tercih sırası yanlışı yapmak istemiyorum...

DENIZDIR

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Mayıs 2008
250
2
((bu dert denen şey, çok göreceli kavram )) :CüvCüv:

ben 26 yaşında eşim 28 yaşında ve 14 aylık evliyiz ama evvelimiz uzun.eşim, son 5 yıl boyunca hem evliliğimizi hem askerliği erteledi (hep iş için..)
eşim şuanda aöf (2.snf) öğrencisi ...ama tembel bir öğrenci o yüzden : ne zaman ve ne kadar süreyle askere gideceği belli de değil.
beni düşündüren bugünlerde bebek diye tutturmuş olması. önümde:
kocaman bir ayrılık belirsizliği ---ikimizden olacak bir can -----ve şuanki işim....... var....

sıralamayı bir türlü yapamıyorum. kalabalık ailemizde kucağı dolu bebeğimizle onu beklemek mi(alah nasip ederse)
yoksa o asker iken ;çalışmaya devam edip hem para kazanıp hem özlemimi aza indirgemek aynı zamanda bebeği biraz daha ertelemek mi?
eşimin çocuk isteği kafamı karıştırdı --arkadaşlar değişik bakış açılarınıza ihtiyacım var, benim göremediğim birşeyler olmalı diyorum .....

:uhm:

Son düzenleme:
bence bebeği biraz ertele benim kaynım şimdi asker eltim 2 çocukla onu bekliyor oda senin eşin gibi açıköğretime gidiyor kısa dönem yapacaktı okulu bitiremedi şimdi 15 ay askerlik yapacak ama sen bilirsin gene :1closedeyes::1closedeyes:

bence bebeği biraz ertele benim kaynım şimdi asker eltim 2 çocukla onu bekliyor oda senin eşin gibi açıköğretime gidiyor kısa dönem yapacaktı okulu bitiremedi şimdi 15 ay askerlik yapacak ama sen bilirsin gene :1closedeyes::1closedeyes:

neden bitiremedi gidecek dedin ,,,, yaşı kaç ki kaynının?
yani yaşdan dolayı mı gidecek şimdi 15 ay?1

bence kesinlikle ertelemelisiniz. neden dersen;
1- hamileliğin sırasında eşin askerde olursa o bu anları yaşayamayacak
2- hamileliğin sırasında eşin askerde olursa bu dönem -ki bir kadın için en hassas dönem- tek başına olacaksın. eşinin desteği olmayacak.
3- eşin askerdeyken sen doğum yaptığında o özel anı yaşayamayacak. çocuğunun ilk anlarını/aylarını göremeyecek.
4- belki ailen hep yanında olacak ama bir yanın hep eşini görmek isteyecek.
5- eşin askerdeyken sürekli seni ve bebeğinizi düşünüp tedirgin olacak "acaba şimdi nasıldırlar?" sorusu olacak hep aklında.
6- böyle özel ve güzel bir şeyi, ikinize ait olan bir şeyi ikiniz yaşamalısınız. tek sen yaşarsan bir yanın eksik yaşarsın.
:eek:

Ben evli değilim, akrabam da olmadı bu durumda olan ama mantık yürütürsek bu 6 neden ertelemen için yeterli. "bence"..
kaydirigubbakcemile5

eşim normal şartlarda 2 yıl sonra gidecek askere ama hiçbirşeyin garantisi yok tabi..
bu 2 yıl zaman kaybetmeyelim yaş geldi diyor..
:)) kendiside doğduğunda babası askerdeymiş:))
canım kayınvaldem ise ister çalışırsın ister çalışmazsın tek bebek olsun da ananeyle ben bakarım diyor??

