Tiroid nodülü biyopsisi yaptıran var mı????

love you

artık sevmiyorum
Kayıtlı Üye
27 Şubat 2014
86
40
Merhaba hanımlar. Tiroidimde nodül var. Yaklaşık 4 yıldır. Senede 2 kez yani 6 ayda bir kan tahlili, ultrason ile takip ediliyor. Bu seferki kontrolde (dün yani cuma günü) dr. 1 cm. büyüklüğünde ve biyopsi yapacağız dedi. Çarşamba gününe randevum var, biyopsi yapılacak. Ama ben çok korkuyorum. Aslında çıkacak olan sonuçtan daha çok korkuyorum, endişeliyim. Ya kötü birşey çıkarsa diye. Korkudan öleceğim neredeyse. Sormak istediğim şu, aranızda biyopsi yaptıran varmı, işlem nasıl yapılıyor, sonuçlar ortalama ne kadar sürede çıkar? Çook huzursuzum inanın. Yaşayanların cevaplarını bekliyorum lütfen...

Merhaba hanımlar. Tiroidimde nodül var. Yaklaşık 4 yıldır. Senede 2 kez yani 6 ayda bir kan tahlili, ultrason ile takip ediliyor. Bu seferki kontrolde (dün yani cuma günü) dr. 1 cm. büyüklüğünde ve biyopsi yapacağız dedi. Çarşamba gününe randevum var, biyopsi yapılacak. Ama ben çok korkuyorum. Aslında çıkacak olan sonuçtan daha çok korkuyorum, endişeliyim. Ya kötü birşey çıkarsa diye. Korkudan öleceğim neredeyse. Sormak istediğim şu, aranızda biyopsi yaptıran varmı, işlem nasıl yapılıyor, sonuçlar ortalama ne kadar sürede çıkar? Çook huzursuzum inanın. Yaşayanların cevaplarını bekliyorum lütfen...

nodül uzun süredir bende var ama biyopsi falan yapılmadı
kan sonuçların yüksek mi çıktı
ben en son 4 sene önce gittigimde küçülmüştü
bidahada gitmedim
ama korkulacak bir işlem degil onu biliyorum
şimdiden geçmiş olsun

ben yaptirdim ayin 12 cuma gunu yine yaptircam ve ameliyat gunu vercekler.korkmana hic gerek yok igne kalin degil ve kiprasmamayaya nefes dahi almamaya gayret et ki igne kirilmasin.kan almadaki aci gibi bile degildi bendeki bu arada gecmis olsun

nodül uzun süredir bende var ama biyopsi falan yapılmadı
kan sonuçların yüksek mi çıktı
ben en son 4 sene önce gittigimde küçülmüştü
bidahada gitmedim
ama korkulacak bir işlem degil onu biliyorum
şimdiden geçmiş olsun
Çok teşekkür ederim. Kan değerlerim normal ama biraz büyümüş.

ben yaptirdim ayin 12 cuma gunu yine yaptircam ve ameliyat gunu vercekler.korkmana hic gerek yok igne kalin degil ve kiprasmamayaya nefes dahi almamaya gayret et ki igne kirilmasin.kan almadaki aci gibi bile degildi bendeki bu arada gecmis olsun
Sizin nodülünüz ne kadar büyüklükte? Doktor mu uygun buldu tekrar yapılmasını?

Sizin nodülünüz ne kadar büyüklükte? Doktor mu uygun buldu tekrar yapılmasını?
bende 4 nodul var birincisi 5 ikinci 4 sntim diger ikisi daha kucuk.ilk biyopsiden sonra ameliyat edeceklerdi sigortm olmadigi icin o donem kaldi simdi tekrar thlillerim oldu

Ben 2 kez yaptırdım 3.kez haziranda tekrar yaptırıcam yaşayan için zor bir durum ama korkulacak birşey yok iğneyle sıvı çekiyolar aynı zamanda ultrasonla bakıyolar işlem bittiğinde ufak bir bant yapıştırıp gönderiyolar kötü birşey yok sonuçlarda kısa zaman içinde çıkıyo 1 ayı bile bulmuyo

Benimde 2 adet nodülüm var. Ben biyopsiyi özel hastanede yaptırmıştım. Şunu diyebilirim ki korkmayın oldukça basit bir işlem. Boynuma uyuşturdu. Hiç acımıyor. Sonra bolca batikon sürdüler. İgne çok ince...İgneyle devamlı girip çıkıyor taki ordan hücre alasıya kadar, doktor bir yandan da ultrasyonla bakıyor dogru yerden yani nodülden hücre çekebilmek için. çekilen her hücreyi cam lamellere koyuyor iki camın arasında dogru labaratuara gönderiyorlar. Hepsi bu kadar. Benim lamellerde 1, 2 tane degildi. Rahat 10 dan fazlaydı. Sayısını şuan hatırlamıyorum.

Sizin işlem esnasında tükürügünüzü yutmamanız , konuşmamanız, nefesinizi tutmanız gerekiyor.

Benim biyopsimi yapan doktor çok şakacıydı. Bana arada nefes almam ve rahatlamam için baya yardımcı oldu. Arada da espiri yapıp rahat olmamı sagladı sagolsun.

İşlem bitince minik minik boynunuzda delikler olacak 2 günde geçiyor.

