplomam var, iş tecrübem var, istediğimde 2-3 ayda bulamasam da 1 senede bulurum yine benzerini. Kafana göre arkadaşlar bulma faktörü dışında hiçbir şey çalışmayı aratmıyor insana inan ki. Tek zorlayan şey mor inekliğe yeltendiğimiz için, benzerlerimizin sabahtan akşama kadar o ofislerde mevsimlerden bihaber bi yerlere tıkılı kalmış olması ve bize kalanların pek de iç açıcı olmayan, kafa yapısı uymayan, mecburiyetten evinde oturan tipler olması.İşte bu konunun amaçlarından birisi de bu.Aynı şehirlere denk geldikçe gerçek hayata da taşıma umudu buradaki arkadaşlıkları. mutluluk 84 ne güzel demiş mutfaktaki detaylara bayılıyorum diye. Forumda dini paylaşım yasak olduğu için konu içinde yer veremeyeceğim ama ilerleyen zamanda özelden de mesajlaşmayı çok isterim bu konuda. Çünkü beni çalışırken en rahatsız eden şeylerden biri de buydu.Patronun/i.k'nın istediklerini yapıyor olmak ve ihtiyacım olmadığı halde çalışarak kendimi allahın istediklerini yapmaktan alıkoyuyor olma fikri...Bu konuyu bu kadarla sınırlandırıyorum, dediğim gibi özelden devam ederiz bi süre başka paylaşımlarda bulunduktan sonra....Tekrar hoşgeldin aramıza :)

Hoşgeldin Aydasu;
Tamam işte bizde tam bu durumdan bahsediyorduk.
Planlarını yapmışsın,rotan belli.
Sende umutlu ev kadınlarından sayılırsın artık:)
Dilerim her gününü keyifle geçireceğin bir evliliğin olur.
Hayat arkadaşında seninle hemfikirmiş ne güzel.
İş hayatının keşmekeşini,stresini,koşturmacasını yaşamayacağın için şanslısın bizler gibi.
Biraz daha sık dişini,evinin keyfini çıkaracağın çok zamanın olacak,tekrar hoşgeldin:)

ay bura tam benlık :)))))))))
ay bende sızlerı arıyorum senelerdır yaahuuu neredesınız sız :))))
evlı degılım henuz ama unıversıte mezunuyum,dereceyle mezun oldum(cok ıse yaradı :)) calısmayı da denedım yanı denemedım degıl...ama yooookkk ıste yooookk olmuyor yanı..Allah Allah herkes calısacak dıye bır sart mı var????calısmak bana gore degıl kardesım..
gezerım tozarım yan gelıp yatarım gecenın 4unde de yatarım 2sınde de oglen 12 de de kalkarım sabah 10 da da..kıme neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :)))))
aılemın bır cok ferdı bu duruma gıcık olsada :) ben hayatımdan memnunum..
ay bu baslıgı ben cok sevdım :))))

Sende hoşgeldin o zaman cekhu:)
memleketimin havasındanmıdır suyundan mı bilinmez,
bizler gibi düşünen,yaşayan çok bayan var.
Bu topikte kimsenin kimseyi yargılamadığı,
herkesin birbirini anladığı ortak alanımız olsun.
Dediğin gibi herkes çalışacak,büyük adam olacak değil ya.
Bizlerde büyük adamların arkasında ki mucizeler yaratan kadınlarız.
Belki bir şirketi,holdingi yönetmiyoruz ama bizlerde bir evi,bir düzeni,bir aileyi yönetiyoruz.
Bence bu hepsnden çok daha kutsal.
tekrar hoşgeldin:)

bılerek gunlerce o baslıga bakmadım :) cunku daha oncelerı de bu tarz konular acılmıstı ve ben baya baya tartısmıstım..
calısanların calısmayanları ezmesı..
bana komık gelıyor :))))
bır ara ne ıs yapıyorsun dıye soranlara calısmıyorum demeye utanıyordum..ozellıkle ınsan ıcınde..ama sımdı gogusumu gere gere soyluyorum bu lafı..
herkesın hayat sartları bır degıl,olamaz da..kımısının ıhtıyacı vardır calısır kımısı zevk ıcın calısır..
benım Allah a sukur maddı acıdan hıc bır sıkıntım yokken,calıssam bıle alamayacagım bır maası evde otururken alıyorken,ben nıye calısayım?
sosyal olmak ıcın mı?emınım butun calısanlardan bın kat daha sosyalım :)
aktıf olmak ıcın mı?sureklı hobı kurslarına gıttıgım ıcın gayet aktıfım :) hemde bır seyler ogrenıyorum :)
hayatın taıdını cıkarmak ıcın?bu zaten gorecelı bır kavramdır..ben yapım geregı haftanın 7 gunu evde oturayım sıkılmam mesela..(cok denedım hıcte sıkılmadım:))
ayaklarım yere bassın dıye?bunun calısmakla degıl,hayatı yasamakla deneyımle alakası vardır..
koca parası yememek ıcın?calıssanda koca parası yemıyor musun zaten?yemıyorum dıyen yalan soyluyordur :)

calısmak calısmamak bunlar kısılerın kendı tercıhlerıdır ve kımsenın laf soylemeye hakkı yoktur..

benım aılem benden okumamı ıstedı,onlara unıversıte dıplomasını borcluydum ve bunu da laıkıyla yerıne getırdım..calıs dedıler,ıse gırdım aglaya aglaya eve dondum..cocuk gıbı :) psıkolojım alt ust oldu mutsuz oldum..sımdı mutsuz bır hayat mı yasamam gerekıyor benım?

sacmalık..tamamen sacmalık..

kadın zaten evı ıle mesgul,cocugu ıle mesgul,kocası ıle mesgul,annesı-babası kayınvalıdesı-kayınpederı ıle mesgul,arkdasları cevresı ıle mesgul.....eee bunların ustune bır de calıs..hepsıne bır hıc bır ınsanoglu yetısemez..yetısemıyor da zaten..yetısıyorum dıyen de yalancıdır benım gozumde..yetısemezsın arkdasım..ıllakı bırınden bırını patlak verır,zaten vermıyor mu ıste?bosanma oranları neden gun gectıkce yukselıyor?hadııı bana hıkaye okumasın kımse karnım tok benım..

neyse bu baslıgı gercekten cok begendım..
cunku artık aaa calısmıyor musun lafından gına geldı!!!!!bı kasık suda bogasım gelıyor bana boyle dıyenlerı!!!!
kadın ıcın hayat zaten zor daha da zorlastırmanın ne anlamı var?

sımdılık cıkmak zorundayım hanımlar :)
ama emın olun bu baslıkta cok sık gorusecegız :))))
opuyorum hepınızı ıyı aksamlar ıyı sohbetler...

Cekhu ben de sana bayıldım anacım Dediğin gibi hayat zaten zor, ne gerek var daha da zorlaştırmaya ??? Çalışsaydım muhtemelen şu sıralar bir bankanın x şubesinin müdürüydüm ama açmadı beniiii....Hiç açmadı. Sanırım farkında olmadan şu Candan erçetinin sevgilisi hakan karahan'ı örnek alıyorum kendime. Akbankta çok üst düzey bi yöneticydi sanırsam, bıraktı işi gücü, şarkı sözü ve film senaryosu yazmalara verdi kendini. Aferin abimize.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…