TÜBİTAK inanmadı, Almanya burs verdi

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.299
42.836
$tubitak-inanmadi-almanya-burs-verdi-3945203.Jpeg
TÜBİTAK’ın matematik yarışmasında sunduğu proje ‘seviye üstü’ bulunarak reddedilen Paksoy’a, Almanya’nın önde gelen üniversitelerinden biri burs verdi.
Matematiğe büyük ilgi duyan ve sürekli kendini geliştiren İstanbul Erkek Lisesi öğrencisi Barış Paksoy, 2011’de Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) liseler arasında düzenlediği matematik projesi yarışmasına katılmıştı. Tek başına hazırladığı ‘Ramanujan Asalların Genelleştirilmesi’ projesiyle derece almak isteyen Paksoy, TÜBİTAK İstanbul Bölgesi Koordinatörü Prof. Dr. Ulvi Avcıata tarafından ‘Seviye üstü çalışma olduğu, tek başına hazırlanmadığı’ gerekçesiyle reddedildi.
Paksoy projesini jüri önünde savunmak ve kendisine ait olduğunu kanıtlamak istemiş ancak talebi reddedilmişti. Bunun üzerine Paksoy ve ailesi, yürütmeyi durdurma, maddi tazminat ve projeler arasında yapılan seçimin iptal edilmesi talebiyle yargıya başvurdu. Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı aldı, atanan bilirkişi de Barış’ın projeyi tek başına hazırlayabileceğini belirtti.

Matematik dersi veriyor
15 yaşındayken TÜBİTAK’ın ilköğretim okulları için düzenlediği Ulusal Matematik Olimpiyatları’nda bronz madalya kazanan Paksoy, İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra geçen yıl bursla Berlin Humbold Üniversitesi’ne kabul edildi. Paksoy, ilköğretim ve lise öğrencilerine ücretsiz matematik dersleri veriyor.

‘Yeni sonuçlara ulaştım’
Ali Nesin’in başında olduğu Nesin Matematik Köyü’nün öğrencisi olan Paksoy, projesini şöyle özetlemişti; “Amerika’nın meşhur matematik dergilerinden American Mathematical Monthly’de Ramanujan asallarına dair literatürde yazılan ilk makaleyi okudum. Kendi problemlerimi ürettim, kimisini çözdüm, kimisini çözemedim. Uğraşılmamış problemlerle uğraştığım için özgün, yeni sonuçlara ulaşabildim.” milliyet

TÜBİTAK inanmadı Almanya burs verdi - Milliyet Haber

Son düzenleme:
Türkiye yurt dışına en çok öğrenci gönderen/okutan ülkeler arasında
11. sırada yer almaktadır. Türkiye ABD’de en fazla öğrencisi bulunan 9. ülkedir. Türk öğrenciler Almanya, ABD, İngiltere, Kanada, Belçika, Avusturalya, Fransa ve G. Afrika’ya gitmekte ve büyük çoğunluğu lisans veya lisans üstü (Y. Lisans ve/veya Doktora) eğitimlerinden sonra ülkeye geri dönmemektedir. alıntı

neden dönsün???:KK53::KK53::KK53:

Chessim bu ülkedeki eğitim sisteminin neresi doğru ki?

Ben sana bu proje işlerinin Türkiyede nasıl döndüğünü anlatayım ,açıkçası şaşırdım bile Tübitak ın projeyi kabul etmemesine.

2 yıl önce bir arkadaşımın kızı yaptığı projeyle Türkiye birincisi olup uluslararası bir yarışmada Türkiyeyi temsil etme hakkı kazandı.

Çok sevindim,konusunun ne olduğunu sordum ;şimdi konuyu burada tam yazmayayım''.........'' dedi.

Vay be dedim,çocuğun akıl edipte üzerinde çalıştığı konuya bak.:KK53:

Bu arkadaşımın eşide üniversitede profesör.

O ara adamın üzerinde çalıştığı konu gündeme geldi ve ben şok:KK53:

Çocuk profösör babasının araştırdığı konuyla yarışmaya girip Türkiye birincisi olmuş,ama heres çocuk yaptı projeyi zannediyor.

Bunun uçuk bir örnek olduğunu,her anne babanın bu tarz bir hileye başvurmayacağını düşünüp içimi tam ferahlatmıştım ki;

Oğlum bir gün eve gelip ''anne matematik projem bölge elemelerine kalmış'' dedi:KK14:

''Oğlum sen hangi ara proje yaptın,peki konu ne'' dedim tabii.

''Bilmiyorum anne konuyu:KK53:BİLSEM öğretmenimiz hepimiz adına birer proje yapıp yollamış,projeler o şekilde yapılıyormuş'':KK53:cevabını aldım.

Oğlumu bölge elemelerine göndermedim,onun yerine başka bir çocuğun ismini yazıp yolladılar.:KK51:

Boş işler bunlar chess im,öğretmenler bile çocuklara proje yaptırmak yerine,kısa yoldan kendiler hazırlayıp gönderiyor.:KK14:

İnanmayın anlatılan masallara,yok proje ağırlıklı eğitim veriliyormuş,yok avrupadaki sisteme geçilecelekmiş,:KK51:hepsi hikaye,Tek gerçek çocuklarımızın kafaları dahada boşaltılmaya çalışılıyor:KK14:

valla şaşırdım parkon, biz ilkokulda hayat bilgisi proje ödevini öğrencinin annesi yaptığı halde, öğretmen duvara asmış diye kızarken, meğer daha büyük planda neler dönüyormuş:KK53::KK53:

o zaman öğrenci yapmamış mı oluyo :44: bişey anlamdım:111:

Öğrenci projenin adını bile bilmiyor,öğretmenler veya veliler proje hazırlayıp öğrenci yapmış gibi yarışmalara yolluyorlar:KK14:

ilk mesaj ile ilgilde mi aynı görüş geçerli ben onu merak ettim....

ilk mesaj ile ilgilde mi aynı görüş geçerli ben onu merak ettim....

Hiçbir fikrim yok, tübitak ı bu konuda eleştiremiyorum gördüğüm örneklerden sonra.
Geçerli bir sebepleri olabilir belki çocuğun projeyi yapmadığını düşündürecek .
Ben sadece bu proje tabanlı eğitim sisteminde çok yanlış şeylerin yaşandığını görüyorum malesef.

Mesajlarım sürekli 2 kere gidiyor, kusura bakmayın.

Son düzenleme:
X