Mutfak Püf Noktaları tarhana tarifi istiyorum

aleyna72

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Eylül 2007
520
2
51
kızlar ilk defa tarhana yapcagım lütfen yardım edermısınız. kk becerıklı hatunlarından tarifler bekliyorum.

canım bende tam olarak bilmiyorum belki bilen arkadaşlar sana daha çok yardımcı olcaktır ama bu sene kayınvalidem yaptı onda gördüm domatesi rendeleyip pişirdi sonra kırmızı biberi fırında közledi robotta çekti. önceden de süt aldı mayaladı ve onları süzdürdü süzme yogurt koydu yani tabi un ve tuz birde büyükçe bir leğende yogurdu 1 hafta bekledi üzeri bir örtüyle örtülü şekilde o zaten hergün ekşiyor ve kabarıyor hergün yogurman gerek sabah akşam 1 hafta sonrasında kücük kücük parçalar alıp kaşıkla döktü bir örtünün üzerine sürekli ters düz etti kuruması için ve arada mıncıkladıki içleride kurusun 2 günde kurudular zaten robotta geçirdi hepsini tarhana hazır :) tabi bi de robottan geçirdikten sonra 1 gün filanda serili kaldı iyice kurusun diye

mervishh tsk ederim cnm . işte neyi ne kadar koydugu o önemi benim için ( ne kadar dometes ne kadar biber gibi....

canım benim kayınvalidem çok yaptı bana kendisine ve benim anneme yaptı o yüzden 6 kilo domates aldı mesela sen 3 kilo al 5 kilo kırmızı biber aldı sen 2 kilo al ununu zaten ayarlarsın çok katı olmasın ama emi yoğururken sütünüde al 10 15 kilo bol yoğurtlu olsun süzdür onlarıda kat tuzunuda çok koyma göz kararı yap

3 KıLO DOMATES 2kilo kırmızı biber 1 kilo sogan istersen içine acı süs biberi en az4yada 5kilo süzme yogurt pazarda varsa dereotu ve tarhana çubugu un aldıgı kadar un ve yogurt hariç hepsini yıka büyük tencereye 3 4 parçaya böl at çubuklarıda at kendi suyu ile kaynat hepsi iyice kaynayıp özleştimi sogut sadece çubukları içinden çıkarıp at içine en az 5 kilo yogurdu ve aldıgı unu göz kararı ilave et yogur kaynanam en üstüne yogurt sürer ve bırakır bunu herğün bir kere un ilavesi ile yogur.zaten hergün mayalanıp kabaracaktır biz eylül sonu gibi yaparız o yüzden 9 gün yogururuz sonra el kadar parçalar halinde un serpilmiş sini veya ofra bezi üstüne atarız heügün iki üç parçaya bölerek parçalarız 3 4gün içinde ufalanma halini alır yalnız çok fazla kuru olursa kesinlikle ögütemezsin elinle ovdugun zaman ufalanıyorsa olmuştur.sonra robotta veya biz un elginde yaparız çok ince un gibi olur.tekrar tepsiye döküp iyice kurut nemli halde kaldırırsan böceklenir .biz enüstüne her yogurdugumuz zman mutlaka yogurt süreriz un serpmeyiz bol yogurt kullanırsan özlü ve lezzetli tarhanan olur

bnde bildiğim kadryla tarif edeym...cnm
kırmızı biber sogan ve tarhana otunu haslyrsn..sonra un ,yoğurt ve tuzla hepsını yogryrsn..daha sonra kabarması için bi gece bekletyrs.sonraki işlemlerde çok fazla ser kurut ovala ele...biz böyle yaparz hep..
ekşi olmasnı isitosan hamur halde 1 haftaya yakın bekletmn lazım..
yada acılı olmasını istiosan yarısını acı kırmızı biber koyuyrsn..
yogurdunu bol koyarsnda kremalı gibi olur..
yalnız tarhnayı her yöre farklı yapar artk seçim damak tadına kalmış cnm)

hımmm konuyu acan arkadasa tesekkurler valla bende sayende ögrenmıs oldum cok zormus yaffff

ben dün tarhanamı yaptım şimdi serdim kurutuyorum.benim yaptığım tarif

3 kilo un için biz 2 kişiyiz bize bu kış yeterli

3 kilo un
1 kilo domates
1 kilo kırmızı biber(ben pahalı diye 4-5 yemek kaşığı salçasını koydum)
yarımkilo dan biraz fazla yoğurt
2 avuç kadar tuz
maya (komşularında falan tarhana yapan varsa onlardan bir parça hamur alabilirsin.yoksa akşamdan yaş mayayı biraz unla yoğurup beklet,onuda yapamazsan fırından ekmek hamuru alıp beklet ertesi gün yarısını kullan)

domatesi rendele,biberi pişir ve süzdür süzgeçten geçir

diğer malzemeleride karıştır ve çok katı bir hamur yoğur.

hamuru bir bezin arasına al.ve hergün 1 kez yoğur.(bez hamurun suyunu çeker ve katı kalmasını sağlar)

hafif ekşili olmasını istiyorsan 7_8 günde yoksa 5 günde balkona güneşe ser

arasıra mıncıklayıp ters düz yap.hamurun kurumasını sağla

hamur ele yapışmayacak kıvama gelmeye başladığında ovalamaya başla

ovaladığın kızımını süzgeçten geçir

yada tamamen kurutp robottan geçir

3-4 gün serili bırak ,iyice kurusun

tarhanamız bitti.biraz zahmetli ama kış aylarının vazgeçilmezi afiyet olsun

ark.lar hepinize tsk ediyorum .herkesten farklı tiyolar aldım..inş becerirsem yapacagım.yaptıgım zaman nasıl yaptıgımı yazarımmmmmmmmmm

son üç senedir tarhanamızı kendim yapıyorum ve çok beğeniyoruz

miktarlarını şu an bilemiyorum ama malzemeleri ve nasıl yaptığımı yazayım:

süzme yoğrut
un
domates
kırmızı biber
yeşil biber
kuru soğan
nane
maydonoz
dereotu
tuz

bütün malzemeleri yıkayıp robattan geçirip yoğurt ve una katıyoruz,tuz ekliyorz iyice karıştırıp
üzerini kapatıyoruz ve 3-4 gün kendi kendine mayalanmasını bekliyoruz arada bir karıştırıp gerekirse biraz daha un koyuyoruz çok cıvık olmamalı
ben malzemeleri çiğden koyuyorum pişirip,haşlamıyorum maya falan da koymuyorum kendisi mayalanıyor zaten

sonra temiz bir örtünün üzerine birer kaşık koyup güneşte kurutuyoruz biraz kuruyunca diğer yüzlerini çevirip iki yüzü de kuruyunca 2-3 parçaya bölüp küçültüyoruz bu şekilde de kuruduktan sonra robottan geçirip sonra da kevgirden eleyip kabuk,çekirdek gibi parçalarını ayırıp elenen kısmı tekrar robottan geçiriyoruz tekrar kurumaya seriyoruz

yani ben böyle yapıyorum:)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…