Tadım - Ek gıda başlangıç önerileri

Pisipatisii

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
22 Aralık 2023
608
670
28
Merhaba kızlarrr bu evreye geldiğimize inanamıyorum 🥲🥲 az önce doktor randevumuzdan geldik bu ay tadım yapmaya başlayabilirsiniz dedi.
Yoğurt meyve vb şeylerin tadına bakabilir dedi.
Bir önerisi tavsiyesi olan var mı ne nasıl verilir siz nasıl başladınız ek gıda tatma sürecine

3 gun kuraliyla once sebzeler sonra yogurt en son meyveler yapmistim. Meyvenin tatlisina alisan bebeler sonra sebze sevmiyor 🤣

Merhaba,
İlk yoğurt ile başladık, 3 gün kuralı ile ilerledik.
Sonra haşlayıp havuç, kabak, bezelye denedik. Buharda pişirebilirsiniz bunları. Patates denedik bir gün o kabız yaptı, zeytinyağı koymamiza rağmen.
Kahvaltıda yumurta sarısı ve Labne peynir, avakado yediriyorum. Yarın haşlanmış karnabahar deneyeceğim.
Ispanak denedik bir gün alerji yaptı.

Merhabalar ❤️ 3 gün kuralını biraz araştırdım. 3 gün azar azar aynı gıdayı vermemiz gerekiyormuş alerji tepkisi olup olmadığını anlamak için. Umarım doğru anlamışımdır. Peki bunları tadım olarak mı verdiniz mesela havuç püre haline getirip kaşığın ucuyla tatmasını istiyorum diyelim. Ama bezelye örnek vermişsiniz bezelyeli nasıl verebilirim. Doktorumuz yemeğin suyunu, çorba vs tadabilir dedi ama yemek suyu çorba falan baharatlı salçalı olabileceği için bu aşamada beni korkutuyor açıkçası 🥲

Ben ilk sebze sonra yoğurt en son meyve tadımı yaptım.
Kabak, havuç, bal kabağı, brokoli
Yoğurt, yumurta (yumurta beyazı 9.aydan sonra diyor çoğu doktor ama artık 6.aydan itibaren verin diyor bir çoğu da)
Elma, muz, armut, avokado
Bu şekilde ilerledim. Mevsimi geldikçe yeni şeyler ekledim yine 3 gün kuralı ile

3 gün kuralını 1.gün 1 çay kaşığı, 2.gün 1 tatlı kaşığı, 3.gün 1 yemek kaşığı şeklinde ilerledim.

Bir de her şeyi çatalla hafif pütürlü olacak şekilde ezdim asla püre yapmadım.

Tadımlar bittikçe yemeklere geçtim. Kabak, havuç tadımı bitti ikisiyle çorba yaptım haşladım ilik suyu ile çorba yaptım hafif un kavurarak, yoğurt tadımı bitince yoğurt çorbası gibi gibi

Yoğurt, yumurta (yumurta beyazı 9.aydan sonra diyor çoğu doktor ama artık 6.aydan itibaren verin diyor bir çoğu da)
Bu şekilde ilerledim. Mevsimi geldikçe yeni şeyler ekledim yine 3 gün kuralı ile

3 gün kuralını 1.gün 1 çay kaşığı, 2.gün 1 tatlı kaşığı, 3.gün 1 yemek kaşığı şeklinde ilerledim.

Tadımlar bittikçe yemeklere geçtim. Kabak, havuç tadımı bitti ikisiyle çorba yaptım haşladım ilik suyu ile çorba yaptım hafif un kavurarak, yoğurt tadımı bitince yoğurt çorbası gibi gibi
Tadım süreci ne zamana kadar devam ediyor ve ne zamandan itibaren tam bi öğün olarak yedirmeye başlıyoruz peki?

Merhabalar ❤️ 3 gün kuralını biraz araştırdım. 3 gün azar azar aynı gıdayı vermemiz gerekiyormuş alerji tepkisi olup olmadığını anlamak için. Umarım doğru anlamışımdır. Peki bunları tadım olarak mı verdiniz mesela havuç püre haline getirip kaşığın ucuyla tatmasını istiyorum diyelim. Ama bezelye örnek vermişsiniz bezelyeli nasıl verebilirim. Doktorumuz yemeğin suyunu, çorba vs tadabilir dedi ama yemek suyu çorba falan baharatlı salçalı olabileceği için bu aşamada beni korkutuyor açıkçası 🥲
Karnı doyurmak için vermeyin, zaten o kadar da yemez bebek. Yese de yine annesinin memesini ya da biberonu ister. Mesela iki tatlı kaşığı yoğurt ile başladık, şimdi iki yemek kaşığı yiyor. Günde 1 kez veriyorum.
Bezelyeyi hasladim, dış saydam kabuğunu soydum çatal ile ezdim verdim.
Tüm sebzeleri çatal ile eziyorum.
İki kez meyve (elma, armut) denedim kustu, meyvenin şekeri yüksek geliyormuş midesini ekşitti.
Ben sebzelerden gideceğim 7.aya kadar. Meyveleri sonra yer bir şekilde.

