***Ulusal Hazinemiz Ankara Kedisi***

M e g

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
27 Kasım 2008
72.781
118.855
Ulusal Hazinemiz: Ankara Kedisi

Türkiye’nin ulusal hazinelerinden biri olarak görülen Ankara kedisi upuzun, ipeksi, bembeyaz tüyleri ile aslında tam bir tüy yumağıdır. Eski adıyla Angora’da ortaya çıkan Ankara kedisi, Avrupa’da görülen ilk uzun tüylü kedi olarak bilinir. 10. yüzyılın başlarında Viking’ler tarafından Avrupa’ya getirildikleri ve bu yüzden günümüz uzun tüylü kedilerinin ataları oldukları bilinmektedir. 16. yüzyılın sonlarında bilimadamı Claude Fabri de Peirese ile birlikte Fransa’ya giden Ankara Kedisi, vücudunun güzel ve oryantel yapısı kısa zamanda popüler oldu. Bu türün beyaz rengi, türünün gerçek temsilcisi olarak görüldüğünden, beyaz kediler için Ankara Hayvanat bahçesi tarafından bir üreme programı başlatılmıştır. Bugünkü Ankara kedisi, varlığını 60’lı yıllarda kendisinden Amerika’ya, sonra da Avrupa’ya ithal edilen Ankara Hayvanat Bahçesi gibi kuruluşlara borçludur.

Ankara kedileri hala Türkiye’nin köylerinde ve kırsal yerlerinde, yüzyıllardır neredeyse hiç değişikliğe uğramadan yaşamaktadırlar. Bu kadar zaman boyunca hayatta kalmalarını sağlayan özellikleri, içgüdülerine bağlı ve son derece zeki olmalarıdır. Günümüzde, özgür yaşamak yerine insanlarla yaşamaya alışmış olsalar da, kendilerine özgü güçlü kişilik özelliklerini korurlar. Bunu en iyi bir ankara kedisi beslemiş olan bilir.

Saf ve doğal bir tür olan Ankara kedisi aynı zamanda zarif, zeki, güçlü, sahiplerine bağlı ama dikkafalıdır. Evde çıkılmamış hiçbir dolap, açılmamış hiçbir kapı bırakmayan, kendilerine ait atletik bir zarafetleri vardır. Sosyal ve oyuncudurlar. Yaşadıkları coğrafi konum dolayısıyla sudan pek hoşlanmazlar; ki bu durum Van kedilerinde tam tersidir.

Ankara kedisinin vücudu uzundur. Uzun bacaklara, uzun bir kuyruğa ve yine uzun ve kaslı, narince yapılanmış bir gövdeye sahiptir. Çok düzgün bir kemik yapısına sahiptir ve zarif bir görüntüsü vardır. Erkek kediler dişilerden büyük olabilir. Uzun bacaklarının arkala tarafları, önlerinden daha uzun olur. Parmaklarının arasında küçük tüyler bulunan, küçük ve yuvarlak patileri vardır. Mevsime göre uzunluğu değişen tüyleri vardır. Günümüzde pek çok değişik renk tüylü Ankara kedisi vardır. En iyi tüylere sahip Ankara kedileri, genellikle üç yaşını geçmiş kedilerdir. Bakılıp tarandıklarında daha da etkileyici tüylere kavuşurlar. Geniş ve badem şekilli gözlere sahiptirler ve renkleri bakır, mavi, altın, yeşil ve ela olabilir. Geniş ve sivri uçlu, dik kulakları vardır. Orta boyda bir buruna sahiptirler. Kuyruklarını yürürken vücut hizasında tuttukları görülür.

Ankara kedisi, sahibiyle hayatınının ve evinin her yerinde birlikte olmak ister. Birlikte yaşadığı kişiye derin bir sevgi duyar ve karşılığında da aynı sevgiyi almaktan hoşlanır. Sahibi nerede olursa olsun ve ne yaparsa yapsın, yaptıklarından haberdar olmak için yanında olur. Sahibini oldukça abartılı sevgi gösterileriyle ödüllendirir, fakat bir kez birşeyi yapmaya niyetlendiği zaman, en akıllı insan bile onu yolundan geri çeviremez. Yaptığı herşeyi ustalık ve çeviklik ile yapar.

Hem erkeği, hem de dişisi sorunsuz üreyen kedilerdir. Sağlıklı, yapılı kedi yavrularına çok az zorlukla sahip olurlar ve onları yetiştirirken sevgi ve kur yaparlar. Zeki ve çevik olmasının yanı sıra bazen de çabuk sinirlenen bir kedidir. Sahiplerine istediklerini yaptırmak için onları beceriyle kullanabilecek kadar akıllıdır. Bir Ankara kedisi sahibine oyun oynamayı, susadığı zaman musluğu açmasını ya da tüm dolaplarınızı kilitlemeyi öğretebilir (o küçük patileri inanılmaz derecede yetenekli olabilir).

05 Temmuz 2006

-alıntıdır..

Son düzenleme:
kuyrukları çok şahane:) her kedi gibi buda çok güzel. ben bembeyaz oluşlarını gözlerinin mavişlikeri her hareketiyle bir kartpostalı canlandırmasını çok seviyorum.

