T&S kılıç cevaplarmısın lütfen

iremik

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Nisan 2007
300
3
43
öncelikle çok çok gözün aydın bebişini sağlıkla aldın kucağına darısı bizlerinde başına inşallah.
epidural sezeryanla yapmışsın doğumunu okuduğum kadarıyla.ben devlette olmaya kara verdim ve korkudan sezeryan olmaya daha yakınım.bu belden aşağısının uyuşturulması biraz tehlikeli diyorlarya hep.sen devlettemi yaptın doğumunu.doğumdan sonra ouyuşukluk ne kadar zamanda geçiyor.yanlış bilmiyorsam erken doğum yaptın kendi dr un mu geldi.biraz fazla sou sordum ama cevaplarsan sevinirim.malum artık çok stres olmaya başladım.
SAĞLIKLA BÜYÜT BEBEĞİNİ İNŞALLAH EŞİNLE BERABER:uhm::uhm::uhm::uhm:

parmak kaldiran smile:1closedeyes:

Sibel gelene kadar ben de kendi deneyimimle cevaplayabilüüür müyüüüm nütfeeen nolluuur:eek:

ben spinal sezeryanla 25gün önce dogum yaptim...epidurali normal dogumlarda uyguluyorlar spinali sezeryanda uyguluyorlar..

Spinal, epidural ve kombine spinal-epidural arasındaki fark nedir?

Spinal kord ve sinirler, içinde spinal sıvı (beyin omurilik sıvısı) bulunan kesede yer alırlar. Bunun etrafında epidural alan bulunur (Rejyonel anestezi bölümüne bakınız). Spinal anestezi uyuşturucu ilacın sıvı dolu kese içerisine enjeksiyonu yoluyla yapılır. Epidural anestezide ise kese dışındaki alana (epidural aralık) enjeksiyon yapılır. Spinal ve epidural anestezi aynı etkiye (vücutta yaygın bir alan uyuşur) sahiptir, çünkü iki teknikte de sinirler spinal kordan dallandığı yerde uyuşturulur. Spinal enjeksiyon daha “direkt” olduğu için etki hemen başlar. Travayda olmayan ancak sezaryenle doğuma ihtiyaç duyan bir kadın için ilk tercih edilen yöntem spinaldir. İstenilen etkiyi oluşturmak epidural anestezide daha uzun sürer, çünkü epidural boşluğa küçük bir tüp (kateter) kolaylıkla yerleştirilir, gerekli süre boyunca anesteziyi idame ettirmek için tekrarlayan dozlarda ilaç verilebilir. Epidural yöntem, ağrısız doğum isteyen kadınlarda ağrıyı gidermek için tercih edilen ilk yoldur. Kombine spinal-epiduralde ise spinal enjeksiyonu epidural kateterin yerleştirilmesi takip eder. Etkinin başlaması, önce spinal yapıldığı için daha çabuk olur. Anestezi idamesi ise epidural kateter yoluyla yapılır.

TR de devlet hastanelerinde uygulanimi yeni basladigindan pek yaygin degil,hastanelere sormak gerekiyor;uygulayip uygulamadiklarini...özel hastanelerin cogunda uygulanabiliyor artik....

önce tamamen kiyafetlerini cikarip yesil önlük giyiyorsun,sonra damar yolunu acip 2 litre serumla sivi veriyorlarki ameliyat sirasinda ani tansiyon düsüklügü yasanmasin..bu arada sonda takiyorlar(sonda takilirken hic agri sizi vs olmuyor,cok kolay bi islem yeterki kasma kendini)...sonra ameliyathaneye götürüyorlar...koluna tansiyon aleti takiyorlar ve otomatik olarak belli araliklarla tansiyonun ölcülüyor..sedyede ayaklarim yere sallanacak sekilde oturuyorsun,ayaklarinin altina bir tabure koyuyolarki sabit durasin diye..boynunu hafif öne egiyorsun ve biraz kambur oturuyorsun,kimildamamaya calisiyorsun,sonra belden igneyi yapiyorlar o kadar...islem popodan igne yapimi gibi..yani agrisi sizisi popodan igne yapimi kadar bisey...eger dogru pozisyonda kimildamadan oturursan cok kisa sürede 5dk icinde islem bitiyor...uyusma 10-15dk icinde oluyor..

sonra sedyeye sirtüstü uzaniyorsun,gögsünden yukarisina perde geriyorlar,drun geliyor sohbet etmeye basliyor..o arada hemsireler ayaklarini gidikliyor:)) his var mi diye,dr cesitli dokunuslar yapiyor,ne hissediyorsun igne seklinde batma mi yoksa yumruk gibi dokunma mi diyor büyük ihtimalle yumruk gibi dokunma hissediyorsun sonra doguma basliyorlar..hic bi sekilde agri sizi olmuyor,o ara sohbet ediyorsun esin yanindaysa elele tutusup gözgöze bakisip romantik yapiyorsun:)))sanki böyle birileri ic organlarinla bestas oynuyormus gibi tuhaf bir his oluyor,sonra hani arabayla hizla yokus yukari cikarsinda sonra inersin ve icin böyle bir hos olur ya tam onu hissettigin anda bebisin aglamaya basliyor o anki duygu inanilmaz güzel unutulmaz ve eger sezeryan olunacaksa kesinlikle bebisin o icinden cikis aninin yani dogumunun yasanmasi gerekir diye düsünüyorum...

dr ya da görevli hemsireler bebekle ilgilenirken drun dikislerini yapiyor..benim dogum 25dk sürmüstü,ilk 5 dk da bebisin cikisi sonraki 20 dk dikisler..