Bence ne zaman askere gideceği belli değilse erteleyin.
Benzer durumları yaşıyorum.
Eşim en erken 1 yıl sonra gidicek askere.
Bebegimin olması için tedavi görmem gerekiyor.
Eşime kalsa hemen tedaviye başla ve bebegimiz olsun diyor.
Ama iş bu kadar kolay değil ki.
Yukarıda arkadaş sıralamış nedenleri
Ben kesinlikle hamileliğimde, bebeğim doğduğunda vs eşim yanımda olsun isterim.
O bebek ikimizinse o dönemleri birlikte yaşamalıyız.
Aileler mutlaka yanınızda olur ama insanın eşi çok farklı eksikliğini hep duyarsın.
Kaldı ki askerdeyken onun için de çok zor geçer günler.
Her şeyi düşünüp öyle karar vermeli bence:nazar:

Yaninda kim olursa olsun hicbiri esinin yerini tutamaz!!! a.s

Bebek olduktan sonra esine cok daha fazla ihtiyacin olacak, manevi destek ilgi sevgi moral yani o an sadece esini yaninda istersin...:emir_bebek:

En güzeli ertelemek bence...:nazar:

benim eşim de askerliğini yapmadı. 26 yaşındayız. bebeğimiz yok. bize eşimin aile ve akrabalarından yoğun ısrarlar geliyor bebek için, askerliği öne sürüyorum. geçen gün eşim de lafını etti. ben yine askerliği söyledim. hazır bebeğe gelip konmak yok öyle , dedim gülerek.
canım bence bebek çok sorumluluk istiyor.hamileliğinde aileler, eşin kadar çekmez nazını .bir şeye aşersen, büyüklere söylemeye çekineceksin belki. senin ve bebeğin gelişimini eşinin görmesi çok güzel olur. hem çekeceğin zorlukları da görür, eşinin sana saygısı daha fazla olur. babalığa daha kolay alışır.

işin maddi boyutu da var. bebeğim için maddi manevi elimden geleni yapmak isterim. bu yüzden önceden hazırlığını da yapmayı düşünüyoruz.hem anne olduktan sonra ,kenarda birikiminiz olursa kafan daha rahat olur. ayrıca eşin askerde iken de paraya ihtiyacınız olacak, çalışmazsan belki zorlanacaksınız(durumunuzu bilmiyorum,genel düşüncelerimi yazdım.)

bir örnek de vereyim sana;
bir arkadaşımız, eşinin hamileliğinin ortasında askere gitti,uzun dönem askerlik yaptı. eşinden ve doğunca bebeğinden çok uzak kaldı. baba oldu ama , eve döndüğünde 7-8 aylık koca bir bebekle karşılaştı.baba olduğunun farkına varamadı pek.

herkes ertele demiş bende tüm arkadaşlarıma katılıyorum...
ertele canım hem ne varmış yaşınızda Rabbim ol dedikten sonra her yaşta olur...
önemli olan ailenin bir arada olması!
askerlik engelini ortadan kaldırın hele o zaman düşünürsünüz bebişinizi :)

kesinlikle ertele! birebir yaşamış biri olarak sana tavsiyem budur ..aşırı zorlukları var bir bebekle beklemenin yada hamileykende...eşine en çok ihtiyaç duydugun zamanlar aslında o zamnalar...daha da önemlisi...babası bebeğin gün gün büyümesine şahit olmayacağı gibi bir kopukluk oluyor babada bebeğe karşı ,alışmakta zorlanıyor ve bu süreç uzun ve bir o kdar senin için zahmetli oluyor cnm ...şu çok önemli... bebeğinin her anına şahit olmalı uyurken,mama yerken 1 aylıkken 3 aylıkken 5 aylıkken vs vs bu çok önemli...adam bir geliyor sıfat olarak baba ama duygula eksik ve yarım hatta öyle oluyor ki unutabiliyor bir bebeği ve o bebeğin babası oldugunu ...hatta seni bebekten kıskanıyor...ben birebir yaşadım ..çok zor...2 yılllll

herkes ertele demiş bende tüm arkadaşlarıma katılıyorum...
ertele canım hem ne varmış yaşınızda Rabbim ol dedikten sonra her yaşta olur...
önemli olan ailenin bir arada olması!
askerlik engelini ortadan kaldırın hele o zaman düşünürsünüz bebişinizi :)

sahurda yine konuştuk bu konuyu 2 yıl yanındayım sonra 5.5 ay gidip geleceğim bunun için erteleyecekmiyiz baba olmak istiyorum diyor?? :uhm:

maddi durumumuzun iyi olması , ailesinin hep yanımda ve bana karşı çok iyi olmaları onu teşvik ediyor biliyor cocuk varken gitse , gözü arkada kalmıcak sadece özlem olacak..