Çok açıklayıcı olmuş ya çok teşekkür ederim. Pütürlü olması yutmasını zorlar mı acaba. Bir de bahsettiğiniz her şeyi haşlayarak verdiniz dimi.
3 gün kuralında bir gıdayı 3 gün üst üste tattırıyoruz dimi doğru mu anlamışım 😂

Karnı doyurmak için vermeyin, zaten o kadar da yemez bebek. Yese de yine annesinin memesini ya da biberonu ister. Mesela iki tatlı kaşığı yoğurt ile başladık, şimdi iki yemek kaşığı yiyor. Günde 1 kez veriyorum.
Bezelyeyi hasladim, dış saydam kabuğunu soydum çatal ile ezdim verdim.
Tüm sebzeleri çatal ile eziyorum.
İki kez meyve (elma, armut) denedim kustu, meyvenin şekeri yüksek geliyormuş midesini ekşitti.
Ben sebzelerden gideceğim 7.aya kadar. Meyveleri sonra yer bir şekilde.
Çook teşekkür ederim nasıl işime yaradı bilgilendim bilemezsiniz 🥲🙏🏼😍😍

Çook teşekkür ederim nasıl işime yaradı bilgilendim bilemezsiniz 🥲🙏🏼😍😍
Rica ederim.
İlk gün sadece yoğurt verdim. 3 gün yoğurt denedik.
Sonra kabak 3 gün,
Sonra havuç
Sonra bezelye
Sonra 1 kaşık yoğurt, başka kaba 2 kaşık haşlanmış ezilmiş kabak yaptım. Bi yoğurt verdim, bi kabak sıra sıra yedirdim. Katmadim yani aynı kapta. Tatları ayrı ayrı alsın istiyorum.
Aynı mantıkla ilerleyebilir siniz
Sabah kahvaltıyı da ayrı kaplara yapıyorum, tek tek sıra ile veriyorum.
Kabızlık yaşamayın, mutlaka zeytinyağı koyun bir çay kaşığı kadar her sebzeye

Rica ederim.
İlk gün sadece yoğurt verdim. 3 gün yoğurt denedik.
Sonra kabak 3 gün,
Sonra havuç
Sonra bezelye
Sonra 1 kaşık yoğurt, başka kaba 2 kaşık haşlanmış ezilmiş kabak yaptım. Bi yoğurt verdim, bi kabak sıra sıra yedirdim. Katmadim yani aynı kapta. Tatları ayrı ayrı alsın istiyorum.
Aynı mantıkla ilerleyebilir siniz
Sabah kahvaltıyı da ayrı kaplara yapıyorum, tek tek sıra ile veriyorum.
Kabızlık yaşamayın, mutlaka zeytinyağı koyun bir çay kaşığı kadar her sebzeye
Bu yolu izlicem çok aklıma yattı gerçekten. Yoğurt yaptım ama henüz olmadı yarın akşam itibariyle başlicam anlattığınız şekilde. Çok teşekkür ederim tekrar 🙏🏼🙏🏼

Çok açıklayıcı olmuş ya çok teşekkür ederim. Pütürlü olması yutmasını zorlar mı acaba. Bir de bahsettiğiniz her şeyi haşlayarak verdiniz dimi.
3 gün kuralında bir gıdayı 3 gün üst üste tattırıyoruz dimi doğru mu anlamışım 😂
Rica ederim ❤️ yutmasını zorlayacak şekilde büyük kalmayacak onu anlarsınız zaten yumuşacık oluyor çatalla 1 kere bassanız ezilir. Bide bebeklerde öğürme refleksi var katı gıdaya başlayınca korkmayın püre de verseniz öğürecek sıvıdan katıya geçtikleri için 🤭

Evet aynı gıdayı 3 gün üst üste. Alerji olup olmadığını anlamak için o da.

Buharda haşlamak daha sağlıklı vitamini vs gitmiyor. Aparatlar satılıyor hatta tencere içine koyuyorsunuz. Ben Philips in makinesini almıştım bunun için

X