The Mentalist

dids

f & d
Kayıtlı Üye
26 Eylül 2007
6.481
23
44

Tür: Drama, Gizem, Suç

Süre: 60 dk.

Kadro (ilk beş): Simon Baker (Patrick Jane), Robin Tunney (Teresa Lisbon), Tim Kang (Kendall Cho), Owain Yeoman (Wayne Rigsby), Amanda Righetti (Grace Van Pelt)

“The Mentalist”, bu sezon CBS ekranlarında başlayan yeni bir polisiye dizi ve polisiye diziler arasında da kendini kısa sürede kabul ettirip aldığı yüksek reytinglerle de bunu kanıtlayan bir dizi. Başrollerde; “Prison Break” dizisindeki “Veronica Donovan” karakteriyle tanıdığımız Robbin Tunney ve “The Guardian” dizisiyle tanıdığımız ve Altın Küre Adaylığı da bulunan Simon Baker’ı görüyoruz. Dizinin yapımcısı ise “Rome” ile tanınan Bruno Heller. Lafı fazla uzatmadan dizimizin incelemesine başlayalım.

Dizimizin konusuna gelince, ilk önce “mentalist” kelimesinin ne demek olduğuna bakalım ki dizinin her bölümünün başında bu kelime açıklanıyor(Pilot hariç). ”Mentalist”; zekasını kullanarak hipnoz ve telkin uygulayabilen, düşünce ve davranışlara yön veren uzman demek. Mentalistimiz Patrick Jane adında, Kaliforniya Araştırma Bürosu(CBI)’na cinayetleri çözmede yukarıda sayılan özelliklerini kullanarak yardım eden, yani bir nevi danışmanlık yapan bir karakter. Kendisi; üstün gözlem kabiliyetiyle, ince zekasıyla cinayetlerdeki detayları görebiliyor ve olaylar-kanıtlar hakkında çok iyi bağlantılar kuruyor. Zaman zaman şüphelilere hipnoz uyguluyor, onlara çeşitli oyunlar oynuyor ve katillere zekice tuzaklar kuruyor. Bize de, her bölümde Patrick Jane’i, yeteneklerini kullanırken zevkle izlemek düşüyor. Öte yandan Patrick Jane’in trajik bir geçmişi de var. Eskiden “medyumluk”adı altında bu yeteneklerini kullanıp insanları kandırıyor ve bunun bedelini de Red John lakaplı bir seri katilin eşini ve küçük kızını öldürmesiyle ödüyor. Bu olaydan sonra Patrick Jane, vicdan azabından ötürü Kaliforniya Araştırma Bürosu’na yardım etmeye başlıyor zaten. (Bu arada Red John ,cinayetten sonra hala yakalanamamıştır). Bu yüzden Pilot bölüm hariç bu sezonki bölümlerin adlarında “Red” kelimesi geçiyor. Cinayetleri çözen ekibin başında Ajan Teresa Lisbon’ı görüyoruz. Diğer ekip üyeleri ise Kimball Cho, Wayne Rigsby ve ekibin çaylak güzeli Grace Van Pelt.

Diğer yandan dizinin konusuna dönersek; Patrick, zaman zaman Büro’da başına buyruk davranıyor, özellikle Ajan Lisbon’la bazı konularda ve yöntemlerde ters düşüyor ama bir yandan da kullandığı ilginç ve zekice cinayet çözme yöntemleriyle ekibin takdirini ve hayranlığını da kazanmayı başarıyor. Ekibimiz, Patrick’in “muzip çocuk tavırları” komik ama içinde hüznü de barındıran karakterinin de eklenmesiyle renkli ve sevimli bir tablo oluşturuyor.

