Umreye gideceklere tavsiye

serze

Guru
Kayıtlı Üye
6 Eylül 2010
11
3
Merhaba arkadaşlar yakın bir zaman önce umreye gidip döndüm çok şükür elhamdülillah Rabbim isteyen herkese nasip etsin inşallah.Kutsal mekanlar anlatılmaz yaşamak lazım.Gençken gitmenizi tavsiye ederim özellikle namaz kılmayan biriyseniz siz de inşallah namaz kılmaya başlayabilirsiniz.Orada ezan okunmaya yakın her çeşit milletten insanın işini gücünü bırakıp koşturarak mescide akın ettiğini görüp etkilenmemek mümkün değil.Ben diyanetle 14 günlük yürüme mesafeli turla gittim.(annemle birlikte) Yapacaklarınızı orda anlatıyorlar zaten ama acele etmeniz gereken iki nokta var.Birincisi pasaport için yakın ilçelerden randevu almak (internetten alınıyor) ikincisi gitmeden 10-12 gün önce aşınızı yaptırmak.(bağışıklık oluşması için)Biz yakın ilçelerde yer olmadığı için uzak bir ilçeye gitme durumunda kalmıştık.Herşeyi tamamladıktan sonra Ankara aktarmalı Medine'ye doğru yola çıktık.Organizasyondan ve kaldığımız otellerden çok memnun kaldım.Öncelikle oteller yürüme mesafesinde olduğu için mescitlere (Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Haram ) ulaşmakta zaman kaybı yaşamadık.Saatin kaçı olursa olsun bir bayan olarak istediğim zaman tek başıma çıkıp mescide gidebiliyordum.Bu konuda sorun yaşamazsınız zaten sizin gibi bir çok insan dışarda oluyor korkmanıza çekinmenize gerek yok.Mescid-i Nebevi' de peygamber efendimizin (s.a.v) ravzası var (Mescidin 25.kapısından giriyorsunuz içerde yine kapılar var ben yatsı namazından sonra girmeye çalıştım kapıyı saat 10 a doğru açtılar)oraya girip namaz kılmak herkesin isteği.Bu yüzden girmesi biraz zor yoğun bir kalabalık var ve herkes birbirini ittiriyor.Bu zorluğu atlattıktan sonra merak etmeyin isteyen herkes inşallah ravzaya ulaşıyor.Tavsiyem Türkleri en sağ tarafta topluyorlar ve genellikle o kapıyı açıyorlar( birkaç kapısı var )O tarafta beklersiniz girebilirsiniz.Medine' de Mescide girip çıktığınız kapının numarasını unutmayın kocaman üzerinde yazıyor.(başka kapıdan çıkarsanız kaybolabilirsiniz :)Yürümekte zorlananlar için Medine'de kaldığınız otelden (kimlikle sanırım) Mekke'de Mescid'in avlusunda bulunan yerden kimliksiz ücretsiz tekerlekli sandalye(araba) temin edebilirsiniz.İbadetiniz bitince aynı yere götürüyorsunuz.İsterseniz tavaf ve say yaptırmaları için orda çalışan (ücreti yaklaşık 200 tl) kişilerden yardım alabilirsiniz.Alışveriş için Medine' de fiyatlar Mekke'den daha uygun ama en uygun fiyatlar ülkemizde.İlaç olarak kesinlikle soğuk algınlığı için ilaç almayı unutmayın.Hemen hemen herkes boğaz enfeksiyonu geçirdi diyebilirim.Nette anlatıldığı gibi pis kötü bir şey yok sadece yol üzerindeki tuvaletler kötü ben otel haricinde zorunlu olmadıkça girmedim diğer tuvaletlere.Biliyorum bunlar aklınızda kalmayacak (benim öyle oldu:) yine de paylaşmak istedim.Bol bol dua edin namaz kılın diğer kişilere yardım edin bencil olmayın bol bol sevap kazanın inşallah.Rabbim ibadetimizi kabul etsin.

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…