Nodüllerinizin kanserli olup olmadıgına bakılıyor. Korkmayın ve mutlaka yaptırın. Bu arada sintigrafi yaptırdınız mı?

Nodüllerinizin kanserli olup olmadıgına bakılıyor. Korkmayın ve mutlaka yaptırın. Bu arada sintigrafi yaptırdınız mı?
sintigrafi evet çekildi. Ben de işte o yüzden korkuyorum ya kanser çıkarsa diye. Nodüller hipoaktif çıktı sintigrafide. Merak ettiğim şey doktor hoş olmayan bişeymi gördü ultrason bakarken, yoksa 1 cm. ve üzeri olunca rutin kontrol olarak mı yapılıyor bu biyopsi.

Bende vardi, 2 bucuk cm oldugundan hemen biyopsi yapildi. Biyopsi sonucu yaklasik 4 gunde cikti. Maalesef benimki papiller karsinoma yani tiroid kanseri cikti. Ancak tiroid kanseri hicbir sekilde korkulacak bir kanser degil; 1 ay once ameliyat oldum tiroid bezimin tamami alindi ve su an kanserden eser yok. Demem o ki hiç korkmayin, kotu ciksa bile.

sintigrafi evet çekildi. Ben de işte o yüzden korkuyorum ya kanser çıkarsa diye. Nodüller hipoaktif çıktı sintigrafide. Merak ettiğim şey doktor hoş olmayan bişeymi gördü ultrason bakarken, yoksa 1 cm. ve üzeri olunca rutin kontrol olarak mı yapılıyor bu biyopsi.

Birşey gördügünü sanmam çünkü nihai sonuçları sintigrafi ve biyopsi belirliyor bildigim kadarıyla. Belli bir büyüklükte oldugu için biyopsi istenmiştir. Ameliyat yani nodülü almak içinde gene belli bir büyüklükte olması gerekiuor. Sizin ki rutin bir kontrol.

Bizim ailenin bütün kadınları troid hastasıdır. hipo ve hiper dagılımlı. Erkeklerimizde yok. Eger kızınız varsa ona da mutlaka baktırın derim.

Bende vardi, 2 bucuk cm oldugundan hemen biyopsi yapildi. Biyopsi sonucu yaklasik 4 gunde cikti. Maalesef benimki papiller karsinoma yani tiroid kanseri cikti. Ancak tiroid kanseri hicbir sekilde korkulacak bir kanser degil; 1 ay once ameliyat oldum tiroid bezimin tamami alindi ve su an kanserden eser yok. Demem o ki hiç korkmayin, kotu ciksa bile.
Çok geçmiş olsun. Ben de biyopsiden değil de daha çok sonucundan korkuyorum. Düşünmemeye çalışıyorum,aklımdan atamıyorum. 3 gün daha nasıl sabredeceğim bilemiyorum. Allah acil şifalar versin sizede banada herkese inşallah...

Çok geçmiş olsun. Ben de biyopsiden değil de daha çok sonucundan korkuyorum. Düşünmemeye çalışıyorum,aklımdan atamıyorum. 3 gün daha nasıl sabredeceğim bilemiyorum. Allah acil şifalar versin sizede banada herkese inşallah...

Amin cumlemize insallah... Cok zor tabii ki beklemek, ama iciniz ferah olsun vucutta olusabilecek en iyi tumor tipi tiroid tumorleri. Sintigrafide kitlelerin soguk mu yoksa sicak mi olduklarina bakiyorlar; yani kitleler hormon salgiliyor mu yoksa salgilamiyor mu diye... Sizinki muhtemelen 1 cm oldugundan biyopsi istediler, onemli bir sey olmadığını umuyorum... Sonucu bize de bildirin lutfen...

Merhaba,

Bana da yaklaşık 1 ay önce 6 mm nodülüm için biyopsi yapıldı. Sonuç pappiller tiroid karsinomu çıktı. Yakında ameliyat olacağım. Normalde 1 cm altı nodüllere biyopsi yapılmıyormuş fakat benim ki ultrasonumu çeken doktorun dikkati sayesinde yakalandı.

Merhaba,

Bana da yaklaşık 1 ay önce 6 mm nodülüm için biyopsi yapıldı. Sonuç pappiller tiroid karsinomu çıktı. Yakında ameliyat olacağım. Normalde 1 cm altı nodüllere biyopsi yapılmıyormuş fakat benim ki ultrasonumu çeken doktorun dikkati sayesinde yakalandı.

2 bucuk cmlik nodulu papiller karsinom cikan ve 1 ay once tiroid ameliyati olan biri olarak yaziyorum; hiç korkmayin kolay bir ameliyat. Ameliyattan sonra bademcik agrisi gibi bir agri oluyor o kadar...

Amin cumlemize insallah... Cok zor tabii ki beklemek, ama iciniz ferah olsun vucutta olusabilecek en iyi tumor tipi tiroid tumorleri. Sintigrafide kitlelerin soguk mu yoksa sicak mi olduklarina bakiyorlar; yani kitleler hormon salgiliyor mu yoksa salgilamiyor mu diye... Sizinki muhtemelen 1 cm oldugundan biyopsi istediler, onemli bir sey olmadığını umuyorum... Sonucu bize de bildirin lutfen...
Sonucumu aldığım gün hemen buraya yazar paylaşırım sizlerle. İyi dilekleriniz için teşekkürler

X