“The Mentalist”, pilot bölümüyle 15.6 milyon reyting aldı ve ilerleyen haftalarda da reytingleri yükseklerde seyretti ve tam sezon siparişi aldı. Ayrıca, son olarak bu yıl 35.’si düzenlenen “People’s Choice Awards(Halkın Seçimi Ödülleri)”dan “En İyi Yeni Drama” ödülüyle ayrıldı. Sonuç olarak, ”The Mentalist”, polisiye severler başta olmak üzere herkesin beğenisini kazanabilecek bir yapım. Polisiye diziler arasında yeni bir soluk ve her bölümde ilginç hikayeleri, renkli ve sevimli ekibiyle “The Mentalist” ilgiyi hak eden yapımlardan biri…

Alıntıdır

"Oz" ve "The Unusuals" dizilerinden tanıdığımız Terry Kinney, yeni sezonda Sam Bosco karakteriyle The Mentalist'e katılıyor. Kaliforniya Araştırma Bürosu, Seri Suçlar Birimi'nin şefi olan Sam Bosco, Red John davasını devralacak ve kısa süre içinde de Jane'in ayağını kaydırmayı kendine görev edinecektir.

Karakteri hakkında Terry Kinney ile yapılan röportaj:

- Diziye katıldığınız için heyecanlı mısınız?
Bence muhteşem bir çalışma, akıllıca yazılmış bir senaryo, sağlam karakterler ve çok iyi bir kurgu var. Dizi gerçekten muhteşem ve izlediğim sürece Simon Baker'in çıkardığı iş fevkalade. Umarım ben de ayak uydurabilirim.

Bize Bosco'yu anlatır mısınız?
Kendisi, Lisbon karakterinin eski akıl hocası ve geçmişte yaşadıkları bir ilişki var. Patrick Jane'in numaraları, hokus-pokus oyunları Bosco'ya sökmüyor. Kurallara oldukça bağlı, iyi eğitimli ve disiplinli biri.

Jane ile kapışmak için sabırsızlanıyor musunuz?
Kim sabırsızlanmaz ki?! Jane benim için gerçekten etkileyici bir karakter ve sanki öyle değilmiş gibi davranmak oldukça eğlenceli olacak.

Karakterinizin asıl amacı Red John'ı yakalamak. Sizce bu savaşı kazanabilecek misiniz?
Hayır, öyle olacağını sanmıyorum. Yani, kim bilebilir? Aslında bana devrettikleri bu iş, Red John'u araştırmak, oldukça tehlikeli bir iş. Bir çok anlamda sonu kötü bitebilir.

Alıntıdır

Favori dizilerim sezonu kapatınca bu diziye başlamış bulunuyorum. Başroldeki Jane karakterinin gözlem gücü ilgi çekici . Vakit buldukça izlemeye çalışıyrum, 1.sezondayım şu an.

Takip edilesi bir dizi. Ama burada cok gec saatte yayinlaniyor o yüzden uzun zamandir izlemedim.

eşim askerde olduğundan uyumadan önce vakit geçirmek için başladım diziye ve bayıldım. ama dün gece 3. sezonu da bitirdim ( bittiğine çok üzüldüm. şimdi house md izlemeye başladım ama uyumadan önce izlenebilecek bir dizi gibi gelmedi pek. arayışım devam ediyor...

sanırım bu perşembe yakalıcak artık red john u

yok artık ya bu da mı gol değil, sherlock bile moriartyi 2. sezon finalinde öldürdü ya

fekat itiraf edeyim sezon finali nefes kesiciydi
:18::18:

yeni bölümü izledim, lorelei n kaçacağı belliydi

4.sezonm bitti...devam edemedim...sarj aletim bozuldu....

red john red john red john pislik herif

son bölüm çok sıkıcıydı, hem rigsby i karısı ne zaman terk etti ya, minicik bebeğide babasına bırakmış gitmiş

teresaya iş teklif eden adam mı yoksa red jhon, onla jane i ayırmaya çalışıyo falan, zaten çok gıcık sinir bi tipi var, çok heyecanlıydı son bölüm

yine mi çıktı bu Lorelei ya, ölsün artık bu kadın, red john dan daha gıcık yemin ederim

oyle bir sarmısımki ne walking dead ne spartacus 5 sezon olunca ard arda izliyorum patrick nasıl tatlı bir adam ya o rahatlıgı her evde cay icmesi heleki gulusu cok sirin cho yu gulerken goremedik bi arada tebessum ediyor rigpsy ve van pelt bir araya gelsin insallah diger bolumlerde gelirler

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…