Sürekli Tekrarlayan Endometrioma ve Basit Kistler

muratti

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Temmuz 2011
12
0
Merhaba,

İki yıl önce (mart 2009) lekelenme şeklinde bir ara kanama yaşadım ve hemen doktora başvurdum. Sağ yumurtalığımda 9cm boyutunda endometrimo teşhisi ile ilk operasyonumu laparoskopik oldum. ameliyatın çok başarı geçtiği ve butun küçük kist odaklarının yakıldığı soylendi. her hangi bir ilaç tedavisi uygulanmadı.3ayda bir duzenli kontrollerime gittim.

Birinci yıl dolduğunda yine sağ yumurtalığımda bir kıstım çıktı. 3cm lik olduğu için ameliyat yerine periodik takip uygun görüldü ve 6 aylık süreçte kistler 1den 3e yükseldi.
Bu esnada göğüslerimden süt gelmeye başladı prolaktin değerlerim çok yükselmiş. bir çok test yapıldı hipofiz mr dahil korkulcak birşey yok. stresten olmuştur geçer denildi. ilaç tedavisi uygulanmadı. normal değerleri 0-25 arasında olması gereken prolaktin seviyesi bende 125lere kadar ulaştı.ve hala göğüslerimden süt gelmeye devam ediyor.

ve 3 ay önce (mayıs 2011) yine laparoskopi ile ameliyat oldum. 4cm / 5cm / 7cm olmak üzere kistlerim alındı. ilk ameliyatta içim iyi temizlenmediği için bağırsaklarımda yapışıklıklar oluşmuş onlarda temizlendi. üç saat süren ameliyat sonunda doktorlar yumurtalığıma hiç zarar vermediklerini ameliyatın çok başarılı geçtiğini söylediler. Patoloji sonuçlarında endometrioma yerine basit olduğu söylendi. ilk kistimle alakası olmayan başka bir durummuş bu.

ameliyattan sonra 2 ay diane 35 kullan dediler. bu ilaç sayesinde kıstlerin birdaha oluşmasını engelleyeceklerdi.hiç aksatmadan kullandım. ve 2ayda tam 7 kilo aldım.

geçen hafta kontrole gittim ve ultrasonda 4cm basit kist ve 5 adet endometrioma kisti gördüler.

gerçekten psikolojim bozuldu. kist 6cmden küçük olduğu için ameliyat yapmayacaklarmış.
6ay boyunca Microgyon aralıksız olarak kullan yapay bir menepoz yaşatalım eğer kistlerin buyumesi durursa doz artışı yapılacak. eger bir değişiklik olmazsa başka ilaç deneriz dediler.
sonuç deneme yanılma yani ve diane 35 in bukadar sürede bu kadar kilo yaptığını söyleyince kilo sana yakışmış ama bu yeni laca dikkat et rejim yap spor yap ama gene kilo alırsın dediler.

günlerdir yemek yiyemiyorum sürekli çıkartıyorum psikolojim tamamen çöktü. bir endokrinolaga görünücem şimdi bakalım o ne diyecek benzer durumları yaşayan varsa lütfen paylaşsın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…