çok şekerler.. sahiplerine olan sevgileri ve bağlılıklarıda müthiş:nazar:

iran kedisinin aksine tilki gibi hehehe kaydirigubbakcemile3

çok sevimlilerr hele gözler maşallahh boncuk gibii :kedi:

benim melegimde ankaraydi kehribar bakir gozluydu gercekten bana cok duskundu bende ona huzur icinde uyusunnn
annesinin biricik kuzusuydu anneler gununde yavrumsuzumm

Benimkinin annesi Ankara kedisi babası meçhul :) beyaz ama tüyleri çok uzun değil şimdilik.kafasının üzerinde işaret gibi 3 tane benek var.şimdi ben ona Ankara kedisi demeli miyim :)

bizim kızımız da bir Ankara kedisi ve maşallah türünün tüm özelliklerini sergiliyor. onu minicikken (1 aylık ble yoktu), sokakta yaralı bulduk... şimdi 2 yaşında ve inanılmaz bir varlık. hala biz bile bunun kafası nasıl çalışıyor böyle, diye şaşırıp kalıyoruz.... biz mi onun evciliyiz , o mu bizim, belli değil. birşeyi yapmayı aklına koysun, hemen öğreniyor, zaten inanılmaz bir gözlemci...
ve ne olursa olsun bütün gün peşimde :))) onu bi odada uyurken bırakıp başka odaya gitsem bile 5 dk sonra hemen yanımda :))) avcı köpekler gibi senin kokunu takip ediyor diyor eşim :) ama eşime aşık, orası ayrı :)))
bu arada Ankara kedisinin özellikle bizimki gibi mavi gözlü olanlarında doğuştan sağırlık durumu olabiliyormuş.(bi çeşit albino oldukları için) bizim güzel kızımız da sağır ama şimdiye kadar bunun sıkıntısını hiç çekmedik. Öyle ki dışardan geldiğimize eve girmemizin akabinde hemen bi yerlerden miyavlayıp kapıya koşar... bu huyu yüzünden çok inat ettim bu kedi bizi duyuyor diye ama malesef :KK43:

bizim kızımız da bir Ankara kedisi ve maşallah türünün tüm özelliklerini sergiliyor. onu minicikken (1 aylık ble yoktu), sokakta yaralı bulduk... şimdi 2 yaşında ve inanılmaz bir varlık. hala biz bile bunun kafası nasıl çalışıyor böyle, diye şaşırıp kalıyoruz.... biz mi onun evciliyiz , o mu bizim, belli değil. birşeyi yapmayı aklına koysun, hemen öğreniyor, zaten inanılmaz bir gözlemci...
ve ne olursa olsun bütün gün peşimde :))) onu bi odada uyurken bırakıp başka odaya gitsem bile 5 dk sonra hemen yanımda :))) avcı köpekler gibi senin kokunu takip ediyor diyor eşim :) ama eşime aşık, orası ayrı :)))
bu arada Ankara kedisinin özellikle bizimki gibi mavi gözlü olanlarında doğuştan sağırlık durumu olabiliyormuş.(bi çeşit albino oldukları için) bizim güzel kızımız da sağır ama şimdiye kadar bunun sıkıntısını hiç çekmedik. Öyle ki dışardan geldiğimize eve girmemizin akabinde hemen bi yerlerden miyavlayıp kapıya koşar... bu huyu yüzünden çok inat ettim bu kedi bizi duyuyor diye ama malesef :KK43:

alllahhh uzunn uzunn omurler versin insallahh adi nedir?benim melegimmm benim hic yanimda ayrilmazdi ankara kedileri sahiplerine adeta taparmis hakkaetenn oyledi melek yavrummm huzur icinde uyusunnnn seni cok ozledim prensesim

alllahhh uzunn uzunn omurler versin insallahh adi nedir?benim melegimmm benim hic yanimda ayrilmazdi ankara kedileri sahiplerine adeta taparmis hakkaetenn oyledi melek yavrummm huzur icinde uyusunnnn seni cok ozledim prensesim

evet canım huzur içinde uyusun , herhalde evcil bir dost edinmenin tek kötü yanı bu değil mi? çok büyük ihtimalle bizi bırakıp göçüyorlar, ömürleri bizden kısa olduğu için...
bizim kızımızın adı Köpük....

Benim hazinem de Nima. Çok küçüktü aldığımda bizde Nima adını verdik ona. Farsça küçük minik demek. Bir tanıdığımız sokakta bulmuş onu Allahtan ki başına hiçbirşey gelmeden bulmuş. Duyunca koşarak gittim getirdim. Şimdi evimizin paşası, ev sahibimiz, herşeyimiz ve de 6 kiloluk tosbağamız. :) :asigim:
Allah ona uzun ömürler versin ne diyim. Bizi hiç ayırmasın.
Site kurallarınca link veremiyorum ama merak eden olursa googledan "nima kedi" diye aratarak görebilir oğluşumu.

evet canım huzur içinde uyusun , herhalde evcil bir dost edinmenin tek kötü yanı bu değil mi? çok büyük ihtimalle bizi bırakıp göçüyorlar, ömürleri bizden kısa olduğu için...
bizim kızımızın adı Köpük....

canimm saollllasinn ,malesef oyle oluyooo canimm.kopukk ne guzel isimmis boyle yavrumunn omru uzun sagligi hep yerinde olur insallahhh cok op benim iicinn olurmu canim

canimm saollllasinn ,malesef oyle oluyooo canimm.kopukk ne guzel isimmis boyle yavrumunn omru uzun sagligi hep yerinde olur insallahhh cok op benim iicinn olurmu canim

saol canım, öperim hiç merak etme....

Blitz sana da Nima'yla sağlıklı bir ömür diliyorum...

Çok teşekkür ederiz. Biz de sizde uzun, sağlıklı, birlikte bir ömür dileriz.

X