2 saat sonra ayaklarimi hissetmeye basladim,istersen yürüyebilirsin dediler ama bende düsük tansiyon+kansizlik problemi var,ayaga kalkinca bayginlik hissim oldugundan yürümek istemedim..

gelelim risklerine: normal dogumda da risk vardir,tam uyutuldugun sezeryanda da,spinalde de...sonuc da hepsinin riski vardir,yolda yürürken gelip bir arabanin carpma riski de vardir her zaman ictigin suyu icerken bogazina kacma riski de vardir di mi,kendini kötüyü düsünüp kötüye sartlarsan iyi seyleride kötü görürsün...mesela benimle ayni gün sezeryan olan bayan ayni gün ayaga kalkip hatta odamda beni ziyarete gelmisti oysa ben dikislerimin agrisindan 1 hafta dogru düzgün adim atamadim..Halbuki herseyi o kadar arastirmistim,o kadar cok bilgi toplayip ince eleyip SIK dokumustumki kendimce bütün herseyi 4/4lük ayarlamistim ama.....yan odadaki bayan apartopar getirilmis hastaneye ve acilen sezeryana alinmis dogumdan cikinca drlarin boynuna sarildi:)))

dogum korkuna gelince:
ben bundan sonra normal dogum acisindan bir problemim yoksa kesinlikle epidural normal dogum yaparim,en konforlusu,en rahat,ilk dogumum epidural normal idi,alttan dikis olmasina ragmen ayni gün ayaktaydim...agri esigim cok düsük yani vücudum hassas,agrilari yogun yasayan biri oldugum icin sezeryan sonrasi oldukca zorlandim...

her dogum kisiye özeldir ve ayni kisinin birden fazla dogumlari bile birbirinden farklidir...biz burada teknik acidan ya da isleyisin sekli sirasi vs acidan tecrübelerimizi paylasabiliriz ama agrilarini,zorluk ya da kolayliklarini iyilesme sürecini vs herkes de baskadir...o nedenle kendini hicbirseye sartlama...

diyelimki habersiz cat kapi misafirin geldi,hic uygun degilsin,evin berbat halde,yemegin pastan yok,esinle baska planlar yapmissin pat diye geldiler,kapiyi acmasan olmaz evde oldugunu biliyorlar isigin yaniyor falan..eeee napicaksin simdi??surat yapip otursan da sonucta gelmisler bir kere güleryüzünle hosca vakit gecirip böylece kusurlarini arka plana atsan da misafirin gelmis...bence tadini cikaryerimseniben

anam ne cenesizim ben :mymeka:al bana :mymeka:al bana

canim kusura bakma ne uzun olmus böyle halbuki daha da bisey anlatmadimdi yani özet gectimdifisfisfis

çook sağol canım gerçekten bana hem moral hem bilgi verdin.ayrıca uzunda olsa bir solukta okudum keyifle.bebeğini sağlıklı sıhatli eşinle beraber büyütmeni diliyorum.tekrar sağol canım ya.harbiden rahatladım biraz

spinal sezeryan yerine epiduralli normal doğumu tavsiye ederim sadece ıkınma hissi var acı yok sancı yok engelliyemediğin bi ıkınma hissi doğumdan sonra yarım saat kadar hiç kaldırtmadan dinlendim ne uyuşukluk ne bişey hissetmedim sadece ilacın etkisi geçtikten sonra dikişlerinde sızlama ve otururken acıyo birazcık ama 3 gün içinde geçiyo
bende cevap verdim ama fikrimi söylemek istedim bu arada hiç korkma korkulcak bişey yok bebeğin doğduktan sonrası daha zor emin ol hele hamilelikteki rahatlıktan sonra allah bi avazda kurtarsın

sağol denizcim kendimi korkutmamaya çalışıyorum ama işte ne kadar olursa.sağol cevapladığın için

sağol denizcim kendimi korkutmamaya çalışıyorum ama işte ne kadar olursa.sağol cevapladığın için

cnm ıgne acıtmıyor o heyecanla anlamıyorsun sadece kemıklerının sızladıgını duyuyorsun.ben dogum bıttıkten sonra ayaklarımı hıç hıssetmıyordum çok rahatsız oldum panık yaptım ama 2 saat ıçınde gectı hemen kalktım ben faazla yatmadım.

çok geçmiş olsun canım saol cvpladığın için bede konuştum bugün drumla bakalım hayırlısı artık sağlıkla büyüt bebeğini

çok geçmiş olsun canım saol cvpladığın için bede konuştum bugün drumla bakalım hayırlısı artık sağlıkla büyüt bebeğini

sagol cnm hıç korkma ben hala herkezın yerıne doguma gırıp dogum yapmak ıstıyorum çok zevklı.ama oglumu görunce korkup bayıldım

sagol cnm hıç korkma ben hala herkezın yerıne doguma gırıp dogum yapmak ıstıyorum çok zevklı.ama oglumu görunce korkup bayıldım

ah canım yaaa heyecan stres ve sonunda rahatlama bayıldın tabi neyse sağlıkla olmuşya herşey derısı başımıza

Heheheheheh Valla Bnd Eönceden çok Korkuyordum Ama şimdi Hiç Korkmuoyrum Yete Rki Bebegim Saglikli Olsun Gerisi önemli Degil

aminnn inşallah hepimizin bebekleri sağlıklı sıhatli olur ve eşlerimizle beraberce büyütürüz

Ben çok rahatım doğum konusunda ama bu yazılanları okuduğum zaman adeta içim çekiliyor. Allah yardımcımız olsun

X