birde bir sorun var eşim normal ailelerdeki gibi akşamdan evine gelen biri değil yoğun çalışıyor gece ve 2 saat görüşebliyoruz zaten ..
o yüzden kendimi işime verdim ...memnunum işimdende parasından da ...
bende şimdi sadece bahane olarak önce kendi paramı kazanayım hem sigortam yatsın diyorum......

bu çok hassas bir konu....
Bazen ertelediğimiz şeylerden pişmanlik duyabiliyoruz....
Bende evlendiğimden beri bebek hayallerimi erteledim..şimdi 6 aydir istiyoruz ama olmuyor...keşke ertelemeseydim diyorum şimdi...
çocuk sahibi olmanin bu devirde pek kolay olmadiğini düşünüyorum.yaşiniz da 30 a merdiven dayamak üzere....daha 2 yil var diyorsun belki 3-4 yil a uzar bu süre yaşiniz 30 u geçer hamile kalmaniz zorlaşabilir..
Bence eşin askere gitmeden bir bebeğiniz olsun...zaten mezun olursa 5 ayda gider gelir sende bu arada çocukla ilgilenir onunla avunursun...

askerliği kısa dönem yapacak diye bir garanti yok ki.
5,5 ay yapacağını nerden biliyor?

Senin buluduğun durumu aynen birebir yaşadım ben. 25 yaşımda evlendim eşim askerliğini yapmamıştı ve aöf sürekli uzattı. İlk 1-2 yıl bende çok önemsemedim çocuk olayını ama iki yılı geçince olsun diye çok istedim ama benim de aksine eşim istemedi. Öyle böyle derken yaş 30 oldu ve şimdi tedavilerle uğraşıyoruz bebeğimiz olsun diye. Eşimde bende çok pişmanız kaybettiğimiz zaman için.

canım seni çok ii anlıyorum ben ve eşim de 24 yaşındayız ve daha yeni evliyiz benim eşimde son sınıfta kısa dönem yapacak inşallah bebek istiyor ben askerlikten sonra diyorum aslında benimde içim gidiyor çünkü genç bir anne olamadım bari orta yaşlı bir anne olayım diyorum ona karşı kararlı duruyorum istemiyorum gibilerinden bu düşüncelerdeyim ya 30 yaşına kadar göndermicem bebek yapcaz yada seneye gidecek dönüşte bebek yapıcaz.bence sende eşin daha 2. sınıftaymış ya çok sıkı tutsun yada okul bitircem diye beklemektense 15 ay yapsın sonra bebeğiniz falan olmaz falan Allah korusun bebek konusu çok çok önemli

canım seni çok ii anlıyorum ben ve eşim de 24 yaşındayız ve daha yeni evliyiz benim eşimde son sınıfta kısa dönem yapacak inşallah bebek istiyor ben askerlikten sonra diyorum aslında benimde içim gidiyor çünkü genç bir anne olamadım bari orta yaşlı bir anne olayım diyorum ona karşı kararlı duruyorum istemiyorum gibilerinden bu düşüncelerdeyim ya 30 yaşına kadar göndermicem bebek yapcaz yada seneye gidecek dönüşte bebek yapıcaz.bence sende eşin daha 2. sınıftaymış ya çok sıkı tutsun yada okul bitircem diye beklemektense 15 ay yapsın sonra bebeğiniz falan olmaz falan Allah korusun bebek konusu çok çok önemli

eşin son sınıfta olması- kısa dönem yapacak olması askere gitme süresi ve orda kalma süresi belli.bu konuda çok şanslısın :1hug:

MAALESEF BENİM HERDURUMDA AYAKTA DURABİLECEĞİMİ ÇOK GÜÇLÜ OLDUĞUMA İNANIYOR VE BİLİYOR ...
O VİCDAN YAPIYOR ŞİMDİ DÜĞÜN İÇİN YILLARCA BEKLEDİM
BUNUN İÇİNDE BENİ BEKLETMEK İSTEMİYOR :nazar:

X